Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#4555
naurul

naurul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 07.06.2006
"lay-off" este o incetare a lucrului temporara din cauza ca angajatorul nu are de munca temporar. Cum proiectul meu se termina in curand si nu se stie cand incepe urmatorul sunt un pic speriat.
Zvonul este ca ne baga in "permittering". Asa ca intreb si eu: Ce e aia?

#4556
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Am gasit asta.... http://www.nyinorge....lay-offs/Â Â deci se pare ca tot la NAV ajungi.

Permittering -  concediere temporara https://www.altinn.n...v-arbeidstaker/

http://www.arbeidsre...o/permittering/

Edited by bubalus, 07 August 2015 - 20:59.


#4557
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Oricum,  imputita situatie in No. ...  Si se pare ca va mai dura....
Mie mi-au zis ca au reusit sa ma prelungeasca cu 3 luni,  pana la sfarsitul anului.... Dar dupa nu se stie....

Edited by bubalus, 07 August 2015 - 21:16.


#4558
kenvelo002

kenvelo002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.07.2015
Am promis ca vin cu o parere ,
Am asteptat 8 zile sa am o parere cat de cat pertinenta ...ce am inteles eu din experienta Norvegia pana acum,tot ce am citit pe forum am intalnit in viata de zi cu zi,intr-adevar daca vii fara contract risti sa ramai fara bani extraordinar de usor pe temiri ce. Totul costa extraordinar daca  te raportezi la Romania,daca te raportezi la veniturile din Norvegia situatia se schimba.
Totusi aici in Finnmark am inteles ca fata de sud sunt niste scutiri mai mari de taxe,iar preturile la chirii si alte lucruri sunt putin mai mici.
Preturile la mancare in supermarketuri sunt cat de cat ok,eu aproximez undeva la 3500-4000 nok pe luna daca gatesti acasa,la restaurant nu poti sa te apropii ,pana si o pizza L la Peppes incepe de la 200 nok ...si ajunge pe la 350
Legat de norvegieni,pe unde am mers in zona in care stau eu toti iti zambesc,unii chiar te saluta si nu te-au vazut niciodata mi s-au parut mult mai calzi decat se scrie pe net

Am fost in zilele astea la North Cape , cine are ocazia sa se duca ,sa o faca...daca aveti norocul sa nu prindeti ceata e superb...pana si drumul pana acolo merita,reni vulpi balene in fiorduri urmarind bancuri de macrou a fost ceva frumos
Si inca o chestie,am avut impresia ca o sa-mi fie greu cu soarele pe aici,dar chiar e placut sa-l vezi la 12 noaptea pe cer....momentan sunt 19 ore de daylight pe zi,dar incepe sa scade de la o zi la alta . In orice caz daca sunt probleme draperii si problema e rezolvata.

#4559
cezarjipa

cezarjipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.02.2015

 naurul, on 07 august 2015 - 20:29, said:

"lay-off" este o incetare a lucrului temporara

Lay off desemneaza o concediere, temporara sau permanenta. De obicei prin presa occidentala sensul e ultimul.

#4560
bubulina_bv

bubulina_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.07.2011

 bubalus, on 11 mai 2015 - 16:51, said:

ce inseamna contract fast?

in principiu are aceleasi drepturi ca si tine. rezidenta, asigurari sociale, etc.


Cursurile se platesc (300 nok pe zi pentru norskkurs). Asa a fost si cazul nostru. Nu am avut nici un beneficiu din partea statului(cursuri de calificare sau de invatare a limbii norvegiene)

#4561
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010
Salut,

Pentru cei care doresc sa aiba un start de norvegiana : https://www.duolingo...skill/nb/basics
Pentru cei care stiu bine limba, un ajutor as avea nevoie.
Care este diferenta intre "en" si "et"
gen : en kvinne , sau en mann, sau en barn / et eple , et brød... ?
in traducere en/et ar fi aceeasi chestie.. o pentru feminin si un pentru masculin

Edited by Anthraxs, 10 August 2015 - 19:35.


#4562
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
en - genul masculin
ei - genul feminin
et - cele neutre

De ex. "Kvinne" primeste si una si alta ei/et
Alt ex. "Barn" primeste et - et barn = un copil
Barnet = copilul
Astea sunt exceptii.

un barbat - en man
o fata - ei jente
o casa - et hus

In norvegiana nu au o regula ca in romana, trebuie invatate ca atare.

#4563
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
eee ce sa vezi, am grresit

mann
ei/en kvinne

incearca  "Mica Gramatica a Limbii Norvegiene de Attila Kelemen", costa undeva la 30 lei

http://www.norvegian...ica-norvegiana/

#4564
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
orice cuvant feminin poate trece la gen comun => masculin.

ei => en

#4565
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

orice cuvant feminin poate trece la gen comun => masculin.
ei => en
da, cam asa e in limba vorbita si tot ce este feminin sau masculin, se foloseste "en" cu articolele aferente.

#4566
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
O sa zburam mai scump din Stavanger. Din cauza crizei petrolul si a reducerii traficului Lufthansa va scoate din program cele 3 curse zilnice catre FRA incepand cu 25 Oct. De asemenea Air France nu va mai opera zboruri din SVG tot din toamna.
Pe mine ma loveste crunt ca foloseam Lufthansa in conditiile in care faceam cam un drum return la 3-4 sapt iar competitorii SAS si KLM aveau preturi cam cu 1000 - 1500 nok mai mari.

#4567
cezarjipa

cezarjipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.02.2015

 bubalus, on 17 august 2015 - 18:51, said:

Pe mine ma loveste crunt ca foloseam Lufthansa in conditiile in care faceam cam un drum return la 3-4 sapt iar competitorii SAS si KLM aveau preturi cam cu 1000 - 1500 nok mai mari.

La 3500-4000 de euro lefuri medii norvegiene, ce inseamna 150 euro in plus pe luna ?!

#4568
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 bubalus, on 17 august 2015 - 18:51, said:

O sa zburam mai scump din Stavanger. Din cauza crizei petrolul si a reducerii traficului Lufthansa va scoate din program cele 3 curse zilnice catre FRA incepand cu 25 Oct. De asemenea Air France nu va mai opera zboruri din SVG tot din toamna.
Pe mine ma loveste crunt ca foloseam Lufthansa in conditiile in care faceam cam un drum return la 3-4 sapt iar competitorii SAS si KLM aveau preturi cam cu 1000 - 1500 nok mai mari.

traditional criza a petrolului insemna LIPSA. acum se pare ca ne scaldam in petrol.
si conform legilor pietii libere pretul a ceea ce se face din acest petrol ieftin scade. asa este ?

#4569
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

La 3500-4000 de euro lefuri medii norvegiene, ce inseamna 150 euro in plus pe luna ?!
La ce curs NOK-EUR ai calculat tu salariul de 3500-4000 de euro ? Banuiesc ca nu stiai ca NOK-ul s-a dus in cap...dar na, asa se intampla cand nu traiesti in Norvegia si crezi tot ce scrie prin ziare din genul asta.

#4570
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 cezarjipa, on 17 august 2015 - 19:08, said:


La 3500-4000 de euro lefuri medii norvegiene, ce inseamna 150 euro in plus pe luna ?!
pai sa-ti trimit detaliile contului meu ca inteleg ca esti dornic sa suporti aceasta diferenta....

 tehnics, on 17 august 2015 - 23:33, said:

La ce curs NOK-EUR ai calculat tu salariul de 3500-4000 de euro ? Banuiesc ca nu stiai ca NOK-ul s-a dus in cap...dar na, asa se intampla cand nu traiesti in Norvegia si crezi tot ce scrie prin ziare din genul asta.
asta nu mai punem la socoteala ca am pierdut si vreo 15-20% din venituri raportat la euro.....

#4571
cezarjipa

cezarjipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.02.2015

 bubalus, on 17 august 2015 - 23:47, said:

asta nu mai punem la socoteala ca am pierdut si vreo 15-20% din venituri raportat la euro.....

Ei, vezi. Doar in euro. Banuiesc ca n-au sarit preturile chestiilor pe care Norvegia le produce. Doar ale importurilor, care, cred eu, nu-s f. importante. Pestele si sistemul de taxe sunt de-ale casei, nu ? :)

Oricum, zic eu, o duceti mai bine decat, let's say, francezii !

#4572
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,853
  • Înscris: 01.11.2005
Pai nu e chiar asa...ca KLM, Lufthansa, etc, au preturile in conformitate cu EUR nu in functie de NOK.
Ba da, au sarit si preturile la produsele care norvegia le produce ca sa mai amortizeze picajul petrolului.
Cum am mai spus, nu mai crede toate tampeniile din ziare.

Edited by tehnics, 18 August 2015 - 10:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate