Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Vrem (vreau) o casă

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#37
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Multumesc, stiu, e cam mic spatiul pt. centrala, dar de acum sper ca saptamana viitoare sa primesc proiectul, nu mai modific nimic, ar fi trebuit sa am buget mai mare, pentru aproximativ 10 mp in plus la total ca sa iasa ok partea aia :) .

Cu usa spre bucatarie, ai dreptate, voi vedea ce se poate face, ar trebui sa fie usor de facut.

Atasez CU (mai sunt niste pagini cu incadrarea terenului, plus doua foi pe care trebuie sa obtin avizul de la E-ON si Directia de sanatate publica, dar nu le-am scanat). Sper sa fie de ajutor:

Attached File  11.JPG   303.53K   638 downloads
Attached File  21.JPG   346.25K   371 downloads
Attached File  31.JPG   214.25K   276 downloads

Spor la construit si rabdare.

Edited by stuiberv, 17 January 2009 - 17:28.


#38
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Mi-am format cat de cat o idee cu CU.Ma asteptam la mai multe restrictii.Eu am terenul cu o latura marginita de lac ...ma astept sa ma trimita cu hartiile si pe la Apele Romane...
       Terenul meu e extravilan si mai trebuie sa fac si PUZ. Cred ca am sa stric niste pantofi cu hartiile astea ...http://forum.softpedia.com/style_images/1/folder_post_icons/icon4.gif

      Multumesc !

#39
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Cu placere.

Si eu as fi vrut la lac, si poate mai mult teren, dar nu a fost "putirinta".
Daca era dupa mine luam un teren izolat, sa aiba curent si atat. Dar nu erau bani si pentru put de adancime, si pt jeep...
Asa ca deocamdata voi avea vecini. Poate in viitor voi lua un teren mare, poate chiar de o mica ferma (desi nu ma pricep prea bine la agricultura :) ).

De curiozitate, cat ai dat pe mp, si ce utilitati ai?
Aici am scapat de acordul de la Rajac, pentru ca inca nu dadusera in exploatare reteaua pe ulita mea :).

#40
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Am luat 1450 mp cu 17000 de euro in 2007 ,terenul are  curent electric la 200 m. Ca utilitate atat. :)

#41
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Am planurile (de arhitectura, fundatii, instalatii).
Constructorul a spus ca da in lucru proiectul de executie.

Atasez planurile, daca aveti timp si chef va rog sa dati un ochi pe ele.
Am pus niste "buline" la niste paragrafe din memoriul pt. pac - la poza pac3 pe care nu stiu cum sa le interpretez. Trebuie sa verific eu starea lucrarilor? Trebuie sa angajez verificator care sa se uite pe proiectul de structura si rezistenta??? Angajez un om (oricum voi avea diriginte de santier)?

Inca niste intrebari:
Stiti firma din Iasi care sa imi faca fundatia cu diferenta de nivel de maxim 1 cm?
Stiti diriginte de santier din Iasi care pe langa fundatie sa fie in stare sa supravegheze si partea de lemn?

Atasez pozele:

Attached File  pac1.JPG   298.28K   323 downloads Attached File  pac2.JPG   390.82K   175 downloads Attached File  pac3.JPG   428.28K   167 downloads
Attached File  plan1.JPG   357.23K   388 downloads Attached File  plan2.JPG   349.56K   283 downloads Attached File  plan3.JPG   305.02K   214 downloads
Attached File  fundatii1.JPG   341.65K   265 downloads Attached File  fundatii2.JPG   343.95K   229 downloads
Attached File  nord.JPG   355.78K   273 downloads Attached File  sud.JPG   350.96K   222 downloads Attached File  est.JPG   371.51K   193 downloads Attached File  vest.JPG   329.69K   154 downloads
Attached File  electric1.JPG   352.06K   222 downloads Attached File  electric2.JPG   345.69K   198 downloads Attached File  electric3.JPG   324.56K   186 downloads
Attached File  sanitar1.JPG   330.43K   158 downloads Attached File  sanitar2.JPG   321.98K   121 downloads Attached File  sanitar3.JPG   477.27K   141 downloads
Attached File  sectiune.JPG   413.44K   228 downloads
Attached File  termic1.JPG   356.03K   170 downloads Attached File  termic2.JPG   334.93K   137 downloads Attached File  termic3.JPG   323.48K   152 downloads
Attached File  gard.JPG   290.02K   241 downloads

Attached Files



#42
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 stuiberv, on Feb 3 2009, 12:18, said:

Atasez planurile, daca aveti timp si chef va rog sa dati un ochi pe ele.

Arata bine , nimic de obiectat. Doar chestiile din memoriu cu : "se pot utiliza lambriu lemn etc .." , "ca material de invelitoare se poate folosi..." . Trebuia specificat exact "compozitia" casei , cu detalierea meterialelor , nu doar la general ca un studiu de piata.
Spor la treaba !

#43
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
stuiberv, am mai rasfoit un pic planurile postate si am mai gasit cateva chestii care nu imi sunt clare:
- deschiderea mare din spatiul living-dinning necesita o grinda principala, care datorita greutatilor care le suporta si a distantei destul de mari, ar impune un stalp undeva intre cele doua spatii functionale;
- m-am tot uitat pe planuri sa gasesc o varianta de dispunere a grinzilor , atat cea principala cat si a celor secundare , insa de fiecare data am intampinat cate o greutate , pentru mai toate variantele nu "se pupa" cum trebuie ; sa zicem ca avem o gr.principala pe axul D , cu un stalp asezat undeva in spatele fotoliului , avem gr. secundare pe celalta directie (1-6) , insa apar probleme de reazem in zona golului de scara , a scarii care va rezema practic pe grinzile in consola si nu in ultimul rand gr.care vor trebuie sa formeze balconul la intrarea principala ; e un pic cam confuz si chiar as vrea , in momentul cand te apuci de treaba sa postezi niste poze cu amplasarea grinzilor, adica cum vor face planseul de peste parter ;
- in plus , acel stalp pe care se va descarca , cat de cat o greutate maricica (greutatea proprie+ greutatea gr. secundare , greutatea utila , greutatea peretelui dintre dormitor 1 si 2 , greutatea data de planseul de peste mansarda si greutatea data de acoperis) ; deci se aduna ceva greutate pe acel stalp ceea ce va implica lucrul asta? pe ce descarca acel stalp ? fundatie ioc; asa ca va trebuie o fundatie izolata pentru acel stalp si in plus ar fi necesar o grinda de echilibrare (elevatie) pe axul D.
- posibilitatea de a nu exista acel stalp pentru grinda principala , nu prea o vad , incarcarea pe grinda e destul de mare ;
- iar posibilitatea de realizare a planseului doar din grinzi secundare (tip zabrele , sau stratificate ) iar mi se pare o varianta greu de acceptat ;

in concluzie , as fi curios cum va gandi realizarea planseului , avand in vedere deschiderile si incarcarile la care e solicitat ; ma gandeam daca ai putea sa-i ceri sa-ti prezinte o schita cu realizarea planseului , inainte de a se apuca de treaba (de ridicarea casei , pentru ca am inteles ca proiectul de executie e in lucru);

na , sper sa nu te fi deranjat , ti-am zis ca am toane cand imi place sa mai dau cate un sfat doua , dar mai am si zile cand nu am chef de nimic :)
o seara buna !

ps. ma gadeam sa-ti scriu pe pm, dar daca tot e jurnalul tau si nu avem nimic de ascuns , cred ca nu are nimeni ceva de obiectat daca discutam aici . chiar poate ne da o mana de ajutor si Astru , o parere de cum ar gandi el planseul la casa ta ;

Edited by akinik, 04 February 2009 - 22:18.


#44
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Multumesc, nu e deranj deloc :).
Va fi o grinda (stalp) din lemn stratificat in living, cam pe la intersectia locului de luat masa cu living.
Constructorul mi-a atras atentia de cateva ori asupra grinzii (stalpului), pentru ca nu apare in planurile de pe site, care sunt cu titlu de prezentare.
Am sa intreb cum sta treaba cu fundatia, pe ce se sprijina grinda respectiva.

Proiectul de executie e in lucru, dar constructorul a spus ca vom tine legatura in perioada asta, el va prezenta diverse chestii, eu imi voi da cu parerea.
Oricum, nu dau bani pentru inceperea executiei pana nu sunt lamurit, asa ca deocamdata nu e nimic ireparabil.
Va tin la curent si multumesc pentru ajutor :).

Edited by stuiberv, 04 February 2009 - 22:45.


#45
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
De curiozitate uite ce distante sunt necesare la un cazan pe lemne in camera tehnica . In camera tehnica poti pune si hidroforul  si nu mai faci camin prin curte pentru el .

Attached Files



#46
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Da, stiu ca nu imi ajunge, dar nu cred ca schimb acum.
Teoretic centrala mea ar trebui sa aiba doar 10 cm adancime si 20 de centimetri latime daca se respecta distantele din desen :).
Sper sa rezolv cumva. Cel mai mult sper sa fie ok sa o pun in ce spatiu am eu.
Totusi, arhitectul stie ca pun centrala pe combustibil solid, chiar el a scris in memoriu. Nu as vrea sa ajung la dat atentii pentru aprobari.
Cel mai mult ma intereseaza sa nu fie un real pericol din cauza spatiului mic.

In alta ordine de idei: am depus actele pentru acordul unic pentru curent:
Original si copie dupa planul de situatie, doua copii dupa plan de incadrare in zona, inca doua copii dupa plan de incadrare in zona de la CU, plus copie dupa CU, fisa tehnica+copie, cerere si 61 de RON.
In 15 zile trebuie sa sun, ar trebui sa fie gata.
Daca nu construiti in orasul Iasi ci in satele din jur, astea se depun in Alexandru, vis-a-vis de fostul Familial.
Totul a durat cam 30 de minute pentru ca nu aveam copiile, ma dusesem sa vad daca am toate actele in regula. Copii am facut pe langa, am gasit un xerox (3 ron toate copiile).
Luni am sa merg la DSP sa vad daca reusesc sa le depun si acolo.

Inainte sa merg la DSP am sa imi refac setul de copii (l-am descompletat prin diverse locuri).
Am sa fac copii dupa: buletine (eu+sotie), act vanzare-cumparare, incheiere judecatoreasca, studiu topo, studiu geo, proiect casa - tot proiectul il copii, CU, plan situatie, plan incadrare in zona.
Pantru toti cei care umblati cu acte pentru constructii: faceti un set sau doua din astea si nu dati oriinalul decat cu politia  :) (sau cum a fost cazul aici, a trebuit sa dau un original de la planul de situatie pentru ca ei il stampileaza si am apoi nevoie de el in continuare).

Edited by stuiberv, 06 February 2009 - 15:16.


#47
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Ce avize mai ai de facut ? Adica ce iti cere prin CU?
Ma intereseaza daca ai la sanatatea populatiei si sa-mi zici cum a decurs treaba pe acolo.

#48
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Ajutooooor :).

Am de depus si acte pt. aviz de la sanatate

Am fost marti (luni depusesem pt electricitate - 30 de minute).

La sanatate au program pt depus astea doar luni si mercuri.

Ma duc miercuri:
A comentat ca nu a completat proiectantul inj fisa tehnica rubricile:
***Bransament/Racord - acolo am inteles ca trebuie sa scrie put forat.

***Caracteristicile tehnice care trebuie asigurate prin proiect: aici ce trebuie scris??? Adica dupa mine nu suna deloc logic asta. Pai cum adica, proiectantul trebuie sa scrie el ce trebuie asigurat prin proiect? Sau ei trebuie sa spuna: trebuie sa asiguri asta si asta, iar el trebuie sa se conformeze?

Adica, e ca si cum eu as depune o cerere in care eu le spun lor regulile pe care trebuie sa le respecte cererea mea???

Si ca mai trebuie sa scrie si distantele catre vecini si cine sunt acesti vecini.

Distantele le copii din memoriu, le am.

Daca stie cineva, ce ar trebui sa scriu la Caracteristicile tehnice....

Ok, sa continuam: mai trebuia sa achit o taxa - la finante - nu puteau sa scrie pe usa, unde aveau afisate actele necesare: TAXA - se plateste la Finante....???

Bine, ma duc la finante, sa platesc, dupa aia sun eu pe cineva sa vad ce scriu acolo.
La finante, surpriza..... program cu persoanele fizice, luni, marti, joi si vineri :).

Asa ca am platit joi, acum maine sper sa reusesc sa depun hartiile.

S-a uitat si pe memoriul de instalatii, am vazut ca a subliniat alimentarea din put si evacuarea in fosa.

Oare trebuie sa mentionez si fosa???

Oricum, nu voi avea put, pentru ca intre timp este reteaua de apa, dar nu ma apuc acum sa schimb proiectul.

Daca imi rasspunde cineva astazi e perfect :).
Eu mai caut, poate gasesc un model completat.

#49
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Revin cu un update:
Am depus in sfarsit actele la Sanatate - acum sa vad daca le aproba, la cat m-am certat cu ei nu m-ar mira sa nu le aprobe. Dar daca le resping trebuie sa imi dea un motiv in scris, dupa care ma pot certa mai serios cu ei.

Ei se legau de faptul ca eu am doar 2 metri spre vest.
In CU scrie:
"Zona are case P si P+1E"
...
"se respecta prevederile codului civil, pentru alt regim de inaltime minim 3 m (H/2)."
Eu le-am subliniat aceste doua lucruri. In codul civil scrie ca trebuie 19 decimetri.
Acum, om vedea ce va fi, ma enervasem, le-am depus asa. Oricum nu vreau sa mut casa la 3 metri, pentru ca raman in partea cealalta 3,75 metri - deci imi cam decimez spatiul.
Arhitectul a trimis si o varianta cu 3 metri, dar nu am avut rabdare sa o astept, oricum el a spus ca sa fac la 2 metri ca e legal. Am sa vad asta la autorizatia de constructie.

Dupa ce primesc raspunsul am sa pun aici poza cu cererea depusa - ca sa vedeti ce si cum am completat.

In alta ordine de idei: Am primit o prima varianta de la constructor legata de spatiul din living. Ests o solutie fara stalp, va rog sa va dati cu parerea. Va urma si solutia cu stalp - sper ca va contine si fundatie sub stalp :).
Eu estimez ca mai am o luna - maxim o luna jumatate pana am AC, apoi voi incepe sa umblu la banci...

Attached File  farastalp.jpg   116.47K   338 downloads

Off topic: daca incalc regulamentul postand consecutiv imi cer scuze, dar simt nevoia sa mai scriu ce am facut, ca sa am impresia ca inaintez cumva :).

Edited by stuiberv, 18 February 2009 - 11:45.


#50
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

 stuiberv, on Feb 18 2009, 11:33, said:

Revin cu un update:
Am depus in sfarsit actele la Sanatate - acum sa vad daca le aproba, la cat m-am certat cu ei nu m-ar mira sa nu le aprobe. Dar daca le resping trebuie sa imi dea un motiv in scris, dupa care ma pot certa mai serios cu ei.

stuiberv , de ce crezi ca am cerut de nenumarate ori , aici pe forum , informatii si ce le=a trebuit oamenilor pentru avizul ala de sanatate . crezi ca am cerut asa ca sa ma aflu in treaba ? am cerut ,pentru ca si eu am avut cateva "aventuri" de genul asta si eram curios , de faptul daca "asa se practica" peste tot ;

#51
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Am o veste buna si una foarte proasta :).

Vestea buna: Am avizul de la renel, luni cred ca si de la sanatate. Sper ca in luna martie sa am Autorizatia de Constructie.

Vestea foarte proasta: cred ca mi-am gresit calculele:).
Eu speram ca fundatia sa ma coste 5-7k euro.
Ei, am primit o oferta: 9k euro (TVA inclus).

Atasez oferta, m-am uitat pe ea, pare sa fie ok, singura mea speranta este sa gasesc materialele mai ieftin (exista sanse, tatal meu lucreaza la depozit materiale constructii - nu doar depozit, si producator si i s-a promis ca va putea cumpara cu reducere).
Oferta contine si pretul la materiale (trebuie marita coloana G pentru a vedea).


Cred ca voi contacta si echipa care a facut fundatia la casa parintilor, dar cred ca la manopera tot acolo ajung, pentru ca in cazul asta trebuie sa angajez diriginte de santier (ma gandesc serios sa angajez si daca voi face fundatia cu o firma...).
Daca stiti firma in Iasi care se ocupa cu fundatii, va rog sa imi spuneti. Tot asa, daca stiti echipe care fac asta va rog sa spuneti.
Attached File  ofertafundatie.pdf   436.82K   573 downloads

Edited by stuiberv, 06 March 2009 - 11:45.


#52
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,559
  • Înscris: 10.05.2007
E gresita intersectia celor 2 grinzi. Grinda perpendiculara pe bovindou sau loggie ce e aia, ramane aparenta fiind principala, adica mai jos decat planseul iar deasupra vin celelelte care sprijina pe pereti si pe grinda principala denumite grinzi secundare. Acestea sunt ascunse in planul planseului. Intersectia nu e recomandata nici daca faci grinzi de 40 cm.

Attached Files



#53
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
Nu are nevoie de grinda cealalta , perp. pe aia mai lunga . De aia i-am zis lui stuiberv sa roage sa-i trimita si dispunerea gr. secundare .
Eu vreau sa vad in plus cum delimiteaza si cum realizeaza golul de scara , aia eram curios , plus balconul din latura principala de acces a casei.

#54
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Va multumesc pentru grija pe care o aveti pentru mine:).

Eu i-am trimis mail constructorului sa imi trimita si varianta cu stalp, pentru ca eu cred ca aia e cea mai sigura.
Un stalp in spatiul de jos nu m-ar incomoda, prefer siguranta esteticului (in anumite limite).
Daca va insista pe varianta fara stalp, voi insista si eu sa imi dea toate informatiile de care am nevoie ca sa decid daca e sigura solutia.

Sper sa imi trimita rapid varianta cu stalp (care sa contina si fundatia de sub stalp).
Oricum, m-am dezumflat destul de tare cu oferta la fundatii, am sa incerc sa iau un pret pentru materiale cu reducere, sa vad cum stau.

Am mai primit oferta pentru instalatia electrica, aproximativ 5500 RON fara corpurile de iluminat - cu prize, intrerupatoare... dar cu preturile pe care le-a avut la indemana. Eu mai adaug cam 5-7 milioane, ma gandesc sa cumpar prize cu protectie pentru copii, poate cumpar intrerupatoare ceva mai bune... Nu am inca oferta pe hartie, o voi avea cam pe 25 martie, cand fac un drum la Bacau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate