Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Pc ... zic eu high-end

- - - - -
  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#253
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008

View Postnkr, on Sep 12 2008, 22:08, said:

Aia e masina timpului. Ai pus FDD.. :lol:
dăăă .... pt. ca vroia card reader ... asa ... POC doi iepuri din o lovitura

#254
RazvanMax

RazvanMax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 06.09.2008
Eu nu as da atatia bani... cumpara ceva mai ieftin cum a postat serban si restul pastreaza-i de cheltuiala  :OK: I-ti haine alea alea :) Eu acum imi cumpar haine si cele trebuincioase pt ca incep iar cu cursurile si apoi iau un pc de vreo 25-30 milioane!

#255
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Omule... NU merita... iti garantez eu ca tu no sa folosesti ce poate PC-u ala nici daca mai faci inca 3 facultati.


Baga banii la ciorap... nu sti cand ai nevoie de bani.   Cumpara acum un PC mediu pe la 25mil si peste 1-2ani cand crezi tu ca nu te mai satisface iti cumperi altul. Gandestete ca la banii astia NU o sa mai ai ce sa upgradezi pt ca peste putin timp apar noile procesoare si/deci tu nu o sa mai ai ce sa pui mai mult fara sa treci la pci 3.0/alt socket sau chipset/ddr3 etc etc...  Uitate la 7900GTX care este de vreo 2 ani aparuta... si acum si 8600 este peste ea si costa sub 2milioane.

#256
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008
Nici chiar asa .. uitati-va la viitorul meu sistem ... eu zic ca e suficient ... daca nu e multumit pune un E8400 plus 4 gb plus 4870 .......

View PostCap-shoot, on Sep 12 2008, 23:21, said:

Omule... NU merita... iti garantez eu ca tu no sa folosesti ce poate PC-u ala nici daca mai faci inca 3 facultati.


Baga banii la ciorap... nu sti cand ai nevoie de bani.   Cumpara acum un PC mediu pe la 25mil si peste 1-2ani cand crezi tu ca nu te mai satisface iti cumperi altul. Gandestete ca la banii astia NU o sa mai ai ce sa upgradezi pt ca peste putin timp apar noile procesoare si/deci tu nu o sa mai ai ce sa pui mai mult fara sa treci la pci 3.0/alt socket sau chipset/ddr3 etc etc...  Uitate la 7900GTX care este de vreo 2 ani aparuta... si acum si 8600 este peste ea si costa sub 2milioane.
ăăă.....putin timp ? poate un an .... I7 apare de abia in toamna lui 2009 ... si totusi zic ca e un "overkill" pt. intel sa faca procesoare pe un alt socket ( si totusi o vor face :deadtongue: )

Edited by S3rban77, 12 September 2008 - 22:30.


#257
RazvanMax

RazvanMax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 06.09.2008
referitor la sistemul asta de 25 milioane serban. Ma tenteaza dar de ce ai 3 memorii de ram? Te multumesti doar cu 800 mhz? eu voiam sa iau la 1066. Deasemenea... nu e mai bun un quad? Si in ultimul rand. Mai bun ati-ul acela fata de un Nvidia sa spunem 9800 (nu stiu echivalentele asa ca te rog sa ma lamuresti),

#258
nkr

nkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.02.2007

View PostRazvanMax, on Sep 13 2008, 00:04, said:

referitor la sistemul asta de 25 milioane serban. Ma tenteaza dar de ce ai 3 memorii de ram? Te multumesti doar cu 800 mhz? eu voiam sa iau la 1066. Deasemenea... nu e mai bun un quad? Si in ultimul rand. Mai bun ati-ul acela fata de un Nvidia sa spunem 9800 (nu stiu echivalentele asa ca te rog sa ma lamuresti),

Nu stiu ce ai citit dar a ales un Quad. Si memorii la 1333 daca nu ma insel.
Iar despre placa video la pret da :) si la performante ~

#259
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostFratello_2007, on Sep 12 2008, 22:09, said:

De ce nu face asa:
Ia toate ofertele si vede ce gaseste mai bun la preturi mai mici si sa ii placa ?
Cand are o nelamurire cu o piese de achizitionare poate sa intrebe.
Asa am cerut si eu parerea lui nkr.
Si pana la urma i-au fost oferite destule configuratii.

e simplu, se numeste principiu prostiei: "tot ce-i scump e bun"

Edited by [ady], 12 September 2008 - 23:45.


#260
RazvanMax

RazvanMax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 06.09.2008

View Postnkr, on Sep 13 2008, 00:23, said:

Nu stiu ce ai citit dar a ales un Quad. Si memorii la 1333 daca nu ma insel.
Iar despre placa video la pret da :) si la performante ~

http://www.shopit.ro/plm/680c53/ asta a ales.. postul de deasupra mea.

#261
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View PostRazvanMax, on Sep 13 2008, 00:50, said:

http://www.shopit.ro/plm/680c53/ asta a ales.. postul de deasupra mea.


asta e configuratia pe care o sa o achizitioneze S3rban77  nu cel care a facut topicul :console:

#262
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008
Asta e cea pe care i-am sugerat-o domnului cu topicu' : http://www.shopit.ro/plm/10b404/  !

View Postnkr, on Sep 13 2008, 00:23, said:

Nu stiu ce ai citit dar a ales un Quad. Si memorii la 1333 daca nu ma insel.
Iar despre placa video la pret da :) si la performante ~
El se referea mai mult ca sigur la viitorul meu sistem .. nu cel ce il adresam lui ArhAlex

View PostRazvanMax, on Sep 13 2008, 00:04, said:

referitor la sistemul asta de 25 milioane serban. Ma tenteaza dar de ce ai 3 memorii de ram? Te multumesti doar cu 800 mhz? eu voiam sa iau la 1066. Deasemenea... nu e mai bun un quad? Si in ultimul rand. Mai bun ati-ul acela fata de un Nvidia sa spunem 9800 (nu stiu echivalentele asa ca te rog sa ma lamuresti),
E mai bun doar in cateva situatii decat un 9800GTX+ ...... 3 memorii ram fiinca daca o puneam pe a patra sigur ieseam la un 26 mil .... si preferabil e sa ramana in jurul a 25 (si zic ca e arhi suficient pt. jocurile next-gen) ...... placa video -> best-buy , quad acelasi ca si la ram ... si mai frate ! nu se vede performanta unei memorii in hertzii ei .. poate latentele sunt asa .. mai importante .......

Edited by S3rban77, 13 September 2008 - 10:24.


#263
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008

View PostS3rban77, on Sep 13 2008, 11:09, said:

Asta e cea pe care i-am sugerat-o domnului cu topicu' : http://www.shopit.ro/plm/10b404/  !
                   Se mai pot aduce imbunatatiri, dar dupa 262 de reply-uri inca nu stie ce sa cumpere initiatorul topicului si cum sa arunce banii pe sisteme "adevarate"! Nu vedeti ca tot cooler-ul Zalman este cel mai bun, ca nu a optat pentru un monitor potrivit pentru CAD, ca se doreste carcasa de peste 500 lei cu "luminite", ca placa video HD 4870 cu racire mai buna (Gainward) este ignorata si multe altele.
                   Cum apare cineva dispus sa cheltuiasca o suma mai mare pentru un PC se agita spiritele!
                   Sincer, dupa atitea sfaturi si recomandari sa o tii tot pe a ta, nu mai merita atita discutie!

OBS: Este o parere strict personala, deci nu o luati ca pe un afront, va rog!

#264
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008
Un lucru inca e in ceata pt. mine  : Cum naibii sa te cucereasca o carcasa  :huh: ? tre' sa aiba un aiflow bun (vezi Aplus Clio , nu e bun , e PERFECT + 2 vent. 120) si sa-ti incapa brizbrizurile in ea ..... si poate chiar silentioasa ( vezi Antec Sonata III , Nexus Catelpilar sau ceva de genu') ..... DUH !!

Edited by S3rban77, 13 September 2008 - 10:35.


#265
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Oare de ce si-ar cumpara cineva o carcasa cu luminite si briz-briz-uri? Nu sa se mindreasca cu ea? Nu sa iasa din anonimat? "Ia uite ce am eu si nu ai tu!" Crezi ca-i pasa de air-flow sau silentiozitate?
                     Macar a optat pentru un Antec si nu Raidmax sau X-Gear.
                     Daca isi va lua sistemul mult visat eu ii urez sa-l foloseasca cu placere! Poate isi va aduce aminte si de noi si va posta odata ceva impresii despre cum functioneaza si cit de rentabila a fost investitia.
                     Eu nu mai am nimic de adaugat! Succes si bafta la studii!

#266
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008
Auzi mai Alexe .. ce zodie esti ? :lol:

#267
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostGTA-FT, on Sep 13 2008, 11:29, said:

[...]
OBS: Este o parere strict personala, deci nu o luati ca pe un afront, va rog!

Ai foarte multa dreptate. Singura chestie de care nu sunt sigur este urmatoarea: ori nu a venit unul ca tine sa-i spuna exact "BAH COOLERU' ALA NU E BUN! pricepi?etc";  sau a doua, care am sesizat-o si eu: vede cam asa | |

@S3rban77 AplusClio am eu, si a vazut-o la mine. Mie nu-mi place ca e prea luminata, dar in rest e buna. eu am luat-o ca era ieftina si avea USB frontal :))

Edited by [ady], 13 September 2008 - 11:28.


#268
RazvanMax

RazvanMax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 06.09.2008

View PostS3rban77, on Sep 13 2008, 11:35, said:

Un lucru inca e in ceata pt. mine  : Cum naibii sa te cucereasca o carcasa  :huh: ? tre' sa aiba un aiflow bun (vezi Aplus Clio , nu e bun , e PERFECT + 2 vent. 120) si sa-ti incapa brizbrizurile in ea ..... si poate chiar silentioasa ( vezi Antec Sonata III , Nexus Catelpilar sau ceva de genu') ..... DUH !!

Nexus catelpilar e chiar buna. Sper sa imi ajunga banii sa iau ceva de genul. Si nu arata nici prea rau. Apromo mersi pt explicatia de mai sus.

Multa bafta

#269
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008
Uite ca sa-mi termin rolul in acest topic nenorocit (de notat : a nu se lua ca injuratura) iti mai pun o configuratie care eu as fi recunosctor lui Dumnezeu toata viata daca as avea-o : http://www.shopit.ro/plm/be115c/ ........ Cu TOT .. monitor , placa de sunet , tastatura ............. NOROC !  ;)

#270
S3rban77

S3rban77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 16.08.2008
Gata ? a murit topicul ?  :bigwhitegrin:
Ntz ntz ntz ........

Edited by S3rban77, 13 September 2008 - 18:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate