Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

BMW 320D sau VW Golf 4 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adi0l

adi0l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.07.2008
Salutare la toti

Tocmai vreau sa imi cumpar o masina( una second desigur ;)) si sunt cam nehotarat. Nu stiu exact ce avantaje si dezavantaje au modele din care vreau sa aleg. As dori niste sfaturi, eventual ce ati reparat la aceste modele, ce se poate strica cel mai frecvent.... si bineinteles ce apreciati la ele. Apropo masinile le vreau model 2000, 2001.
Astept sfaturi de la cei ce detin astfel de masini( opinii cat mai obiective). :P.

Va multumesc

#2
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
Nu detin astfel de masini, am condus astfel de masini si mai stiu ca e o oarecare diferenta intre ele.Am prieteni care au si BMW si Golf 4.In afara de partea subiectiva: care marca iti place mai mult? se ajunge la partea cu costurile de exploatare si calitatea produsului.
Mie Bmw-ul mi se pare mult mai frumos lucrat, intradevar fiind cu un pas inainte firmei VW.Desi la prima impresie, masinile par sa fie la egalitate, le poti diferentia dupa preferintele tale.
Daca vrei mai multa sportivitate, chiar daca e diesel, sa se tina mai bine in curbe, o suspensie mai rigida si un interior mai simplu, alegi Bmw-ul.Partea rea e ca se gasesc foarte rar Bmw-uri 320D instare buna, care nu au fost alergate sau "aranjate".
Daca te orientezi catre o masina mai linistita, cu costuri de intretinere mai mici, un bord cu un aspect mai prietenos(fara elemente sport) suspensie mai confortabila si consum redus de combustibil, alegi VW.

Acum depinde si de varsta.Eu vorbesc aici din spusele prietenilor si pentru ca le-am condus.Nu vorbesc din alte forumuri, folclorul de parcare sau nu stiu ce idee preconceputa.
Eu, sincer as alege Vw.

#3
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
un 1.9tdi variant 101cp manaca cat un 320d berlina 150cp,testat de mine si de mai multe ori

intretinerea este sensibil mai scumpa la bmw

spatiul interior este mai mare in BMW,bordul lui golf Iv nu mi se pare cu nimic mai frumos fata de seria 3 e46,materialele sunt mai de claitate,pozitia la volan este mai sport,scaunele sunt mai confortabile,franele sunt mai bune,etc

singurul plus pe care-l vad la golf este atunci cand mergi pe gropi (suspensia este mai moale)

insa as merge pe seria 3 2003-2004

#4
adi0l

adi0l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.07.2008
Ce inseamna intretinere 'sensibil mai scumpa"?. La ce sa ma astept?

#5
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
sa zicem 320d 136cp si golf Iv tdi 131cp

bmw

FILTRU ULEI
- PRODUCATOR KNECHT 25.67
FILTRU AER
- PRODUCATOR KNECHT 62.56
FILTRU COMBUSTIBIL
- PRODUCATOR KNECHT 34.39
FILTRU POLEN
- PRODUCATOR CORTECO 62.87
- PRODUCATOR CORTECO ( CARBON ) 70

SET PLACUTE FRANA FATA
- PRODUCATOR ROAD HOUSE 96.94
- PRODUCATOR PAGID 128.06
- PRODUCATOR TEXTAR 152.02

BUCSA BASCULA FATA DRP.
- PRODUCATOR FEBI 122.31

CAP BARA DRP.
- PRODUCATOR RTS 66.65

BIELETA ANTIRULIU SPATE
- PRODUCATOR LEMFORDER 35.70

AMORTIZOR GAZ FATA DRP.
- PRODUCATOR SACHS 251

golf

FILTRU ULEI
- PRODUCATOR NET FILTER 17.14

FILTRU AER
- PRODUCATOR NET FILTER 26.78

FILTRU COMBUSTIBIL
- PRODUCATOR NET FILTER 47.45


FILTRU POLEN
- PRODUCATOR CORTECO ( CARBON ) 53.26

SET PLACUTE FRANA FATA ( cu senzor ) - de la serie 1J-Y-000001
- PRODUCATOR ROAD HOUSE 138.44
- PRODUCATOR TEXTAR 172.55
- PRODUCATOR PAGID 208.96

BUCSA BASCULA FATA (capat)
- PRODUCATOR SWAG 25.67

CAP BARA DRP. - de la 01.1999
- PRODUCATOR RTS 43.52

BIELETA ANTIRULIU FATA ( 21 mm )
- PRODUCATOR SWAG 38.61

AMORTIZOR GAZ FATA
- PRODUCATOR SACHS 180.17



sensibil mai scump bmw-ul

#6
adi0l

adi0l

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.07.2008
Si deci la ce sa ma astept sa se strice la ambele masini cel mai rapid?

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,697
  • Înscris: 22.11.2007
Un alt aspect destul de important in acest caz ar fi faptul ca in aceeasi bani golful ai sanse mai mari sa iei unul bine ingrijit, ceva mai nou, si cu km mai putini. Ma gandesc ca daca te uiti la golf4 probabil dispui 7-8-9k de euro. Cu 9000 de euro iti iei un golf aproape impecabil, pe cand la BMW trebuie sa cauti cam cele mai ieftine ocazii :)

#8
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,980
  • Înscris: 06.04.2007
Ai mai multe sanse sa gasesti un Golf dizal in stare mai buna la acelasi nr de km ca BMW...

Din dragoste (si asta la orice ora daca as avea bani, oricum, daca vrei ceva adevarat e mai scump ca Golfu) as alege BMW-ul. Explicatii nu dau, e dragoste :)

#9
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 adi0l, on Jul 3 2008, 15:52, said:

Si deci la ce sa ma astept sa se strice la ambele masini cel mai rapid?

greu de zis
cand iti cumperi masina daca ai pe cineva langa tine care stie f bine meserie si ti-o verifica atent de la tinichigerie si pana la articulatii ai f mari sanse sa iti iei o masina pe care o pastrezi un an,1an jumate fara sa bagi un leu in piese

cu cat masina este mai noua cu atat riscul sa iti pice ceva este mai mic,insa eu nu as lua sh mai vechi de 2004

Edited by ionutMembruAnonimut, 03 July 2008 - 19:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate