Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Fujifilm Finepix S1000 - poze prea intunecate

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
FlorinaN

FlorinaN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.05.2008
Am de vreo 2 luni jumate un aparat foto Fujifilm S1000 de care sunt destul de multumita dar nu inteleg de ce unele fotografii imi ies prea intunecate sau chiar complet negre. Am citit ca e posibil ca atunci cand e lumina prea puternica se sa intample asta dar totusi nu cred ca e normal cand e soare afara sa nu pot face poze...nu-mi ies chiar toate negre dar majoritatea. Ce se intampla, gresesc eu cu ceva? Astept o parere sau mai multe :P. Multumesc anticipat!

#2
malefick9215

malefick9215

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2008
pune o poza aici sa vedem. Pe ce mod folosesti camera?

#3
FlorinaN

FlorinaN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.05.2008
Momentan folosesc Auto pt ca inca nu am invatat sa folosesc celelalte moduri...

Attached Files


Edited by FlorinaN, 31 August 2008 - 20:08.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Este ceva in neregula cu setarile tale. Ai ISO 64, f/4 si 1/680 sec - nu incape indoiala ca poza va iesi neagra. Esti sigura ca este pe modul auto? Mie mi se pare ca esti pe M.

#5
danutzu112

danutzu112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.04.2006
Se pare ca nu e pe M , e chiar pe Auto. Dovada este in print-ul atasat. Se pare ca e o problema de soft. Cred ca un update de firmware ar ajuta.

Attached File  exif.jpg   271.35K   112 downloads

Dar totusi am o mica dilema in legatura cu o setare a aparatului. Functia Custom Render nu apare ca o valoare Auto , ci apare Custom, s-ar putea sa fi umblat din gresala pe la ea - ceea ce afecteaza codarea JPG software a aparatului ( nu stiu daca se poate seta manual din meniul aparatului pentru ca nu-l cunosc, dar poti sa cauti)
Asta ar fi una din banuielile mele dupa ce am analizat exif-ul, dar nu bag mana in foc pentru ca nu cunosc aparatul.
Daca nu merge incearca ce am spus mai sus, o schimbare de firmware.

Lumina buna!

#6
Panfyl_P

Panfyl_P

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.03.2009

 SuperDuper, on Sep 1 2008, 00:10, said:

Este ceva in neregula cu setarile tale. Ai ISO 64, f/4 si 1/680 sec - nu incape indoiala ca poza va iesi neagra. Esti sigura ca este pe modul auto? Mie mi se pare ca esti pe M.
1/680 sec e pb. dar daca e lumina mare se vede bine. cel putin la mine merge si cu 1/1000 sec. la iso 64 pe timp de soare fara blit. pe modul auto pozele nu sunt bune. am incercat si eu la inceput acum folosesc numai modul manual.

 danutzu112, on Sep 1 2008, 02:55, said:

Se pare ca nu e pe M , e chiar pe Auto. Dovada este in print-ul atasat. Se pare ca e o problema de soft. Cred ca un update de firmware ar ajuta.

exif.jpg

Dar totusi am o mica dilema in legatura cu o setare a aparatului. Functia Custom Render nu apare ca o valoare Auto , ci apare Custom, s-ar putea sa fi umblat din gresala pe la ea - ceea ce afecteaza codarea JPG software a aparatului ( nu stiu daca se poate seta manual din meniul aparatului pentru ca nu-l cunosc, dar poti sa cauti)
Asta ar fi una din banuielile mele dupa ce am analizat exif-ul, dar nu bag mana in foc pentru ca nu cunosc aparatul.
Daca nu merge incearca ce am spus mai sus, o schimbare de firmware.

Lumina buna!
Nimeni nu a zis nimic de filmare sau nu cm citit eu. s1000 filmeaza cam prost, nici nu are zoom pe filmare.

 Panfyl_P, on Mar 23 2009, 00:32, said:

1/680 sec e pb. dar daca e lumina mare se vede bine. cel putin la mine merge si cu 1/1000 sec. la iso 64 pe timp de soare fara blit. pe modul auto pozele nu sunt bune. am incercat si eu la inceput acum folosesc numai modul manual.


Nimeni nu a zis nimic de filmare sau nu cm citit eu. s1000 filmeaza cam prost, nici nu are zoom pe filmare.
asta tot de la soft este :(

#7
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Doua defectiuni am intilnit in acest caz - dioda care citeste cantitatea de lumina din mediu ambiant defecta sau softul percepe gresit datele furnizate de la dioda , in ambele cazuri recomand ca aparatul sa fie trimis intr-un service autorizat . Mentionez faptul ca trebuie eliminate inainte orice erori de setare , daca au fost testate toate situatiile si defectiunea persista atunci ramine service-ul ca ultima varianta . Respecti cei doi pasi pentru focalizare corecta (butonnul shot tinut pe jumatate apasat pina la confirmare ) si semnalul de ok dat de aparat ?

#8
Vlahul2004

Vlahul2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.06.2012
Exista posibilitatea de a scoate confirmarea dupa fiecare cadru facut cu Fuji Finepix 1000? La fiecare poza trebuie sa dau "ok", lucru care nu este chiar placut mai ales daca aparatul il foloseste si un membru mult mai tanar al familiei.
Multumesc.

#9
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

 Vlahul2004, on 25th June 2012, 17:24, said:

Exista posibilitatea de a scoate confirmarea dupa fiecare cadru facut cu Fuji Finepix 1000? La fiecare poza trebuie sa dau "ok", lucru care nu este chiar placut mai ales daca aparatul il foloseste si un membru mult mai tanar al familiei.
Multumesc.



    Trebuie sa fie...verifica bine optiunile din meniu.Numai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate