Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

nivel glucoza

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
boda

boda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.05.2006
Salut

Tocmai am facut analizele si nivelul glucozei mi-a iesit 60 mlg/dl. Domna doctor mi-a zis ca in viitor exista probabilitatea de diabet. Dupa ce am mai citit una alta pe net, am aflat ca nivelul glucozei in limite normale se afla intre 60 - 100 mlg/dl si ca la diabet glucoza sare de 100. Din cate am citit sub 60 mlg/dl inseamna hipoglicemie.
Nu sunt foarte lamurit pana la urma care e defapt diagnosticul. Care ar fi riscurile hipoglicemiei?

Multumesc

#2
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
La 60 mg nu exista nici un risc de diabet vorbeste aia prostii. Hipoglicemie riscul e sa lesini pe strada :).

#3
Vlad82

Vlad82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2008
Tu mananci bine?

#4
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postboda, on May 30 2008, 14:34, said:

Salut

Tocmai am facut analizele si nivelul glucozei mi-a iesit 60 mlg/dl. Domna doctor mi-a zis ca in viitor exista probabilitatea de diabet. Dupa ce am mai citit una alta pe net, am aflat ca nivelul glucozei in limite normale se afla intre 60 - 100 mlg/dl si ca la diabet glucoza sare de 100. Din cate am citit sub 60 mlg/dl inseamna hipoglicemie.
Nu sunt foarte lamurit pana la urma care e defapt diagnosticul. Care ar fi riscurile hipoglicemiei?

Multumesc

Salut,

Urmatoarele Informatii au fost gasite pe   http://www.diabetzaharat.ro, site util atat pentru pacienti si medici. Doctorita ta probabil ca s-a referit la riscul tau de face diabet luand in calcul alti factori de risc pe care probabil tu ii ai (vezi mai jos). Sunt convins ca nu s-a gandit la diabet la o glicemie de 60 (la limita inferioara a normalului , dar normala).

Urmatoarele persoane au risc crescut de a face diabet de tip 1:

- persoanele cu predispozitie genetica (grupe HLA-DR3/DR4); se face analiza genetica (scumpa, greu accesibila);
- persoanele cu o ruda de gradul 1 cu DZ tip 1;
- persoanele cu anticorpi antiinsulari; se face analiza sangelui pentru determinarea anticorpilor (scumpa, dar accesibila);
- geamanul fara diabet al unui pacient cu DZ tip 1;
- descendenti din parinti cu DZ tip 1 (pe mai multe generatii, de ex. daca aveti un bunic, un strabunic,etc).

    Urmatoarele persoane au risc crescut de a face diabet de tip 2:

- geamanul monozigot al unui pacient cu DZ tip 2 (50%);
- rude de gradul 1 obeze ale unui pacient cu DZ tip 2 (50%);
- femeile care au nascut un copil cu greutate mare la nastere (peste 3000g) (45%);
- persoanele apartinind unui grup etnic cu prevalenta mare a diabetului (romanii au prevalenta mica a diabetului);
- persoanele virstnice (peste 60 ani), sedentare si hipertensive (30%);
- persoanele obeze (25%);
- persoanele cu rude de sange cu diabet (inclusiv bunici, strabunici) (25%).


Te gasesti in una din situatiile de mai sus? ai vreun factor de risc pentru diabet?

Edited by ionutz78, 31 May 2008 - 14:50.


#5
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postionutz78, on May 31 2008, 15:49, said:

Salut,

Urmatoarele Informatii au fost gasite pe   http://www.diabetzaharat.ro, site util atat pentru pacienti si medici. Doctorita ta probabil ca s-a referit la riscul tau de face diabet luand in calcul alti factori de risc pe care probabil tu ii ai (vezi mai jos). Sunt convins ca nu s-a gandit la diabet la o glicemie de 60 (la limita inferioara a normalului , dar normala).

Urmatoarele persoane au risc crescut de a face diabet de tip 1:

- persoanele cu predispozitie genetica (grupe HLA-DR3/DR4); se face analiza genetica (scumpa, greu accesibila);
- persoanele cu o ruda de gradul 1 cu DZ tip 1;
- persoanele cu anticorpi antiinsulari; se face analiza sangelui pentru determinarea anticorpilor (scumpa, dar accesibila);
- geamanul fara diabet al unui pacient cu DZ tip 1;
- descendenti din parinti cu DZ tip 1 (pe mai multe generatii, de ex. daca aveti un bunic, un strabunic,etc).

    Urmatoarele persoane au risc crescut de a face diabet de tip 2:

- geamanul monozigot al unui pacient cu DZ tip 2 (50%);
- rude de gradul 1 obeze ale unui pacient cu DZ tip 2 (50%);
- femeile care au nascut un copil cu greutate mare la nastere (peste 3000g) (45%);
- persoanele apartinind unui grup etnic cu prevalenta mare a diabetului (romanii au prevalenta mica a diabetului);
- persoanele virstnice (peste 60 ani), sedentare si hipertensive (30%);
- persoanele obeze (25%);
- persoanele cu rude de sange cu diabet (inclusiv bunici, strabunici) (25%).


Te gasesti in una din situatiile de mai sus? ai vreun factor de risc pentru diabet?
adica daca io am facut doi copii peste 3000 g (bucata :D ), am rude de gradul I cu DZ tip 2 si glicemii de la 62 (a jeun) la 98 (seara, nemancata de 6-7 ore, dar cu cola "la bord") n-am nici o sansa sa scap?! ca 45+45+50 fac 140%... si n-am luat in calcul bunici si obezi!

#6
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postadadoi, on May 31 2008, 16:24, said:

adica daca io am facut doi copii peste 3000 g (bucata :D ), am rude de gradul I cu DZ tip 2 si glicemii de la 62 (a jeun) la 98 (seara, nemancata de 6-7 ore, dar cu cola "la bord") n-am nici o sansa sa scap?! ca 45+45+50 fac 140%... si n-am luat in calcul bunici si obezi!


Daca ar fi dupa mine as considera factor de risc greutatea bebelusului la nastere mai mare de 4 kg (si nu 3 000 g cum spune textul de mai sus) iar procentele respective sunt discutabile . Poti sa intrebi autorul despre cumularea factorilor tai pe site-ul respectiv si vezi ce spune, eu nu as calcula cum ai calculat tu. Chiar si daca ai ajunge la 100% poti scapa de diabet mentinandu-ti o greutate optima prin exercitii fizice si dieta.

Daca vrei sa-ti calculezi mai exact riscul de a face diabet poti folosi un calculator online de risc de pe http://www.diabetes.org/risk-test.jsp . Eu tocmai am aflat ca sunt la risc inalt si am plecat sa dau kilogramele jos. :)

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postionutz78, on May 31 2008, 17:55, said:

Daca ar fi dupa mine as considera factor de risc greutatea bebelusului la nastere mai mare de 4 kg (si nu 3 000 g cum spune textul de mai sus) iar procentele respective sunt discutabile . Poti sa intrebi autorul despre cumularea factorilor tai pe site-ul respectiv si vezi ce spune, eu nu as calcula cum ai calculat tu. Chiar si daca ai ajunge la 100% poti scapa de diabet mentinandu-ti o greutate optima prin exercitii fizice si dieta.

Daca vrei sa-ti calculezi mai exact riscul de a face diabet poti folosi un calculator online de risc de pe http://www.diabetes.org/risk-test.jsp . Eu tocmai am aflat ca sunt la risc inalt si am plecat sa dau kilogramele jos. :)
pai nici asa n-am facut o mare afacere: 45% un copil de 4500g, 50% tata cu DZ tip 2... am incurcat-o, nu? :D

#8
Triacu

Triacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 10.02.2007
Voi nu v-ati dat seama de ce a spus medicul ca s-ar putea sa faca Diabet ?!
O glicemie de 60 suna bine aparent, insa suna si a Hiperinsulinism, adica Pancreasul da prea multa Insulina desi nu e cazul, un 80-84 era ideal si deajuns, asa ca doctora a considerat cum ca se va epuiza in timp daca mai trage mult cu Insulina aiurea, evident ca ar urma Diabetul.
Desigur ca poate sa nu faca nici un Diabet, dar poate sa si faca.
De exemplu alt semn de Diabet este sa ai Glicemii prea bune dupa mese, adica cam ca pe nemancate sau chiar mai mici, desi inainte le aveai normale, iar aparent este super, insa e semn ca Pancreasul face exces de zel si se va epuiza, si aici poate nu se va intampla asta, dar in general se cam intampla.

#9
nemaga

nemaga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.01.2011
buna ziua
va rog frumos spuneti-mi si mie la ce nivel al glicemiei se pune problema de coma diabetica?
multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate