Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6900 replies to this topic

#2899
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 08.02.2015
ICDVV Valea Călugărească are 100%, dar nu vinde înainte de 1 martie pentru că are butașii la siloz. Și garantat este Fetească neagră, dar soiul ăsta este foarte capricios nu numai dacă-l compari cu alte soiuri, ci și dacă faci comparație între clonele aceluiași soi. Paul Fulea de la Crama Histria spunea ce probleme mari a avut cu Feteasca neagră de-i venea la un moment dat să se lase de viticultură. Odată nu a fost ales portaltoiul adecvat și i s-au uscat majoritatea butașilor, odată a nimerit o clonă care creștea excesiv... Atunci era în sală și profesorul Nămoloșanu care i-a recomandat să ia legătura cu stațiunile de cercetare de la Murfatlar, respectiv de la Valea Călugărească pentru a se informa cu privire la caracteristicile clonelor existente.

Depinde ce dorești de la o astfel de boltă. O boltă o faci nu doar să-ți dea niște struguri de masă, ci să-ți și asigure un grad adecvat de umbrire. Deci, două condiții aș zice obligatorii. Un alt criteriu ar putea fi etapa de coacere astfel încât să ai struguri de la 15 iulie când se coace primul strugure (Perla de Csaba), până la cel mai tardiv soi (Bicane).

Ai ceva atașat ca să-ți faci o idee.

Attached Files



#2900
breazuvasile

breazuvasile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2018
multumesc!

#2901
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Oferta butasi bulgaresti in Cora. Scuze pentru calitatea pozelor.

Attached Files



#2902
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Se înțelege, nu-i așa proastă calitatea fotografiilor.
Da' nu ai pus prețul, poate contează.

#2903
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Nu am pus pretul pentru ca nu sunt sigur cat costau. Butasii erau in niste ladite amestecati cu trandafiri, muri si alte plante. Era un singur pret afisat 9,4 lei dar nu stiu daca era comun pentru toate. Am postat pentru ca mi s-a parut oferta diferita fata de ce am vazut pana acum prin magazine. Cateva din soiurile acelea nici nu auzisem de ele.

Edited by ionut27, 15 February 2018 - 19:51.


#2904
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Ciumbrud a ajuns la Hornbach. Am fost in seara aceasta dupa ce m-a anuntat colegul @crisbud.
Soiuri disponibile la 7.99 lei:

Attached Files



#2905
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Astazi am cumparat si eu din Horn....vita de vie- 8lei buc, plasa pasari din Kauf 5x4 m-5 lei buc

Attached Files



#2906
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Butasii bulgaresti de vita de vie din Cora sunt la 22 lei bucata cam mult. Am luat totusi un soi de al lor bulgaresc de masa mai mult de curiozitate...

#2907
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Am trecut si eu prin Dedeman.
Urmeaza Hornbach si Brico/Maison des jardins

In Dede erau si butasi de vita nealtoita. Nu cred ca o sa le mearga in pamantul meu cleios, dar incerc.

Attached Files



#2908
simonctln

simonctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2008
Am inceput acum 3 ani inlocuirea a 10 ari de hibrida cu nobila , feteasca regala si putin black magic. Schema de plantare 2,4 x 1,2 cu tulpina la 1m , brate cu verigi de rod. Desi este costisitor am pus distanta intre rinduri de 1,2 si intre vite pe rind 2,4 . Sirma este 1m , 1,25m ,1,55m ,1,8m. A vazut un viticultor din Greaca lucrarea si a zis ca e rara sa pun la patrat 1,2 x 1,2 . Mentionez ca fertilizez si irig la brazda fara probleme. Intrebarea este rar pusa sau nu ?

Zona Oltenita ,Calarasi teren de lunca fertil.

#2909
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
De ce sa fie rara? e o vorba : raru umple caru. Si fermele tot la 2.2  2.4 planteaza la cele de masa merg chiar spre 3 m intre randuri. Mai ales daca o poti lucra mecanizat e perfect. Singurul minus este mai multa munca cu aratul sau frezatul in rest suprafata mai mare per butuc inseamna hrana mai multa , eventual poti lasa o incarcatura de ochi mai generoasa. Alt avantaj cu cat spatiul mai mare , cu atat va fi mai aerisita, curentii de aer vor circula mai bine deci risc mai mic pt boli.  Cu gerurile cum v ati impacat pana acum sau cu atacurile de mana?

#2910
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
unic 635, cred ca nu ai inteles: "distanta intre rinduri de 1,2 si intre vite pe rind 2,4"... nu sunt in masura sa judec eu  dar mie mi se pare ca trebuia sa fie taman pe dos.

#2911
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
simon,in ce stadiu esti cu inlocuirea? ce dimensiuni are locul? poti sa  reorientezi rindurile la 90grd? mai exact ,ce vrei sa faci ,guyot pe tulpina sau cordon speronat?

#2912
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Mda, vorba lui Gheo, daca intorci randurile intri relaxat cu tractorasu-n vie.

Altfel, pare o risipa de spatiu si mai bine ar dubla butasii pe rand.
Asta daca nu cumva pentru vita atat de inalta (prima sarma la 1m) se cere suprafata mai mare pentru fiecare butuc.

#2913
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
brate cu verigi de rod ar fi cazenave sau lenz mozer. Mi e greu sa cred ca are 2.4 intre vite si 1.2 intre randuri , sigur e eroare in exprimare, adica ar fi prea  batator la ochi. Si daca e asa.... desi repet ma indoiesc , vite la ghiveci si indesita

#2914
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Sa vedem, poate revine si clarifica la ce distante a plantat pe rand si intre randuri...

#2915
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postcotzi, on 22 februarie 2018 - 15:57, said:

unic 635, cred ca nu ai inteles: "distanta intre rinduri de 1,2 si intre vite pe rind 2,4"... nu sunt in masura sa judec eu  dar mie mi se pare ca trebuia sa fie taman pe dos.
si opinia mea este ca tot e facut pe dos, 2,4 ar trebui sa fie intre randuri, este aerisire destula la asa distanta, dar poate fisa tehnologica a acestui soi e una alta, cine stie...., trebuie mai multa documentare....

#2916
simonctln

simonctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.08.2008
Miine pun poze este 1,2 intre rinduri si 2,4 intre vite. Cu gerul nu am probleme , lunca Dunarii , aproape confluenta cu riul Arges terenul este in sat . Cu bolile fiindca irig la maxim 14 zile stropesc . Motosapa are 90 cm.

Mai am de pus stilpi la 3 rinduri si de plantat ultimile 3 rinduri.

Lens Moser

Un cetatean moldovean mi-a explicat ca soarele trebuie sa bata pe frunza pentru maximum calitate cantitate.Practic am dublat numarul de stilpi fata de stilul clasic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

parintele

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate