Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Masini cu volan pe dreapta

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
Multi vorbiti in necunostinta de cauza cum vorbeau si alti pe alt forum cand aveam la vanzare o masina cu volan pe dreapta,masina era a unui prieten iar toti de acolo ziceau ca nu se paote inscrie in Romania cu volan pe dreapta ...pana le-am pus dovada clara.
In fine transformarea nu costa atat de mult dupa cum ziceau uni ....mii de euro ,bine depinde si de ce masina este vorba.In Ungaria,Germania sunt firme specializate care fac transofrmarea.
Si la noi in Romania sunt ,iar destui si -au mutat volanul de pe dreapta pe stanga....
Un citat de pe alt forum:"0768001213.Pe baiat il cheama Cristi.Sunati-l si vb direct cu el.Ii spune-ti ca sunati din partea lui Bogdan.Eu am facut o masina si a iesit super.Are service la Valea Calugareasca(pt cine nu stie e la 30 km de Ploiesti)"

#56
geniusiuineg

geniusiuineg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.03.2010

 aysmen, on 2nd April 2010, 11:33, said:

Multi vorbiti in necunostinta de cauza cum vorbeau si alti pe alt forum cand aveam la vanzare o masina cu volan pe dreapta,masina era a unui prieten iar toti de acolo ziceau ca nu se paote inscrie in Romania cu volan pe dreapta ...pana le-am pus dovada clara.
In fine transformarea nu costa atat de mult dupa cum ziceau uni ....mii de euro ,bine depinde si de ce masina este vorba.In Ungaria,Germania sunt firme specializate care fac transofrmarea.
Si la noi in Romania sunt ,iar destui si -au mutat volanul de pe dreapta pe stanga....
Un citat de pe alt forum:"0768001213.Pe baiat il cheama Cristi.Sunati-l si vb direct cu el.Ii spune-ti ca sunati din partea lui Bogdan.Eu am facut o masina si a iesit super.Are service la Valea Calugareasca(pt cine nu stie e la 30 km de Ploiesti)"


salut...imi zici si mie ce masina ai facut la el si cat tea costat?cat a durat..ms mult..o sa il sun maine sa vorbesc cu el.

#57
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
nu inteleg ce e asa mare greutate tai partea stanga si o sudezi in dreapta .... B)

#58
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
vorbiti/scrieti dupa ce faceti operatiunea asta asa de simpla :lol:

#59
ioannes

ioannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.01.2009

 andymanro, on 24th August 2008, 13:14, said:

Stie careva daca se poate muta volanul pe partea stanga si ce piese trebuiesc inlocuite pe langa bord?
te costa in jur de 800 euro.cauta pe 4tuning.ro este un anunt acolo.

#60
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
la Opel se schimba caseta de directie?din cate am inteles eu se muta in stanga..

#61
florinclaudiu

florinclaudiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.01.2009
nu mai scrie nimeni nimik????a facut cineva schimbare la vectra c s.au la passat?

#62
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Evident, se poate incerca si alternatinva low-cost:

Attached File  Volan_dreapta.jpg   39.02K   203 downloads

Doar ce se schimba pozitia device-urilor din fotografie, de pe dreapta pe stanga :roflmaofast:

#63
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 17.10.2003

 calinkgb, on 11th May 2010, 13:36, said:

Evident, se poate incerca si alternatinva low-cost:

Volan_dreapta.jpg

Doar ce se schimba pozitia device-urilor din fotografie, de pe dreapta pe stanga :roflmaofast:

Cand schimbi de pe dreapta pe stanga inseamna ca vei avea comenzile in oglinda. Deci va trebui incrucisata cureaua si schimbat intre ele acceleratia cu ambreiajul.

Edited by akeem, 13 May 2010 - 07:25.


#64
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
nu ai avut parte de bicicleta cind erai mic???
cum dracu sa incruciseze cureaua???? cind dai stinga masina o sa o ia in dreapta si vitzavercea

bicla cu transmisie pe lant, evident...  :naughty:

#65
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Hmmmm.... nu prea cred.
Cel putin la Rino, nu e asa. M-am plimbat nitel cu o Laguna1 cu volan pe dreapta, si avea pedalele fix la fel, ca o masina "normala". Da' poate sunt mai multe feluri de a aranja pedalele si nu stiu io..... :huh:

Edited by calinkgb, 13 May 2010 - 13:11.


#66
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
si eu stiu ca nu sint pedalele inversate... pentru ca un prieten a mers in UK, a avut masina la dispozitie si nu a avut probleme cu pedalele, iar cu volanul s-a adaptat repede :)

chiar si masina de scoala cu care ma plimb uneori, are pedale si in dreapta ca e d-aia cu scoala pe ea si mai pedalez din cind in cind ca sa frec nervii lu' dom profesor

#67
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 17.10.2003
Haide bre, voi nu stiti de gluma?

#68
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Stim bre!
Altfel de ce as fi pus poza aia????? :roflmaofast:

#69
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Se pare ca nu a durat prea mult si deja au inventat mesterii un "sistem" ieftin:

Attached Files



#70
lucian_ava

lucian_ava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 22.01.2005
Unde gasesc de cumparat sistemul de oglinzi. Daca incerc sa le construiesc nu o sa arate prea bine.

LE
Am gasit  :)

Edited by lucian_ava, 19 September 2010 - 22:52.


#71
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
@Marius3k Ai dracu mesteri!

#72
dorinta44

dorinta44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.06.2011
:peacefingers:
Apropo de subiect,in caz ca mai este cineva care arfe dubii,schimbarea volanului de pe o parte pe alta este posibila chiar la un cost fff.mic
Manopera : 500 euro
Piese : in functie de masina.
Eu am schimbat volan la Peugeot 407 din 2005,acum...aproximativ 2 ani si jumatate.
Masina avea 3 ani
Pret masina £ 5000 de lire...aprx.+schimbat volan (manopera/piese) aprox 1800 de euro.
Total masina schimbata...aprox 7000+taxa inmatric 300 de euro
total masina inscrisa cu RAR si restul....7800 de euro
Pret masina Romania la acea vreme.....intre 11.000 si 13.000 euro
Nici RAR-ul nu a stiut ca a fost schimbata,si oricum nu iti trebuie nici o autorizatie
Masina se comporta superb pe sosea.Sfatul meu:calculati bine inante sa va apucati de treaba,pt.ca depinde de la masina la masina.
   Masinile frantzuzesti sunt mai usor de schimbat,deoarece caroseria este identica,francezii facand minimul necesar sa treaca volanul de pe o parte pe cealalta.Piese:caseta directie,Plansa bord,Fata portiera dreapta(gaura de la comenzile oglinzilor si geamurilor),conducta servo(nu mai ajunge pana pe partea cealalta),pompa pedala frana,sau pedalele cu pompa-dezmembrari.!!!!!!!!!!!!Atentie cand cumparati plansa va trebuie si suportul metalic,caci nu se potriveste.
   Probleme mari la Passat,cel putin modelul nou...a schimbat cineva...oglinzle nu mai ofera vizibilitate normala,alte piese:pod pedalier+conducte plasti A/C...multe altele.A schimbat un prieten care nu m-a ascultat...a iesit la pretul masinii din Romania.Singurul avantaj pe care l-a avut.....si-a ales-o cum a vrut el:culoare,kilometri,folosita numai in afara.
   Sfatul meu ... ganditi-va bine si apoi luati o decizie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate