Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Becurile clasice INTERZISE de UE ?!?!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
676 replies to this topic

Poll: E OK decizia UE? (254 member(s) have cast votes)

Ce fel de becuri ai dori sa folosesti?

  1. NORMALE (111 votes [39.64%])

    Percentage of vote: 39.64%

  2. ECONOMICE (142 votes [50.71%])

    Percentage of vote: 50.71%

  3. NEONUL E SFANT (27 votes [9.64%])

    Percentage of vote: 9.64%

Vote Guests cannot vote

#19
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Lucrurile evolueaza !

Si nevoia ne impinge catre nou ;)

#20
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

 4nDr3i, on Jun 19 2008, 18:51, said:

Cred că nu mai are stare Thomas Edison în mormânt de ciudă  :lol:
Saracul Edison!

#21
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
nu văd problema noastră.. suntem cu 100 de ani în urma lor. Nu le mai prindem.
Sau ne urcăm iar pe moț?

#22
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,889
  • Înscris: 28.11.2006
Eu am neoane in bucatarie si un bec economic intr-o lampa de birou pe care o folosesc seara sa citesc putin inainte de somn. Ambele sunt cu lumina albastruie si m-am obisnuit cu ele, mi se par chiar mai odihnitoare decat cele cu incandescenta. Dezavantajul e ca denatureaza culorile, si daca iti trebuie culori cat mai precise (de exemplu in piuctura sau cand lucrezi cu lana colorata, cum face maica-mea), sunt mai bune cele normale.

Adevarul e ca sunt obisnuit de mic cu neonul, am avut mereu in casa. Asa ca pentru mine n-o sa fie o tragedie. In orice caz n-o sa-mi fac stoc de becuri clasice.

PS Oricum nu va speriati asa tare, probabil ca guvernantii nostri vor obtine o derogare de vreo 2 ani in care se vor vinde in continuare becurile clasice.

PS #2: @mrproper, cum ai obtinut spectrul ala? Sau e de pe net?

#23
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
halogenul la ce categorie intra ? imi place pentru ca are lumina galbena si puternica.

 virusel2013, on Jun 19 2008, 20:39, said:

Am senzatia ca nu fac lumina deloc.
aceeasi senzatie o am si eu, chiar daca lumina lor e puternica simt ca nu vad nimic. probabil din cauza spectrului redus....

#24
Blue Wings

Blue Wings

    Nevăstuică deraiantă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,832
  • Înscris: 01.03.2007
Trăiască becurile clasice.
Nu suport neoanele, nici becurile economice. Dau aspectul ăla de film SF camerei :deadtongue: .

#25
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
pe scurt: nu toate becurile economice sint bune, cele ieftine sint de tot kkt-ul, singurele bune sint cele de marca (si scumpe), osram, philips...

chinezii o sa continue sa fabrice becuri clasice, in fabricile lor si in cele din europe care o sa fie relocate...

bineinteles ca nu e normal sa iti interzica sa folosesti ce becuri doresti... cum ramine cu becurile de la masina? se interzic si acolo? becurile cu halogen de la veioza? becurile halogen de la spoturi?

nu stiu cit :drac: de pondere are iluminatul in consumul unei lucuinte...

oricum peste 20 de ani o sa fie interzis si iluminatul florescent, pt ca becurile si tuburile au vapori de mercur, o sa fie permise numai cele cu led-uri si mai stiu ce tehnologie o sa apara...

PS Personal cel mai mult imi place lumia data de becurile cu reflector,
Attached File  osram.jpg   5.31K   9 downloads
dar accept iluminatul florescent pt ca e mai apropiat de lumina naturala decit becurile clasice...

Edited by H725, 19 June 2008 - 23:57.


#26
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Eu nu am decat in bucatarie bec economic. Am incercat sa folosesc un astfel de bec pentru a citi, dar nu am reusit sa ma obisuiesc. Sunt foarte curios sa incerc totusi unul warm bright. Se gaseste in metro asa ceva?

#27
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Se va interzice fabricarea lor, nu folosirea. Ideea mi se pare bună.
Încet, încet se vor ieftini becurile cu LED-uri, adevăratele becuri economice (nu neoane & other). Lumina produsa este mai buna decat la becurile normale.
Acum sunt foarte scumpe (în jur de 50 de lei, comparativ cu 50 de bani cât costă unul clasic).

#28
4nDr3i

4nDr3i

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 24.04.2006

 m3th0dman, on Jun 20 2008, 01:52, said:

Se va interzice fabricarea lor, nu folosirea. Ideea mi se pare bună.
Încet, încet se vor ieftini becurile cu LED-uri, adevăratele becuri economice (nu neoane & other). Lumina produsa este mai buna decat la becurile normale.
Acum sunt foarte scumpe (în jur de 50 de lei, comparativ cu 50 de bani cât costă unul clasic).
Din câte știu eu țin și de 10 ori mai mult... sau sunt zvonuri :huh:
Nu am avut niciodată bec cu LED, nici nu știu sigur dacă am văzut pe undeva noaptea  <_< chiar sunt curios :D

#29
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 4nDr3i, on Jun 20 2008, 01:03, said:

Din câte știu eu țin și de 10 ori mai mult... sau sunt zvonuri :huh:
Nu am avut niciodată bec cu LED, nici nu știu sigur dacă am văzut pe undeva noaptea  <_< chiar sunt curios :D

cele de marca mai ieftine au o durata de viata de 6000 de ore, cele ceva mai scumpe 10,000 ore, fata de un bec cu incadescenta care are o durata de viata de 1000 ore...

cele cu led-uri, cine stie ce durata de viata au, zeci de mii, 100,000, 200,000?

Later Edit:

Quote

Product Information

LED_LR201.jpg

This small LED bulb fits existing household sockets. The white light is like day light. Yet, it only uses 2.0 watt so you can have it on all year for 60 cents per year. This bulb can be used for outdoor and works with dimmer switches.

Why LED?

    * Last up to 100,000 hours (or about ten years)
    * Withstand shocks, vibrations, frequent switching and temperature extremes that rapidly incapacitate fragile incandescent lamps
    * Reduction of maintenance costs
    * Decrease of electric costs by up to 90%
    * Low heat generation
    * Variety of colors available
    * Wide range of voltage applications


Specifications:

Bulb Type: Spot Light Standard medium socket

Life time: 50,000 Hours


Body Material: Glass, with clear glass cover

Color:White 5000-7000K

View Angle: 15 Degree

Light Output: 38 Lumens or 12,000 MCD LED

Operating Voltage: 110 Volt

Consumption: 2.7 Watt

...
led...

Attached Files


Edited by H725, 20 June 2008 - 02:45.


#30
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 H725, on Jun 20 2008, 00:50, said:

becurile si tuburile au vapori de mercur

aha.. de aia eu am o stare psihica neplacuta, de iritare si parca ceva anormal mi se intampla in creier cand stau seara in sufragerie, ca taica'meu, cu economia lui, a luat becuri economice cu lumina alba, dar eu nu le suport deloc si le-a pus numia in sufragerie unde doarme el. parca e si mai intuneric in camera cand le aprinzi... nu stiu cum, dar psihic, asupra mea cel putin, au un efect ciudat. chiar daca mercurul nu iese din becuri, probabil lungimea de unda a luminii ma tulbura la cap....

#31
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Unii de pe-aici au ceva probleme cu neuronii...

Sa vedem avantaje/dezavantaje ale unui bec economic:


AVANTAJE :


Putere cam de 3-4 ori mai mica la aceeasi intensitate luminoasa.

Nu oboseste deloc, pentru ca sunt alimentate ELECTRONIC, la frecventa mare si nu palpaie ca neoanele de pe vremea lu bunica.

In cazul becurilor cu led-uri, durata de viata este practic infinita. Ledul emita lumina "chimic", nu exista incalzire sau incandescenta.

Chiar daca se ard, pot fi reparate daca te pricepi un pic... condensatori diode tranzistori alea alea

Nu frig in halu in care frig alea clasice.

Sunt luminate uniform si nu ti de infinge in retina juma' de zi filamentu ala enervant daca dai cu ochii de ele.

Lumina mult mai placuta pentru o camera. Eu nu vad nici o tenta de galbui/portocaliu in lumina soarelui, ci tot una albastruie.

La cele cu leduri poti avea practic o infinitate de culori, lumina calda, lumina rece etc.

Pot fi folosite in sisteme de "energie alternativa", adica panouri solare/eoliene cu invertor si exista becuri de genul asta care se alimenteaza la 12V direct din baterii. Nu poti folosi un "monstru" de 100W ca sa iti consume ala o gramada de putere din sistemul pe care tocmai ai dat 10.000 de euro.


DEZAVANTAJE :

???

Era sa zic pretul, dar pica si asta, din moment ce mai pot fi si reparate...

Edited by SINEKT, 20 June 2008 - 06:39.


#32
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Eu mi-am umplut casa de halogene și sînt foarte mulțumit.  Mai am doar cîteva becuri normale (în bucătărie, baie și la vreo două veioze).  Nu știu dacă halogenele sînt considerate economice sau nu.  Și mai sînt spoturile alea din Ikea cu niște becuri ciudate (mici, în formă de ciupercă turtită) care dau lumină puternică, habar n-am ce sînt dar îmi plac.

Acum cîțiva ani, cînd a apărut zvonul ăsta, mi-am făcut stocuri din piață de la ruși (inclusiv becuri de 200 W :coolspeak: ), probabil nu e timpul pierdut; dacă chiar le interzic, cine m-ar opri să-mi iau cîteva zeci?  N-o să dispară brusc, doar o să se rărească și o să se scumpească.

#33
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 pufonel, on Jun 20 2008, 00:33, said:

PS #2: @mrproper, cum ai obtinut spectrul ala? Sau e de pe net?
Se ia un CD de aluminiu (de fabrica), una camera foto digitala, se orienteaza CD-ul cu partea reflectorizanta inspre bec, in asa fel incat sa fie incadrat in gaura din mijloc reflexia lui, si apoi se pozitioneaza camera foto pana se obtine curcubeul dorit. Aluminiul reflecta 65-70% din lumina incidenta, cu putine benzi de absorbtie specifice.

[ http://web.ncf.ca/jim/misc/cfl/spectra.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 H725, on Jun 20 2008, 00:50, said:

pe scurt: nu toate becurile economice sint bune, cele ieftine sint de tot kkt-ul, singurele bune sint cele de marca (si scumpe), osram, philips...

 SINEKT, on Jun 20 2008, 07:38, said:

Era sa zic pretul,

Un bec economic tine de 8-15 ori mai mult timp decat unul incandescent. Un bec economic este de 8-15 ori mai scump decat unul incandescent. Nu vad nici o problema, tot atat platest anual sa ai un bec functional (cam 4-5 lei).

#34
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Cel mai deranjat mi se pare faptul ca ajung sa-ti IMPUNA ce sa folosesti :( Ca unora le plac alea eco, ca altora nu, poate or avansa in timp ca si calitate... etc. DAR nu inteleg faza cu IMPUSUL in casa mea :( Pai intr-o zi or sa decreteze ca mierea de albine NU e ok si gata. Eliminam albinele !??! Va dati seama ce abuzuri pot face astia din comitetele alea.. se aduna o gasca de schizofrenici acolo si in 2-3 decenii ne halesc. O sa fim tatuati cu un UE pe frunte si pasaportul va fi implantat la nastere :D

Scarboase vremuri...

PS: misto tare pozele :)

#35
ungureanub

ungureanub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 19.02.2005
In Germania, sunt foarte putine becuri din astea economice de care vorbiti voi aici (alea clasice de dau o lumina alba obositore). Eu aici am in casa numai becuri economice dar care dau o lumina galbena, la fel ca cea de la un bec normal, numai ca au un consum de 10 ori mai mic (TESTAT!!!) Faza tare este ca la ele, globul este din plastic mat alb - nici de incintat nu se incinta.

Ce-i drept, un astfel de bec costa 10 euro, dar nu se arde ca celelalte si nici nu consuma atat!

Pe astfel de becuri se pune baza cand se vorbeste de interzicerea becurilor normale.


Cam asa arata unul care este stricat. :))

Dupa parerea mea, este o idee buna.

#36
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
lumina alba nu se poate colora prin mijloace empirice? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate