Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Masina din Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004
Am si eu o nelamurire:
vreau sa aduc  o masina din Anglia (cu volan pe dreapta).ce variante de a circula cu ea in Romania am?
de inmatriculat mai greu,asa ca nu ramane decat sa circul cu ea asa.masina e a cumnatului care sta acolo.pot circulla cu ea in Romania eventual cu o procura ceva de genul cum e cu masinile inmatriculate in bulgaria?
sa plateasca el asigurarea acolo si pe baza procurii sa circul cu ea aici eu.

ce solutii am pt a putea circula cu masina aici?

#2
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
pe baza unei procuri poti circula dar ramane problema taxelor care trebuie platite acolo si care nu sunt deloc mici,acum depinde si de masina dar nu cred ca sunt sub 850 de pounds.
De inmatriculat se poate inmatricula si cu volan pe dreapta,trebuie schimbate farurile si...s-ar putea sa mai fie ceva minor
Eu as circula cu volan pe dreapta doar cu un camion sau masina de teren.

#3
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004
cand zici taxe te referi la asigurare.? deci daca el are toate taxele platite acolo(care apropo trebuie sa fie pe numele meu sau al lui?) eu pot circula cu ea aici fara sa mai platesc nimic?

#4
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004

View Postunic_jul, on Aug 5 2008, 16:46, said:

cand zici taxe te referi la asigurare.? deci daca el are toate taxele platite acolo(care apropo trebuie sa fie pe numele meu sau al lui?) eu pot circula cu ea aici fara sa mai platesc nimic?


nu ma lamureste nimeni?

#5
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postunic_jul, on Aug 6 2008, 00:03, said:

nu ma lamureste nimeni?
Poti inmatricula o masina cu volan pe dreapta in romania, singura conditie e sa-i schimbi farurile cu unele de la o masina identica, dar cu volan pe stanga. Asta e singura conditie impusa de R.A.R.

#6
nodesign

nodesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 18.03.2007
Buna. Vreau sa imi cumpar o masina de dincolo (anglia) si vreau sa calculez cat m-ar costa taxta de prima inmatriculare. De unde pot sti ce euro este?
Marca/model este : 1996 Peugeot 406 2.0 SRi 4dr Saloon. daca ma puteti ajuta... fac o bere:D


multumesc

#7
secmesson

secmesson

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.10.2007
salut

daca iti iei masina din Anglia, vei lua o masina cu volanul pe dreapta, despre care nu stiu cum va fi inmatriculata la noi, unde circula masini cu volanul pe stanga, daca nu te superi

#8
unic_jul

unic_jul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,804
  • Înscris: 13.08.2004
eu nu vreau sa o inmatriculez aici la noi.vreau sa stiu ce conditii trebuie indeplinite pt a circula cu ea aici dar cu numere de anglia.nu ma deramnjeaza ca e cu volan pe dreapta.deci daca el are toate taxele platite acolo(care apropo trebuie sa fie pe numele meu sau al lui?) eu pot circula cu ea aici fara sa mai platesc nimic?

#9
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
off topic
nu stiu cum o sa te descurci cu volan pe dreapta ..gandeste-te ca la o depasire pe drumurile nationale , deja esti pe contrasens pana cand ajungi sa vezi daca poti face depasirea ...

in fine , decizia ta :D

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,696
  • Înscris: 22.11.2007
Da, poti circula fara sa mai platesti nimic. masina nu are cum sa fie pe numele tau acolo, doar daca ai cetatenie. Deci procedura e in felul urmator, el lasa masina pe numele lui si continua sa plateasca taxele si ASIGURAREA pentru masina. taxele cum zicea cineva mai sus sunt pe la 850 pounds pe an. Ce interes are respectivul sa plateasca aiurea banii astia?(care nu sunt tocmai putini). Dupa ce ajungi cu ea in tzara, omul o sa o radieze ca sa nu mai plateasca nimic la ea. Si pe tine cand te opreste politia, desi ai acte, procura si totul, tot o sa iti faca dosar penal pentru conducerea unui autoturism neinmatriculat :).

Iar decat sa ii platesti lui 850 de lire mai bine de banii astia platesti taxa de inamtriculare :). Insa esti sigur ca te descurci cu o masina cu volanul pe dreapta aici la noi?

#11
nodesign

nodesign

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 18.03.2007
da.. de ce nu? ... intrebarea mea a era : Vreau sa imi cumpar o masina de dincolo (anglia) si vreau sa calculez cat m-ar costa taxta de prima inmatriculare. De unde pot sti ce euro este?
Marca/model este : 1996 Peugeot 406 2.0 SRi 4dr Saloon. daca ma puteti ajuta... fac o bere:D


asigurarea daca o faci de la broker e mult mai scumpa, insa sugerez sa iti faci o asigurare pe internet(sunte destule companii care fac acest lucru, doar trebuie sa cauti) + ca e mult mai ieftin. In Uk cu cat ai vechime mai mare in soferie, cu atat e mai ieftina asigurarea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate