Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Sfaturi achizitie LCD sau Plasma

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#109
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
Am citit si reviewurile la care face referire FC 72 si inclin sa-i dau dreptate in ceea ce priveste seria w.Eu am KDL 32D3000 pe care l-am cumparat in urma multor cautari si comparatii si de care sunt foarte multumit.Ce in drept in ultima vreme m-a impresionat seria Aquos de la Sharp.

#110
airman23

airman23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.12.2006
Salut. Vreau sa fac o rata pt un LCD sau o plasma undeva la 4000 lei + sau - . O iau pentru xbox360, conectare la PC pt filme, conectare la un dvd player pt filme si in ultimul rand pt cablu tv (inca nu am dolce).
Am o camera de 4m/3m deci la diagonala m-am gandit la un 94cm maxim.
Ce sugesti aveti (daca detineti ceva, poate si un feedback)
Mersi.

#111
claudiu_83

claudiu_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.05.2007
Daca am ca furnizor de cablu pe Astral sau UPC.... ce tip de televizor ar fi mai bine sa aleg dintre lcd si plasma, pentru o imagine cat mai clara. Am inteles ca lcd-urile nu merg asa de bine daca nu ai semnal digital, iar plasmele nu ar fi atat de sensibile la acest lucru. Este adevarat?
Multumesc.

#112
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,371
  • Înscris: 23.05.2003
Eu am 42PV7P si UPC analog. N-am ce sa le reprosez la niciunul. :D

#113
bonifacio36

bonifacio36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 15.03.2008
Salut.
Ce ma sfatuiti sa aleg dintre Plasma Panasonic TH-37PV7 la 2599 RON si LCD TV Samsung 37S81P1080 la 2899 RON(la oferta la Altex cu un DVD Samsung 1070Pinclus in oferta)? M-ar interesa mai mult pentru a ma uita pe cablu si DVD si mai putin pt. conectare la PC(am si placa HDMI la mainboard) si am aflat ca la plasme ar fi unele probleme cu fenomenul de "burn-in" iar la LCD se cam vede nasol pe cablu(RDS) mai ales la meciuri.

#114
claudiu_83

claudiu_83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.05.2007
B)

 burebista, on May 8 2008, 15:32, said:

Eu am 42PV7P si UPC analog. N-am ce sa le reprosez la niciunul. :D
cam la asta ma uitam si eu chiar ieri pe site-uri si ma cam satisface.

#115
kingcrow

kingcrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.09.2005
Eu nu mai am incredere in Sony. Mi-am luat acum 2 ani si ceva pe ultima suta de metri un teveu clasic de 82. A tinut fix cat a fost garantia, dupa aia s-a stricat. Reparatia costa vreo 8 mil. asa ca l-am dus la atelier si l-am lasat acolo. Si aici ar trebui sa urmeze vreo 2 randuri de injurii la adresa minunatei firme sony.

Acum, pentru ca nu am 800 ron de reparat, dar am vreo 2000 de eur de bagat in unul nou, ce recomandati unui cinefil care isi duce traiul la bloc?

#116
ViMe

ViMe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 12.02.2008
Salut!

Recomand calduros tuturor celor ce doresc sa achizitioneze un LCD sau o Plasma: alegeti-l pe cel mai scump pe care vi-l permiteti cu bugetul dvs.
De asemenea v-as recomanda sa cititi si cateva posturi mai vechi de aici:
http://forum.softped...p;#entry4314106
http://forum.softped...p;#entry4325765

Succes cu achizitiile, oricare vor fi acestea si vizionare placuta.

Va recomand sa consultati cat mai multe surse inainte de a lua decizia finala in legatura cu ce veti achizitiona; in plus fata de acest forum, le puteti consulta si pe urmatoarele: homecinemachoice, lcdtvbuyingguide, avforums., avsforum.
Deasemenea va recomand sa alegeti varianta cea mai scumpa pe care v-o permiteti. De obicei mai scump inseamna si mai bun.

Edited by Mtz, 19 May 2008 - 23:34.


#117
BARCO

BARCO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.02.2006
Va salut. Pe acest forum, nu am gasit toate raspunsurile la intrebarile mele.....
Concret : am un Tvix 4100SH;un sistem 5.1 cu intrare pe optic. Doresc sa cumpar plasma Panasonic TH-37PV7 (nu-mi permit ceva mai bun, iar LCD-urile nu-mi plac).
Va rog cine are sau cine stie sa-mi spuna si mie:
1 - cind ma duc la magazin(ex. Altex) si ''o cer'' cum pot vedea cite ore de functionare are;anul de fabricatie;pixeli ''morti'' si a.s.m.d. (asta in cazul in care vine desigilata sau a fost expusa pe stand) ?
2 - la ce posibile defectiuni trebuie sa ma uit ?(care pot aparea din diverse motive)
3 - in cit timp ma pot intoarce cu PDP-ul inapoi ,daca constat acasa unele defectiuni, pt. a fii inlocuit si nu sa ma trimita la service....
4 - Am citit cum se face ''rodajul'' dar nu am inteles cit timp in perioada de rodaj(min. 100h) pot sa tin pe un post tv care are afisata o sigla(ex. MGM astia parca nu au reclame :1 ora max. sau cit?
5 - am citit manualul de utilizare al lui TH-37PV70p si nu am inteles pt. ce sunt in meniul principal cele 2 setari : licenta program soft si informatii sistem?
6 - stie cineva cum se acceseaza meniul service?

Va multumesc anticipat!

#118
oldblack84

oldblack84

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.09.2008
eu vreau plasma iar prietena lcd! astept pareri pro si contra!

#119
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Exista unthread pe aceiasi tema...

#120
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007
Eu personal am ales plasma si sunt foarte multumit de achizitie.

#121
maslinuta

maslinuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.10.2004
am nevoie de ajutorul vostru, am incercat sa citesc toate postarile si mai rau m-am afundat in informatii pe care nu le inteleg...
vreau sa-mi cumpar un LCD de 60-85 cm, 15-18 mil maxim si nu stiu ce sa caut...
vreau sa-l folosesc doar ca TV, nu ma intereseaza vreo functie desteapta, singurul lucru la care tin este sa nu aiba imaginea turtita cum am vazut pe la altii ( mentionez ca am cablu de la RCS...)
imi puteti recomanda vreun model? sau spuneti-mi macar ce caracteristici ar trebui sa urmaresc, postarile voastre sunt mult prea avansate pt mine, am nevoie de cateva explicatii ca pentru prosti, in termeni cat mai simpli...
aaa si ma mai intereseaza ceva: sa se schimbe postul imediat ce am apasat butonul pe telecomanda si nu dupa o secunda...

va multumesc, salvati-ma din necunoscut!

#122
predal

predal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.04.2010
As vrea sa imi iau un TV de 103-107 cm diagonala full hd si am cam 2000-2500 de lei. Ce imi recomandati? Care firme sunt mai bune LG, Samsung sau Panasonic?
De asemenea, din ce am citit nu prea imi place faza cu image retention ca sa nu zic de burn in. As vrea un tv care sa fie ferit (pe cat posibil) de problemele astea.
Mersi

#123
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 06.12.2006
Image retention / burn in nu este cazul la PDP-urile (plasmele) Panasonic. Nu vorbesc din auzite, am un asemenea TV din 2008.
La celelalte firme am observat acest fenomen, dar numai pentru o perioada scurta de timp (max 1 ora) si fara sa fie suparator.

#124
SYNDROM3

SYNDROM3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.01.2009
Nu va suparati ,dar m-am hotarat sa imi iau si eu o plasma ca tot omul si nu prea stiu nimic despre ele.Tot ce vreau e sa fie full HD in 2300 sa ma uit la filme s la canalele mele preferate cu placere.Vreau best-deal in acesti bani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate