Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

2012 si centura fotonica

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Inainte sa ai pretentia de a fi luat in serios, ar trebui sa inveti sa te exprimi. Cum scoala este departe de tine, judecand din ceea ce spui, ai putea avea macar minimul interes de a revizui posturile inainte de a le face publice.

In rest, nu te-a facut nimeni tampit, am spus repetat, ca aberezi. Ceea ce faci in continuare. Fara niciun fel de dovada.

Pana una alta insa, ceea ce spui nu are sens. Cu exceptia ta probabil.

Exprimari aiurea si fara sens:

"Tot ce se intimpla in acesti ani [...] sint pe pozitiv."
"Daca nu va convin fenomenele naturale, trebuie sa anulati si efectele benefice umane."


Arata-mi si mie unde a facut NASA referire la "centura fotonica".

#92
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Si ma obligi tu sa am o exprimare intr+un anumit fel. Daca eu spun, de fapt nu eu, ca sintem pe pozitiv energetic, de prin 2000, care e problema. E ca diferenta intre zi si noapte. In ce consta aberatia.
Vad ca ai facut un fix numind+i postarile aberatii. Tu nu aducii nici macar un contraargument, doar pui stampile. aberatii....aberatii...aberatiii si m+ai facut inclusiv tompit. Mai cauta, daca nu e ascuns.
Iti inchipui ca daca esti supramoderator, ai dreptul la astfel de apelative. Atunci si eu pot spune tot asa despre tine. Sau numai tu.....
Oricum ca incheiere, din partea mea, pe acest topic.

Zona energizata, sau centura fotonica e o realitate. Aduce incazirea globala cu ea. O spun inclusiv climatologii, ca e cu mult mai mult decit aportul poluarii, incalzirea.

Anul 2012 este de inflexiune. Nu e nici o timpenie cu acest an. E sfirsitul unui secol, si inceputul unui mileniu.

Edited by NASTYPRIMUL, 15 November 2011 - 07:29.


#93
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Nene, nu te supara ca ma bag si eu. Pana acum nu am postat pe acest thread, ci doar m-am amuzat. ;) Nu spun despre ce anume.
Auzi, explica-mi si mie ce inseamna, mai exact, dpdv matematic si fizic, "pe pozitiv energetic".
Apoi, as vrea sa stiu mai in detaliu urmatoarele:
1 - despre ce fel de energie e vorba?
2 - cine, cand si cu ce a masurat-o?
3 - care este etalonul fata de care spui ca suntem "pe pozitiv", cine l-a stabilit, cand si cum?
Si te rog fara link-uri.

Multumesc

LE: Sfarsitul secolului si inceputul mileniului nu a fost in anul 2000?

Edited by CapitanuPICARD, 15 November 2011 - 09:29.


#94
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostNASTYPRIMUL, on 15th November 2011, 08:28, said:

Si ma obligi tu sa am o exprimare intr+un anumit fel. Daca eu spun, de fapt nu eu, ca sintem pe pozitiv energetic, de prin 2000, care e problema. E ca diferenta intre zi si noapte. In ce consta aberatia.
Vad ca ai facut un fix numind+i postarile aberatii. Tu nu aducii nici macar un contraargument, doar pui stampile. aberatii....aberatii...aberatiii si m+ai facut inclusiv tompit. Mai cauta, daca nu e ascuns.
Iti inchipui ca daca esti supramoderator, ai dreptul la astfel de apelative. Atunci si eu pot spune tot asa despre tine. Sau numai tu.....
Oricum ca incheiere, din partea mea, pe acest topic.

Zona energizata, sau centura fotonica e o realitate. Aduce incazirea globala cu ea. O spun inclusiv climatologii, ca e cu mult mai mult decit aportul poluarii, incalzirea.

Anul 2012 este de inflexiune. Nu e nici o timpenie cu acest an. E sfirsitul unui secol, si inceputul unui mileniu.

Nu te obliga nimeni, insa asa cum spuneam, daca ai pretentii de seriozitate, arata si tu ca nu esti agramat. Si inceteaza cu minciunile, ca nu te-a facut nimeni tampit (sau "tompit" asa cum stii tu), am spus ca sustineti tampenii. Nu de alta dar judecand dupa modul de exprimare, nu esti capabil sa ai idei, prin urmare, sustii ideile altora.


Nu am ce argumente sa-ti aduc pentru ca asa cum ti-am explicat, nu se poate demonstra ceva ce nu exista. Daca tu spui ca exista, atunci demonstreaza, insa nu cu povesti aberante ca cele de mai sus "centura fotonica exista pentru ca spun eu, ca am citit eu pe net, in anii 80, cand nici nu exista internet".

Nu exista anul 2012, numarul respectiv este o asociere arbitrara facuta de oameni, in relatie cu o religie aparuta acum 2000 de ani, printre niste ignoranti.

#95
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
:nonobad: Esti rau Celest, te faci ca nu intelegi nimc. Daca nu ai inteles, esti pe aria de ParaPsihologie.
Dupa cum zice Nasty

Quote

Anul 2012 este de inflexiune. Nu e nici o timpenie cu acest an. E sfirsitul unui secol, si inceputul unui mileniu.
Ce e asa de greu de inteles: Se sfarseste secolul inceput in 1911 care se termina in 2012 si incepe un nou milenium care incepe in 2012 si se termina in 3012.
Partea cu inflexiunea nu am inteles-o nici eu, deci nu am cum sa-ti explic, poate revine nasti cu niste informatii suplimentare.

Edited by opo, 15 November 2011 - 17:02.


#96
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postopo, on 15th November 2011, 18:59, said:

...............
Partea cu inflexiunea nu am inteles-o nici eu, deci nu am cum sa-ti explic, poate revine nasti cu niste informatii suplimentare.
Un observator fix vede traiectoria sistemului solar sub forma unei sinusoide a carei axa este pe planul ecuatorului galactic. La intersectia acestei traiectorii cu ecuatorul galactic, avem punctele de inflexiune. In aceste puncte se schimba sensul concavitatii. Vezi grafice.
Dansam zilele viitoare!

#97
thevoid

thevoid

    Sociopat

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,850
  • Înscris: 26.12.2009
Va mai certati mult?

Sursa oficiala NASA: http://astrobiology....ons-and-answers

Apparently the con-men who are trying to scare you have decided to use these meaningless phrases about “alignments” and the “dark rift” and “photon belt” precisely because they are not understood by the public. It is too bad, but there is no law against lying on the Internet or anywhere else except in a court of law. As far as the safety of the Earth is concerned, the important threats are from global warming and loss of biological diversity, and perhaps someday from collision with an asteroid or comet, not the pseudoscientific claims about 2012.

Ar trebui sa fie clar ca buna ziua care este pozitia NASA referitoare la gogosile vehiculate.

Ca sa-l citez pe Moisil, nicio lege nu restrange dreptul oamenilor de a fi imbecili. :)

#98
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postbarbu78, on 8th December 2011, 01:09, said:

Un observator fix vede traiectoria sistemului solar sub forma unei sinusoide a carei axa este pe planul ecuatorului galactic. La intersectia acestei traiectorii cu ecuatorul galactic, avem punctele de inflexiune. In aceste puncte se schimba sensul concavitatii. Vezi grafice.
Dansam zilele viitoare!
Fugi ma si abereaza pe la alte usi .. sau pune mana si citeste ceva carti de astronomie, poate intelegi diferenta dintre planul galactic si ecuatorul galactic.

Soarele nu traverseza niciodata ecuatorul galactic si stii de ce? pentru ca sta fix pe el :ciocan:. Si ghici ce? .. pamantul intersecteaza ecuatorul galactic de 2 ori pe an nu numai in 2012 in punctele tale aberate.:ciocan:

Ce spui tu acolo se refera la miscarea soarelui in planul galactic dar ce sa vezi? .. soarele a traversat planul galactic acum vreo 3 milioane de ani si se indeparteaza de el :ciocan: . Miscarea asta oscilatorie se intampla cam la 70 milioane de ani, asa ca urmatoarea traversare, este peste vreo 30-32 milioane de ani. Ca sa vezi, nici asta nu se intampla in 2012.:ciocan:

Edited by Celest, 08 December 2011 - 15:38.


#99
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbarbu78, on 8th December 2011, 01:09, said:

............
La intersectia acestei traiectorii cu ecuatorul galactic, avem punctele de inflexiune.
............
Aveti dreptate si corectez.
La intersectia acestei traiectorii cu planul ecuatorului galactic, avem punctele de inflexiune.
Aceasta ipoteza include datele calendarului maias.

thevoid said:

............
Ca sa-l citez pe Moisil, nicio lege nu restrange dreptul oamenilor de a fi imbecili.
In primul rind sint idiot si daca persist, pot fi prost, la sfirsit dau in imbecilitate. Pina la imbecilitate, mai am putin daca sint constient de etapa in care sint.

Nu ma cert cu nimeni, problema este ca se interpreteaza intr-un singur fel ce zic. La momentul potrivit, vom discuta despre toate. Onoarea este a mea daca cei cu care vorbesc sint cu adevarat valorosi si nu se pretind a fi asa, de cistigat nu am numai eu.

#100
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbarbu78, on 8th December 2011, 22:44, said:

..........
In primul rind sint idiot si daca persist, pot fi prost, la sfirsit dau in imbecilitate. Pina la imbecilitate, mai am putin daca sint constient de etapa in care sint.
..........
Si aici nu am scris tot.
In primul rind sint idiot si daca persist, pot fi prost, la sfirsit dau in imbecilitate. Pina la imbecilitate, mai am putin daca sint constient de etapa in care sint si nu corectez golurile din cunostinte.

thevoid, Nasa ne spune ca ar fi nevoie de o dictatura care sa inchida gura zvonacilor, a celor care deformeaza informatia si a multor altora. De multe ori deformarea informatiei este facuta dupa gradul de intelegere a celor care o asimileaza si raspindesc.
Ca sa ai pretentia sa faci asa ceva, trebuie sa aduci informatia in limba tuturor si sa o faci usor de gasit si inteles.
Despre ce nu stiu si nu inteleg nici ei, nu ne pot spune nimic.
Am cautat pozitia exacta ( cit se poate ) a sistemului solar in galaxie si ce am gasit este "o informatie data pe sub nas". Ma asteptam sa gasesc sectiuni in care sa se identifice citeva repere.
Rusii sint mai obiectivi si mai corecti cind se refera la informatii si fenomene enigma.

Nu ma puteam referi la "punctul de inflexiune" fara a-l include in ipoteza care l-a scos in evidenta.

#101
hivemindfive

hivemindfive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.04.2011
@nasty

Te incapatanezi aiurea. Notiunea de "centura fotonica" exista doar pentru adeptii New Age.

E vorba de Local Bubble
http://en.m.wikipedi...ki/Local_Bubble

de Local Interstellar Cloud sau Local Fluff (Puful Local) :)
http://en.m.wikipedi...erstellar_Cloud

si de Heliosfera.

Poftim linkuri.

http://science.nasa..../23dec_voyager/

http://science.nasa....3/06jan_bubble/

http://www.astronomy...adir/q1372.html

In fine, aici ai un index de linkuri pe subiect :

http://www.susanrenn...Cloud_Index.php

Chiar si Softpedia a avut o stire :

http://news.softpedi...ts-130786.shtml

Asa ca stii tu ceva, de acord, dar renunta la termenul imposibil de "centura fotonica".

#102
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Posthivemindfive, on 15th December 2011, 22:00, said:

@nasty

Te incapatanezi aiurea. Notiunea de "centura fotonica" exista doar pentru adeptii New Age.

E vorba de Local Bubble
http://en.m.wikipedi...ki/Local_Bubble

de Local Interstellar Cloud sau Local Fluff (Puful Local) :)
http://en.m.wikipedi...erstellar_Cloud

si de Heliosfera.

Poftim linkuri.

http://science.nasa..../23dec_voyager/

http://science.nasa....3/06jan_bubble/

http://www.astronomy...adir/q1372.html

In fine, aici ai un index de linkuri pe subiect :

http://www.susanrenn...Cloud_Index.php

Chiar si Softpedia a avut o stire :

http://news.softpedi...ts-130786.shtml

Asa ca stii tu ceva, de acord, dar renunta la termenul imposibil de "centura fotonica".
Adeptii astia de care spui au preluat-o de la NASA. Nu au inventat-o niste oameni fara cunostinte in domeniu. Am mai spus ca de la inceputul dec 8 se stia de acea nebuloasa.
Iar eu am luat la cunostinta pe forumuri in anul 2008, de denumire. Si mi-am reamintit de acel anunt din 1982.
Incapatinarea mea aparenta tine loc de informarea celor ce ar trebui sa informeze corect. Si au date.
Ca de exemplu in iarna asta mai grea tot nu s-au atins minimele absolute la noi in tara. In mod normal trebuiau atinse la cita zapada a fost si mentinerea rece a solului din cauza ei.
Se va reveni cu explicarea acestui fenomen, probabil reluat in alti termeni.

Atunci ca si pina acum circa un an, nu imi trecea prin cap, ca pot apare modificari si in structurile vii, de la acest nor cosmic. Dar tinind cond ca si norii atmosferici aduc viata, de ce nu am crede.

Relevante linkurile. Dupa ce am comentat le-am citit.

Edited by NASTYPRIMUL, 15 March 2012 - 06:57.


#103
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
hivemindfive ai niste linkuri suficient de lamuritoare.
Ceea ce ma intriga, ca se intra in acea nebuloasa peste 5000 de ani, si deja sint semne clare ca s-a intrat.

#104
hivemindfive

hivemindfive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.04.2011

View PostNASTYPRIMUL, on 22nd March 2012, 03:29, said:

hivemindfive ai niste linkuri suficient de lamuritoare.
Ceea ce ma intriga, ca se intra in acea nebuloasa peste 5000 de ani, si deja sint semne clare ca s-a intrat.
Cred ca e imposibil sa spuna ce si cum in mod exact. Problema e asta :

"Some of those cloudlets might be hundreds of times denser than the local fluff... If we ran into one, it would compress the Sun's magnetic
field and allow more cosmic rays to penetrate the inner solar system, with unknown effects on climate and life." Priscilla Frisch, astrophysicist

Deci..., povestea denaturata cu centura fotonica e bazata pe aceste informatii. Asta e clar...

#105
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

Quote

Ca de exemplu in iarna asta mai grea tot nu s-au atins minimele absolute la noi in tara. In mod normal trebuiau atinse la cita zapada a fost si mentinerea rece a solului din cauza ei.
Iarna 'asta' nu a fost grea, pe ansamblu vorbind.
Au fost 2-3 sapamani de 'iarna grea' si violenta dpdv meteorologic. Lucru neobisnuit? Am impresia ca oamenii uita al naibii de repede, o alta iarna 'recenta' similara, din 1987. Diferenta fiind ca nu aveam la indemana o presa atat de isterica care sa ne f*te la cap permanent.

#106
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
al naibii centura  fotonica,ne-a prelungi iarna,gata murim!

#107
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Acea centura fotonica, sau ce denumire va avea, este o realitate. E pusa in evidenta de sondele Voyager, din deceniul 8.
Am deschis si un topic.
In privinta efectelor acelei zone energizate, nu stiu cit de reale sint sau vor fi, si daca sint reale, de unde se stiu.
poate din surse vechi, atunci cind sistemul solar a mai fost in astfel de zone similare.
Daca este o energizare cu efecte in spectrul vizibil, e posibila luminiscenta tuturor corpurilor solide, a materiei in general.
Si fiindca va avea o densitate de 1000 de ori mai mare decit zona in care  a fost sist solar pina acum, e posibil sa fie o luminiscenta chiar in spatiul cosmic.
Deci un efect e posibil sa fie, din acele descrieri.
Hivemindlive a venit cu linkurile. Eu mi-am adus aminte de acel anunt din deceniul 8.
Informatiile din acei ani, erau laconice, si nebagate in seama de f multi. se dovedeste acum ca erau serioase.

Edited by NASTYPRIMUL, 03 September 2012 - 06:56.


#108
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012
Multi prosti pe aici.
Ati trecut de clasa a XII-a?
Prorietatile fotonulului:
masa de repaus = 0
sarcina electrica = 0
energie = h f
impuls = h f / c
(sau: p = h/ (lambda) )
sau: lambda = h/p, dualism unda - corpuscul
multi de pe aici au trecut prin scoala ca gasca prin centura apoasa.
au luat bacul in mod fraudulos
prosti, cu centuri de prosti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate