Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Iesire din indiviziune loc de veci

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gentuta

gentuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2007
Buna ziua,

Am si eu mare nevoie de un sfat in legatura cu un loc de veci, tatal meu este ingropat in cavoul parintilor sai, unchiul meu vrea sa-l scoata de acolo findca vrea ambele gropi, as vrea ce se poate face [pentru a avea drept legal asupra acelui loc de veci unde este ingopat tatal meu. Presupun ca trebuie sa deschid o actiune in instanta pentru asta dar nu stiu ce anume trebuie sa scriu in acea cerere, fiindca nu am coordonatele acelui loc de veci, preotul paroh nevrand sa mi le dea. Multumesc frumos pentru raspunsuri.

#2
adrinblut

adrinblut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.06.2008
oricare ar fi titularii unui drept de proprietate ori concesiune asupra unui astfel de loc dc de veci, indiviziiunea este fortata asupra intregului edificiu, prin urmare nici unul din ei nu poate revendica una din cripte. insa tu nu ai spus nimic despre raportul drepturilor... ce calitate are unchiul tau, exista vreun testament? actiunea in justitie, nu ai de ce. daca unchiul nu recurge la justitie pt a-si atinge telul maret si incearca dupa capul lui, actiunea o are statul, tu trebuie sa depui o plangere la politie pt profanare de morminte, ori eventual:) ..tulburare de posesie

#3
gentuta

gentuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2007
Multumesc pentru raspuns, bunicii mei erau proprietarii acelui loc de veci, inainte nu se concesionau locurile, sau cel putin asa am auzit, pana anul trecut cand a venit un nou preot in acel sat, nici macar nu se platea vreo taxa de administrare a locurilor de veci, pur si simplu erau in proprietatea fiecarei familii. Tatal meu a decedat in Bucuresti, dupa 8 ani la insistenta surorilor lui l-am dus in cavoul familiei surorile au murit si am ramas cu unchiul meu care imi spune sa ma duc sa-l iau ca nu-l mai vrea. Cum unchiul meu are dreptul la acele locuri de veci, presupun ca tot la fel am si eu drepturi. Nu mai exista contract, acte nimic pentru acele locuri, preotul din sat este de partea unchiului meu care de cativa ani s-a mutat inapoi in sat si acum face parte din acea parohie. Nici unchiul meu si nici eu nu avem acte doveditoare, in schimb preotul tine cu el, nu pot sa ma duc la politie fiindca deocamdata nu la deshumat si nici nu cred ca are intentia fiindca intre timp a aflat de profanarea de morminte si el, la ora actuala vrea sa toarne ciment peste lcoul unde este ingropat tata si sa-si faca deasupra un cavou cu alte doua locuri. Dar nici asa nu este bine fiindca in continuare eu nu am nici un drept iar el va putea face ce-l taie capul.

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
In primul rand, Dumnezeu sa-l odihneasca pe tatal tau!

In al doilea rand, trebuie sa vorbesti cu Administratia cimitirului pentru cumpararea locului de veci al familiei. Intereseaza-te la administratie, nu cred ca preotul are in fisa postului atributia de impartire a locurilor de veci. Exista un functionar, intereseaza-te exact ce trebuie sa faci pentru a intra in proprietatea locului de veci si cum procedezi in legatura cu taxa de administrare. Cei din familia mea platesc de ani buni taxa de administrare. Si nu numai in Bucuresti.

#5
adrinblut

adrinblut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.06.2008

 clara_spiele, on Jun 25 2008, 19:17, said:

In primul rand, Dumnezeu sa-l odihneasca pe tatal tau!

In al doilea rand, trebuie sa vorbesti cu Administratia cimitirului pentru cumpararea locului de veci al familiei. Intereseaza-te la administratie, nu cred ca preotul are in fisa postului atributia de impartire a locurilor de veci. Exista un functionar, intereseaza-te exact ce trebuie sa faci pentru a intra in proprietatea locului de veci si cum procedezi in legatura cu taxa de administrare. Cei din familia mea platesc de ani buni taxa de administrare. Si nu numai in Bucuresti.

ma indoiesc ca il poate cumpara de la cel caruia nu ii apartine, cunoscut fiind ca era proprietatea bunicilor. bunul imobil s-a transmis succesorilor in cotele prevazute de lege, daca acestia au acceptat mostenirea. unchiul a mostenit direct de la bunici iar "gentuta" de la tatal ei, deci coproprietate. in legatura cu turnatul betonului, mi se pare abuz atat pe partea civila cat si element material al infractiunii pomenite in art. 319 c. pen. unchiul trebuie sa isi satisfaca poftele cu acordul si colaborarea justitiei, ori a coproprietarului. zic eu...

#6
gentuta

gentuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.04.2007
Inca nu am facut succesiunea pentru aceste 2 cavouri, am facut succesiunea pentru pamantul si casa bunicilor dar la ora aceea nu m-am gandit ca se pot intoarce impotriva mea cu aceste 2 cavouri. Va trebuie sa depun totusi o cerere in instanta pentru a avea dreptul. Si da poate sa toarne ciment daca preotul din sat ii da voie, iar preotul deja ia aprobat cererea. Ce mai ca la noi la nimeni.  :mellow:   Nu am avut timp sa ma duc sa ma interesez ce anume acte trebuie sa strng pentru al aduce la judecata, sapamana viitoare imi voi lua cateva zile libere si voi face lucrurl asta.

Adrinblut ai spus "bunul imobil s-a transmis succesorilor in cotele prevazute de lege" si ai dreptate daca errau 2 gropi simple ar fi putut sa si le insuseasca cu ajutorul preotului dar in pamant sunt 2 cavouri facute de bunicii mei, pamantul foarte probabi apartine bisericii dar acele 2 cavouri apartin mostenitorilor.

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Problema este alta: daca bunul, adica locul, a fost cumparat de catre bunici.
Taxa de administrare a fost platita?

Redau din postarea ei anterioara: "Multumesc pentru raspuns, bunicii mei erau proprietarii acelui loc de veci, inainte nu se concesionau locurile, sau cel putin asa am auzit, pana anul trecut cand a venit un nou preot in acel sat, nici macar nu se platea vreo taxa de administrare a locurilor de veci, pur si simplu erau in proprietatea fiecarei familii".
Daca bunicii erau proprietari, cavoul familiei este in coproprietate, asa ca orice actiune a unchiului este pasibila de pedeapsa penala (tulburare de posesie, profanare de morminte).

Deci, trebuie sa te interesezi exact daca bunicii erau intr-adevar proprietari. Aveti acte care atesta dreptul de proprietate?

#8
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Eu nu sunt jurist, dar imi permit sa am o parere. Daca bunicii au avut acte pe acel loc de veci, insemna ca locul de veci apartine familiei, deci apartine in egala masura unchiului si gentutei (inteleg ca gentuta e singurul mostenitor al tatalui ei). In aceasta situatie, solutia decenta ar fi ca un loc sa-i revina unchiului, iar celalalt gentutei. Bun. Daca insa nici bunicii nu au avut acte pe acele locuri de veci, inseamna ca nici gentuta, dar NICI unchiul ei nu au drepturi legale asupra acelor locuri de veci. Gentuta ar putea incerca sa cumpere ambele locuri de veci, si dupa aceea - sanatate ! - unchiul nu mai are nici un drept.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate