Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6970 replies to this topic

#2917
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
De stalpi si de mp

View Postsimonctln, on 23 februarie 2018 - 20:22, said:

Practic am dublat numarul de stilpi fata de stilul clasic.


#2918
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
simon,din lipsa raspunsului presupun ca nu reorientezi rindurile;e via ta,faci cum doresti,insa:
La 1,2 m intre rinduri,Lenz Moser pe tulpina de 1m este nepotrivit dintr-un motiv f simplu:la o crestere normala a lastarilor de 1,5-1,8m se umbresc  strugurii,vițele(la forme inalte de conducere se recomanda distante cel putin duble fața de ce ai tu)

#2919
simonctln

simonctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2008
Am sa pun poze. Este un proiect in lucru. Intentionez la rindul 3 de sirma un distantier de 30 cm si la rindul 4 distantier de 60 cm . Adica un fel de spalier Y , vara asta pun distantierii la 3 rinduri.

#2920
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postsimonctln, on 22 februarie 2018 - 01:34, said:

Am inceput acum 3 ani inlocuirea a 10 ari de hibrida cu nobila , feteasca regala si putin black magic. Intrebarea este rar pusa sau nu ?
Mă gândesc că întrebarea este pusă tardiv. Cred că trebuia pusă înainte de a începe plantarea. Zic și eu...

View Postsimonctln, on 22 februarie 2018 - 01:34, said:

Am inceput acum 3 ani inlocuirea a 10 ari de hibrida cu nobila , feteasca regala si putin black magic. Schema de plantare 2,4 x 1,2 cu tulpina la 1m , brate cu verigi de rod. Desi este costisitor am pus distanta intre rinduri de 1,2 si intre vite pe rind 2,4 . Sirma este 1m , 1,25m ,1,55m ,1,8m. A vazut un viticultor din Greaca lucrarea si a zis ca e rara sa pun la patrat 1,2 x 1,2 .
Bănuiesc că ai ales Feteasca regală pentru vin și Black magic pentru masă. Când ai ales varianta cu tulpina la 1 m ce ai urmărit? Dar cu schema de plantare 2,4 x 1,2?
PS Tocmai am terminat de citit o carte despre (fosta) stațiune de la Greaca și am văzut câte experimente au făcut oamenii ăia la vremea respectivă. Foarte interesante. Bine, ei puneau accent pe strugurii de masă.

#2921
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Si nu ne imparatasiti si noua cateva din experimente?

#2922
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
E mult de scris și nu am timp. Răspund doar la solicitări punctuale.

#2923
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Momentul cand te uiti la gospodarie prin prisma vitei de vie !!!

Attached Files



#2924
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Sau asa de la gospodarie la vita de vie...

Attached Files



#2925
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Acum 1 luna...poza!

View Postgherundii, on 26 februarie 2018 - 12:06, said:

Momentul cand te uiti la gospodarie prin prisma vitei de vie !!!

Ce soi ai in poza si ce an are?
Ce pom e in spatele vitei si de ce sarpantele sunt asa groase?

Edited by crisbud, 26 February 2018 - 20:27.


#2926
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

Quote

Sau asa de la gospodarie la vita de vie...
aia e gospodarie mare dle, nu te joci ca mine cu 80 de butuci Posted Image !!!

#2927
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Sau ca mine cu 20...

#2928
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
crisbud, total au fost 4 randuri cate 20 butuci, 1 din stanga a fost plantat in 2005 numai cu soiuri de masa, dar vre-o 6-7 nu sau prins, in 2006 plantate al 2-lea rand cu merlot, 3-4 cu shardonay, si din cele care nu sau prins completate tot cu merlot. toamna trecuta randul patru a fost scos si pus zmeura remontanta, vezi poza, motivul - vita de vie ingheata mai de fiecare an, casa se afla in lunca r.Nistru, in alti ani ingropam vita, dar acum nu ma mai tine sanatatea, si o las in voia soartei , nici nu o aplec, cat o trai atata o fi. azi dimineata la mine a fost -15 grade, pe joi promit -20, deci roada iar 0000000. dar am avut si roada-intr-un an peste 500 kg de struguri. ce tine de copacii dintre v.d.vie si casa sunt 2 meri, nu le cunosc soiul ca erau acolo cand am cumparat lotul in 2004, dar cineva a zis ca unul e IDARED, altul nu stiu, am poze, dar treb sa le caut si le pun pe tema respectiva. nu cunosc cuvintul sarpant, dar intuesc ca dace e vorba de grosime, sunt ramurile alea groase ale marului, asa le taie mesterul primavara, dar vreau sa spun ca acesti doi meri in alti ani aveau pest 500 kg de mere (numai suc am facut 350 litri la o culegere), acu s-a mai imbolnavit...., dar mai vedem

Attached Files



#2929
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Dacă tot e să punem poze...

View Postgherundii, on 26 februarie 2018 - 21:55, said:

in 2006 plantate al 2-lea rand cu merlot, 3-4 cu shardonay, si din cele care nu sau prins completate tot cu merlot. toamna trecuta randul patru a fost scos si pus zmeura remontanta, vezi poza, motivul - vita de vie ingheata mai de fiecare an, casa se afla in lunca r.Nistru
Bănuiesc că știți care este rezistența la îngheț a soiului Merlot, nu-i așa?

Attached Files



#2930
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Otineu, acum cunosc, pe atunci nici nu stiam la ce trebuie de atras atentie, ce mi-au recomandat aceia am pus..., clar ca acum mi-e jale s-o scot, dar in ultimii ani am avut temperaturi joase si pana la -30..., si ma ia indoiala...!!!
Privitor la poze, daca deranjaza le pot sterge, nu e nimic laudabil acolo, au fost puse pentru o imaginatie mai buna....

#2931
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Sa le stergi?!  Te rog,nu e cazul.

#2932
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View Postgherundii, on 26 februarie 2018 - 22:59, said:

in ultimii ani am avut temperaturi joase si pana la -30..., si ma ia indoiala...!!!
Păi, boală lungă moarte sigură. Caută niște soiuri cu rezistență mare la ger.

View Postgherundii, on 26 februarie 2018 - 22:59, said:

Privitor la poze, daca deranjaza le pot sterge, nu e nimic laudabil acolo, au fost puse pentru o imaginatie mai buna....
Probabil de la formularea mea ai ajuns la această concluzie greșită. Îmi cer scuze.

#2933
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Otineu, nu e cazul sa umblam cu scuzele, in foarte multe cazuri nu prea inteleg multe cuvinte si cate-odata chiar expresii intregi, am fost deprins de mic sa vorbesc si sa gindesc ruseste, majoritate studiilor le-am facut in rusa...., deaici si comunicarea mea dificila, noroc de dexonline, altfel ai de capul meu Posted Image !!!
Refeitor la poza ta, e o vie protejata, parca deasupra ar fi ceva dar ma uit ca pe sol este zapada!

Edited by gherundii, 27 February 2018 - 10:11.


#2934
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Esti fratele nostru drag, de peste Prut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate