Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Problema Fiberlink

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Problema sta in felul urmator: in Bucuresti, abonament FiberLink de 25ron, de aprox. 2 saptamani de zile, viteza de download/upload din metro este egala cu cea externa. In schimb, prieteni din blocul vecin downloadeaza cu viteze normale de 3.6MB/s, la fel cum faceam si eu inainte.
Problema ar fi de la PC, de la conexiunea de pe scara sau de la ei ? Cred ca este o limitare, dar nu vad unde se produce. :ermm:

Speedtest Bucuresti: http://www.speedtest...t/306398142.png
Speedtest Constanta: http://www.speedtest...t/306398438.png
Speedtest Frankfurt: http://www.speedtest...t/306399490.png
Speedtest South Africa: http://www.speedtest...t/306399124.png

#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Suna la RC.

Ori ai tu o problema grava la PC sau e de la ei daca la vecini merge bine

Edited by Blackhawk, 08 August 2008 - 08:20.


#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Dai si tu un reinstal  :confuzzled:  Cine stie ce setari ai pe la blaca de retea sau mai stiu eu la  cee...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am sunat la RC. Am fost pus sa fac testul de viteza de pe rdslink.ro care a aratat 1.5MBPS, "rezultat deloc rau" <_< .
Am reinstalat si driverul placii de retea, si nici o modificare.

#5
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostMembruAnonim, on Aug 8 2008, 09:36, said:

Am sunat la RC. Am fost pus sa fac testul de viteza de pe rdslink.ro care a aratat 1.5MBPS, "rezultat deloc rau" <_< .
Am reinstalat si driverul placii de retea, si nici o modificare.
Cred ca se referea la un "format c:". In fine.. reinstall windows de la zero.
Poti incerca si cu un LiveCD Linux (de ex. PCLinuxOS, folosesti tkpppoe pt configurarea conexiunii cu username/password)

La vecini merge bine?

Ce clasa de IP ai? Sa nu fie ca aici: http://forum.softped...howtopic=409424

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
86.x.x.x sau 79.x.x.x, depinde cum prind, pe amandoua merge la fel.

#7
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Ai incercat cu unul din conturile prietenilor tai ?
Pune mana impreuna cu vecinii tai si deschide-ti cutia de la RDS si baga-te in alt PORT,asta daca ei sunt nesimtiti si nu vor sa te ajute !



PS : Daca tot esti acolo muta-ti si mufa de la fix in alt PORT,sunt sigur ca ai de vorbit cu verii tai din Spania.  :naughty:

#8
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostInTech, on Aug 8 2008, 10:34, said:

Ai incercat cu unul din conturile prietenilor tai ?
Pune mana impreuna cu vecinii tai si deschide-ti cutia de la RDS si baga-te in alt PORT,asta daca ei sunt nesimtiti si nu vor sa te ajute !



PS : Daca tot esti acolo muta-ti si mufa de la fix in alt PORT,sunt sigur ca ai de vorbit cu verii tai din Spania.  :naughty:
lol, trb doar sa introduca alt username and password.

Ia vezi merge?

#9
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Poate o fi busit portul din sw,de aceea i-am zis sa-l schimbe.
Dar inainte de asta poate verifica cu userul unui prieten.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am incercat si cu alt cont si nici o schimbare. Am impresia ca e ceva de la mine. De ex daca dau disconnect-connect de mai mult de 2 ori, a 3a oara se conecteaza dar nu mai merge deloc, trafic 0  :D mai astept cateva zile si formatez <_<

Edited by MembruAnonim, 08 August 2008 - 11:28.


#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Totusi inainte de a formata si reinstala, urmeaza sfatul lui Blackhawk si da jos de pe net un live cd de la o distributie linux, "arde" imaginea live cd-ului pe un cd si booteaza de pe el, incearca sa te conectezi la RDS, vezi cum iti merge conexiunea.
In zona in care locuiesti sunt frecvent fluctuatii ale tensiunii?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fluctuatii de tensiune, rareori. Oricum nu mai conteaza, deja am formatat si merge perfect  :thumbup:  http://www.speedtest...t/306611249.png

#13
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Mai oameni buni,am si eu o intrebare,ca sa mi se reseteze Mac-ul la placa de retea,trebuie sa le comunic eu Mac-ul??Wtf,acum cateva saptamani mi s-a ars calculatorul si a trebuit sa folosesc laptopul ca sa am net,si pt reset de Mac am fost la ei la sediu(tot aveam treaba prin oras) si mi l-au resetat fara probleme,acum mi-am facut calculatorul si a a trebuit sa-mi resetez iar Mac-ul sa am net iar pe Pc,iar un operator de la relatii cu clientii mi-a zis ca trebuie sa fiu langa Pc ca sa le comunic eu Mac-ul,i-am explicat ca data trecuta am rezolvat problema fara a mai sta langa Pc,vorbindu-mi si pe un ton superior de parca as fii un fraier!Din pacate in casa nu am semnal si am sunat de afara :|

#14
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Intra in casa pune-te in fata calculatorului.. da comanda (in Start -Run ->aici scrii "cmd" [fara ghilimele] si in noua fereastra vei scrie->>) "ipconfig /all". De acolo iti notezi pe o hartie ce litere si cifre apar in dreptul la "Physical Address"... Iesi afara le dai telefon si le zici noul MAC...

Bafta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate