Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

Masina 3500E

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
A venit timpul sa imi iau prima masina.
Banii de care dispun ar fii in jur de 3500-4000 de euro cu toate taxele si costurile incluse. ( cu cat ies mai ieftin cu atat mai bine :) )

Am nevoie de o parere de la cei care aduc masini de afara sau de la cei care se pricep cat de cat.
Se poate aduce ceva la banii astia ?
Ma interesaza ca masina:
- sa nu depaseasca 150k de KM
- sa fie euro3
- sa aiba motor de maxim 1.6 ( eu as opta pt benzina... )
- sa aiba AC
Astea ar fi un minim.

Ce mi-a placut mie ar fi Opel Astra de prin 97-2000, dar nu stiu daca sunt euro3... pt ca altfel taxa este in jur de 1000E.
Daca nu gasesc Astra in banii astia, si o Corsa ar fi buna sau orice altceva imi recomandati care sa nu depaseasca suma asta.

Eu am vazut preturile pe mobile.de si Astra era intre 2000-3000E. Sunt preturile cat de cat reale ?
Are rost sa ma complic cu masina din Germania sau sa incep sa ma uit la Solenza ?

Multumesc anticipat!

#2
drax

drax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2003
salut
si eu ma uitam recent dupa asa ceva si singurele variante mai interesante mi s-au parut Renault Megane 1 phase 2 din 2000 si renaul laguna 1 phase 2 tot de prin 2000, cu motoarele de 1,6 sau 1,4 (care sunt si pe logan) sau chiar motorul de 1.9 dci, dar am vazt ca multi au dubii in privinta marcii renault
o alta varianta ar fi VW polo din 99 sau 2000 care sunt daca nu ma insel chiar euro 4 (motoarele pe benzina), celelalte fiind sigur euro 3

a, astea sunt pe la 3500-4000 in germania - deci costurile finale sunt mai mari

Edited by drax, 26 June 2008 - 01:17.


#3
festan

festan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 24.09.2006

 drax, on Jun 26 2008, 02:13, said:

salut
si eu ma uitam recent dupa asa ceva si singurele variante mai interesante mi s-au parut Renault Megane 1 phase 2 din 2000 si renaul laguna 1 phase 2 tot de prin 2000, cu motoarele de 1,6 sau 1,4 (care sunt si pe logan) sau chiar motorul de 1.9 dci, dar am vazt ca multi au dubii in privinta marcii renault
o alta varianta ar fi VW polo din 99 sau 2000 care sunt daca nu ma insel chiar euro 4 (motoarele pe benzina), celelalte fiind sigur euro 3

a, astea sunt pe la 3500-4000 in germania - deci costurile finale sunt mai mari

salut

a nu se confunda D4 norm cu Euro 4... nu sunt acelasi lucru cu toate ca nemtii zic ca sunt... D4 de multe ori poate sa fie Euro 3 iar D3 Euro 2.... conteaza ce scrie in cartea masinii ce fel de euro este... in general motoarele diesel din 2000 si 2001 chiar si 2002 unele sunt euro 2. Ca recomandare, si sper sa nu gresesc, cautati motoare benzina dupa 2000 majoritatea sunt cu euro 3, pentru siguranta insa daca o gasiti pe net intrebati sa fiti siguri ca este EURO 3 ci nu D3 !

#4
MonK3y

MonK3y

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 02.09.2005
m-am razgandit  :lol:
ma uit la Opel Tigra de prin '95-'96 acum... si am vazut unele bunicele pana in 2500E pe mobile.de
ce parere aveti de masina asta ?

P.S: acum am observat ca daca masina este mai veche, taxa este mai mica...  :huh:

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,058
  • Înscris: 02.09.2005
la banii astia, cu tot cu taxe & shit, eu as zice sa lasi germania acolo unde e...  ia o solenza buna, fara tpi plus ca e dacie, adica o repari si in coltul blocului.... :)

#6
SR-71_

SR-71_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 14.06.2006

 MonK3y, on Jun 26 2008, 00:32, said:

A venit timpul sa imi iau prima masina.
Banii de care dispun ar fii in jur de 3500-4000 de euro cu toate taxele si costurile incluse. ( cu cat ies mai ieftin cu atat mai bine :) )

Am nevoie de o parere de la cei care aduc masini de afara sau de la cei care se pricep cat de cat.
Se poate aduce ceva la banii astia ?
Ma interesaza ca masina:
- sa nu depaseasca 150k de KM
- sa fie euro3
- sa aiba motor de maxim 1.6 ( eu as opta pt benzina... )
- sa aiba AC
Astea ar fi un minim.

Ce mi-a placut mie ar fi Opel Astra de prin 97-2000, dar nu stiu daca sunt euro3... pt ca altfel taxa este in jur de 1000E.
Daca nu gasesc Astra in banii astia, si o Corsa ar fi buna sau orice altceva imi recomandati care sa nu depaseasca suma asta.

Eu am vazut preturile pe mobile.de si Astra era intre 2000-3000E. Sunt preturile cat de cat reale ?
Are rost sa ma complic cu masina din Germania sau sa incep sa ma uit la Solenza ?

Multumesc anticipat!


ia-ti o Toyota . yaris.




 MonK3y, on Jun 27 2008, 19:38, said:

m-am razgandit  :lol:
ma uit la Opel Tigra de prin '95-'96 acum... si am vazut unele bunicele pana in 2500E pe mobile.de
ce parere aveti de masina asta ?

P.S: acum am observat ca daca masina este mai veche, taxa este mai mica...  :huh:


tot romanu' are opel sau VW . ce dumnezeu , altceva nu mai stiti ? si daca se poate gri/negru .  bloc gri , strada gri , masina gri ....

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,697
  • Înscris: 22.11.2007
Daca iti permiti sa intretii o masina din germania nu are rost sa te complici cu solenza. Eu ti-as recomanda Opel Vectra B
(96-2000). Intretinerea e destul de ieftina, insa nu se compara cu a unei solenza care totusi e Dacie :)).

De cand cu noua taxa de inmatriculare toti au sarit in sus ca vai domne ce masina smechera imi iau eu la 2-3-4000 de euro. E adevarat iti iei masina mult peste solenza sau cielo la banii astia, insa si intretinerea va fi ceva mai mare. La fel ca si uzura, una e sa ai o solenza din 2004 si alta e sa ai o masina din 96.

#8
cosmy80

cosmy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 02.05.2006
Salut, uite poate te intereseaza asta http://forum.softped...howtopic=406657 masina merge si arata ireprosabil

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate