Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Prosop sub roti

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Am vazut de mai multe ori, la masinile de show, dar si cand era raliu aici in Iasi, aproape toate masinile aveau un prosop sau ceva textil sub rotile din fata. Nu cred ca era ca sa nu curga uleiul pe asfalt, am vazut ca unele aveau pentru fiecare roata in parte. De ce naiba isi pune lumea prosop sub rotile din fata? (masinile de raliu erau puse ca intr-o expozitie pe o strada, sa le poata admira lumea).

#2
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Si de la instalatia de AC mai curge cateodata... Oricum, nu am observat nicaieri prosoape.

Edited by C.F.S., 29 August 2008 - 13:57.


#3
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Nu sunt "prosoape" ... sunt materiale speciale care mentin temperatura anvelopei... se pune in pauza dintre tururile de incalzire si cursa, ca sa ramana calde cauciucurile.

#4
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Yep, ca si in Formula 1:
[ http://www.sportsbike.com.au/images/carwarmers-onrimdetail.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  
Doar ca nu au cum sa le infasoare complet cand sunt montate pe masina.

#5
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

View Postxtremdriving, on Aug 29 2008, 16:04, said:

Nu sunt "prosoape" ... sunt materiale speciale care mentin temperatura anvelopei... se pune in pauza dintre tururile de incalzire si cursa, ca sa ramana calde cauciucurile.

Eu am inteles ca "prosopul" era sub masina, ramane sa ne lamureasca initiatorul topicului despre ce era vb....

#6
Fox_28

Fox_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.09.2007
In cazul masinilor de raliu ... nu exista incalzitoare de roti ...:D Nu e formula 1??? :D

Iar AC??? la masinile de raliu??? Credeti ca-s masini de strada ...

Ce se pune pe asfalt sub roti este doar pentru a nu face mizerie ... Din pacate pe parcursul celor 1-2-3 zile de concurs, unele masini pot avea diverse avarii care pot provoca diverse scurgeri (ulei, apa, etc). Din acest motiv se aseaza sub rotile din fata (majoritatea sunt pana la jumatatea masinii...) acest "prosop" daca vrei sa-i spui... pentru "a proteja mediul" ca sa fim si ecologisti

Exemplu ... http://picasaweb.goo...366271450125026

#7
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Dap, cred ca e ca sa nu le curga uleiul pana la urma  :lol:

#8
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
si care e ideea? ca nu ma prind... bine, sa zicem ca o masina are o avarie si ajunge la stand, se suie cu rotile din fata pe prosopele, iar uleiul care se prelinge pe blocul motor evita sa cada pe asfalt si pluteste pana pe prosopele ... sau cum?

sau daca defectiunea apare in mijlocul unei ture ... masina se abtine sa scape ulei pana ajunge pe prosopele?

Edited by blacatusu, 29 August 2008 - 21:31.


#9
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Nu se pun la standuri prosoapele, se pun cand sunt expuse pe drumurile publice. Probabil daca are o scapare minora, sa nu murdareasca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate