Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

telepatie=cititul gandurilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
askey

askey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 31.08.2005

 spare-me, on May 8 2008, 10:02, said:

pe langa plictisitor, incepi sa fii si penibil cu insistenta asta !
nu ma intereseaza ce fantezii ai tu in propria minte !
ti-am spus cum e, m-ai facut dobitoc !
ti-am aratat negru pe alb, ce dracu' mai vrei ?

fii sanatos cu iluziile tale si revolutioneaza tu teoria comunicarii cu o noua abordare !
dar nu mai insista atata te faci de ras pentru ca dupa cum ti-am spus si eu si diorama, asta e materie de liceu care se face din clasa a 9-a pana intr-a 12-a aproape in fiecare an.

spare, nu te-am facut dobitoc... de ce esti rau ?  :lol:

am pus o intrebare si 4 raspunsuri din care sa poti alege... ca la scoala de soferi

#38
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Omul vrea sa afle cum transforma creierul gandurile in informatie si pe ce frecventa le transmite si voi ii tineti teoria comunicarii din liceu.

Pai normal ca e suparat :)

Cum face asta ? Nici eu nu stiu, ca daca stiam nu mai eram pe forum acum, foloseam telepatia in scopuri mai utile ;)

Dar de aberat pot sa vin cu ipoteze daca vrei... :D

Edited by flaviand, 08 May 2008 - 10:13.


#39
askey

askey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 31.08.2005

 flaviand, on May 8 2008, 10:11, said:

Omul vrea sa afle cum transforma creierul gandurile in informatie si pe ce frecventa le transmite si voi ii tineti teoria comunicarii din liceu.

Pai normal ca e suparat :)

Cum face asta ? Nici eu nu stiu, ca daca stiam nu mai eram pe forum acum, foloseam telepatia in scopuri mai utile ;)

Dar de aberat pot sa vin cu ipoteze daca vrei... :D

bate'un cinci cu mine maestre  :D ... asa e, ai dreptate ... totusi cred ca spare s-a prins cum sta treaba dar nu vrea sa recunoasca  :lol:

#40
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu, tu spui ca omu' decodifica mesajul inainte sa-l trimita, ceea ce e fals.

#41
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eu zic sa-i intrebi pe ei cum fac:

http://news.softpedi...ter-85057.shtml

Zic ei ca undele alfa emise de creier sunt transpuse in semnal electric. Tot prin codare/decodare cum vad ca insistati mai sus :)

Am mai vazut niste emisiuni pe tema asta si pe Discovery parca.

#42
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 flaviand, on May 8 2008, 13:30, said:

Eu zic sa-i intrebi pe ei cum fac:

http://news.softpedi...ter-85057.shtml

Zic ei ca undele alfa emise de creier sunt transpuse in semnal electric. Tot prin codare/decodare cum vad ca insistati mai sus :)

Am mai vazut niste emisiuni pe tema asta si pe Discovery parca.
Ceea ce descrii tu aici nu are legatura cu telepatia (asa cum o stim definita). Este vorba de o transmitere controlata a unor impulsuri cerebrale, prin conversie in curenti electrici. Procesul se presupune ca e cunoscut cap-coada (e controlat). In cazul telepatiei, ar fi vorba de transfer de informatii fara a se cunoaste exact mediul de transmisie (in cazul de mai sus se stie: curentul electric/undele) si metoda. Eu nu sustin autenticitatea telepatiei, dar se tot vehiculeaza despre subiect prin toate partile (mai nou si prin diverse cercuri ale oamenilor de stiinta, desi sunt doar speculatii, teorii neconfirmate, sugestii, corelari etc).

#43
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Asa cum se poate transmite prin unde alfa de la creier la casca receptoare s-ar putea transmite de la creier la un alt creier.

Voluntar si constient in cazul comunicarii cu calculatorul sau mai putin voluntar si mai putin constient cand transmiti un gand unei alte persoane.

In rest, nici o diferenta ;)

#44
khrystopherr

khrystopherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.04.2008
Mda.Bean mai bine ai face un pustiu de bine si ai inchide porcaria asta de topic.:))).M am gandit ca poate stie vreounul ceva mai mult in legatura cu asa-zisa telepatie si ca va aduce argumente concrete care sa confirme existenta ei sau din contra sa o infirme.Cum insa se pare ca nu se stie prea mult in legatura cu subiectul asta si nici nu se incadreaza in aceasta arie as dori ca acest topic sa fie inchis si daca se poate si sters:D.Nu am avut in intentie sa se ajunga la dispute indiferent de ce natura.Credeam ca se poate vorbi civilizat fara jigniri.Oricum merci tuturor celor care si au exprimat parerea.:D.Poate peste cateva zeci de ani vom reusi totusi sa comunicam prin intermediul telepatiei si vom renunta la telefoane si internet:))))))...

#45
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 flaviand, on May 8 2008, 14:42, said:

Asa cum se poate transmite prin unde alfa de la creier la casca receptoare s-ar putea transmite de la creier la un alt creier.

Voluntar si constient in cazul comunicarii cu calculatorul sau mai putin voluntar si mai putin constient cand transmiti un gand unei alte persoane.

In rest, nici o diferenta ;)
Ba, e o mare diferenta. Daca te gandesti ca a conecta 2 creiere prin cabluri/unde electromagnetice (emise si receptionate cu dispozitive speciale) este echivalent cu a spune ca la mijloc exista telepatie, atunci te inseli. Definitia telepatiei presupune transmiterea si receptionarea pe cale naturala (nu artificiala, ca mai sus) a informatiei, fara a fi implicate cele 5 simturi. Nu se cunoaste cum anume s-ar emite/receptiona, nu se cunoaste care este mediul/suportul de transmisie. Sunt pure speculatii.

Oricum, e de retinut ca ceea ce au facut rusii (despre care vorbesti), si nu numai ei, nu a fost transmitere biunivoca de informatie. Ea s-a facut doar intr-un singur sens, de la om la computer. Momentan e imposibil de realizat invers, deoarece ar trebui sa fie extrem de avansata tehnologia, astfel incat sa exista dispozitive care sa primeasca informatii de la computer si care sa le transpuna direct in ganduri/imagini generate in creier. Inca nu se cunoaste cum se nasc gandurile, unde-s depozitate informatiile, cum sunt stocate, convertite, accesate etc. Se poate receptiona/materializa un gand, dar nu se poate induce.

#46
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008
pai daca rusii au inventat aparatul ala inseamna ca pot sa citeasca si gandurile, nu ? nu cred ca s-a inventat asta deocamdata :D  adica ei capteaza o unda alfa, dar unda asta se compune din mai multe unde. ca si cum as avea o melodie si un program mi-ar analiza si ar desface melodia pe instrumente si pe note. mai mai, nu cred ca e posibil :D

#47
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 konami, on May 8 2008, 16:21, said:

pai daca rusii au inventat aparatul ala inseamna ca pot sa citeasca si gandurile, nu ? nu cred ca s-a inventat asta deocamdata :D  adica ei capteaza o unda alfa, dar unda asta se compune din mai multe unde. ca si cum as avea o melodie si un program mi-ar analiza si ar desface melodia pe instrumente si pe note. mai mai, nu cred ca e posibil :D
Este posibil, dar faza e incipienta. Eu stiu de niste experimente facute pe maimute. Un bonobo a fost invat sa se "joace" pe calculator. E vorba de ceva banal: maimuta actiona un joystick si prin intermediul lui butona ceva pe screen (nu mai retin exact detaliile), oricum un task simplu si nu neaparat cu reguli (poate butona la nimereala). In timp ce maimuta se juca, ei cautau sa decodeze undele cerebrale si astfel sa reuseasca sa reproduca miscarile maimutei, dar prin intermediul unui brat robotizat, la un alt joystick. Dupa ce au reusit sa faca asta, au transmis direct comenzile de la creierul maimutei catre calculatorul unde era asezata maimuta, ca si cum nu mai era nevoie de joystick. Maimuta totusi continua sa miste acel joystick, dar la un moment dat a realizat ca se poate juca si fara sa-l mai miste. Astfel maimuta nu mai schita nici un gest cu acel joystick, dar totusi era capabila sa se joace in continuare.
Eu nu spun ca s-a reusit decodarea gandurilor complexe (caci maimuta de fapt nu gandea, ea doar schita niste intentii motrice, impulsuri date catre muschii membrelor), dar macar exista pasi facuti in sensul asta.
Similar exista si experimente inverse, facute pe sobolani, unde, prin intermediul unor electrozi aplicati pe encefal, au reusit sa dicteze directia de mers a sobolanului. Practic, era ca un sobolan teleghidat.

#48
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 Bean, on May 8 2008, 18:22, said:

Este posibil, dar faza e incipienta. Eu stiu de niste experimente facute pe maimute. Un bonobo a fost invat sa se "joace" pe calculator. E vorba de ceva banal: maimuta actiona un joystick si prin intermediul lui butona ceva pe screen (nu mai retin exact detaliile), oricum un task simplu si nu neaparat cu reguli (poate butona la nimereala). In timp ce maimuta se juca, ei cautau sa decodeze undele cerebrale si astfel sa reuseasca sa reproduca miscarile maimutei, dar prin intermediul unui brat robotizat, la un alt joystick. Dupa ce au reusit sa faca asta, au transmis direct comenzile de la creierul maimutei catre calculatorul unde era asezata maimuta, ca si cum nu mai era nevoie de joystick. Maimuta totusi continua sa miste acel joystick, dar la un moment dat a realizat ca se poate juca si fara sa-l mai miste. Astfel maimuta nu mai schita nici un gest cu acel joystick, dar totusi era capabila sa se joace in continuare.
Eu nu spun ca s-a reusit decodarea gandurilor complexe (caci maimuta de fapt nu gandea, ea doar schita niste intentii motrice, impulsuri date catre muschii membrelor), dar macar exista pasi facuti in sensul asta.
Similar exista si experimente inverse, facute pe sobolani, unde, prin intermediul unor electrozi aplicati pe encefal, au reusit sa dicteze directia de mers a sobolanului. Practic, era ca un sobolan teleghidat.

foarte interesant :)

acum sa va zic ideea unuia de pe alt forum (e aceeasi persoana pe care am citat-o in topicul cu teoria relativitatii :D). el s-a gandit in felul urmator: s-a inventeze un aparat mic care sa imite comportamentul neuronilor din creier. odata introdus in creier, neuronul asta artificial v-a fi acceptat in timp de catre neuronii adevarati si acestia il vor ingloba in reteaua neurala a creierului, iar informatiile care trec prin el sa le poata monitoriza si trimite la un computer. acum ganditiva ce tare ar fi chestia asta, un spion in propriul creier :D

pe tip il cheama Oliver si este schizofrenic

#49
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Ba, e o mare diferenta. Daca te gandesti ca a conecta 2 creiere prin cabluri/unde electromagnetice (emise si receptionate cu dispozitive speciale) este echivalent cu a spune ca la mijloc exista telepatie, atunci te inseli.

Nu ma refeream la comunicarea intre 2 creiere cu 2 casti pentru fiecare.

Considerand deja dovedita comunicarea intre un creier si o casca, e logic sa presupunem ca acel creier emite un semnal care poate fi receptionat. Avem deja comunicare wireless intre neuroni si exterior ca doar casca sta pe cap, nu infipta in creier ca in Matrix :)

Putem apoi inlocui casca cu un alt creier care poseda capacitate de receptie, iar apoi sa crestem distanta de transmisie/recptie si asta ar fi pe scurt telepatie. Cu putin antrenament, emisia voita se pare ca deja incepem sa o intelegem si folosim. Trebuie doar sa reusim sa descoperim si antrenam receptia directa fara ajutorul castii ;)

Edited by flaviand, 08 May 2008 - 23:56.


#50
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Om de stiinta sa explice asa ceva ?

Pai cine credeti voi ca s-a ocupat de studiul acestor fenomene ?

Eu stiu unul singur.
Un medic :Eugen Celan.

El sustine ca omul ar fi capabil sa emita si sa receptioneze radiatie electromagnetic in spectru foarte jos.

El afirma (retineti ca a fost medic nu biofizician) ca datorita faptului ca impulsul nervos e de natura electrica, calcula el cateva caracteristici asociate traseului de unde a scos o frecventa.

Cea mai ciudata afimatie pe care am vazuta in acartea "Radiatiile si viata" este :
"Soarecii in stare de stres emit 9GHz"

Acum eu NU sustin ce a afirmat el, dar nici NU infirm.

Harbar nu am cum o fi. Acei oamni au facut niste experimete, nu au fost chiar vanzatori la piata, si eu nu am cum sa-i contrazic.


Experimetul cu sahistul de care ati vorbit initial, poate o fi adevarat poate nu, oricum convingator NU este.
Pai de unde sa stiu eu ca nu si-a mituit partenerul de joc inainte ?


Cred ca "esti bou" ajunge la "destinatie" nici ca "esti bou" nici ca "sunt bou" ci ca imagnea lui alaturi de un bou  :D  :lol:  :P

Edited by Gurban_Dan, 09 July 2008 - 09:42.


#51
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

 Gurban_Dan, on Jul 9 2008, 10:39, said:

...
Cred ca "esti bou" ajunge la "destinatie" nici ca "esti bou" nici ca "sunt bou" ci ca imaginea lui alaturi de un bou  :D  :lol:  :P

:first:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate