Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Lisabona

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1351 replies to this topic

#865
lorena3

lorena3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.07.2014

 dariuscha, on 13 martie 2017 - 12:41, said:

TheGrudge,
1. eu am fost la palatul monserrate cu un autobuz caruia nu-i mai retin nr, insa sigur nu-i greu de aflat daca-l cauti. ce-ti pot spune ca am platit separat biletul, adica nu era cumulat cu cel pt pena, iar capat de linie era la monserrate. l-am luat din centru, cred ca de la palatul national. avea statie si la quinta da regaleira. nu stiu daca autobuzul catre cabo da roca trece pe langa monserrate, ar trebui verificat traseul. sau poate a obs cineva care a circulat recent cu el.


Autobuzul 435 ajunge la Monserrate ... tot cu el si la Quinta da Regaleira ... pentru Cabo da Roca, autobuzul 403, de la gara Sintra.

 Tz3posu, on 13 martie 2017 - 12:44, said:

@Lorena
Dupa cum ai vazut in poze am "aranjat" Lisboa card, facand din 7 un 9. Am facut asta din curiozitate si pentru ca am vazut aici pe forum, dar nu am mai apucat sa il folosesc nicaieri, deja il folosisem pentru ce ma interesa sa vad si am avut timp. In ziua de vineri eram deja pe partea cealalta a raului in Almada catre Cristo Rei si apoi Costa da Caparica deci inutil cardul aici.

Am observat ca se preciza cate vagoane are metroul dupa ce am alergat prima data dupa el Posted Image), fiind total convions ca circula ca in Bucuresti, eram fix in partea opusa de unde sa oprit el.

Soferul de pe 403 era un roman care m-a lasat in drum si nu am mers cu el pana la capat. Cred ca am mers in jur de 1km pe jos maxim. Apoi am mers din nou pe jos pana la gara sa iau trecut catre Lisabona dar nu inainte de a lua cina la unul dintre restaurantele din Cascais. Nici nu imi doream sa iau vreun autobuz, mi-a placut atat de mult plimbarea pe faleza, seara, dupa apus incat nu vroiam sa iau autobuzul nici gratis(nu ca ar conta 1 euro sau cat costa el).

Macar acum cat sunt tanar si mai pot sa alerg pe jos sa o fac, peste 10 ani probabil o sa fiu mai comod si o sa prefer sa fiu transportat. Daca m-ar tine picioarele as merge non-stop pe jos in vacante, doar ca uneori pierzi mult timp cu mersul pe jos si trebuie sa scazi din punctele de interes, aici apelez la transportul disponibil la fata locului, in rest mers pe jos cat cuprinde sa ma bucur de peisaje.

Foarte tare faza cu "...am "aranjat" Lisboa card, facand din 7 un 9. Am facut asta din curiozitate si pentru ca am vazut aici pe forum, dar nu am mai apucat sa il folosesc nicaieri..." :) ))))

Sunt fan mers pe jos, dar crede`ma, a 4 a zi, am inceput sa resimt fiecare pietricica de pavaj si mai aveam 4 zile de umblat :D... evident ca nu am renuntat, dar m`a ajutat si ceva ibuprofen :D ... sa`ti zic ca mi`am pierdut si o unghie de la picior, asa ca si amintire din Lisabona ? ... pana si incaltarile s`au razbunat pe setea mea de cunoastere Posted Image

#866
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Lisboa Card, da. L-am folosi prima data marti ~13:00, fiind valabil pana vineri la 13:00. Vineri la ora 13:00 eram pe plaja in Costa da Caparica. Nu l-am modificat cu gandul de a il putea folosi undeva, nu mai aveam unde sa ma duc vineri seara cu exceptia unei seri cu fado, unde Lisboa Card nu imi era de folos.
Well, crede-ma ca nici eu nu mai rezistam, de asta am si lasat-o mai moale in ultima zi. Umblam cu leucoplast cu rivanol dupa mine sa le pot schimba, efectiv am facut rana la picior din cauza unor tenesi, comozi de altfel, dar noi.
Daca aveam mai multe zile la dispozitie deja grupam altfel punctele de interes si nu le mai aglomeram. Asta insemna costuri mai mari, cazare, mese, etc.
Nu recomand neaparat stilul asta al meu turbo dar nu regret absolut nimic, daca as lua-o de la capat fix la fel as merge. Am atins fiecare punct pe care mi l-am propus. Au ramas ceva zone pe care nu le-am atins, dar nu le puteam introduce in plan in doar 4 zile.

Edited by Tz3posu, 13 March 2017 - 14:04.


#867
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Ce aplicatii de telefon ati mai utilizat prin Lisabona si vi s-au parut utile, pe langa google maps?

#868
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Eu am mai consultat aplicația VisitACity care iti arată ce poți sa vezi si eventual ti le grupează pe 1/2/3 zile. Au si reclame la tururi plătite dacă te interesează, pe mine mai mult ma enervat.
In mare google maps e suficient atâta timp cat iti faci un plan de acasă cu ce anume vrei sa vezi.

#869
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Din Cascais in Estoril...recomandati traseul pe jos, merita plimbarea? Cam cat ar fi de mers? Totodata, ce recomandari mai aveti de..vizitat in zona Cascais/Estoril?
Mersi !

#870
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Eu am mers pe jos de la Boca do Inferno pana la gara din Cascais(si pana la Boca do Inferno tot pe jos am mers, deci un 3 km minim in total), ~ 2km. Era la apus deci nu m-am mai dus pana in Estoril dar observ pe maps ca de la gara din Cascais pana la Cazinoul din Estoril sunt tot ~ 2km. Eu as lua-o pe jos fiind adeptul mersului pe jos in vacanta. Daca ai Lisboa Card poti lua si trenul 2 statii(gratis) si te lasa acolo direct.
Ca si recomandari nu ma bag, nu am ajuns pana in Estoril, m-am dus direct cu trenul Cascais - Lisboa.

Edited by Tz3posu, 15 March 2017 - 10:38.


#871
lorena3

lorena3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.07.2014
In Estoril am colindat plaja si zona cazinoului ... dragut Estorilul, curat, mai pe monden, dar fara obiective de neratat ... ne`a prins o ploaie fantastica acolo.

Edited by lorena3, 15 March 2017 - 13:31.


#872
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
O sa ma limitez atunci probabil la Cascais + Boca do Inferno + plimbare pe jos intre ele, mersi !

#873
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
La Estoril a fost Grand Prix formula 1. Acum cred mai e doar de F2 sau F3

#874
lorena3

lorena3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.07.2014

 TheGrudge, on 15 martie 2017 - 14:09, said:

O sa ma limitez atunci probabil la Cascais + Boca do Inferno + plimbare pe jos intre ele, mersi !
Foarte frumoasa plaja din Estoril. ..Iar nisipul are o culoare foarte interesanta....Mie mi.a plăcut mult...Cu siguranță m.as întoarce acolo :)

#875
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Probabil ca merita mai mult vara, eu ajung in 2 saptamani acolo, deci probabil...pierd 50% din farmec :)

#876
lorena3

lorena3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.07.2014

 TheGrudge, on 17 martie 2017 - 10:10, said:

Probabil ca merita mai mult vara, eu ajung in 2 saptamani acolo, deci probabil...pierd 50% din farmec Posted Image
Aaa, stai asa :o ... pai fa abstractie de anotimp ... nu ma refeream la plaja de sezon estival ... roca, nisip, culoare = o combinatie foarte frumoasa si mai ales cumva stranie ... habar n`am cum sa descriu mai bine de atat :D ... in fine ... "pierzi" maxim o ora in Estoril, plaja+zona cazinou (unite printr`un pasaj subteran)... statia de tren, este chiar intre ele, deci usor de accesat :)

#877
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Vin si eu cu o intrebare, o sa vizitez Lisabona in perioada urmatoare timp de 4 zile si as vrea sa calatoresc cat de ieftin posibil cu transportul lor in comun. M-am uitat eu pe site-ul lor dar nu prea am inteles nimic. Deci, va intreb pe cei care ati mai fost, care e cea mai ok varianta ? De mentionat ca as vrea sa merg si pana in Sinatra, daca acest aspect conteaza.

Merci !

#878
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Ai doua variante din punctul meu de vedere, tu alegi in functie de ce te coafeaza mai bine.

1. Cumperi Lisoba Card, ai reduceri si la punctele de interes ori intrari gratis, iti alegi pe cate zile vrei, maxim 3.

2. Cumperi abonament zilnic si mergi cu ce vrei tu ca si transport in Liabona pe baza acelui abonament dar nu ai reduceri sau gratuitati la punctele de interes.

#879
lorena3

lorena3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.07.2014

 CoBr4, on 21 aprilie 2017 - 10:53, said:

Deci, va intreb pe cei care ati mai fost, care e cea mai ok varianta ? De mentionat ca as vrea sa merg si pana in Sinatra, daca acest aspect conteaza.

Merci !

Pentru un sejur de 4 zile, fara retineri, recomand Lisboa Card- 78 ore...transport gratuit in Lisabona, spre Sinatra și Cascais ( în Sintra nu.l poti folosi pe transport)...Plus intrarile gratuite la multe obiective, plus discount.uri la multe alte atractii - obiective,  telecabina, cumparaturi Ăźn anumite magazine, chiar si in anumite restaurante, discount la tururi cu autobuzele turistice hop on hop off...Noi l.am cumparat din aeroport.

Edited by lorena3, 21 April 2017 - 19:51.


#880
Lucian140

Lucian140

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.03.2008
O intrebare pentru cei care au luat 434 in Sintra, daca iau bilet dus-intors pot sa cobori si sa urci in urmatorul de mai multe ori? Adica vreau sa-l iau de la gara, sa cobor in centrul istoric, apoi pana la Mauros, apoi pana la Pena si in final iar la Gara? sau poti sa cobori o singura data?

#881
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
@Lucian140 din ce stiu eu poti sa cobori si sa urci in el pe parcursul vizitarii atata timp cat iei roundtrip 5.5 euro/pers.

Este si un "abonament" la 12 euro daca nu gresesc ce este valabil pe toate autobuzele astea din Sintra, nu mai retin exact daca era valabil si penru 403 dar cred ca e, oricum fix langa statia de unde trebuie sa iei 434 pentru urcat la Pena, vis-a-vis este un turist info de unde poti sa iei si bilete de autobuz si acest abonament dar si orice informatii ai nevoie.

Eu personal am luat doar dus pana la Pena(3 euro/pers) si am coborat pe jos pana la gara de unde am luat 403 pana la Cabo da Roca(4.15 euro/pers).

Nu stiu exact la ce centru istoric te referi tu dar iti recomand sa urci pana la Pena si apoi o iei frumos in jos fie cu autobuzul fie pe jos...cu exceptia urcarii catre castele distantele sunt relativ mici, deci nu ai nevoie sa vreun autobuz sa te plimbi prin sintra, mi se pare ca ai pierde timp sa il astepti.

Acum depinde de stilul tau de vizitat, de cat timp ai la dispozitie si daca preferi mersul pe jos sau asteptatul autobuzului/organizarea in functie de orarul acestuia.

Edited by Tz3posu, 24 April 2017 - 09:36.


#882
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
CoBr4, eu am optat pentru abonamente zilnice, nefiind interesat de muzee si alte facilitati pe care le ofera Lisbon Card (mai ales ca am mai prins si prima duminica din luna, deci am avut oricum intrare gratuita la muzee).Trebuie sa studiezi daca reducerile si gratuitatile oferite de Lisbon card sunt ceea ce te intereseaza..

Daca vrei doar transport, poti sa alegi varianta pentru care am optat eu : abonament zilnic in lisabona (6.15 Eur/zi) cu mentiunea ca in ziua in care vrei sa vizitezi si Sintra si Cascais sa alegi varianta de 10.15 Euro, care include si trenurile spre Sintra/Cascais.
Astfel, pt 3 zile ar fi 22.45 Eur (6.15 Eur * 2 + 10.15 Eur pt. ziua cu Sintra), fata de 40 Euro (lisbon card).Abonamentul zilnic se incarca pe un card Viagem (mai costa 0.5 Eur) pe care ti-l emite automatul prima data, apoi il utilizezi pentru reincarcare.
Bilentele le iei de la automatele de la metrou si poti sa iei in avans pt. zilele cu 6.15 Eur (iei din start pe 2 zile sau 3, in functie de cum iti planifici tu) si a 4a zi iei pt Sintra (cel de 10.15 Eur) sau invers, depinde cum iti imparti zilele.
Detalii aici : http://carris.transp...t/en/base-fees/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate