Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

litigiu firma constructoare bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dancing

dancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.01.2007
scurt: se construieste un bloc, vecinii dau in judecata firma constructoare pt ca nu a pastrat distanta corecta de 3 m intre proprietati. In realitate, sunt cam 2,5 m intre bloc si linia de proprietate. Proprietarii de apartamente cumparate proaspat pot avea vreun necaz MARE mai incolo ? (peste un an sau doi)

sa presupunem ca inca nu am semnat contractul. se poate pune o clauza in contract ca toata raspunderea in privinta acestui proces si a celor ce decurg din acesta sa ramana la firma constructoare, chiar daca dreptul de proprietate trece la particularul care a cumparat apartamentul?

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postdancing, on Jun 30 2008, 21:25, said:

scurt: se construieste un bloc, vecinii dau in judecata firma constructoare pt ca nu a pastrat distanta corecta de 3 m intre proprietati. In realitate, sunt cam 2,5 m intre bloc si linia de proprietate. Proprietarii de apartamente cumparate proaspat pot avea vreun necaz MARE mai incolo ? (peste un an sau doi)

sa presupunem ca inca nu am semnat contractul. se poate pune o clauza in contract ca toata raspunderea in privinta acestui proces si a celor ce decurg din acesta sa ramana la firma constructoare, chiar daca dreptul de proprietate trece la particularul care a cumparat apartamentul?
Constructorul raspunde de viciile constructiei, fie ele aparente sau ascunse. Nerespectarea distantei constructiei, zic eu, desi extrapolez un pic, poate fi considerata viciu aparent deci, daca voi acceptati asta, va dati acordul tacit si lui nu prea mi are ce sa i se impute. Altfel stateau lucrurile daca acest fapt nu va era cunoscut la momentul tranzactiei.

#3
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 16.04.2008

View Postdancing, on Jun 30 2008, 21:25, said:

scurt: se construieste un bloc, vecinii dau in judecata firma constructoare pt ca nu a pastrat distanta corecta de 3 m intre proprietati. In realitate, sunt cam 2,5 m intre bloc si linia de proprietate. Proprietarii de apartamente cumparate proaspat pot avea vreun necaz MARE mai incolo ? (peste un an sau doi)

sa presupunem ca inca nu am semnat contractul. se poate pune o clauza in contract ca toata raspunderea in privinta acestui proces si a celor ce decurg din acesta sa ramana la firma constructoare, chiar daca dreptul de proprietate trece la particularul care a cumparat apartamentul?

cred ca ar trebui vazut intii daca s-a respectat intocmai PAC-ul, respecxtiv plansele vizate spre neschimbare. daca si numai daca s-au respectat inclusiv distantele din proiect fata de limitele de proprietate vecine se va putea receptiona cladirea (cel putin teoretic, dupa lege) si se vor putea intabula apartamentele pe care le veti cumpara. nu cred, nu este logic sa treaca asupra voastra vreo culpa de genul acesta, fiindca ati cumparat ceva edificat deja. Juristii specializati in civil sigur stiu sa-ti spuna mai multe

View Postsnipest, on Jul 1 2008, 08:56, said:

Constructorul raspunde de viciile constructiei, fie ele aparente sau ascunse. Nerespectarea distantei constructiei, zic eu, desi extrapolez un pic, poate fi considerata viciu aparent deci, daca voi acceptati asta, va dati acordul tacit si lui nu prea mi are ce sa i se impute. Altfel stateau lucrurile daca acest fapt nu va era cunoscut la momentul tranzactiei.

orice viciu aparent se inscrie in PV de receptie la terminarea lucrarilor si se da un termen pt remediere. Viciul aparent despre care poate fi vorba aici nu se poate remedia. Pe de alta parte, la receptie participa Primaria in calitate de eliberator AC ; daca ea nu inscrie acest defect ca un viciu ce trebuie remediat (ca n-are cum decit daca firma constructoare nu i-a respectat documente vizate spre neschimbare), nu mai poate trece asupra viitorilor locatari aceasta culpa; ei au cumparat ceva gata facut si acceptat de comisia de receptie.In judecata poate fi actionat acum constructorul, iar dupa receptie Primaria.
Daca nu s-au semnat contractele inca, ar fi bine sa va informati la un jurist. Parerea mea....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate