Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

2012 si centura fotonica

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postbarbu78, on 7th November 2011, 01:17, said:

Incalzirea globala nu se datoreaza poluarii si va dura citeva mii de ani.

what?  :deadtongue:

Sa nu-mi spui ca esti unul din acei spalati pe creier care au pus botul la propaganda anti-incalzire-globala...
E reala, se datoreaza fix poluarii, si nu ne asteapta vremuri frumoase: http://climate.nasa.gov/evidence

#74
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postbarbu78, on 7th November 2011, 01:46, said:

Decenta in limbaj inseamna in primul rind respect pentru cel care are pretentia ca zice ceva!

Prin analogie am sa zic ce poate fi o centura fotonica.
Centura de asteroizi - traiectoria pe care orbiteaza asteroizii, totalitatea lor formind o centura in jurul unor planete si a Soarelui. In acelasi mod centura fotonica ar trebui sa fie o formatiune gazoasa sau cu alta componenta dar, care sa se manifeste optic intr-un mod specific, forma acesteia fiind asemanatoare unei centuri.
Zona de inconjurare ar trebui sa fie locul in care isi duce traiul respetiva centura.
Pina acum nu am gasit nimic concret despre o asemenea formatiune de indiferent ce!

Nu doresc sa fiu provocat, nu provoc, respect pe cei cu care vorbesc dar, sa nu credeti ca sint un aiurit fara cultura tehnica si nu numai sau sint un fanatic. Voi pastra o limita chiar si atunci cind nu este cazul.

Cind cineva nu intelege ceva, zice ca este gresit acel ceva, este mai usor si se mai intimpla.

Indiferent cind vor studia cauzele fenomenelor despre care vorbesti, nu vor putea face nimic nici europenii, nici altii. Categoric se stie mai mult decit transpira. Anumite fenomene sint evidente. Ai ceva ipoteze realiste?
Pe puncte, ca vad ca nu intelegeti:
- decenta exista pentru cei care nu sustin tampenii
- nu exista centura fotonica si nici aberatiile tale pe tema (centura fotonica ca si formatiune gazoasa, bla)
- nu stiu ce numesti tu "cultura tehnica" dar daca o aveai nu aveam discutia asta

View PostNASTYPRIMUL, on 7th November 2011, 01:58, said:

Cred ca e pur si simplu o nebuloasa, in genul celor ce se vad prin galaxii. Doar ca omenirea nu s-a confruntat cu situatia asta.
Si e o ipoteza ca in aceasta nebuloasa se intra cu galaxia de 3 ori in 225 milioane de ani. E ca o perdea in jurul centrului galactic. Care e la vreo 10000 de ani lumina. Un an galactic are 225 milioane de ani. Nu cum se spune pe acolo.
Dar e posibil sa fie doar in jurul acelui grup local de sisteme solare din care facem parte. Pleiadele. Dar si in acest caz, tot nu va dura doar 2000 de ani, cum se spune. Fiindca sint niste viteze cosmice, cumoscute. si nu concorda datele nici in acest caz.
Deci, incalzirea va fi practic definitiva, dpdv al omenirii.
Fiindca omenirea intra definitiv in era cosmica. Si nu mai depindem de astfel de fenomene.
aberezi
nu stii ce este o nebuloasa
nu stii ce-i in centrul galaxiei
nu stii ce sunt Pleiadele si unde se afla ele
plus restul de abureli cu incalzirea, viteze cosmice, bla

View Postbarbu78, on 7th November 2011, 02:17, said:

Am sa incerc sa sintetizez si te rog sa ma corectezi si sa completezi unde este cazul.
Incalzirea globala nu se datoreaza poluarii si va dura citeva mii de ani.
Fenomenele meteo, de acum, sint doar puisori.
Cauze cutremure, vulcani?
Miscarea corpurilor in galaxie? Corp = stele, nori interstelari, gauri negre, mase serioase.
sunt la birou si nu ma pot tavali de ras :D

#75
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Ma bucur ca am reusit sa te fac sa rizi.
Sa vedem cine ride la urma... Timpul va hotari cine abereaza.
Ar trebui sa citesti cu atentie!
Daca fuge pamintul de sub picioare? Poate ploua?

#76
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
De ras este doar pentru mine. Pentru voi ar trebui sa fie de plans, cand postati astfel de prostii si apoi, cu un aer serios le sustineti, desi nu aveti nici cea mai mica idee despre astronomie, fizica, etc.

Culmea, desi sunt ultimul dintr-un lung sir de useri care va spun ca aberati rau de tot, asta nu va spune nimic.

#77
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostCelest, on 7th November 2011, 11:45, said:

nu stii ce sunt Pleiadele si unde se afla ele

Cica, din Pleiade au venit niscai exploratori cu o nava cosmica, zice Erich von Daniken...  :notangel:

#78
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbarbu78, on 7th November 2011, 18:49, said:

Daca fuge pamintul de sub picioare?
Vezi ce s-a intimplat azi in Japonia.
Cam asa abereaza un supersensibil. Daca nu puteti face ce fac eu, evident, faceti ce puteti.
Stiu fizica pamintului mai mult decit voi, face parte din profesia mea. Inca nu stiti ce pregatire am. Paranormalul si stiinta pot face casa buna.

Referitor la sematura lui Celest am de zis ceva: in momentul cind iti pui o asemenea problema, religia nu mai este o piedica.
Credinta este alta treba. Pina la credinta este speranta, dupa credinta stiti ce este?
Nu faceti confuzie intre religie si credinta! Este cale lunga si imposibila pentru unii...

#79
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postbarbu78, on 9th November 2011, 00:36, said:

Vezi ce s-a intimplat azi in Japonia.
Cam asa abereaza un supersensibil. Daca nu puteti face ce fac eu, evident, faceti ce puteti.
Stiu fizica pamintului mai mult decit voi, face parte din profesia mea. Inca nu stiti ce pregatire am. Paranormalul si stiinta pot face casa buna.

Referitor la sematura lui Celest am de zis ceva: in momentul cind iti pui o asemenea problema, religia nu mai este o piedica.
Credinta este alta treba. Pina la credinta este speranta, dupa credinta stiti ce este?
Nu faceti confuzie intre religie si credinta! Este cale lunga si imposibila pentru unii...
in continuare aberezi :D

#80
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postbarbu78, on 7th November 2011, 02:17, said:

Am sa incerc sa sintetizez si te rog sa ma corectezi si sa completezi unde este cazul.
Incalzirea globala nu se datoreaza poluarii si va dura citeva mii de ani.
Fenomenele meteo, de acum, sint doar puisori.
Cauze cutremure, vulcani?
Miscarea corpurilor in galaxie? Corp = stele, nori interstelari, gauri negre, mase serioase.

Da, nu se datoreaza poluarii. Poluarea este o coincidenta, fiindca intrarea in acea zona energizata, ne dinamizeaza si mental. Si am creat cam multe jucarii gen...industrii de dragul banilor.
Va inceta folosirea combustibilor fosili, si se rezolva cu poluarea.
Fenomenele meteo sint la inceput.
Incalzirea, dupa unele estimari, va ajunge la 3,8 grd C
Pina acum doar 0,8 (dupa alte date 1,8 grd C).
Cutremurele si eruptiile vor fi cauzate de zona energizata. Nu sint ele cauzele.
Din 1975, s-a intensificat activitatea seismica mondiala.
Natura zonei energizate e o enigma. A fost vazuta de-abia prin 1982.
Gaurile negre sint o ipoteza. Nu sint demonstrate indubitabil ca exista.

Eu personal, am luat la cunostinta de denumirea...centura fotonica...prin 2008 toamna, de pe un forum. Insa stiam de la inceputul deceniului 8, ca...."omenirea e pregatita ptr ce va veni". Nu stiam la ce se referea. Acum presupun ca asta e.
Nu e ceva de neglijat, ca s-a intrat intr-o zona energizata, sau/si o nebuloasa galactica.

Edited by NASTYPRIMUL, 09 November 2011 - 06:16.


#81
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostCelest, on 9th November 2011, 03:15, said:

in continuare aberezi :D
Mai aberez o data.
M-am hotarit sa raspund, acum am suficient de zis si o voi face argumentat.

#82
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbarbu78, on 9th November 2011, 12:30, said:

Mai aberez o data.
Turcia si mai este!

Nemesis-, nu sint spalat pe creier, poti sa-mi zici cum vrei ca nu ma supar, nu ma intereseaza nimic din subiectul 2012. Prelucrez informatiile si incerc sa inteleg fenomenele din motive personale. Pot sa spun sau sa tac si sa ... si sa aberez, asa cum ziceti voi.
Unele raspunsuri nu prea ma intereseaza, caut alti posibil supersensibili...
Vreau sa ramin anonim!
Daca doriti, va pot da o lista cu bibliografie legata de 2012.

Edited by barbu78, 09 November 2011 - 22:38.


#83
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006

View Postbarbu78, on 9th November 2011, 22:37, said:

Daca doriti, va pot da o lista cu bibliografie legata de 2012.
De ce le-ai da? Pe cine intereseaza subiectul isi cauta singur. Si, oricum, cred ca ar fi o lista tare lunga.  :P Eu urmaresc de ceva vreme asta. link luat tot de pe softpedia (sau nu?) si devine chiar interesanta situatia la nivel planetar.

#84
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Am zis "... si mai este." Au fost si la noi.
Bucurati-va, v-am aratat suficient.
Lista cu materialul bibliografic este una serioasa, nu articole de peste tot. Nu pot sa fiu egoist si de fapt, cartile se gasesc greu.

#85
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Celest, n-am sa lungesc vorba, iti spun ca atunci cind contrazici pe cineva trebuie sa vii cu argumente ca regula a dialogului si a bunului simt.
Cred ca iti dai seama ca pot mai mult, mult mai mult dar, asa cum este normal, intorc si obrazul celalalt si iti urez ceea ce ti-ar ura fiinta care te iubeste cel mai mult.
Iti doresc sa gasesti calea spre credinta si mai departe! Acelasi lucru va doresc tuturor si va spun ca este dreptul vostru sa alegeti, drumul il faceti individual! Gasiti calea usoara si placuta! Cind veti putea folosi puterea credintei, folositi-o in folosul omenirii. Binele unuia poate fi raul altora.
Si eu mai caut... Vreau sa merg mai departe.
Cutremure vor mai fi, dar nu le voi mai anunta, nu aici.
Nu va obositi sa raspundeti, nu mai intru in viitorul apropiat pe forum.

#86
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postbarbu78, on 8th November 2011, 23:36, said:

Vezi ce s-a intimplat azi in Japonia.
Cam asa abereaza un supersensibil. Daca nu puteti face ce fac eu, evident, faceti ce puteti.
Stiu fizica pamintului mai mult decit voi, face parte din profesia mea. Inca nu stiti ce pregatire am. Paranormalul si stiinta pot face casa buna.

Referitor la sematura lui Celest am de zis ceva: in momentul cind iti pui o asemenea problema, religia nu mai este o piedica.
Credinta este alta treba. Pina la credinta este speranta, dupa credinta stiti ce este?
Nu faceti confuzie intre religie si credinta! Este cale lunga si imposibila pentru unii...

Si de ce pleci, daca avem un punct de vedere similar? Dupa ce ti-am raspuns ai plecat. Raspunde macar la ce am scris la intrebarea ta.
Tu dai atentie celor ce te ataca, dar celor ce dau un raspuns explicativ, nu.

#87
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostNASTYPRIMUL, on 9th November 2011, 07:15, said:

Da, nu se datoreaza poluarii. Poluarea este o coincidenta, fiindca intrarea in acea zona energizata aberatie stupida, ne dinamizeaza si mental aberatie stupida. Si am creat cam multe jucarii gen...industrii de dragul banilor.
Va inceta folosirea combustibilor fosili, si se rezolva cu poluarea.
Fenomenele meteo sint la inceput.
Incalzirea, dupa unele estimari, va ajunge la 3,8 grd C
Pina acum doar 0,8 (dupa alte date 1,8 grd C).
Cutremurele si eruptiile vor fi cauzate de zona energizata aberatie stupida. Nu sint ele cauzele.
Din 1975, s-a intensificat activitatea seismica mondiala. aberatie fara dovada
Natura zonei energizate e o enigma. A fost vazuta de-abia prin 1982. aberatie stupida
Gaurile negre sint o ipoteza ipoteza DOAR in mintea ta. Nu sint demonstrate indubitabil ca exista.

Eu personal, am luat la cunostinta de denumirea...centura fotonica...prin 2008 toamna, de pe un forum uau .. o sursa deosebita. Insa stiam de la inceputul deceniului 8, ca...."omenirea e pregatita ptr ce va veni". Nu stiam la ce se referea. Acum presupun ca asta e.
Nu e ceva de neglijat, ca s-a intrat intr-o zona energizata, sau/si o nebuloasa galactica. aberatie stupida - habar nu ai ce este o nebuloasa, ca daca stiai, nu aberai despre nebuloasele galactice


View Postbarbu78, on 10th November 2011, 22:39, said:

Celest, n-am sa lungesc vorba, iti spun ca atunci cind contrazici pe cineva trebuie sa vii cu argumente ca regula a dialogului si a bunului simt.
ca sa te contrazici cu mine ar trebui sa ai niste minime cunostinte despre fizica, astronomie, etc .. ti-am mai spus asta. Nu le ai, asa ca aberezi prin urmare, ce ai vrea sa-ti contrazic, aberatiile? Nu exista centura fotonica, habar n-ai ce vorbesti, crezi ca este cazul sa te contrazic pe tema asta? E ca si cum te-as contrazice daca imi spui ca vacile sunt mov, ca ai vazut tu la tv.
Cred ca iti dai seama ca pot mai mult demonstreaza ca poti, ca momentan demonstrezi doar ca n-ai habar despre ce vorbesti, mult mai mult dar, asa cum este normal, intorc si obrazul celalalt si iti urez ceea ce ti-ar ura fiinta care te iubeste cel mai mult.
Iti doresc sa gasesti calea spre credinta si mai departe! credinta = lipsa dovezilor, respectiv niciun fel de stiinta. Acelasi lucru va doresc tuturor si va spun ca este dreptul vostru sa alegeti, drumul il faceti individual! Gasiti calea usoara si placuta! Cind veti putea folosi puterea credintei, folositi-o in folosul omenirii. Binele unuia poate fi raul altora.
Si eu mai caut... Vreau sa merg mai departe.
Cutremure vor mai fi, dar nu le voi mai anunta, nu aici. pentru ca, in realitate estin incapabil sa faci asta. Iti dai seama cat de penibil esti cand afirmi asta?
Nu va obositi sa raspundeti, nu mai intru in viitorul apropiat pe forum. nu-i bai, nu-i nicio pierdere

Edited by Celest, 13 November 2011 - 23:31.


#88
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Celest toate modificarile postarilor mele, facute de tine, fac parte dintr-un mod de moderare ce nu are legatura cu vreo logica.
Profiti de faptul ca esti supermoderator, ca sa contrazici, fara argumente. Practc aduci jigniri fara o contraargumentatie..
Asta fiindca mi-ai introdus in textul meu modificari cu cuvintul ...aberatii....
Pus de tine in comentariile mele.
Daca nu ai argumente, folosesti modificari de text, si cuvinte injurioase la adresa celor ce aduc argumente logice in postarile lor.
Doar contraziceri.
Tot ce am spus acolo, face parte din ce am luat la cunostinta de vreo 30 de ani. Si se vad acum efectele acelei zone energizate.
Zona energizata e o realitate. Nebunia cu anul 2012, e o realitate, nu o anulezi tu. Centura fotonica e o denumire NASA, din deceniul 8. Nu o inventeaza forumistii.
Si chiar daca iti place sau nu, fenomenele vor mai fi, si chiar dramatice. Trebuie sa ne obisnuim cu ele. Nu sa le negam, fara nici o logica.
Chiar astazi, era anuntat ca intr-un secol, temperatura va creste cu 5 grdC. Estimari actuale. Cei care studiaza, nu forumistii.

Edited by NASTYPRIMUL, 14 November 2011 - 01:08.


#89
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostNASTYPRIMUL, on 14th November 2011, 01:57, said:

Celest toate modificarile postarilor mele, facute de tine, fac parte dintr-un mod de moderare ce nu are legatura cu vreo logica.
Profiti de faptul ca esti supermoderator, ca sa contrazici, fara argumente. Practc aduci jigniri fara o contraargumentatie..
Asta fiindca mi-ai introdus in textul meu modificari cu cuvintul ...aberatii....
Pus de tine in comentariile mele.
Daca nu ai argumente, folosesti modificari de text, si cuvinte injurioase la adresa celor ce aduc argumente logice in postarile lor.
Doar contraziceri.
Tot ce am spus acolo, face parte din ce am luat la cunostinta de vreo 30 de ani. Si se vad acum efectele acelei zone energizate.
Zona energizata e o realitate. Nebunia cu anul 2012, e o realitate, nu o anulezi tu. Centura fotonica e o denumire NASA, din deceniul 8. Nu o inventeaza forumistii.
Si chiar daca iti place sau nu, fenomenele vor mai fi, si chiar dramatice. Trebuie sa ne obisnuim cu ele. Nu sa le negam, fara nici o logica.
Chiar astazi, era anuntat ca intr-un secol, temperatura va creste cu 5 grdC. Estimari actuale. Cei care studiaza, nu forumistii.

Georgel,

Nu ti-am modificat postul, ti-am raspuns direct in el, ca sa stii la ce ma refer. Credeam ca acel text rosu e suficient ca sa intelegi asta dar vad ca nu.

Cum ii spuneam si celuilalt amator de conspiratii, nu am ce contra-argumente sa aduc tampeniilor pe care le enuntati pe aici, altceva decat ca sunt doar aberatii.

Este o imposibilitate logica sa demonstrezi/argumentezi ceva ce nu exista iar zona aia energizata despre care aberezi, NU EXISTA. Nebunia cu anul 2012, NU EXISTA. Anul 2012 nu exista, este doar o clasificare arbitrara, facuta de oameni, fara nicio legatura cu 2012, calendare, etc.. . Prin urmare, n-am cum sa argumentez pe aberatiile despre ceva ce NU EXISTA.

Nu exista centura fotonica si insasi denumirea ei, "centura fotonica" este de o stupiditate crasa, care calca pe coada fizica elementara de clasa a VII-a.

Nu vor exista fenomene dramatice, cutremure devastatoare, bla bla ca nu au de ce. Faptul ca exista un fenomen de incalzire globala detectabil, cu cauze multiple, reprezinta doar un fenomen localizat, cu maxima extindere la nivelul sistemului solar, in cazul in care si evolutia soarelui se constituie intr-una din cauzele ridicarii temperaturii aici, pe planeta.

Edited by Celest, 14 November 2011 - 01:23.


#90
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Tot ce se intimpla in acesti ani, si de fapt de peste 20 de ani, amplificat, sint pe pozitiv.
Daca nu va convin fenomenele naturale, trebuie sa anulati si efectele benefice umane. Una fara alta nu se poate.
Nu e nici o conspiratie. Sint date accesabile peste tot in lume.
Si nu gust ironii cu georgel.
Centura fotonica e denumire NASA, imediat dupa anul 1982. Fenomenul a fost observat, dupa unele date, de la inceputul anilor 60. Asta nu mai stiu.
De fapt efectele nici nu au inceput bine.
Cine se sperie de asta, de fapt se sperie de ceva....normal.
Pina acum a fost anormal, si pe negativ.....EVUL MEDIU s-a numit.
Fenomenele sint pe pozitiv. Se numeste ENERGIZARE.
Si apropo de moderare. Noi avem voie sa facem userii timpiti, ca abereaza, si altele de genul asta? Intreb fiindca eu m-am ferit sa folosesc astfel de cuvinte. Fac parte dintr-o generatie mai....ascultatoare si mai putin galagioasa.
Oricine poate vedea cum m-ai facut. Nu am indraznit nici macar pe copilul meu sa il fac....timpit. Fiindca eu nu vad timpiti in jurul meu. O fi vreun defect de....vedere.

Edited by NASTYPRIMUL, 14 November 2011 - 01:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate