Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Loialitatea consumatorului? Nu ma faceti sa rad!

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Aveti ocazia sa citi un material despre loialitatea clientilor companiilor de telecomunicatii in lumea civilizata...

In ziua de azi acestia sunt condusi de costuri, mai ales in domeniul Telecom unde serviciile oferite nu prea se pot cantari in "bani", ei (clientii) sunt susceptibili oricand la schimbari daca vad o oferta mai buna.
Nu este ca atunci cand se cumpara mancare si nu este nevoie de studii sa-ti dai seama daca un produs este bun sau nu, in Telecom omul obisnuit nu simte diferentele, si singura pe care o apreciaza acum este PRETUL!

Userii trebuie educati si asta trebuie facut prin intermediul regulatorilor locali si normele internationale.

Regulatorul nostru national ANRC inca nu a introdus obligativitatea definirii calitatii unor servicii, voce, date, availability, etc si nu obliga operatorii sa specifice in ce categorie se incadreaza:
(Ex:Omul de pe strada nu stie ca la CNX de exemplu plateste minutul de convorbire ca si cum ar fi calitate premium cand de fapt el primeste un canal comprimat pentru care in USA ar fi trebuit sa fie "lower rates" pentru ca acolo exista un regulator care urmareste lucrurile astea).

O data cu maturizarea pietei si aparitia reglementarilor, nu uitati ca la anul vine si portabilitatea numerelor care va fi o grea lovitura acordata operatorilor (in special mobili), acestia se vor incadra in categorii bine definite, consumatorii vor "invata" sa "cantareasca" serviciile, vor avea unitati de masura!

Ex: Telefonie fixa: Premium voice quality: Romtelecom, Good voice quality: RDS/RCS, Medium voice quality: Astral.
sau
TDM telephony - premium quality: Romtelecom;
TDM telephony - good quality: RDS/RCS;
VoIP telephony - medium quality: Astral;
VoIP telephony - low quality: PC-Net


Pana atunci conteaza PRETUL!!!


Quote

Loyalty? Don’t make me laugh

The telecom consumer is still seen to work at the lowest common denominator — price sensitivity
Stephen McClelland, editorial director, Telecommunications™ International
--------------------------------------------------------------------------------

Marketeers routinely spend a lot of time and probably — because they outsource it — millions of dollars on trying to understand the consumer. Focus groups, analyses, telemarketing and the rest fill their world. It is no different in telecom, although it still seems that, as opposed to making biscuits or brewing beer, the consumer is still a somewhat distant creature, too exotic for most people to comprehend.

Recently, I met a telecom consultant who had in fact worked in biscuit manufacturing and marketing and could still remember the relatively evident surprise she felt when she found that telecom people do not really consider their consumer lifestyles as being very important.

But this lack of knowledge does not seem to stop providers going all out to win customer ‘loyalty’. I’ve just returned from an interesting trip but one in which I found that telecom machismo is still alive and kicking around the world. Take, for example, one Asian mobile operator who recently launched a free calls campaign in an already overheated market. Overnight, more than a million people switched provider, but the operator CEO confessed that he would be happy if as few as a quarter of these new subscribers stayed with his company more than three months.

I’d rather be in biscuits. Just why providers should behave in such a suicidal way is baffling enough although it can probably be explained by game theory in that if one does it, everyone has to do it. No one it seems expects loyalty in such a price conscious market, but price-at-any-cost strategies are precisely the ones that ultimately take that very loyalty away. If everyone behaved like telecom subscribers seem to, most fast-moving consumer goods suppliers (it seems to me) would go broke overnight. Brewers and biscuit makers do depend extremely heavily on consumer loyalty to their brand or range of brands. Moreover, with some notable exceptions, the sub-brand (product brand) is the one that is important; most people neither know nor care the provenance of the manufacturer or supplier, at least in a mass market. In a premium market, that provenance represents a connection to prestige and is trusted.

The difference (or certainly one of the differences) between something like brewing and biscuit making on the one hand and telecom on the other is that for most of us beer and biscuits are relatively understandable and everyday items. Telecom — with its continued emphasis on technology at the expense of consumer familiarity — is not. And perhaps that is why all this technological efforts and wizardry ends up, well, being heavily discounted. After so much push, the consumer is seen to work at the lowest common denominator — price sensitivity.

Whilst the industry often talks the talk about user friendliness and education, it doesn’t usually walk the walk. Products remain bafflingly complex to use — even getting a profile set up with my mobile operator last month proved a bridge too far as an online activity. And this is probably where things will have to change. For the industry to progress in any real sense, there has to be more than lip service given to this issue. But, how intractable do things have to get before someone wakes up and starts pushing things in a proactive way? Many parts of the industry — even the consumer-facing ones — have been used to having their own way for probably too long a time. And for various internal reasons, it has not been particularly desirable to stop the train. So, far from crying about it, if telecom players want loyalty, it should teach people to understand what it means.



Speedo

Edited by Speedo, 02 December 2004 - 14:33.


#2
zola

zola

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 24.10.2004
Brand'ul conteaza si in telecom. Sa nu uitam ca Orange a ajung Connex-ul cand s-a "transformat" din Dialog si a luat "grupa" mare super clienti de la "verzi". Si ma indoiesc profund ca numai cu "pachetelul" de 4 $...
Evident ca atunci cand ai milioane de cartele conteaza si pretul, dar uitandu-ma si pe acest forum, vad ca fiecare se simte atras de cate-o culoare , fie ea albastra, portocalie, rosie sau verde.
Si mai cred ca Romania , cel putin, se imparte intre cele mai ieftine produse si cele mai scumpe ( de fite, cateodata)

#3
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
Si da, cred ca in general totul este dictat de PRETURI!!!

Iar cand va aparea portabilitatea numerelor fa fi excelent!!!  :clapping:

#4
ONeill

ONeill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 16.12.2003
Eu de ex din '99 folosesc numai Connex - intr-adevar printr-o conjunctura fericita, cand a trebuit sa-mi schimb aparatul - o conditie importanta zic eu in fidelizarea clientului, am putut sa-mi cumpar ce vreau la preturi chiar sub cele din oferte. Fidelizarea asta vine 99% din faptul ca 99% din agenda este pe Connex (sunt din Constanta si de cativa ani m-am mutat in Bucuresti- iar in orasele astea 2 Connex domina piata) .

   In concluzie primul abonament din 99 pana in prezent, vreo 6-7 cartele (cumparate, primite cadou, care s-au cam dus), inca 3 abonamente aduse intre timp - cam asta este istoria. Pentru mine Orange-ul a intrat pe piata cam tarziu, nu zic ca nu merita, e ok dpdv al programelor de fidelitate si chiar al tarifelor... dar n-a fost sa fie. Dialogul la vremea aia nu merita.

   Si inca un lucru.... sunt o groaza care isi fac calcule, fac contract, rezilieaza, cumpara cartele , le trec pe abonament.... pentru cateva sute de mii in plus sau in minus. Parerea mea este ca daca ai un abo cu vechime de peste 3 ani la oricare din operatori si tu ca si client ai de castigat mult mai mult.

   De Zapp nu vorbesc ca pt mine sux big time - nu-mi place deloc politica pe care o au ei - te tin intr-un contract imbarligat de nu mai poti sa scapi de ei, nu au prepaid, semnalul sux, tarife in schimb mici.
   RTC-ul deja nu ma mai au client in vreo 4 locatii de vreo 2 ani. Am optat pt RDS . Iar RDS-ul este un fel de zapp - tarife mici, de fapt pe RDSTel am moca cam tot, si le platesc doar netul. Insa nu le-as recomanda celor care folosesc sau depind de tel fix, fiindca pica. Si pica pe perioade lungi , iar daca e problema cu cablulul dureaza 24-48h pana trimit echipa - nu e mult tinand cont de infrastructura, insa poate afecta.

#5
Vlaicu

Vlaicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.08.2004

Speedo, on Dec 2 2004, 14:21, said:

Regulatorul nostru national ANRC inca nu a introdus obligativitatea definirii calitatii unor servicii, voce, date, availability, etc si nu obliga operatorii sa specifice in ce categorie se incadreaza:
Speedo

<{POST_SNAPBACK}>

Oare de ce am impresia ca nu s-a vrut evidentierea calitatii operatorilor

Quote

(Ex:Omul de pe strada nu stie ca la CNX de exemplu plateste minutul de convorbire ca si cum ar fi calitate premium cand de fapt el primeste un canal comprimat pentru care in USA ar fi trebuit sa fie "lower rates" pentru ca acolo exista un regulator care urmareste lucrurile astea).
Omul de pe strada nu. Omul cititor de Softpedia forum da.
Portabilitatea numerelor va fi o adevarat piatra de hotar pentru piata de la noi.

Edited by Vlaicu, 02 December 2004 - 17:25.


#6
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Intr-adevar: e mai complicat sa faci LNP pe Penta-uri...

#7
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Si sa dea domnu` sa nu foloseasca Orangeul compresii, ca doar are "teava", numai asa-mi fac si eu targetu`. La cat de bine merge portocala :))QOS pe dracu`

#8
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Portabilitatea numerelor este si nu este buna in acelasi timp. Pro: poti sa ramai cu numarul cand schimbi operator. Contra: cand suni pe cineva nu stii in ce retea este si cand te bazezi pe minute incluse poti sa te fraieresti destul de rau.

#9
cheloo

cheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 03.03.2004
un punct de vedere cu care sunt de acord 100%. o sa fie naspa sa suni pe cineva cu 074 si sa vezi ca de fapt nu se consuma din minute...  :death:

#10
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Va exista un numar "toll free" la care un IVR (interactive voice response) va va spune pe ce retea este numarul acela la un moment dat.

Si operatorii isi vor reface ofertele pe minute incluse indiferent de retea, ca in USA de ex, si nu neaparat in retea, desigur ca vor exista si optiunile pentru minute retea dar ele vor pali ca importanta deoarece lumea va incepe sa migreze in masa, intre 15-20% probabil in primul an, cam atat reprezentand cei care sunt dependenti de numar in tarile din jurul nostru, deci pe undeva poate asemenator si la noi.

Greets,
Speedo

#11
bogro

bogro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 28.04.2004

cheloo, on Dec 3 2004, 13:38, said:

un punct de vedere cu care sunt de acord 100%. o sa fie naspa sa suni pe cineva cu 074 si sa vezi ca de fapt nu se consuma din minute...  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


1. care operatori s-au orientat preponderent pe "minute in retea" si implicit vor avea probleme indiferent de campania de educare a clientilor?

2. cati utilizatori vor folosi acel numar gratuit sa afle reteaua?

Portabilitatea nu e o piatra de incercare pentru operatori mai degraba e pentru clientii lor.

#12
zola

zola

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 24.10.2004

bogro, on Dec 3 2004, 13:57, said:

Portabilitatea nu e o piatra de incercare pentru operatori mai degraba e pentru clientii lor.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu cred ca toti operatorii vor avea o reala problema , din punct de vedere tehnic.
In alta ordine de idei, portabilitatea va avantaja Zapp-ul si Cosmoromul (daca o mai fi sub numele asta), pentru ca au o masa mai mica de abonati.

Dar sa vedem ce-o mai fi pana atunci, caci presupun ca sunt alte probleme cu statornicia clientilor mult mai actuale, mai ales cu asa oferte de aboanre.

#13
cheloo

cheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 03.03.2004
daca o sa fiu abonat Zapp si o sa vreau sa trec pe Orange o sa pot sa-mi pastrez numarul ? :o

#14
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

cheloo, on Dec 3 2004, 16:14, said:

daca o sa fiu abonat Zapp si o sa vreau sa trec pe Orange o sa pot sa-mi pastrez numarul ? :o

<{POST_SNAPBACK}>


da

#15
Vlaicu

Vlaicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.08.2004

bogro, on Dec 3 2004, 13:57, said:

1. care operatori s-au orientat preponderent pe "minute in retea" si implicit vor avea probleme indiferent de campania de educare a clientilor?
2. cati utilizatori vor folosi acel numar gratuit sa afle reteaua?
Portabilitatea nu e o piatra de incercare pentru operatori mai degraba e pentru clientii lor.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu as zice ca vor fi foarte diferite de cele intalnite in Occident.
Potrabilitatea etse o piatra de incercare pentru operatori, atunci va fi clar procentul de clienti statornici [nu fideli(zati)]si de cei care a doua zi vor schimba operatorul trecand la scheme de tarifare flexibile/mai avantajoase.

Quote

daca o sa fiu abonat Zapp si o sa vreau sa trec pe Orange o sa pot sa-mi pastrez numarul ?
Teoretic da.

#16
cheloo

cheloo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 03.03.2004
scuzati-mi insistenta si lipsa de cunostiinte dar Zapp si Orange nu folosesc tehnologii diferite ?

#17
tatal_lor

tatal_lor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.07.2004

cheloo, on Dec 4 2004, 07:28, said:

scuzati-mi insistenta si lipsa de cunostiinte dar Zapp si Orange nu folosesc tehnologii diferite ?

<{POST_SNAPBACK}>

right - folosesc tehnologii diferite acesti 2 operatori.
dar tu pastrezi un numar de tel frate si nu o tehnologie. nu te vei tine de tehnologie cum te ti de bare in autobuz. numarul ti-l vei pastra INDIFERENT DE OPERATOR si de tehnologia folosita de acesta ! Retine te rog.

Salve. Traiasca Concurenta.

#18
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
am 1 nr connex,sa zicem 072IPXENTRIC,prin portabilitate pot trece pe orange si sa raman cu nr asta 072IPXENTRIC ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate