Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Radarele politiei romane, tipuri, moduri de operare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
460 replies to this topic

#433
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
TruCam poate măsura viteza de la 1200 metri. Însă trebuie să facă înregistrare video continua până la 80 metri când se poate vedea pe înregistrare și numărul de înmatriculare.
Însă la 1200 metri doar cu trepied poate sa țintească o mașină. Din mana la 1200 metri ii zboară fascicolul câțiva metri în jurul mașinii. Nu se poate sa îl mențină fix.
Și la 1200 metri nici cu 20x zoom optic nu se poate vedea numărul mașinii.

#434
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,777
  • Înscris: 12.08.2008

View PostUrs2, on 23 martie 2024 - 21:23, said:

Cred ca au intrat in paine.
Azi m-am intalnit cu pistolul din oraselul nostru, whistlerul meu 93 l-a simtit, probabil din cauza ca masurarea s-a facut de departe, prin geamul "lasat" al soferului masinii de politie si fasciculul laser n-a ramas la faruri/numar, a urcat si la bord unde am lipit detectorul. Stiu ca e frectie la picior de lemn, pana sa ttpe detectorul, politistul avea deja viteza mea pe ecranul pistolului, sa le dea D-zeu sanatate celor care au facut "blitz-uri". Trec zilnic pe acolo cu 70-80 km/h.
Aici e faza
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xNtcxW1U9RY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iar aici am pus un clip cu setarile pe care m-a dus mintea sa le fac la whistler.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s4rjFIAfyCQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
"
Pai in weekend/ sarbatori/ libere e 'mana cereasca' pt. militieni, asa gasesc 'clienti" multi chiar daca au statie, detector si f. putini "navetisti" care le cunosc "naravurile", masinile si figurile militienilor..
Cum am zis, 'novici' militienii sa te impuste la peste 200m Posted Image, posibil sa se fi 'jucat' un pic cu jucaria noua.

Edited by mihaiC1, 24 March 2024 - 10:09.


#435
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001

Vizualizare mesajmihaiC1, pe 24 martie 2024 - 08:31, a scris:

Cam "novice" militienii daca te impusca de la peste 400 m

Vizualizare mesajmihaiC1, pe 24 martie 2024 - 10:04, a scris:

Cum am zis, 'novici' militienii sa te impuste la peste 200m
400 m, 200 m....
Dar de la ce distanta "trag" profesioniștii? 1200?
Doar de pe trepied cu reglaj micrometric e posibil de la 1200 metri.
Nu am văzut niciodată TruCam pe trepied. Cel mult cu suportul ăla pt brat.
Însă majoritatea polițiștilor îl folosesc din mana. Fara niciun suport.
Nu e "rentabil" să tragă de la 1200 metri că trebuie să înregistreze continuu 40 secunde daca țintă are 100 km/h până ajunge in dreptul lor.


#436
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,777
  • Înscris: 12.08.2008
"profesionistii" te impusca din spate sub 100 m Posted Image

#437
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Din spate nu am văzut. Că trebuie 2 echipaje. Și tre sa transmita prin stație viteza, sincronizare, unul scrie PV, unul primește prin stație, oprește mașina...
La mine in oraș îs 2 de la rutieră pe tura. Nu au de unde sa ia al doilea echipaj "de premiere".
Poate la "județeană" unde îs mulți polițiști pe tura își permit schema cu 2 echipaje.


Sa nu pățească ca oltenii ăștia. :)
https://stirileprotv...em-dusmani.html

#438
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 07.09.2007
Pe DN7 comuna Milcoiu este un Logan alb neinscriptionat care s-a specializat in tragerea din spate pe urcare in limita de 70 fix inainte de un varf de panta unde dai tare sa treci de camioane. Agentul sta comod pe spate cu pistolul pe volan si isi face treaba. Este nevoie de un Trucam2 cu auto-weather mode pentru asta, intrucat trage prin parbriz.
Locatia este aici, eu mi-am pus alerta pe detector in zona respectiva ca era sa-l iau de cateva ori.
Si da, suna whistlerul si din reflexiile undei laser, este suficient de sensibil sa miroase laserul intros dintr-un spate voluminos de TIR.

#439
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Ii mai trebuie alt echipaj pt amenda. Au disponibil pe tura așa mulți?
Unde îi oprește?

#440
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,777
  • Înscris: 12.08.2008
O data am vazut cate "victime" facea un pistolar, echipaj inainte si unul dupa, lua din ambele sensuri  , era coada la scris PV la fiecare, deci se poate 2 echipaje si cate 5-6 "contravenienti" pe sens, de la 1 Mai posibil sa se mai "subtieze" ca ii trimit la Mare Posted Image.

#441
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 07.09.2007
Este un Logan alb cu numere de Ialomița care stă la Cotorca pe DN2 lângă remorca arsă de la dezmembrări.
Am stat lângă ei și am văzut cum sunt 2 băieți înăuntru, unul trage din spate și premierea este spre Buzău la primul popas, celălalt trage la intrarea în comună și premierea este la baza podului de la intrarea în Urziceni. Fiecare pe un geam lateral.
De fiecare dată am văzut minim 6 mașini la fiecare post de premiere.

#442
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007
Spataru,Cotorca, Sindrilita, Movilita sunt renumite si cunoscute ca fiind locuri de panda.

#443
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Au 2 trucam și le folosesc simultan în aceeași mașină?
Ciudat mod de operare. Și mai trebuie și să transmită viteza , mașina și numărul de înmatriculare.
Deci total 6 oameni blocați într-un singur loc?
2 trăgători și câte 2 cu amenzile in fiecare direcție.
Din acel loc nu exista nicio ieșire de pe DN2? Ieși ie primul drum lateral de țară. Sau chiar te întorci.

#444
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,777
  • Înscris: 12.08.2008
Nici o sansa , am un prieten , tot prin zona aia de DN2 , a sesizat ca e luat la ochi si sa bagat pe prima ulita, militienii s-au luat dupa el ca sarise de 100...

#445
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Daca îs la 2-3 km și simți că te-au "luat" poți face cumva sa scapi. Sau chiar oprești, stai 5 minute și te întorci.

#446
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,777
  • Înscris: 12.08.2008

View Postpunktnet, on 23 aprilie 2024 - 20:46, said:

Este un Logan alb cu numere de Ialomița care stă la Cotorca pe DN2 lângă remorca arsă de la dezmembrări.
Am stat lângă ei și am văzut cum sunt 2 băieți înăuntru, unul trage din spate și premierea este spre Buzău la primul popas, celălalt trage la intrarea în comună și premierea este la baza podului de la intrarea în Urziceni. Fiecare pe un geam lateral.
De fiecare dată am văzut minim 6 mașini la fiecare post de premiere.

Da interesant cu doua lasere, eu am vazut pe la IS un echipaj cu radar radio si in spatele lui alt echipaj cu laser, deci 8 ( opt) militieni si 4 masini...

View Postdorin_2k, on 24 aprilie 2024 - 09:35, said:

Daca îs la 2-3 km și simți că te-au "luat" poți face cumva sa scapi. Sau chiar oprești, stai 5 minute și te întorci.

Nu te mai impusca de la 2-3 km, cel mult 400-500 m, deobicei 200m , sanse minime, deobicei aleg "locul strategic" uunde nu poti intoarce sau ulite, doar o poarta de casa in cel mai bun caz.

#447
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
2-3 km intre radar și echipajul cu amendă.
Pt foto cu trucam trebuie sa ajungi pe la 80-120 metri să se vadă numărul.
La 500 metri nu se vede numărul nici cu zoom optic.
Măsurarea o face la 200-300 metri apoi te urmărește continuu cu vizorul iar pe filmarea finala suprapun viteza din momentul măsurării pe foto cu numărul vizibil.
Deci se pune un watermark cu viteza și distanta la care s-a măsurat (pe la 200-300 metri). Dar foto e de la 80-120 metri.

Am un singur fișier jmf făcut de TruCam. Primit tot aici pe forum.
Daca mai are cineva astfel de fișiere jmf va rog să îmi trimiteți in privat pt documentare. Mulțumesc.

#448
Corneliuv

Corneliuv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.02.2022
Si daca pana la momentul fotografiei ai redus viteza deoarece ai “mirosit” laserul, cum se interpreteaza, te mai opreste?

#449
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,396
  • Înscris: 01.12.2001
Desigur. Ei "trag" teoretic și de la 1200 metri.
Practic nu o fac decât sub 500 metri
Dar apoi trebuie să îți urmărească continuu mașina până când se distinge numărul
La 500 metri au tras și ai 120 km/h, te urmăresc continuu până te apropii la 100 metri și apoi pun acel watermark cu viteza de 120 chiar daca tu la 100 metri mergi cu 30 km/h.
Obligatoriu înregistrare continua sa fie însă.


Ei te amendează pt 120 km/h ce i-ai avut la 500 metri de ei, nu pt viteza din dreptul lor.
Daca ai unde sa te întorci, ai șansa să scapi.
Dar ei stau in zone unde nu ai străduțe laterale până la TruCam.


#450
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,777
  • Înscris: 12.08.2008
Ziceai ceva de 2-3 km .. hai sa ne intelegem ! Te impusca de aproape sa nu consume multa "banda" cu inregistrarea video, oricum se pozitioneaza incat sa nu ii vezi, singura sansa ramane sa asculti pe statie, apoi waze.. in timpul saptamanii ai mari sanse sa eviti daca nu cunosti zona si modul de operare al pistolarului

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate