Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

t42p/t43p sau t60 cu placa video dedicata

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
crossing

crossing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.07.2005
t42p/t43p sau t60 cu placa video dedicata ?

am gasit un t60 1.6ghz x2 , 60gb/2gb ram/combo,rezol 1400x1050 la 1600ron
t42p/t43p sun cam la acelasi pret chiar mai scump cu vreo 2,3mil !

acum nu stiu ce sa aleg lenovo t60 sau ibm t42/t43p ? are unele detalii mai prost facute la t60 dar in rest pare mai ok ce ziceti?

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
personal mie T60 mi se pare un flop din punct de vedere al calitatii. Mai bine T43 sau T43p.
Daca gasesti un T43p de 15" WUXGA cu un Pentium M peste 2.0GHz si 2GB de RAM si ai o uzina performanta si usoara.
Placa video e mai mult ca sigur un Ati Fire, deci nu o sa ai probleme in aplicatii mai "demanding", nu neaparat jocuri.

Daca totusi gasesti asa ceva, prima recomandare ar fi sa iei inca o baterie, pentru ca T43p-urile au fost cai de povara, s-a lucrat mult pe ele si e posibil sa fie pe duca bateria.

#3
crossing

crossing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.07.2005

View PostdanX, on Aug 12 2008, 12:05, said:

personal mie T60 mi se pare un flop din punct de vedere al calitatii. Mai bine T43 sau T43p.
Daca gasesti un T43p de 15" WUXGA cu un Pentium M peste 2.0GHz si 2GB de RAM si ai o uzina performanta si usoara.
Placa video e mai mult ca sigur un Ati Fire, deci nu o sa ai probleme in aplicatii mai "demanding", nu neaparat jocuri.

Daca totusi gasesti asa ceva, prima recomandare ar fi sa iei inca o baterie, pentru ca T43p-urile au fost cai de povara, s-a lucrat mult pe ele si e posibil sa fie pe duca bateria.

am gasit un t43 fara P dar are placa video ATI MOBILITY RADEON X300 - 64MB 1400x1050 .

date complete:
Pentium M 2.00GHz Centrino
ecran de 14.1, ATI MOBILITY RADEON X300 - 64MB 1400x1050
80 GB hard drive cu protectie anti-shoc 5400 rot
2 GB RAM
DVD / CD-RW
cititor amprenta
BLUETOOTH
INFRA-RED
UltraNav
Secure chip
doua porturi?USB 2.0, Parallel, S-video, VGA, 2 PCMCIA slots, Built-in Gigabit Ethernet; 56K (V.90) modem, Intel® PRO/Wireless
baterie extinsa 9 celule 6600 mAh -180 cilcuri de incarcare
baterie ULTRABAY 2200 mAh -30 cilcluri de incarcare
adaptor HDD Pata IDE 2.5 ULTRABAY
DOCKING STATION plus doua incarcatoare, unul pentru DOC station, de 7,5 mAh si unul de casa 4,5 mAh
protectie din plastic pentru tastatura
husa IBM
geanta laptop


numa ca vrea pe el 20mil fix..:(
e mai bun asta decat un t60 dual core cu aceiasi placa video?

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
numai accesoriile, luate noi fac vreo 300 USD.
Umila mea parere e ca faci o afacere, cu conditia sa nu fi fost umblat in el sau sa fi fost reparat doar la un service specializat.
Atentie doar la baterie, teoretic ar trebui sa te tina impreuna cu bateria de la ultrabay minim 6-7 ore in stadiul in care e acum.
Incearca sa mai negociezi 2-300 RON si cred ca faci o afacere buna.

Edited by danX, 12 August 2008 - 14:30.


#5
crossing

crossing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.07.2005
am inteles,totus de ce t43 si nu t60 core duo? totusi e mai nou si e core duo . Accesoriilea alea gen docking station nu ma ajuta ,cred ca va sta intr-un dulap .bateriile intradevar sunt ok.

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
T60-ul a fost prima generatie de T-uri facute exclusiv sub Lenovo.
Exista un forum dedicat Thinkpad-urilor aici, te poti lamuri singur.
Nu vreau sa fie luata ca reclama, e o resursa excelenta de informatii pentru thinkpad-uri.

#7
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003
Cumpara T60-ul. T43P-urile ar fi de bagat in seama daca ar fi variante de 15" cu afisaj FlexView dar o sa fie mai punti portabile. T43-ul pe care l-ai insirat mai sus are de partea lui starea estetica buna (din pozele de pe okazii de unde ai vazut anuntul) si accesoriile (dar care am inteles ca nu-ti folosesc). Dar importiva lui este...pretul si generatia mai veche. Nu-ti fa probleme, dpdv calitativ T60 = T43 si T4X in general. Ba chiar T60-ul are un mic plus: sistemul de racire regandit (renuntarea la portul paralel a facut minuni in zona aia) sirezultand un sistem mult mai silentios decat era T43-ul. Cauta cu google topicuri despre micile neplaceri cauzate de zgomotul facut de ventilatia seriei T43, unii utilizatori au fost chiar agasati de acest aspect (eu personal doar l-am remarcat fara sa ma deranjeze neaparat dar am fost placut surprins cand am consatat prima oara schimbarea la T60 - dead silent).

Si o mica corectie:

Quote

e mai bun asta decat un t60 dual core cu aceiasi placa video

Nu au aceeasi placa video, T43 foloseste Mobility X300, T60-ul Mobility X1300... ambele sunt puturoase, fara pretentii de gaming dar totusi X1300 e mai rasarita. Evident, in T43-uri si T60 mai gasim atat placi video intel GMA, Ati x1400, variante de FireGL pt seriile T4XP - ma refer doar la ce ai prezentat tu concret aici.

Edit: T60 a fost primul Thinkpad vandut de Lenovo, conceptia apartine IBM... oricum nu conteaza, thinkpad-urile si-au pastrat bine standardele de calitate si in prezent.

Edited by dcg, 18 August 2008 - 13:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate