Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Ce inseamna sa fii fotograf profesionist in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Sa fii fotograf profesionist in Romania inseamna sa ai un trepied mare si negru. Atat. Nu conteaza ce camera ai, nu conteaza daca faci bani din foto, doar sa ai trepiedu' mare si negru.

Cel putin asta am inteles eu de la gingasa fiinta care vindea bilete la Gradina Botanica. Sa va povestesc.

De curand, am avut chef sa fac niste macro-uri si m-am gandit ca daca tot  e frumos afara, ce-ar fi daca as da o raita la Gradina Botanica. Zis si facut. M-am inarmat cu sacul foto, trepiedu' Manfrotto, prietena si masina si m-am indreptat catre locatie.

La casa de bilete m-a intampinat fiinta gingasa de care va spuneam mai sus. Avea intre 40-50 ani si avea o frumusete rapitoare accentuata de cercul de branza care ii inconjura buzele. Pe masa langa ea, trona o bucata de pizza, alaturi de bani si bucati de hartie. Am trecut peste impusul de a-i cere numarul de telefon si i-am spus:

"Imi dati va rog un bilet (5 RON) si vreau o taxa pentru fotografi amatori (inca 5 RON)".

S-a ridicat usor de pe scaun si cu branza tremurandu-i pe buze mi-a raspuns:

?Ala nu prea e de amatori?, referindu-se la trepiedul mare si negru. Ce conteaza ca inainte mea mai intrasera unii, dar care aveau trepiedul in husa.

?Bine atunci?, zic. ?Dati-mi taxa de profesionisti? si ii intind o bancnota de 50 RON. M-am uitat pe lista de preturi si am avut impresia ca scria 10 RON. S-a oprit nedumerita din mestecat, dar cu branza intacta pe bot, si mi-a spus senina ?Pai cum, taxa de profesionisti e 100 RON pe ora?.  

M-a lasat mut. Nu imi venea sa cred ca Gradina Botanica cere 1 milion de lei vechi pe ora :w00t: pentru un fel de parc, plin de gunoaie, plin de caini vagabonzi si fara prea mari atractii. Daca filmam, daca veneam cu miri, poate as fi inteles, desi si asa e prea mult pentru ce ofera.

Si toate astea, pentru ca eram cu trepiedu' la vedere. Nu conta ce aveam in sac sau daca urma sa fac bani de pe urma boschetilor de acolo. Singura chestie care conta este ca aveam un trepied mare si negru.

Va dati seama ca am facut stanga imprejur si m-am carat cat se poate de repede de acolo. Nu avea rost sa parlamentez cu fiinta. Nu mai zic ca mi-a mozolit hartia de 50RON cu branza ei, ca doar nu era sa se stearga pe mana inainte.  

Oricum, daca vreti neaparat sa mergeti acolo cu trepied sa il bagati in husa. Atata timp cat sculele sunt in huse si nu la vedere, sunteti amatori. Daca le scoateti la vedere, deveniti subit profesionisti.

Edited by Tudor_DX, 23 April 2008 - 12:49.


#2
pooyou

pooyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.08.2006
Ma duc si eu zilele astea la botanica... de-abia astept sa o vad pe Doamna.
Mersi de informatii.

#3
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Bilete la gradina botanica? Astia vand doar in sezon?

#4
patratzel

patratzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 24.09.2004
Da' de ce ai luat trepiedul la botanica? Era noapte? :)
Altfel era semi-cunoscut faptul ca trebuie sa te duci cu toate treburile in sac, desi eu i-am si aratat odata ca am 2 SLR-uri si obiective si tot bilet de amator mi-a dat :D Probabil era in toane bune

Edited by patratzel, 23 April 2008 - 11:26.


#5
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Auzi mai smechere, tu crezi ca doamna nu stie ce-i ala un trepied? Adica o iei de fraiera? Pai bine ma ca bani de scule ai, da' te calicesti la un bilet de intrare. Sa-ti fie rusine! Nesimtitule! Nu mai este pic de respect in tara asta! Pe vremea mea ... Iar dieta bazata pe branza a doamnei nu-i problema ta, DA? :lol:
--------------------------------
Eu am fost acu vre-o luna la Deutsches Museum in Munchen (da, stiu, nu se compara), la ei pe site scrie ca poti sa faci poze pentru uz personal, dar n-ai voie cu trepied. Deci se practica si la altii. Daca vrei sa publici pozele, trebuie sa te adresezi biroului de presa. Zana de la gradina botanica o fi fost instruita la fel.

Edited by andrei_0, 23 April 2008 - 11:28.


#6
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Iti garantez ca te poti duce cu trepiedu' atata timp cat il tii in husa. Ma refer la noi. Cum spuneam, as intelege taxa asta daca mergeam cu miri sau ma foloseam de boschetii lor pentru filmari samd sau daca urma sa public un calendar cu flori pe care le pozasem acolo. Daca vor sa fie smecheri, te pun sa semnezi la intrare o foaie prin care declari ca nu te vei folosi de imagini in scop comercial si ca daca o faci vei plati scump.

patratzel, nu era noapte, da nu trebuie sa fie ca sa folosesti trepied. Plus ca D200 cu obiectiv si grip poate fi destul de greu, mai ales in pozitii incomode.

Edited by Tudor_DX, 23 April 2008 - 11:34.


#7
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostTudor_DX, on Apr 23 2008, 11:30, said:

Iti garantez ca te poti duce cu trepiedu' atata timp cat il tii in husa. Ma refer la noi.

Si la ei. Poti sa intri cu el (am si vazut cativa care aveau), dar n-ai voie sa-l folosesti. Acuma ... probabil ca stimabila nu isi poate imagina ca trepiedul poate fi bagat in husa. Poate ii spune cineva si pe viitor va fi si mai vigilenta, si te va cauta si-n c*r de trepied. Sau poate ca stie, dar na ... stii cum e ... aparentele trebuie pastrate.

Edited by andrei_0, 23 April 2008 - 11:37.


#8
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Eu ma refeream ca la noi poti sa il si folosesti. Ca odata intrat nu te intreaba nimeni de sanatate.

#9
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View PostTudor_DX, on Apr 23 2008, 12:37, said:

Eu ma refeream ca la noi poti sa il si folosesti. Ca odata intrat nu te intreaba nimeni de sanatate.
In acest caz il bagi in sac si tragi (poze) cate vrei, cum vrei, cand vrei. Am fost si eu in GB duminica si nu am avut nici o problema cu pozatul, fara sa platesc bilet pentru acest lucru. Am fentat branzica, ma simt tare. :D

#10
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Eu chiar nu am husa la Manfrotto, ca l-as fi bagat.

#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Ia-ti unul mai mic si baga-l in rucsac.  ;)  Il mai sustii cu o mana sa nu-l darame vantul.

#12
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Bine, ideea e oricum stupida, cu sau fara husa.

#13
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Important e rezultatul, indiferent de cat de stupida e ideea. B)

#14
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Asa e romanica, plina de tampiti. In locu tau ii aruncam 10 lei si intram fara sa-i dau explicatii. In Timisoara nici macar nu e taxa de intrare in Parcul Botanic.

#15
pooyou

pooyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.08.2006
In final este o prostie ca cer bani pentru fotografii amatori. Esti amator, pasionat, vrei sa pastrezi o amintire, trebuie sa platesti pentru asta?

Si daca ai dat 2000 EURO pe scule sau ai un p&s de 200 Lei tot amator te numesti...de ce sa ceara bani ?

Scuze de offtopic dar ce parere aveti de tariful de la gradina zoologica, care intr-o noapte s-a marit de aproape 10 ori de la 1.5 lei la 13 lei ?

#16
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005

View Postpooyou, on Apr 23 2008, 12:22, said:

In final este o prostie ca cer bani pentru fotografii amatori. Esti amator, pasionat, vrei sa pastrezi o amintire, trebuie sa platesti pentru asta?

Si daca ai dat 2000 EURO pe scule sau ai un p&s de 200 Lei tot amator te numesti...de ce sa ceara bani ?

Scuze de offtopic dar ce parere aveti de tariful de la gradina zoologica, care intr-o noapte s-a marit de aproape 10 ori de la 1.5 lei la 13 lei ?

Mai, macar sa faca ceva cu banii aia, sa amenejeze, sa creeze conditii etc. Oricum, tarifele de dinainte erau jenant de mici.

#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postpooyou, on Apr 23 2008, 13:22, said:

Scuze de offtopic dar ce parere aveti de tariful de la gradina zoologica, care intr-o noapte s-a marit de aproape 10 ori de la 1.5 lei la 13 lei ?
Am fost acum 2 sîmbete pe la Zoo (București) și am văzut afiș mare: "Fotografiatul interzis" WTF? :angry:

#18
pooyou

pooyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 13.08.2006
Chestia este ca se intorceau parintii cu copii din drum. Intrebau: -Ce, ati bagat diozauri ?
Este totusi o institutie de stat. Sau vor sa o faca sa se sustina singura, ceea ce nu poate si sa o bage in faliment sa-i ia terenul.

Quote

Am fost acum 2 sîmbete pe la Zoo (București) și am văzut afiș mare: "Fotografiatul interzis" WTF? mad.gif
De asta nu s-a tinut cont niciodata...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate