Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Problema router Gigaset SE361 WLAN

- - - - -
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#361
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
mai degraba pare a fi o eroare de conectare a cablului sau o configurare aparte pentru bridge mode  (accesspoint).

OP mai multe detalii te rog

#362
solomonv

solomonv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.12.2011

 joric, on 25th July 2008, 16:11, said:

O sa arat pe scurt pasii pe care i-am facut eu.Eu am conexiune cu ip dinamic de la UPC si setarile le-am facut ptr acest tip de conexiune.E posibil ca unele routere sa nu aiba acelasi firmare ca al meu si optiunile sa difere putin.Versiunea curenta de firmware este 1.00.1 2 august 2007.

1.Nu trebuie sa urmati intocmai wizard-ul routerului ci sa treceti direct la setari.Mergeti la Advanced Settings unde veti avea o fereastra asemanatoare cu cea din imaginea de mai jos.


1.jpg

Internet Connection

Service Provider: Other    Indiferent de metoda de conectare va fi other
Protocol: Dynamic Ip        In cazul meu conexiunea este pe ip dinamic de la provider.Insa selectati in functie de providerul vostru PPPoE PPTP Static Ip Etc
Host Name:                      Puteti pune orice nume sau sa lasati blank
MTU: 1492                       Initial nu am stiut ce este cu aceasta setare insa dupa ce am cautat pe forumuri am gasit ca aceasta setare este cea mai
                                                mai buna.Prea mare sau prea mica va induce lag in router.
PPPoE ON OFF                  Activeaza sau dezactiveaza PPPoE pass-through.
UPnP ON OFF                    Activeaza sau dezactiveaza Universal Plug'n Play pe router.On daca vreti ca programele voastre compatibile UPnP  sa se
                                                autoconfigureze cand trimit si receptioneaza data pe net.Eu tin pe off deoarece configurez manual.
IGMP proxy server ON OFF OFF daca nu folositi un multicast group.

Ati terminat cu aceasta parte dati Ok ptr a se salva configurarea pe router.

1.2.DNS servers

1.jpg

Use Custom DNS Servers ON OFF   In cazul meu aceasta setare este on.Insa daca doriti sa o activati trebuie sa sunati la furnizorul vostru de net
                                                             si sa va dea acest DNS  de la serverul central.
Prefered DNS Server
Alternate DNS Server                     Introduceti DNS-ul dat de furnizorul vostu de net nu cel care va apare jos langa ceas la conectare.
Clic Ok ptr a salva

1.3.MAC Address

1.jpg

Internet MAC Address   Use Default device MAC address
                                                          Use MAC address of this PC
                                                          Use Custom MAC address
Daca aveti un furnizor de net pe cablu DSL aceasta setare este fff importanta deoarece ei va acorda ip-ul vostru in functie de MAC-ul placii de retea.Ptr a afla
care este MAC-ul placii voastre de retea folositi in urmatoarea ordine:
START
Run in fereastra Run dati comanda cmd
apoi comanda ipconfig /all
1.jpg
Cea ce va apare la Physical Address este MAC-ul placii voastre de retea.
Ptr a fi siguri ca netul vostru va functiona bine din prima selectati Use MAC address of this PC.Verificati daca acel MAC din dreptul setarii este identic cu cel care v-a aparut la RUN.Daca nu este identic folositi setarea USE Custom MAC address si introduceti-l voi manual.
Apoi dati ok ptr a se salva setarile

1.4.FIREWALL ON OFF Activati firewall-ul si dati ok ptr a se salva.

1.5.Address Translation(NAT) ON OFF selectati ON si clic OK ptr a salva setarea.

Aici aveti mai multe submeniuri insa cel mai de interes ptr voi este Port Forwarding.Daca doriti sa faceti donwload de pe torrent dc etc va trebui sa
activati Port Forwarding
1.jpg

Introduceti Ip urile computerelor din reteaua voastra si la fiecare portul pe care il veti deschide ca in imagine.Tineti cont ca la dc si la clientul torrent acel port
trebuie sa apara la setari ptr a putea face donwload.Nu uitati sa activati Enable.Clic OK ptr a salva.
Cu aceasta am terminat sectiunea Internet Connection.

2.Local Network
1.jpg

IP Address:192.168.2.1
Subnet Mask:255.255.255.0
    Aceste setari nu ar trebui modificate ducand la imposibilitatea de a configura corect routerul.

DHCP Server ON OFF          Serverul DHCP trebuie activat.Selectati ON.
Lease Time   Never Expire   Selectati Never Expire.
First Issued IP Address:       Acesta este primul ip care va fi acordat de serverul DHCP din router.Eu am decis sa fie 192.168.2.100
Last Issued IP Address:       Acesta va fi ultimul ip pe care il va acorda serverul DHCP.DHCP va putea acorda maxim 255 de IP-uri
Domain Name                     Lasati gol daca nu doriti sa dati un nume unde serviciile voastre sant localizate.

DHCP Clients
Ptr a putea folosi Port Forwarding si celelalte setari peste care am trecut mai sus acordati IP-uri anumitor clienti.
Introduceti MAC-ul si apoi acordati IP-ul
Exemplu este in imagine si dati Add.IP-ul vostru ar trebui sa fie 192.168.2.100 iar celelalte pc-uri din retea sa primeasca pe MAC-ul lor un ip propriu.
Tineti cont ca la fiecare IP acordat aici pe MAC va trebui sa ai corespunda un alt port in sectiunea Port Forwarding
Apoi Ok ptr a salva setarile.
Cu aceasta am incheiat sectiunea Local Network.

3.Wireless Network.

1.jpg

Channel daca alegeti protocolul IEEE 802.11n canalul va fi selectat automat ptr cea mai buna emisie.Insa daca aveti probleme cu interferentele radio
de la echipamentele electronice ca televizoare telefoane mobile puteti sa schimbati canalul ptr mai putine interferente.Daca nu aveti atfel de probleme lasati-l
asa cum a fost dat de router.
SSID acesta va trimite in semnalul radio ident-ul vostru pe care il alegeti in aceasta casuta ptr a va putea gasi mai usor reteaua voastra in cazul in care sant mai multe retele wireless.
SSID Broadcast ON OFF Acesta va ascunde id-ul ptr a nu va fi depistata reteaua si incercat sa se intre in ea din exterior.
Transmission Mode IEEE 802.11n standard permite transmiterea datelor cu pana la 300M/s,IEEE 802.11g cu pana la 54M/s,iar IEEE 802.11b  cu pana
11M/s.Ptr o mai buna emisie selectati IEEE 802.11g only.Insa daca aveti in retea sisteme cu placi de retea mai vechi selectati
IEEE 802.11b/g (mixed)
Sending Power Ptr ca sa aveti cea mai buna receptie pe laptop sau la distante mai mari selectati 100%
Network Performance Selectati Optimize Throughput ptr a se maximiza performantele routerului si a trimite toate pachetele cu eficienta maxima.
Dupa ce ati facut toate aceste setari clic OK ptr a se salva.

3.1.Encryption&Authentication
1.jpg
Aceasta sectiune este ff importanta ptr ca ea va securizeaza emisia si va permite doar dumneavoastra sa va conectati
Ptr cea mai buna securitate folositi protocolul
WPA2-PSK/WPA-PSK deoarece aceasta va permite sa trimiteti un key in emisie pe care il setati dumneavoastra si care va fi cerut ori de cate ori va veti conecta wireless.
Pre-Shared Key
Confirm-Pre Shared Key
acesta va fi cuvantul cheie care va actiona ca o parola ori de cate ori veti incerca sa va conectati wireless.
Clic Ok ptr a salva setarile.

3.2.Allowed Clients
1.jpg
Va permite o mai mare securizare a retelei wireless pe un mac specific MAC.Daca nu doriti asta puteti sa dezactivati MAC address filter
Daca doriti doar ca anume pc-uri sa se poata conecta la reteaua voastra wireless introduceti in casete MAC-urile pc-urilor care se vor conecta si dati ADD
Clic OK ca sa salvati setarile.
Cu aceasta ati terminat configurarea routerului si putem trece la configurarea placii de retea.

Configurarea placii de retea:
Acest router are unele dificultati in a negocia cu placa de retea.Eu aveam un lag imens la fiecare accesare a unui site web simplu cum ar fi google.ro aceasta
durand de la 30 secunde pana la 5 minute.Singurul mod de a rezolva acest lag suparator a fost sa configurez placa de retea pe setari manuale.In urmatoarele
randuri vom face exact acest lucru.Iata pasii ce trebuie facuti:
Start
Control Panel
Network and Internet Connections
Network Connections
Local Area Connection Dublu clic pe acesta si va apare o fereastra ca aceasta
1.jpg
Mai departe:
Properties
Selectam protocolu TCP/IP ca in imaginea de mai jos
1.jpg
Properties
Ar trebui sa va apara urmatoarea imagine ca cea de mai jos:
1.jpg
Selectati Use the following IP address
Iar in casute puneti la
IP address IP-ul pe care vi l-ati acordat in router de exemplu 192.168.2.100 ca la punctul 2
Subnet Mask este 255.255.255.0 care este default-ul din router insa daca ati modificat verificati la Local Network in router.
Default Gateway 192.168.2.1 acesta este default si nu trebuie modificat decat daca cel din router a fost modificat de voi.

Selectati Use the following DNS server addresses:
Prefered DNS Server:
Alternate DNS Server:
Aici introduceti DNS servers pe care le-ati primit de la furnizorul vostru de net si care ar trebui sa fie identice cu cele de la punctul 1.2
Clic ok si cu aceasta configurarea voastra a routerului si a placii de retea este completa si ar trebui sa functioneze la maxim.
Sper ca acest tutorial v-a fost de folos si v-a rezolvat toate problemele pe care le aveti cu routerul Siemens SE361 Wlan.Daca aveti nelamuriri postati aici si voi incercat sa va ajut pe cat posibil cu informatii suplimentare.Va anunt din start ca nu sant vre-un expert ci un utilizator obisnuit care a trecut prin aceleasi probleme ca voi cu acest router si am fost norocos ca am reusit sa le rezolv.Bafta si maximum surf speed.


Am urmat si eu pasii de mai sus dar tot nu functioneaza cum trebuie routerul. Cand am avut n alt provider de net a functionat perfect, iar acum ca am trecut la rds nu mai functioneaza. Acest provider este atat de cumsecade incat nu-mi ofera nici un el de suport tehnic pt instalarea lui.

#363
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
la rds conectarea se face prin pppoe. deci ghidul pe care lai urmat iti este inutil in cazul tau

#364
lucian012005

lucian012005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.08.2007
salut la toti! am o problema daca ma poate ajuta cineva. Vreau sa folosesc setarea repeater de la router se361 dar nu reusesc cum. Semnal de wifi la internet iau de la cineva de pestre strada si este slab in casa, doar intr-un anumit loc are el semnal bun. M-am gandit ca routerul meu sa capteze semnalul de la cel de peste strada si sa imi dea mie in casa nu doar in acel loc si cica doar cuu repeater pot face asta, adica sa capteze semnal de la cineva si sa dea in acelasi timp. ma poate ajuta cineva? multumesc de intelegere.

#365
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
despre ce tip de securitate wireless vorbim?

#366
renovazione

renovazione

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.10.2008
De unde fac rost de softul de pe cd ca sa pot face setarile? Am pierdut cd-ul de la router, vreau sa instalez router-ul dar am cautat pe net si nu am gasit "kitul" nicaieri.

Edited by renovazione, 28 March 2012 - 18:50.


#367
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu-ti trebuie niciun soft
tasteaza in browser http://192.168.0.1 user si parola: admin

sau vezi in manualul  de utilizare

sa sub router

#368
eugengr

eugengr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2008
Salutare !

Sunt posesor de pestre 3 ani al acestui router (siemens se361 wlan). De cca o luna am inceput sa am probleme ,in sensul ca se reseta tot mai des (ca si cum ar fi fost scos din priza). Pana la urma am descoperit cauza=wireless-ul. Dupa ce l-am dezactivat merge "uns".  Am facut zeci de incercari de reconfigurare pt wireless ,in zadar la activare aceleasi simptome :wallbash: .Chiar daca nu incerc sa ma conectez wi-fi se reseteaza dar parca atunci cand ma conectez o face mai des !!!
Aveti vreo idee ce poate fi ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

LE:folosesc desktop(lan)+laptop(wlan) ; RDS-pppoe;IEEE 802.11b/g (mixed);WPA2-PSK/WPA-PSK ;am incercat si cu MAC-on degeaba.

Edited by eugengr, 26 April 2012 - 21:38.


#369
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
e pe duca routerul. gandestete serios spre achizitia unui routeru nou

#370
eugengr

eugengr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.09.2008

 carmenclara1, on 27th April 2012, 00:43, said:

e pe duca routerul. gandestete serios spre achizitia unui routeru nou

Am descoperit ca daca folosesc Transmission Mode IEEE 802.11b merge fara probleme.Dezavantajul e la rata de transfer. Gasiti cumva vreo  explicatie tehnica?

#371
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
putere de emisie mai mare in modul G. -> caldura mai mare   etc...

#372
danbasca

danbasca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.06.2005
Buna seara!Ma plang si eu : de cativa ani detin un router Gigaset SE361 cu  provider Rds.Am avut conectat pe el telefoane mobile (Apple,Nokia,Sony Ericsson),laptopuri care au mers fara probleme insa de cateva zile detin si un Xperia Mini Pro care nu vrea de nici o culoare sa se conecteze WiFi...in momentul in care pe telefon imi apare mesajul "get ip" se deconecteaza iar routerul se restarteaza.Acelasi telefon merge fara probleme conectat la un router D-link cu provider Romtelecom.S-a mai lovit cineva de aceasta problema tip "ou patrat" ?Multumesc anticipat.

Edited by danbasca, 18 July 2012 - 19:06.


#373
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
ai incercat cu securitate wireless dezactivata?

#374
danbasca

danbasca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.06.2005

 Blackhat, on 19th July 2012, 01:23, said:

ai incercat cu securitate wireless dezactivata?
Am incercat,multumesc pentru sfat.Cred ca singura solutie care mi-a mai ramas este sa dau un reset to factory settings.

#375
bossdanie

bossdanie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2012

 eugengr, on 26th April 2012, 22:21, said:

Salutare !

Sunt posesor de pestre 3 ani al acestui router (siemens se361 wlan). De cca o luna am inceput sa am probleme ,in sensul ca se reseta tot mai des (ca si cum ar fi fost scos din priza). Pana la urma am descoperit cauza=wireless-ul. Dupa ce l-am dezactivat merge "uns".  Am facut zeci de incercari de reconfigurare pt wireless ,in zadar la activare aceleasi simptome :wallbash: .Chiar daca nu incerc sa ma conectez wi-fi se reseteaza dar parca atunci cand ma conectez o face mai des !!!
Aveti vreo idee ce poate fi ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

LE:folosesc desktop(lan)+laptop(wlan) ; RDS-pppoe;IEEE 802.11b/g (mixed);WPA2-PSK/WPA-PSK ;am incercat si cu MAC-on degeaba.
desfal si schimbai toate condensatoarele  6 la numar si va functiona din nou

#376
suvalf

suvalf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2012
Salut, Recent mi-am luat routerul gigaset SE361 si am intampinat o problema.Am facut un test pe speedtest.net fara router si cu.Fara router aveam download speed ~~20 si upload 40, dar acum am download 10 si upload intre 1 si 4.Tin sa mentionez ca mai am conectat la router televizorul, dar cand am facut testul, televizorul era inchis.Am mai observat ca, dimineata upload speedul este mai bun, aproximativ 15-20 dar mai pe seara scade mult.Si acum vad ca hostul e in Cluj Napoca, eu fiind din Oradea.Fara cablu imi arata ca e in Oradea.

#377
Sandusan1976

Sandusan1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2013
salutare

Am un router siemens Gigaset SE361 WLAN si-mi face probleme de ceva vreme...conectivitatea la net (doar ea si nu router-ul cu totul) se restarteaza...semnalul cade si reapare imediat...
Help!!!
Multumesc mult

#378
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
e incet incet pe moarte. gandestete la o achizitie a unuia nou.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate