Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Informatie

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
NeDy87

NeDy87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2008
Buna ziua,

In urma cu 3 luni ai mei parinti au divortat (nu cred ca va intereseaza dar are legatura cu ceea ce vreau sa intreb), atunci taicameo nu a vrut sa faca nici un partaj, noi avand 2 imobile pe numele parintilor, un ap cu 2 camere si un ap cu 3 camere.In urma cu cateva zile, al meu tata s-a gandit ca vrea sa vanda unul din apartamente pt ca are nevoie de bani.Si de aici incepe intrebarea..
Ideea este ca cele 2 apartamente sunt si pe numele lu mama si pe a lu taicameo, am decis ca el sa ramana cu ap cu 2 camere sa-l vanda sa faca ce vrea cu el si noi (mama si eu) cu cel de 3 camere.Ce vreau eu sa stiu... inainte de a-si da mama acordul pe vanzarea ap cu 2 camere, vreau sa stiu daca se poate sa devina mama unic proprietare pe ap cu 3 camere pt a nu mai fi probleme, poate dupa ce il vine pe ala cu 2 camere mai vrea partea si din asta(cel cu 3 camere).Ce anume trebuie facut.. ce contract?unde?. Daca stie cineva .. il rog saßmi dea un sfat sa ma ajute.

Multumesc.

#2
gyuly

gyuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.01.2007

 NeDy87, on Jul 11 2008, 12:19, said:

Buna ziua,

In urma cu 3 luni ai mei parinti au divortat (nu cred ca va intereseaza dar are legatura cu ceea ce vreau sa intreb), atunci taicameo nu a vrut sa faca nici un partaj, noi avand 2 imobile pe numele parintilor, un ap cu 2 camere si un ap cu 3 camere.In urma cu cateva zile, al meu tata s-a gandit ca vrea sa vanda unul din apartamente pt ca are nevoie de bani.Si de aici incepe intrebarea..
Ideea este ca cele 2 apartamente sunt si pe numele lu mama si pe a lu taicameo, am decis ca el sa ramana cu ap cu 2 camere sa-l vanda sa faca ce vrea cu el si noi (mama si eu) cu cel de 3 camere.Ce vreau eu sa stiu... inainte de a-si da mama acordul pe vanzarea ap cu 2 camere, vreau sa stiu daca se poate sa devina mama unic proprietare pe ap cu 3 camere pt a nu mai fi probleme, poate dupa ce il vine pe ala cu 2 camere mai vrea partea si din asta(cel cu 3 camere).Ce anume trebuie facut.. ce contract?unde?. Daca stie cineva .. il rog saßmi dea un sfat sa ma ajute.

Multumesc.


Bineninteles ca daca mama ta isi da acordul pentru vanzarea apartamanetului va rezulta ca vanzarea a fost efectuata cu acordul ambilor soti, deci in principiu, pretul a fost incasat de catre acestia.

Sfatul meu este sa fie realizat inaintea vanzarii un partaj voluntar, prin care sotii, de comun acord, stabilesc modalitatea de impartire a bunurilor si iesirea din indiviziune. Documentul poate fi incheiat la orice notar. In cazul in care partile nu ajung la un acord se merge la instanta.

#3
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Sau sa ia jumatate din banii obtinuti pe apartamentul de 2 camere :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate