Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Potopul - test de inteligenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
356 replies to this topic

#325
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
imi pare rau, dar n-are nici o baza reala acel test. dar nu m-ar mira ca pt tine sa reprezinte confirmarea banuielii tale din copilarie: ca esti un geniu, pt k asa sunt toti teistii, selecteaza doar ce le place sa auda :)

un test iq adevarat se face la psiholog, si asta o singura data la un interval f mare de timp. eu am facut unul in liceu si nici nu se compara cu testele astea de pe net, unde selectezi anul de nastere 1999, raspunzi aleator la intrebari si iti iese 140 :)

#326
iulian248

iulian248

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.01.2011
Uite un exemplu de test dat de psihologi.

Attached Files



#327
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

View Postiulian248, on 22nd January 2011, 15:50, said:

Uite un exemplu de test dat de psihologi.

  Da, numa' ca nu este suficient. Testele de determinare a IQ-ului sunt mai multe si mai diversificate.

#328
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
evident tipul a facut o tona de teste de inteligenta  :lol:

guess what? daca la primul iti iese 90, la urmatorul sigur o sa-ti iasa 110, urmatorul 120 etc., desi tu nu valorezi mai mult de 90. astfel de teste nu se fac in fiecare zi :)

Edited by Alexutsa, 22 January 2011 - 16:05.


#329
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

View PostAlexutsa, on 22nd January 2011, 16:05, said:

evident tipul a facut o tona de teste de inteligenta  :lol:

Cine?

#330
Alexutsa

Alexutsa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 944
  • Înscris: 23.12.2010
iulian asta

#331
iulian248

iulian248

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.01.2011
Stii ca nu e adevarat. Oricum hai sa presupunem ca am 90. Atunci era chiar asa de greu sa tragi o privire in citatul ala si sa-ti dai seama  de raspuns? Vad ca 19 pagini le-ati umplut cu apusoara si inca mai turnati. Si daca chiar te intereseaza: odata m-am uitat prin el si a doua zi l-am rezolvat cum trebuia fara sa stiu cite puncte am obtinut (lipseste baremul de notare).

#332
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postiulian248, on 21st January 2011, 23:35, said:

Virsta lu Noe:600 ani, 2 luni, 17 zile. 150 zile pina in luna 7, ziua 17. 150 zile : 5 luni= 30 zile/luna (...februarie 28 zile...se leaga). Apoi din luna 10, ziua 1 au trecut 40 zile si de 3 ori 7 zile (in total 40+21=61). O luna are 30, iar alta 31 si am ajuns pina la 12. Ce mai poti sa adaugi? Totul este in regula, nu ne mai alcatui teste, incearca sa raspunzi fara sa fii ridicol la intrebarile in fata carora tace orice ateu.
P.S.: Aleg sa cred in Dumnezeul meu, ci nu in inventiile tale aduse la absurd.
P.P.S.: De acum voi fi mai tare in credinta.

In primul rand, gresesti. In al doilea rand, daca doresti sa porti o discutie, foloseste un ton adecvat. Cum ai folosit deja unul nepotrivit, daca vrei un raspuns, intai ar trebui sa adresezi scuzele de rigoare, apoi sa convingi ca sunt si sincere. Dar nu cred ca vrei un raspuns.

#333
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
[quote]21 Domnul a mirosit un miros placut; si Domnul a zis în inima Lui: "Nu voi mai blestema pamântul, din pricina omului, pentru ca întocmirile gândurilor din inima omului sunt rele din tineretea lui; si nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am facut. [quote]


deci domnul a mirosit un miros... inteligent rau domnu asta daca a reusit sa miroase ... un MIROS...

trecand peste prostia si incultura in exprimare.. a domnului pana la urma... pentru ca toti spun ca e cartea lui... pentru ca o problema ca asta sa fie dispusa la brainstorming cred ca mai importanta e relevanta ei...

hai sa ne gandim putin...

am in fata niste citate din o carte din care nimic nu se poate dovedii. citatele dau dovada de prostie si incultura grava. problema in sine este una fara logica si fara aplicatie... nu are nici un scop real sau stiintific , ba mai mult are niste variabile imense care ne obliga sa PRESUPUNEM sau sa ghicim cat de mari erau zilele in istorie , la o data nespecificata.


domnul care a ridicat problema aceasta este clar inversunat impotriva ateilor si chiar daca stupiditatea prin care incearca sa se manifeste este puternica , el nu realizeaza si nu vede cutia in care se afla.

esti un domn\doamna frustrat\a care nu are ce face decat sa ne scarbeaca cu niste idiotenii religioase de 2 bani. totusi , nu mi permit sa va jignesc , sunteti teist , e de ajuns... o jignire ar fi un gest prea dur... consider ca statutul de teist este mai mult decat suficient in a imi exprima parerea despre dvs.

#334
iulian248

iulian248

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.01.2011
Tudor
   Am gresit ca nu am folosit in calcul cifra 150 de vreo 5 ori ? Zici ca gresim...si? Noi putem spune ca tu gresesti, mai ales ca este evident.
  
   Oare te-am suparat ca am zis ca ati umplut 19 pagini cu apusoara? Tu singur ai zis-o anterior. Uite-te ce au mai spus si altii, caci este evident ca nu prea ai de ce sa te legi, deoarece ai tolerat toate vulgaritatile la adresa altor membri si care nu se refereau la tine. In concluzie stiu cum cel mai probabil o sa incheiem conversatia: imi vei ignora toate mesajele si te faci ca nu le vezi => vom pleca cu concluziile noastre, de care vei fi convis si tu, dar nu vei dori sa recunosti. Nu e vina mea ca mesajul meu iti sugereaza un ton sever, eu nu am folosit un limbaj vulgar si nici un substituent al acestuia.     Iar adevarul poti sa-l spui si tu raspunzind la urmatoarele intrebari:
   - In ce scopuri ai deschis acest topic?
   - Care este diferenta intre a-l crede pe Darwin sau a-l crede pe Iisus? Darwin a recunoscut ca a presupus tot, dar Iisus a venit cu un scop bine definit.
   - Ce te face sa fii sigur ca ai receptionat cum trebuie mesajul bibliei, mai ales ca nu asta este domeniul tau?
   - De ce nu ai reactionat  la comentariile care chiar sunt vulgare asa cum ai reactionat la comentariile mele care au un spirit (il au) si un continut diferit de ceea ce incerci tu sa ne faci sa credem.
    Si asta-i clasica, daca nu raspunzi la primele nu consider valabil nici raspunsul acesta:
   -Cum poti dovedi ca ai creier, caci noi nu l-am vazut, iar tu nu accepti reducerea la absurd?

   Stiind ca iar vei ocoli sa recurgi la adevar, stiind ca nu noi am obtinut acest rezultat pentru ca ca asa am vrut, ci tocmai tu ai procedat astfel, caci nu stiu cum ai reusit sa nu vezi un fact atit de simplu, incearca sa mai adaugi ceva (sigur o vei face...dar la ce vei spune voi putea cita iarasi acest comentariu ca mesaj combativ).
   Am discutat cu oameni mai inteligenti (tu ai inceput sa compari inteligenta oamenilor, si nu e nimic rau in asta, nu sintem copii ca sa nu recunoastem ca exista unii oameni mai destepti decit altii (tot tu ai zis-o)), tin minte ca ei cind nu au mai avut ce spune au tacut.

Iar pt celalalt: nu incerca sa pari diplomat ca nu reusesti, ai folosit si insulte si substituente ale acestora, nu ai raspuns concret la nimic, nici tu, nici Tudor. Iar eu nu sunt nici domn, nici doamna. Cu doamna e chiar banal, uite-te la nume. Sunt elev in clasa a VIII-a si am 14 ani. Mindria te-a facut sa te exprimi oarecum mai ,,elevat", dar daca lasam la o parte esteticismul din exprimare si indraznim sa fim mai simpli: Noe a adus Domnului jertfa si el a rasplatit toata omenirea, ce te-ai legat de miros.

Cite dovezi sunt pentru cei ce vad, pentru cei vad lucid speranta bazata pe adevar.

....................................................................
Dovada necombatuta triumfa:


   Virsta lu Noe:600 ani, 2 luni, 17 zile. 150 zile pina in luna 7, ziua 17. 150 zile : 5 luni= 30 zile/luna (...februarie 28 zile...se leaga). Apoi din luna 10, ziua 1 au trecut 40 zile si de 3 ori 7 zile (in total 40+21=61). O luna are 30, iar alta 31 si am ajuns pina la 12. Ce mai poti sa adaugi? Totul este in regula, nu ne mai alcatui teste, incearca sa raspunzi fara sa fii ridicol la intrebarile in fata carora tace orice ateu.
P.S.: Aleg sa cred in Dumnezeul meu, ci nu in inventiile tale aduse la absurd.
P.P.S.: De acum voi fi mai tare in credinta.

#335
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postiulian248, on 22nd January 2011, 22:36, said:

Tudor
   Am gresit ca nu am folosit in calcul cifra 150 de vreo 5 ori ? Zici ca gresim...si? Noi putem spune ca tu gresesti, mai ales ca este evident.
  
   Oare te-am suparat ca am zis ca ati umplut 19 pagini cu apusoara? Tu singur ai zis-o anterior. Uite-te ce au mai spus si altii, caci este evident ca nu prea ai de ce sa te legi, deoarece ai tolerat toate vulgaritatile la adresa altor membri si care nu se refereau la tine. In concluzie stiu cum cel mai probabil o sa incheiem conversatia: imi vei ignora toate mesajele si te faci ca nu le vezi => vom pleca cu concluziile noastre, de care vei fi convis si tu, dar nu vei dori sa recunosti. Nu e vina mea ca mesajul meu iti sugereaza un ton sever, eu nu am folosit un limbaj vulgar si nici un substituent al acestuia.     Iar adevarul poti sa-l spui si tu raspunzind la urmatoarele intrebari:
   - In ce scopuri ai deschis acest topic?
   - Care este diferenta intre a-l crede pe Darwin sau a-l crede pe Iisus? Darwin a recunoscut ca a presupus tot, dar Iisus a venit cu un scop bine definit.
   - Ce te face sa fii sigur ca ai receptionat cum trebuie mesajul bibliei, mai ales ca nu asta este domeniul tau?
   - De ce nu ai reactionat  la comentariile care chiar sunt vulgare asa cum ai reactionat la comentariile mele care au un spirit (il au) si un continut diferit de ceea ce incerci tu sa ne faci sa credem.
    Si asta-i clasica, daca nu raspunzi la primele nu consider valabil nici raspunsul acesta:
   -Cum poti dovedi ca ai creier, caci noi nu l-am vazut, iar tu nu accepti reducerea la absurd?

   Stiind ca iar vei ocoli sa recurgi la adevar, stiind ca nu noi am obtinut acest rezultat pentru ca ca asa am vrut, ci tocmai tu ai procedat astfel, caci nu stiu cum ai reusit sa nu vezi un fact atit de simplu, incearca sa mai adaugi ceva (sigur o vei face...dar la ce vei spune voi putea cita iarasi acest comentariu ca mesaj combativ).
   Am discutat cu oameni mai inteligenti (tu ai inceput sa compari inteligenta oamenilor, si nu e nimic rau in asta, nu sintem copii ca sa nu recunoastem ca exista unii oameni mai destepti decit altii (tot tu ai zis-o)), tin minte ca ei cind nu au mai avut ce spune au tacut.

Iar pt celalalt: nu incerca sa pari diplomat ca nu reusesti, ai folosit si insulte si substituente ale acestora, nu ai raspuns concret la nimic, nici tu, nici Tudor. Iar eu nu sunt nici domn, nici doamna. Cu doamna e chiar banal, uite-te la nume. Sunt elev in clasa a VIII-a si am 14 ani. Mindria te-a facut sa te exprimi oarecum mai ,,elevat", dar daca lasam la o parte esteticismul din exprimare si indraznim sa fim mai simpli: Noe a adus Domnului jertfa si el a rasplatit toata omenirea, ce te-ai legat de miros.

Cite dovezi sunt pentru cei ce vad, pentru cei vad lucid speranta bazata pe adevar.

....................................................................
Dovada necombatuta triumfa:


   Virsta lu Noe:600 ani, 2 luni, 17 zile. 150 zile pina in luna 7, ziua 17. 150 zile : 5 luni= 30 zile/luna (...februarie 28 zile...se leaga). Apoi din luna 10, ziua 1 au trecut 40 zile si de 3 ori 7 zile (in total 40+21=61). O luna are 30, iar alta 31 si am ajuns pina la 12. Ce mai poti sa adaugi? Totul este in regula, nu ne mai alcatui teste, incearca sa raspunzi fara sa fii ridicol la intrebarile in fata carora tace orice ateu.
P.S.: Aleg sa cred in Dumnezeul meu, ci nu in inventiile tale aduse la absurd.
P.P.S.: De acum voi fi mai tare in credinta.

nu m am uitat la nume.. si nici nu m am gandit ce varsta ai pentru ca nu ma intereseaza... am vb frumos pentru ca nu varsta e importanta... ci omul in sine...

totusi , daca mi ai spus ca esti mai mic... ai 14 ani... spun si eu ca SPER ca generatia din care faci parte sa nu fie ca tine...

SPER ca cei care se nasc acum sau cei care acum au varste fragede sa fie mai deschisi si mai inteligenti decat generatiile anterioare.

numai bine Iulian de 14 ani. Bafta

#336
iulian248

iulian248

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.01.2011
Tudor
Am gresit ca nu am folosit in calcul cifra 150 de vreo 5 ori ? Zici ca gresim...si? Noi putem spune ca tu gresesti, mai ales ca este evident.

Oare te-am suparat ca am zis ca ati umplut 19 pagini cu apusoara? Tu singur ai zis-o anterior. Uite-te ce au mai spus si altii, caci este evident ca nu prea ai de ce sa te legi, deoarece ai tolerat toate vulgaritatile la adresa altor membri si care nu se refereau la tine. In concluzie stiu cum cel mai probabil o sa incheiem conversatia: imi vei ignora toate mesajele si te faci ca nu le vezi => vom pleca cu concluziile noastre, de care vei fi convis si tu, dar nu vei dori sa recunosti. Nu e vina mea ca mesajul meu iti sugereaza un ton sever, eu nu am folosit un limbaj vulgar si nici un substituent al acestuia. Iar adevarul poti sa-l spui si tu raspunzind la urmatoarele intrebari:
- In ce scopuri ai deschis acest topic?
- Care este diferenta intre a-l crede pe Darwin sau a-l crede pe Iisus? Darwin a recunoscut ca a presupus tot, dar Iisus a venit cu un scop bine definit.
- Ce te face sa fii sigur ca ai receptionat cum trebuie mesajul bibliei, mai ales ca nu asta este domeniul tau?
- De ce nu ai reactionat la comentariile care chiar sunt vulgare asa cum ai reactionat la comentariile mele care au un spirit (il au) si un continut diferit de ceea ce incerci tu sa ne faci sa credem.
Si asta-i clasica, daca nu raspunzi la primele nu consider valabil nici raspunsul acesta:
-Cum poti dovedi ca ai creier, caci noi nu l-am vazut, iar tu nu accepti reducerea la absurd?

Stiind ca iar vei ocoli sa recurgi la adevar, stiind ca nu noi am obtinut acest rezultat pentru ca ca asa am vrut, ci tocmai tu ai procedat astfel, caci nu stiu cum ai reusit sa nu vezi un fact atit de simplu, incearca sa mai adaugi ceva (sigur o vei face...dar la ce vei spune voi putea cita iarasi acest comentariu ca mesaj combativ).
Am discutat cu oameni mai inteligenti (tu ai inceput sa compari inteligenta oamenilor, si nu e nimic rau in asta, nu sintem copii ca sa nu recunoastem ca exista unii oameni mai destepti decit altii (tot tu ai zis-o)), tin minte ca ei cind nu au mai avut ce spune au tacut.

Iar pt celalalt: nu incerca sa pari diplomat ca nu reusesti, ai folosit si insulte si substituente ale acestora, nu ai raspuns concret la nimic, nici tu, nici Tudor.  Mindria te-a facut sa te exprimi oarecum mai ,,elevat", dar daca lasam la o parte esteticismul din exprimare si indraznim sa fim mai simpli: Noe a adus Domnului jertfa si el a rasplatit toata omenirea, ce te-ai legat de miros.  Ai citit, dar te-ai prefacut ca nu ai vazut nimic. Cuvintele tale  suna din coada, dar omul in sine chiar conteaza, aici exprimam opinii si idei concrete, care determina si sunt determinate de valoarea fiecaruia.

Cite dovezi sunt pentru cei ce vad, pentru cei vad lucid speranta bazata pe adevar.

....................................................................
Dovada necombatuta triumfa:


Virsta lu Noe:600 ani, 2 luni, 17 zile. 150 zile pina in luna 7, ziua 17. 150 zile : 5 luni= 30 zile/luna (...februarie 28 zile...se leaga). Apoi din luna 10, ziua 1 au trecut 40 zile si de 3 ori 7 zile (in total 40+21=61). O luna are 30, iar alta 31 si am ajuns pina la 12. Ce mai poti sa adaugi? Totul este in regula, nu ne mai alcatui teste, incearca sa raspunzi fara sa fii ridicol la intrebarile in fata carora tace orice ateu.
P.S.: Aleg sa cred in Dumnezeul meu, ci nu in inventiile tale aduse la absurd.
P.P.S.: De acum voi fi mai tare in credinta.

Edited by iulian248, 22 January 2011 - 23:26.


#337
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,124
  • Înscris: 03.12.2005
draga iuliane,

te rog nu vorbi de teste de inteligenta ca mai apoi sa recunosti in mod deschis ca pasajele de mai sus din biblie pot fi adevarate.
haide sa facem o analiza mai amanuntita.

Quote

2 Ia cu tine câte sapte perechi din toate dobitoacele curate, câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca; o pereche din dobitoacele care nu sunt curate, câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca;
3 Si câte sapte perechi de asemenea, din pasarile cerului, câte o parte barbateasca si câte o parte femeiasca, pentru ca sa le tii vie samânta pe toata fata pamântului.

cum consideri tu ca a reusit noe sa adune cate sapte perechi (sau chiar cate o singura pereche) din toate animalele de pe pamant? spre exemplu, cum a reusit noe sa faca rost de pinguini? sau de canguri (care traiesc exclusiv in australia)? astfel de exemple sunt multe, dar hai sa ne limitam la astea 2. si care ar fi animalele "curate" si care ar fi cele "necurate"? dupa ce criterii se face selectia?

in plus, cu ce aveau sa se hraneasca toate animalele astea timp de 150 de zile?

dar inainte de toate astea, te-ai gandit vre-odata: "cum ar fi incaput cate 1 pereche din toate animalele pamantului intr-un vas de 300 coti lungime/50 coti latime/30 coti inaltime?" (un cot are ~45 cm). asta pe langa cele 4 familii ale lui noe si ale copiilor sai.

Quote

11 În anul al sasesutelea al vietii lui Noe, în luna a doua, în ziua a saptesprezecea a lunii,

mai are rost sa mentionez ca varsta lui noe este aberanta? varsta medie a unui om in epoca bronzului era de doar 35 ani. si astea nu sunt cifre scoase din burta, sunt cifre rezultate din studierea oaselor gasite din acea perioada. cum? simplu! se masoara lungimea femurului si a oaselor pelviene.

http://en.wikipedia....Life_expectancy
se observa in mod clar ca pana la inceputul secolului 20, varsta medie a popolatiilor se invarte undeva pe la 30-40 de ani. nu au existat niciodata populatii ce au trait secole intregi ca mai apoi varsta medie sa scada si sa ajunga la 67 de ani cat este astazi.


Quote

19 Apele au ajuns din ce în ce mai mari si toti muntii înalti, care sunt sub cerul întreg, au fost acoperiti

chiar si munti de 8.848 m? au fost altii mai destepti ca mine care au calculat ce volum de apa ar fi necesar.
http://www.examiner....but-it-is-a-lot

Quote

1 Dumnezeu si-a adus aminte de Noe, de toate vie?uitoarele si de toate vitele care erau cu el în corabie; si Dumnezeu a facut sa sufle un vânt pe pamânt, si apele s-au potolit.
2 Izvoarele Adâncului si stavilarele cerurilor au fost închise, si ploaia din cer a fost oprit?.
3 Apele au scazut de pe fata pamântului, scurgându-se si împutinându-se, si, dupa o suta cincizeci de zile, apele s-au micsorat.]

unde s-a dus toata apa de mai sus? dumnezeu stie....

Quote

Dar porumbelul n-a gasit nici un loc ca sa-si puna piciorul, si s-a întors la el în corabie, caci erau ape pe toata fata pamântului. Noe a întins mâna, l-a luat, si l-a bagat la el în corabie.
10 A mai asteptat alte sapte zile, si iarasi a dat drumul porumbelului din corabie.
11 Porumbelul s-a întors la el spre seara; si iata ca în ciocul lui era o frunza de maslin rupta de curând. Noe a cunoscut astfel ca apele scazusera pe pamânt.

aha, un maslin creste in sapte zile....interesant

Quote

14 În luna a doua, în a douazeci si saptea zi a lunii, pamântul era uscat de tot.

nu numai ca apele s-au retras, dar pamantul era uscat de tot   :rolleyes:

Quote

17 Scoate afara împreuna cu tine toate vietuitoarele de tot felul care sunt cu tine, atât pasarile cât si vitele si toate târâtoarele care se târasc pe pamânt: sa misune pe pamânt, sa creasca si sa se înmulteasca pe pamânt."

cum sa nu. orice elev de clasa a 12 care a facut genetica stie ca nu e posibil sa obtii o populatie numeroasa si sanatoasa din cativa indivizi  prin endogamie (inbreeding, incest pentru cine nu stie)


Quote

20 Noe a zidit un altar Domnului; a luat din toate dobitoacele curate si din toate pasarile curate, si a adus arderi de tot pe altar.

dupa ce ca erau putine, a mai taiat si el cateva, ca doar si lui dumnezeu ii e foame :)

Quote

21 Domnul a mirosit un miros placut; si Domnul a zis în inima Lui: "Nu voi mai blestema pamântul, din pricina omului, pentru ca întocmirile gândurilor din inima omului sunt rele din tineretea lui; si nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am facut.


aoleeeeeu.....

Quote

22 Cât va fi pamântul, nu va înceta semanatul si seceratul, frigul si caldura, vara si iarna, ziua si noaptea!"

sa inteleg ca in timpul potopului n-a mai fost frig si caldura, vara si iarna, zi si noapte? e, probabil in arca nu se mai simteau si au zica ca s-au intrerupt pe durata potopului.



cred ca multi crestini ar trebui sa-si urmeze sfatul: "cine are ochi de vazut, sa vada...."

nu mai luati de bun tot ce vi se prezinta fara sa incercati macar sa intelegeti.

Edited by takillya, 22 January 2011 - 23:48.


#338
iulian248

iulian248

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.01.2011
Tu imi vorbesti de inteligenta dar nu ai dovedit ca ai creier (uite-te la intrebarile adresate de mine). Ochii vad unde a ajuns lumea dupa cum scria in apocalipsa, cu homosexualii... si altele. La intrebarile tale ar fi trebuit sa raspund doar dupa ce raspunzi tu la intrebarile mele, dar daca vreai sa vezi ce include sa fii ortodox, adica sa ai de partea ta adevarul, iti raspund daca promiti ca si tu imi vei raspunde, unde nu vei sti, sa scrii ca nu stii.
  
   Sa nu te superi ca nu iti voi raspunde prea curind, caci am mult de invatat si incep sa ma satur de atita abureala din partea voastra.

Edited by iulian248, 23 January 2011 - 12:39.


#339
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,124
  • Înscris: 03.12.2005

View Postiulian248, on 23rd January 2011, 12:37, said:

Tu imi vorbesti de inteligenta dar nu ai dovedit ca ai creier (uite-te la intrebarile adresate de mine). Ochii vad unde a ajuns lumea dupa cum scria in apocalipsa, cu homosexualii... si altele. La intrebarile tale ar fi trebuit sa raspund doar dupa ce raspunzi tu la intrebarile mele, dar daca vreai sa vezi ce include sa fii ortodox, adica sa ai de partea ta adevarul, iti raspund daca promiti ca si tu imi vei raspunde, unde nu vei sti, sa scrii ca nu stii.
  
   Sa nu te superi ca nu iti voi raspunde prea curind, caci am mult de invatat si incep sa ma satur de atita abureala din partea voastra.

:)

asa cum crezi biblia pe cuvant (fara sa ai vre-o dovada), crede-ma si pe mine pe cuvant cand iti spun ca asta e creierul meu (vezi upload). poti dovedi ca nu e al meu?

hai sa-ti spun o chestie. homosexualitaea n-a fost intotdeauna un lucru tabu.treaba asta tine din cele mai vechi timpuri. doar la crestini si la iudei poate (celelalte religii nu prea au probleme) . si totusi apocalipsa a intarziat sa vina (si va mai intarzia multa vreme). stii, nu e bine sa incepi de la o varsta asa de frageda sa dai dovada de homofobie.

si ma rog care ar fi acel adevar? de ce nu-l detin evreii, ca pana la urma ei au fost primii care il slujeau pe dumnezeu. pana si in biblie scrie ca ei sunt poporul ales.

si da, iti promit ca unde nu stiu, voi spune cinstit ca nu stiu, daca promiti si tu acelasi lucru (nu sa vii cu chestii de genul: "daca vreai sa vezi ce include sa fii ortodox, adica sa ai de partea ta adevarul")

foarte bine, pune si invata ca asta e singurul lucru care il innobileaza pe om, nu vre-un drept imaginar oferit de dumnezeu ("Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"). trage-i tare mai ales cu stiintele exacte (chimie, fizica, biologie, matematica).

Attached Files


Edited by takillya, 23 January 2011 - 14:45.


#340
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Posttakillya, on 22nd January 2011, 23:44, said:

1cum consideri tu ca a reusit noe sa adune cate sapte perechi (sau chiar cate o singura pereche) din toate animalele de pe pamant? spre exemplu, cum a reusit noe sa faca rost de pinguini? sau de canguri (care traiesc exclusiv in australia)? astfel de exemple sunt multe, dar hai sa ne limitam la astea 2. si care ar fi animalele "curate" si care ar fi cele "necurate"? dupa ce criterii se face selectia?

2in plus, cu ce aveau sa se hraneasca toate animalele astea timp de 150 de zile?

3dar inainte de toate astea, te-ai gandit vre-odata: "cum ar fi incaput cate 1 pereche din toate animalele pamantului intr-un vas de 300 coti lungime/50 coti latime/30 coti inaltime?" (un cot are ~45 cm). asta pe langa cele 4 familii ale lui noe si ale copiilor sai.

4mai are rost sa mentionez ca varsta lui noe este aberanta? varsta medie a unui om in epoca bronzului era de doar 35 ani. si astea nu sunt cifre scoase din burta, sunt cifre rezultate din studierea oaselor gasite din acea perioada. cum? simplu! se masoara lungimea femurului si a oaselor pelviene.

5chiar si munti de 8.848 m? au fost altii mai destepti ca mine care au calculat ce volum de apa ar fi necesar.
unde s-a dus toata apa de mai sus? dumnezeu stie....

6cum sa nu. orice elev de clasa a 12 care a facut genetica stie ca nu e posibil sa obtii o populatie numeroasa si sanatoasa din cativa indivizi  prin endogamie (inbreeding, incest pentru cine nu stie)

7dupa ce ca erau putine, a mai taiat si el cateva, ca doar si lui dumnezeu ii e foame :)

8 sa inteleg ca in timpul potopului n-a mai fost frig si caldura, vara si iarna, zi si noapte? e, probabil in arca nu se mai simteau si au zica ca s-au intrerupt pe durata potopului.
1-2-3Era inca un continent unic, speciile erau mult mai putine, numarul lor a explodat odata cu despartirea ulterioara a continentelor, si schimbarile cosmice din timpul si de dupa Potop, cand radiatiile si schimbarile climatice si chimice au modificat metabolismul si chiar genele oamenilor si celorlalte vietuitoare.
4Doar ca toate vechile legende de oriunde spun clar ca stramosii pre-cataclismici traiau foarte mult, si aveau alt metabolism... hai ca evreii or fi avut stramosi tampiti, dar tampenia pare generalizata, toti zic la fel.
5Nu erau munti mari pana dupa Potop, nici mari adancuri oceanice. Formele de relief extreme au aparut odata cu formarea geografiei actuale adica dupa potop.
6Existau mult mai putine tare genetice atunci, genele recesive sunt rezultatul acumularii mutatiilor si entropiei de atunci incoace.
7Trebuiau respectate formele de protocol, sa le intre oamenilor in cap.
8 N-ai inteles.
INAINTE DE POTOP nu exista zi si noapte, anotimpuri si clime diferite, continente diferite. Pamantul era in Varsta lui Cronos, cum spun grecii, era imobil la polul sud al lui Saturn. Era ca o vesnica dimineata de primavara peste tot. Lumina si caldura se produceau prin interactiunea electromagnetica intre Pamant si Saturn. De-abia dupa potop s-a ajuns la mult mai slabul si stresantul ecosistem actual, care a si produs bolile, degenerescenta, si multiplicarea speciilor.

#341
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postiulian248, on 22nd January 2011, 23:22, said:

Tudor
Am gresit ca nu am folosit in calcul cifra 150 de vreo 5 ori ? Zici ca gresim...si? Noi putem spune ca tu gresesti, mai ales ca este evident.

Oare te-am suparat ca am zis ca ati umplut 19 pagini cu apusoara? Tu singur ai zis-o anterior. Uite-te ce au mai spus si altii, caci este evident ca nu prea ai de ce sa te legi, deoarece ai tolerat toate vulgaritatile la adresa altor membri si care nu se refereau la tine. In concluzie stiu cum cel mai probabil o sa incheiem conversatia: imi vei ignora toate mesajele si te faci ca nu le vezi => vom pleca cu concluziile noastre, de care vei fi convis si tu, dar nu vei dori sa recunosti. Nu e vina mea ca mesajul meu iti sugereaza un ton sever, eu nu am folosit un limbaj vulgar si nici un substituent al acestuia. Iar adevarul poti sa-l spui si tu raspunzind la urmatoarele intrebari:
- In ce scopuri ai deschis acest topic?
- Care este diferenta intre a-l crede pe Darwin sau a-l crede pe Iisus? Darwin a recunoscut ca a presupus tot, dar Iisus a venit cu un scop bine definit.
- Ce te face sa fii sigur ca ai receptionat cum trebuie mesajul bibliei, mai ales ca nu asta este domeniul tau?
- De ce nu ai reactionat la comentariile care chiar sunt vulgare asa cum ai reactionat la comentariile mele care au un spirit (il au) si un continut diferit de ceea ce incerci tu sa ne faci sa credem.
Si asta-i clasica, daca nu raspunzi la primele nu consider valabil nici raspunsul acesta:
-Cum poti dovedi ca ai creier, caci noi nu l-am vazut, iar tu nu accepti reducerea la absurd?

Stiind ca iar vei ocoli sa recurgi la adevar, stiind ca nu noi am obtinut acest rezultat pentru ca ca asa am vrut, ci tocmai tu ai procedat astfel, caci nu stiu cum ai reusit sa nu vezi un fact atit de simplu, incearca sa mai adaugi ceva (sigur o vei face...dar la ce vei spune voi putea cita iarasi acest comentariu ca mesaj combativ).
Am discutat cu oameni mai inteligenti (tu ai inceput sa compari inteligenta oamenilor, si nu e nimic rau in asta, nu sintem copii ca sa nu recunoastem ca exista unii oameni mai destepti decit altii (tot tu ai zis-o)), tin minte ca ei cind nu au mai avut ce spune au tacut.

Iar pt celalalt: nu incerca sa pari diplomat ca nu reusesti, ai folosit si insulte si substituente ale acestora, nu ai raspuns concret la nimic, nici tu, nici Tudor.  Mindria te-a facut sa te exprimi oarecum mai ,,elevat", dar daca lasam la o parte esteticismul din exprimare si indraznim sa fim mai simpli: Noe a adus Domnului jertfa si el a rasplatit toata omenirea, ce te-ai legat de miros.  Ai citit, dar te-ai prefacut ca nu ai vazut nimic. Cuvintele tale  suna din coada, dar omul in sine chiar conteaza, aici exprimam opinii si idei concrete, care determina si sunt determinate de valoarea fiecaruia.

Cite dovezi sunt pentru cei ce vad, pentru cei vad lucid speranta bazata pe adevar.

....................................................................
Dovada necombatuta triumfa:


Virsta lu Noe:600 ani, 2 luni, 17 zile. 150 zile pina in luna 7, ziua 17. 150 zile : 5 luni= 30 zile/luna (...februarie 28 zile...se leaga). Apoi din luna 10, ziua 1 au trecut 40 zile si de 3 ori 7 zile (in total 40+21=61). O luna are 30, iar alta 31 si am ajuns pina la 12. Ce mai poti sa adaugi? Totul este in regula, nu ne mai alcatui teste, incearca sa raspunzi fara sa fii ridicol la intrebarile in fata carora tace orice ateu.
P.S.: Aleg sa cred in Dumnezeul meu, ci nu in inventiile tale aduse la absurd.
P.P.S.: De acum voi fi mai tare in credinta.

Iulian, pe unii ii ignor total. Tie ti-am adresat cateva mici mustrari, pentru ca am crezut ca sunt sanse sa ne intelegem. Deocamdata nu sunt sigur ca am avut dreptate, dar nici ca m-am inselat. Iti sugerez se recitesti atenti capitolul respectiv din Geneza si sa vezi ca acele cinci luni au durat mai mult de 150 de zile. Dar aici este vorba de o analiza strict logica a unui text, silogistica, si cred ca esti inca prea mic pentru asa ceva.
O zi placuta!

#342
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,124
  • Înscris: 03.12.2005

View Postsearcher-star, on 23rd January 2011, 15:11, said:

1-2-3Era inca un continent unic, speciile erau mult mai putine, numarul lor a explodat odata cu despartirea ulterioara a continentelor, si schimbarile cosmice din timpul si de dupa Potop, cand radiatiile si schimbarile climatice si chimice au modificat metabolismul si chiar genele oamenilor si celorlalte vietuitoare.
4Doar ca toate vechile legende de oriunde spun clar ca stramosii pre-cataclismici traiau foarte mult, si aveau alt metabolism... hai ca evreii or fi avut stramosi tampiti, dar tampenia pare generalizata, toti zic la fel.
5Nu erau munti mari pana dupa Potop, nici mari adancuri oceanice. Formele de relief extreme au aparut odata cu formarea geografiei actuale adica dupa potop.
6Existau mult mai putine tare genetice atunci, genele recesive sunt rezultatul acumularii mutatiilor si entropiei de atunci incoace.
7Trebuiau respectate formele de protocol, sa le intre oamenilor in cap.
8 N-ai inteles.
INAINTE DE POTOP nu exista zi si noapte, anotimpuri si clime diferite, continente diferite. Pamantul era in Varsta lui Cronos, cum spun grecii, era imobil la polul sud al lui Saturn. Era ca o vesnica dimineata de primavara peste tot. Lumina si caldura se produceau prin interactiunea electromagnetica intre Pamant si Saturn. De-abia dupa potop s-a ajuns la mult mai slabul si stresantul ecosistem actual, care a si produs bolile, degenerescenta, si multiplicarea speciilor.


:roflmaofast:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate