Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Ziduri din lut si paie

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
@emilnuna nu pot sa raspund in detaliu ca tre sa fug.. In principiu nu as izola mansarda locuibila cu acelasi tip de material si probabil nici cel intre podul rece si nivelul de sub el.  Intre etaj si mansarda locuibila nu as izola decat putin, nu am preferinte stricte in privinta materialului.

Despre rezervorul de caldura care poate fi pus si in pod gasesti informatii in engleza pe yahoogroup "Littlehouses". Autorul se cheama Laren Corie si inventia "solar attic".

De enertia nu-mi amintesc nimic, nu stiu detalii.

#38
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Trebuie izolat insa mai mult fonic decat termic.

#39
emilnuna

emilnuna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.03.2010

 blimpyway, on 1st April 2011, 15:12, said:

@emilnuna nu pot sa raspund in detaliu ca tre sa fug.. In principiu nu as izola mansarda locuibila cu acelasi tip de material si probabil nici cel intre podul rece si nivelul de sub el.  Intre etaj si mansarda locuibila nu as izola decat putin, nu am preferinte stricte in privinta materialului.

Despre rezervorul de caldura care poate fi pus si in pod gasesti informatii in engleza pe yahoogroup "Littlehouses". Autorul se cheama Laren Corie si inventia "solar attic".

De enertia nu-mi amintesc nimic, nu stiu detalii.

Multumesc
http://www.enertia.r...a/enertia.htmle
poate cineva mai inspirat imi da o idee la cum ar putea fi aplicat principiul la proiectul meu

#40
emilnuna

emilnuna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.03.2010

 keta, on 1st April 2011, 19:38, said:

Trebuie izolat insa mai mult fonic decat termic.

Se pare ca incep si facultatile sa acorde atentie materialului  Iata un citat dintr-o lucrare stiintifica
- Lutul reduce consumul de energie și deci impurificarea aerului. Necesarul de energie pentru
lut este, față de cel pentru cărămizi, de doar 1 %.
- Lutul este încă din stadiul de materie primă un material de construcție finit, poate fi
întrebuințat fără urmări asupra sănătății.
- Lutul asigură un excelent climat în încăpere, absoarbe imediat umezeala și o degajă relativ
repede. Ca material de construcție masiv, este un ideal acumulator de căldură și degajă un
miros plăcut.
- Lutul face să scadă cheltuielile de construcție, deoarece există din abundență și îl puteți
folosi chiar dacă nu aveți cunoștințe în domeniul construcțiilor. Este deosebit de ieftin. Este de multe
ori mai ieftin decât nisipul.
- Lutul , material care se folosește nears, în cazul unei fisuri trebuie doar umezit și se poate
prelucra din nou. Nu există probleme ecologice de degrevare.
- Lutul vă dă posibilitatea de a vă pune în practică ideile propriii, creatoare.
Ce posibilități oferă construcția din lut?
Lutul este foarte potrivit pentru pereții exteriori și pentru cei interiori, ca protecție acustică
pentru acoperișuri și ca acumulator de căldură pentru podele și tavane. În afară de aceasta, se poate
tencui cu lut și se pot face cuptoare din lut. Există diferite tehnici de construire cu lut:
a. Construirea prin ștampare: Se introduce lutul în cofraje și se ștampează cu ajutorul
mașinilor.
b. Se lucrează rapid cu cărămizile din lut care sunt oferite de unele firme. Cărămizile sunt
uscate în aer și nearse. Se pot alege cărămizile din lut grele, masive pentru pereții dinspre sud pentru a
acumula căldura și cele ușoare, din lut mineral, care sunt făcute cu adaos de argilă expandată și piatră
ponce care le face mai poroase, pentru a se obține o mai bună izolare termică.
Toate tehnicile de construcție cu lut înseamnă o muncă intensă șI mult timp. În afară de
aceasta, sunt necesare cheltuieli mai mari pentru planificare și organizare. Și folosirea celor mai
diverse aparate de lucru face ca lucrul cu lutul să fie rentabil, dacă construiești singur. Construcția din
lut făcută de o firmă este mai scumpă decât o casă convențională din cărămidă sau piatră. Firmele cu
experiență și mână de lucru pricepută sunt însă în prezent foarte rare. De aceea, se impune
să-ți
construiești singur casa. În felul acesta ai și mulțumirea că ai o casă din lut sănătoasă, care reprezintă
o soluție ecologică.

#41
vs_bobi

vs_bobi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.12.2009

 emilnuna, on 8th April 2011, 23:21, said:

b. Se lucrează rapid cu cărămizile din lut care sunt oferite de unele firme. Cărămizile sunt
uscate în aer și nearse.

intru si eu in acest subiect. vad conform acestui articol ca sunt destul de ieftine "caramizile de lut". nu stiu daca sunt cele mai potrivite pentru constructia unei casute :)

de fapt am inceput sa ma interesez de acest subiect dupa ce am vazut un proiect realizat pe casa-verde.ro

Edited by vs_bobi, 25 May 2011 - 12:58.


#42
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
vs_bobi - se pot face case din caramizi de lut, da e bine sa definesti ce casa vrei  si sa-ti asumi, pe langa avantaje si dezavantajele.

emilnuna - daca tot ai citat dintr-o lucrare stiintifica, poti da si link sau referinta spre titlul si autorul articolului? Ca nu suna prea stiintific tot ce spune acolo.

Edited by blimpyway, 29 May 2011 - 22:57.


#43
vs_bobi

vs_bobi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 29.12.2009
  daca intereseaza pe cineva subiectul .... am gasit un workshop care are loc la inceputul lunii iunie in satul Bradulet, jud Arges

Quote

Buna ziua,

    Workshop Bradulet (judArges)  in perioada2-5iunie 2011.

    http://www.satvacantabradulet.ro/index.php?poza=99

    La adresa de mai sus va puteti face o idee  despre locatie, o sa gasiti o serie de poze facute in timpul realizarii bucatariei  de vara si a casei de cob la care vom lucra in continuare. Aceasta e prima casa  de cob de dimensiuni mari din Romania. Vom lucra in continuare la ziduri, la  finisaje, vom discuta despre sobe, incalzire in pardosea, despre greselile care  s-au facut, cum le putem repara sau ce putem face ca sa nu le repetam!

    Incepem lucrarile la o a doua casa care  se va realiza din baloti de paie.

    Vom vorbi despre alegerea amplasamentului,  despre sol, proiectare, materialele de constructie, vom face tencuieli si vopsele  naturale.

    .......................

    
http://groups.yahoo.com/group/bradulet2009/photos/album/0/list

    

Attached Files



#44
emilnuna

emilnuna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.03.2010
emilnuna - daca tot ai citat dintr-o lucrare stiintifica, poti da si link sau referinta spre titlul si autorul articolului? Ca nu suna prea stiintific tot ce spune acolo.
[/quote]

Era o lucrare de licenta a unui student la Arhitectura, pe net am dat de ea, adresa nu o am acum, daca o regasesc revin.
As fi curios mai departe de parerea ta despre Enertia, cand o fi, acum sunt in faza de acte si adunat materiale si binenteles de documentare.
Te mai rog si de ceva explicatii pentru acel tavan, ma descurc greu la terminologie tehnica.
Ori si mai bine daca ai un proiect al tau, cu toate aspectele legate de structura, acoperis, incalzire, aerisire, instalatii, etc.
Am vazut ca esti bine documentat si solutiile pe care le-ai oferit sunt faine.
Intentionez sa construiesc 5/8, cu prispe largi, pentru protectia peretilor, cu pivnita sub intreaga suprafata sau demisol (pentru ferestre de aerisire inguste), terenul fiind in panta si mansarda.
Mai jos, un bazin cu apa (de ploaie dar si de la un mic izvor), cu plante, apa ce va fi folosita la menaj.
Multumesc

#45
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
ok, probabil la arhitectura se pot face si pledoarii pentru un sistem constructiv sau altul, nu neaparat tabele cu masuratori si date tehnice.

Despre Enertia nu stiu ce sa zic, m-am uitat putin pe site si n-am gasit  date concrete. (in afara de comparatii in preturi fata de o "casa tipica" - de parca era reclama aia "detergentu nostru vs. detergentul obisnuit" )

Cu prispa si streasina larga vreau sa fac si eu, nu stiu daca as inchide-o complet  in sezonul rece. Nici daca as pune de jur-imprejur prispa si geamuri, parca e cam mult. Mai degraba as pune prispa inchisa doar pe N si S,  pe N pt. magazie si izolatie termica, protectie la intemperii iar pe S doar iarna pt. captare solara. Streasinile (apele acoperisului) ar fi spre E si V.

Nu am nici un proiect concret, doar detalii:
- dimensiuni mici, structura usoara pe piloni, probabil P+M pentru dormitor.
- pentru aerisire ma bazez mult pe capacitatea peretilor de a difuza vapori, a.i. sa nu am nevoie de ceva mecanizat.
- Fatada sudica vitrata pt. incalzire solara + acumulator de caldura din sticle PET
- incalzire suplimentara cu soba pt. lemne/rumegus/woodchips care incarca acelasi acumulator de caldura.
- instalatie de apa minimala prin plasarea baii cat mai aproape de bucatarie.
- neconectat la retea, panouri + baterii + (eventual) eoliana + grup electrogen.  Consum cat mai mic, undeva la 40-50kwh/luna.

Nu am inteles intrebarea despre tavan, ce explicatii sa dau?
PS daca te referi la acumulator de caldura intre P si M, ar fi cam asa:
- grinzi late > 25cm
- sub ele tavan, deasupra podea, grinzile formeaza tuburi. La capete tavanul lipseste pe ~20cm a.i. aerul poate circula.
- in golul format sticle PET cu apa, peste care circula aerul, paralel cu grinzile.
- E loc de peste 2000l de stocare (depinde de distanta dintre grinzi si suprafata), cu suprafata mare de schimb de caldura
- incarcarea cu caldura se face fie de la fatada sudica vitrata (sau terasa inchisa) cand e soare, fie de la soba care are ca un fel de "hota" ce directioneaza aerul incalzit in spatiul format de grinzi.
- ventilator suplimentar pentru a "trage" aer cald in spatiul locuit atunci cand e nevoie.
- podeaua mansardei usor izolata pentru a evita supra-incalzirea acesteia.

- sistem asemanator se poate face intr-o parte (sectiune) din mansarda.

Vara poate fi circulat aer rece pe timpul noptii, pentru racire suplimentara. In zonele de deal-munte noptile sunt destul de reci si vara, a.i. se poate realiza confort cu minim de energie.

Edited by blimpyway, 06 June 2011 - 11:12.


#46
emilnuna

emilnuna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.03.2010
[quote name='blimpyway' date='6th June 2011, 11:47' post='9976021']
ok, probabil la arhitectura se pot face si pledoarii pentru un sistem constructiv sau altul, nu neaparat tabele cu masuratori si date tehnice.

Despre Enertia nu stiu ce sa zic, m-am uitat putin pe site si n-am gasit  date concrete. (in afara de comparatii in preturi fata de o "casa tipica" - de parca era reclama aia "detergentu nostru vs. detergentul obisnuit" )

Sistemul lor se bazeaza, cred, pe punerea in miscare a aerului, cel rece, vara dinspre subsol si iarna, similar, doar ca sunt niste gaselnite pentru a activas aceasta circulatie.
Multumesc

#47
titilica

titilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.05.2009

 Mircea_C, on 16th February 2010, 14:25, said:

Nu stiu daca este necesara o "firma" care sa faca asa ceva. Eu construiesc case obisnuite (de caramida, fier si beton, sau de lemn cu izolatii) de ceva ani si m-am saturat de ele. As face cu mare bucurie case de pamant pe structura de lemn pt oricine doreste. Eu insumi doresc sa ma mut din casa mea clasica izolata cu polistiren si sa-mi fac una de pamant.
Eu am si firma de constructii, dar nu stiu cine este interesat de acte si devize pt pamant? ^_^

Referitor la timpul de uscare este normal sa fie asa pt ca este grosime mare, plus ca este foarte ud amestecul. Cel putin dupa reteta noastra romaneasca chirpicii se fac cam de 10-12cm grosime si ei chiar se usuca partial sau total inainte de punerea in opera, umezeala ramasa fiind doar cea din mortarul de legare a caramizilor, deci timpul este mult mai scurt.
Ce am mai vazut la noi sunt case cu structura de grinzi de 15/15cm intre care se bate scandurica si se umple cu acest amestec dar mult mai uscat si cu mai mult pamant. Asa ceva se usuca cam in 30 zile. Dar ce-i drept 15 cm grosime de perete nu este totuna cu 30 sau 60.

Personal, ma gandesc sa-mi construiesc ceva doar pe un nivel cu pereti de 60cm facuti doar din caramizi de chirpici uscate, cu mentiunea ca in compozitie mai pun si nisip iar paiele cam 30% volum, doar paie de grau. Am reteta exacta undeva pe aici...
La asa grosime de perete nu mai ai nevoie de nici o izolatie in plus si este 100% ecologic si izolat antiatomic. Totusi la fundatia de beton nu pot renunta, pt ca acesta a fost punctul slab la casele de chirpici de-a lungul vremii, si anume ca  neavand fundatie rigida a permis miscarea usoara a peretilor, implicit aparitia crapaturilor si a soarecilor. Iar fundatia de beton se poate izola f bine pt a nu permite urcarea umezelii in peretii de pamant.
Salut, Am cumparat si eu o casa compusa din 3 camarute si cu fanar deasupra .Are fundatie din piatra de rau si este construita pe cadru de lemn iar peretii sunt din acea impletitura de nuiele acoperita cu lut.As vrea sa incep anul viitor  sa o extind . Amprenta e de 9/4 m.Parterul vreau sa iasa cam la 60mp cu mansarda pe structura de lemn  (2 dormitoare si 1 baie).Peretii parterului ii vreau tot din lut cu nuiele iar fundatia as pastra-o  cu eventuale intarituri.Casa e la 4 km de Valenii de Munte (Teisani)Sunt interesat de de o persoana priceputa care sa finalizeze asa ceva, impreuna cu 1-2 muncitori priceputi si seriosi. Daca ai idee cam la ce costuri as ajunge la final.Multumesc si astept niste sfaturi,eventual o colaborare cu dumneavoastra pt constructie.

#48
costicamacovei

costicamacovei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.02.2010
buna prieteni
am facut o casa din BCA si am ajuns la izolarea intre grinzi si ma gandeam la clasicul lut cu paie cred ca as iesi pe plan financiar mult mai ieftin decat daca as izola cu vata bazaltica si ma gandesc ca in vata s-ar mai putea adaposti si musafiri nepoftiti mai usor vreau sa va dati cu parerea
multumesc

#49
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
daca prin "clasicul lut cu paie" te referi la chirpiciul romanesc, e mult mai slab izolant decat vata minerala. lutul cu paie despre care am deschis acest subiect e altceva si izoleaza mult mai bine.

#50
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
blimpyway, ce noutati mai ai?

#51
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
Salut,

In speranta ca va reinvia topicul, arunc si eu o duda: oare nu ar fi eficient ca acest light-clay sa fie presat in forme in asa fel incat sa rezulte blocuri cum sunt cele de vata bazaltica, cu care sa se realizeze ulterior termosistemul? Mai mult, lutul sa fie preparat cu zeama de var sau blocurile sa fie stropite cu var dupa uscare.
  Zic si eu.

            Stima,

#52
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Sa ajut si eu Posted Image.
Daca inmuiem paiele in zeama de lut si apoi le punem in cofrag , fara sa fie lasate pana a doua zi la uscat, rezulta un timp lung de uscare doar, sau apar si alte efecte?
Am tot vazut prin filmulete ca paiele inmuiate se pun in cofrag, se bat usor, sa se aseze nu sa se comprime si apoi se decofreaza.
Merge asa de repede decofrat? nu face burta? in sus cand se poate face tura 2?

Imi place tehnica de light clay si am de gand sa o folosesc, daca dupa ce o stapanesc sunt multumit de ea.

Edited by tricky_radu, 16 December 2015 - 13:04.


#53
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Este o grosime recomandata, maxima a zidului?
Ceilalti pereti vor fi din cob, de 50 cm grosime.
Oare pot face de 50 cm si cu light straw clay ? Sau e prea gros si nu merita?
Care ar fi grosimea optima,pentru o izolatie termica optima?

#54
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Izolatie termica optima, pentru un consum mediu de 2 tone lemn pe iarna, obtineti la 1 metru grosime cu acest sistem de izolare. Daca vreti detalii va stau la dispozitie dar trebuie sa dati mai multe date ref la ferestre, metri patrati, configuratie constructie, ...Atentie. La 50 cm consumul NU este dublu ci de cca 3 ori mai mare

Ma refer la light clay, nu la cob. Cobul nu este termoizolant

Edited by addysoftware, 17 December 2015 - 17:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate