Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

mi-as dori pareri avizate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#1
giovaninnaa

giovaninnaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.04.2005
O sa va spun o istorie. Sper sa nu va plictisesc si sa nu ma pierd in detalii.

Acum 4 luni am descoperit un tinar. Frumos foc. S-a facut ca ne-am apropiat. Si am gasit inauntrul acestei fatade un suflet chinuit... Pe cat e de frumos, pe atit e de chinuit... Baiatul are 25 de ani. Sportiv de performanta. Din asta traieste, altceva nu stie sa faca. Un baiat cu un fond bun, un suflet cald si.. culmea, in ciuda a ceea ce va voi povesti in continuare despre el, un suflet curat si bun... si.. naiv.

Insa... sufletul ii este acoperit de patimi. Patima alcoolului, patima jocurilor de noroc.. Patima autodistrugerii, intr-un cuvant. Isi risca tot viitorul. Depresiv, deznadajduit... Suparat crunt pe Dumnezeu, pe care il reneaga... A avut in viata cateva intamplari care TEORETIC ii justifica atitudinea ( spun teoretic, pentru ca scuza asta e doar a lui, a unui necredincios, insa din punctul meu de vedere renegarea lui Doamne-Doamne nu are justificare).

La ceva timp dupa ce am ajuns in intimitatea acestui baiat, si i-am aflat problemele, m-am trezit spunind, copleshita de starea in care el se afla... "Doamne, ajuta-ma sa il ajut cumva... " . Si de aici a inceput... Imediat am avut raspunsul, il pot ajuta rugandu-ma pentru el... Am inceput sa ma rog sa il ierte Dumnezeu, sa il scape de patimi... sa il vindece. Eu una am inteles ca baiatul este bolnav.

Lumea din jurul meu (laici) , fara exceptie, considera ca nu are scapare.... Ca din astea nu scapi. Eu... o tin pe a mea... ca daca vrea Dumnezeu, orice e posibil. Absolut orice lucru bun. Am mers la parintele meu duhovnic, si am pus la cale planul de lupta.... Dinsul mi-a spus sa citesc Acatistul Acoperamintului, si sa dau acatiste si la minastiri pentru el, ca sa se roage cei cu mai multa putere... Intre timp eu am inceput sa ma rog sa-i dea Dumnezeu, pe langa iertarea pacatelor, sa-l aduca la credinta. Sa-i dea vindecare, luminarea si linistirea sufletului si a mintii PRIN CREDINTA. M-am gandit ca daca-i da Dumnezeu credinta, daca-l aduce pe calea asta... ar fi cel mai bine.. ar scapa si de patimi, si ar castiga si binecuvantarea, minunea credintei in Dumnezeu...

Pot sa va spun ca lupta e grea, vrajmasul e suparat rau pe ceea ce incerc eu sa fac, si pe baiatul asta vrajmasul il tine prin niste legaturi foarte puternice, insa... eu nu deznadajduiesc. Vorba parintelui meu duhvonic, poate o sa trebuiasca sa ma rog luni si ani pentru el.

Ce dubiu am eu acuma... si vreau sa aflu parerea celor avizati... Acuma.. dupa cum noi bine stim, Dumnezeu a lasat si liberul arbitru... Noi mergem catre Dumnezeu prin vointa noastra proprie, El ne lasa sa alegem daca vrem sau nu sa-L iubim... bine, este adevarat, cu mine, de exemplu, sau cu mama mea, Dumnezeu a facut in asa fel incat la un moment dat, intr-o anumita situatie, sa alegem sa ne indreptam catre El. Si asta a fost. Eu ma intreb acum... e bine sa ma rog sa-i dea Dumnezeu baiatului credinta in El? Poate ca Dumnezeu asteapta ca baiatul asta sa o ceara el singur, sa il cheme... si atunci o sa vina Dumnezeu la el... Eu ma gandesc ca Dumnezeu o sa faca o minune si o sa-l faca pe baiat sa se indrepte catre Dinsul...

Nu stiu cum sa fac mai bine.... O sa ma opresc aici cu istorisirea... ideea de baza cred ca ati inteles-o, si o sa fiu pe faza ca sa vad ce mai spuneti voi....

Va multumesc pentru sprijin. Doamne-Ajuta!

#2
ilie.

ilie.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 05.07.2007
trimite-l la spovedanie , la duhovnicul tau .  daca intr-adevar stie ca are probleme, vrea sa scape si nu stie cum , o spovedanie sincera o sa-l linisteasca .  ar fi bine saptamanile astea , pana la Paste.  :naughty:

#3
giovaninnaa

giovaninnaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.04.2005
sincer.... nici nu ma gandeam la altceva.. asta a fost de la bun inceput primul gand... dar.... cum sa ajunga la spovedanie un om care nu crede in Dumnezeu, dupa cum am spus... un om care il reneaga pe Dumnezeu.... ????

#4
ilie.

ilie.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 05.07.2007
o sa-l loveasca o boala, atunci o sa vada el .

#5
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postgiovaninnaa, on Mar 22 2008, 14:56, said:

O sa va spun o istorie. Sper sa nu va plictisesc si sa nu ma pierd in detalii.

Acum 4 luni am descoperit un tinar. Frumos foc. S-a facut ca ne-am apropiat. Si am gasit inauntrul acestei fatade un suflet chinuit... Pe cat e de frumos, pe atit e de chinuit... Baiatul are 25 de ani. Sportiv de performanta. Din asta traieste, altceva nu stie sa faca. Un baiat cu un fond bun, un suflet cald si.. culmea, in ciuda a ceea ce va voi povesti in continuare despre el, un suflet curat si bun... si.. naiv.

Insa... sufletul ii este acoperit de patimi. Patima alcoolului, patima jocurilor de noroc.. Patima autodistrugerii, intr-un cuvant. Isi risca tot viitorul. Depresiv, deznadajduit... Suparat crunt pe Dumnezeu, pe care il reneaga... A avut in viata cateva intamplari care TEORETIC ii justifica atitudinea ( spun teoretic, pentru ca scuza asta e doar a lui, a unui necredincios, insa din punctul meu de vedere renegarea lui Doamne-Doamne nu are justificare).

La ceva timp dupa ce am ajuns in intimitatea acestui baiat, si i-am aflat problemele, m-am trezit spunind, copleshita de starea in care el se afla... "Doamne, ajuta-ma sa il ajut cumva... " . Si de aici a inceput... Imediat am avut raspunsul, il pot ajuta rugandu-ma pentru el... Am inceput sa ma rog sa il ierte Dumnezeu, sa il scape de patimi... sa il vindece. Eu una am inteles ca baiatul este bolnav.

Lumea din jurul meu (laici) , fara exceptie, considera ca nu are scapare.... Ca din astea nu scapi. Eu... o tin pe a mea... ca daca vrea Dumnezeu, orice e posibil. Absolut orice lucru bun. Am mers la parintele meu duhovnic, si am pus la cale planul de lupta.... Dinsul mi-a spus sa citesc Acatistul Acoperamintului, si sa dau acatiste si la minastiri pentru el, ca sa se roage cei cu mai multa putere... Intre timp eu am inceput sa ma rog sa-i dea Dumnezeu, pe langa iertarea pacatelor, sa-l aduca la credinta. Sa-i dea vindecare, luminarea si linistirea sufletului si a mintii PRIN CREDINTA. M-am gandit ca daca-i da Dumnezeu credinta, daca-l aduce pe calea asta... ar fi cel mai bine.. ar scapa si de patimi, si ar castiga si binecuvantarea, minunea credintei in Dumnezeu...

Pot sa va spun ca lupta e grea, vrajmasul e suparat rau pe ceea ce incerc eu sa fac, si pe baiatul asta vrajmasul il tine prin niste legaturi foarte puternice, insa... eu nu deznadajduiesc. Vorba parintelui meu duhvonic, poate o sa trebuiasca sa ma rog luni si ani pentru el.

Ce dubiu am eu acuma... si vreau sa aflu parerea celor avizati... Acuma.. dupa cum noi bine stim, Dumnezeu a lasat si liberul arbitru... Noi mergem catre Dumnezeu prin vointa noastra proprie, El ne lasa sa alegem daca vrem sau nu sa-L iubim... bine, este adevarat, cu mine, de exemplu, sau cu mama mea, Dumnezeu a facut in asa fel incat la un moment dat, intr-o anumita situatie, sa alegem sa ne indreptam catre El. Si asta a fost. Eu ma intreb acum... e bine sa ma rog sa-i dea Dumnezeu baiatului credinta in El? Poate ca Dumnezeu asteapta ca baiatul asta sa o ceara el singur, sa il cheme... si atunci o sa vina Dumnezeu la el... Eu ma gandesc ca Dumnezeu o sa faca o minune si o sa-l faca pe baiat sa se indrepte catre Dinsul...

Nu stiu cum sa fac mai bine.... O sa ma opresc aici cu istorisirea... ideea de baza cred ca ati inteles-o, si o sa fiu pe faza ca sa vad ce mai spuneti voi....

Va multumesc pentru sprijin. Doamne-Ajuta!
Zic si eu ce am auzit, daca viata ta se va impleti (e foarte important prin faptele pe care le faci, inclusiv rugaciunea)cu Duhul Sfant vei vedea alfel lucrurile, in principiu nu poti sa stii ce e mai bine, sa scape de belea si sa dea in alta sau el sa domine beleaua(permanent cu ajutorul tau, prin Taina casatoriei) pana la moarte, usor nu e in nici un caz, pentru ca e diferenta intre moarte si viata(in primul rand spirituala), sintagma :"morti vii" iti spune ceva?.Cred ca stii ca leacuri universale nu sunt(asta e o tampenie), medicamentul dedicat sufletului respectiv face minuni, ori aici e puterea duhovnicului, si numai al duhovnicului.Pana la urma faci ce vrei.

Edited by sorin2007, 22 March 2008 - 15:49.


#6
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postgiovaninnaa, on Mar 22 2008, 14:56, said:

O sa va spun o istorie. Sper sa nu va plictisesc si sa nu ma pierd in detalii.

Acum 4 luni am descoperit un tinar. Frumos foc. S-a facut ca ne-am apropiat. Si am gasit inauntrul acestei fatade un suflet chinuit... Pe cat e de frumos, pe atit e de chinuit... Baiatul are 25 de ani. Sportiv de performanta. Din asta traieste, altceva nu stie sa faca. Un baiat cu un fond bun, un suflet cald si.. culmea, in ciuda a ceea ce va voi povesti in continuare despre el, un suflet curat si bun... si.. naiv.

Insa... sufletul ii este acoperit de patimi. Patima alcoolului, patima jocurilor de noroc.. Patima autodistrugerii, intr-un cuvant. Isi risca tot viitorul. Depresiv, deznadajduit... Suparat crunt pe Dumnezeu, pe care il reneaga... A avut in viata cateva intamplari care TEORETIC ii justifica atitudinea ( spun teoretic, pentru ca scuza asta e doar a lui, a unui necredincios, insa din punctul meu de vedere renegarea lui Doamne-Doamne nu are justificare).

La ceva timp dupa ce am ajuns in intimitatea acestui baiat, si i-am aflat problemele, m-am trezit spunind, copleshita de starea in care el se afla... "Doamne, ajuta-ma sa il ajut cumva... " . Si de aici a inceput... Imediat am avut raspunsul, il pot ajuta rugandu-ma pentru el... Am inceput sa ma rog sa il ierte Dumnezeu, sa il scape de patimi... sa il vindece. Eu una am inteles ca baiatul este bolnav.

Lumea din jurul meu (laici) , fara exceptie, considera ca nu are scapare.... Ca din astea nu scapi. Eu... o tin pe a mea... ca daca vrea Dumnezeu, orice e posibil. Absolut orice lucru bun. Am mers la parintele meu duhovnic, si am pus la cale planul de lupta.... Dinsul mi-a spus sa citesc Acatistul Acoperamintului, si sa dau acatiste si la minastiri pentru el, ca sa se roage cei cu mai multa putere... Intre timp eu am inceput sa ma rog sa-i dea Dumnezeu, pe langa iertarea pacatelor, sa-l aduca la credinta. Sa-i dea vindecare, luminarea si linistirea sufletului si a mintii PRIN CREDINTA. M-am gandit ca daca-i da Dumnezeu credinta, daca-l aduce pe calea asta... ar fi cel mai bine.. ar scapa si de patimi, si ar castiga si binecuvantarea, minunea credintei in Dumnezeu...

Pot sa va spun ca lupta e grea, vrajmasul e suparat rau pe ceea ce incerc eu sa fac, si pe baiatul asta vrajmasul il tine prin niste legaturi foarte puternice, insa... eu nu deznadajduiesc. Vorba parintelui meu duhvonic, poate o sa trebuiasca sa ma rog luni si ani pentru el.

Ce dubiu am eu acuma... si vreau sa aflu parerea celor avizati... Acuma.. dupa cum noi bine stim, Dumnezeu a lasat si liberul arbitru... Noi mergem catre Dumnezeu prin vointa noastra proprie, El ne lasa sa alegem daca vrem sau nu sa-L iubim... bine, este adevarat, cu mine, de exemplu, sau cu mama mea, Dumnezeu a facut in asa fel incat la un moment dat, intr-o anumita situatie, sa alegem sa ne indreptam catre El. Si asta a fost. Eu ma intreb acum... e bine sa ma rog sa-i dea Dumnezeu baiatului credinta in El? Poate ca Dumnezeu asteapta ca baiatul asta sa o ceara el singur, sa il cheme... si atunci o sa vina Dumnezeu la el... Eu ma gandesc ca Dumnezeu o sa faca o minune si o sa-l faca pe baiat sa se indrepte catre Dinsul...

Nu stiu cum sa fac mai bine.... O sa ma opresc aici cu istorisirea... ideea de baza cred ca ati inteles-o, si o sa fiu pe faza ca sa vad ce mai spuneti voi....

Va multumesc pentru sprijin. Doamne-Ajuta!

       Daca ai fi lumina, l-ai ajuta si pe el. Daca nu stii cum sa-l ajuti, inseamna ca nu esti lumina. Daca nu ai lumina, esti oarba, la fel de oarba ca si el, ceea ce inseamna ca, ori te lasi condusa de el, ori il conduci tu pe el, tot in groapa veti cadea.
       Si apropo, lui Isus nu i-au trebuit niciodata ani sa redea vederea unui orb, cel mult minute. Daca duhovnicul tau nu poate sau nu stie cum sa faca acest lucru,  inseamna ca nu este ucenic al lui Hristos, ca altminteri ar face si el ce a facut Hristos si chiar altele mai mari ca acelea.

#7
raceman

raceman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 11.03.2008
E o chestiune foarte complicata sa incerci sa faci pe cineva sa se intoarca la credinta si eu consider ca numai prin credinta se poate face asta . Dragostea iarasi poate schimba modul de gandire a unui om . Anturajul de obicei strica modul de viata si de gandire a unui om . Nimic nu este imposibil daca ai vointa si speranta . Viata este o lupta in sine .

#8
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...avizati nu o sa gasesti aici, doar niste oameni dispusi sa te asculte.
parintele ti-a spus bine ce ti-a spus, roaga-te pentru el sustinut. de curand mama unui bun prieten s-a lasat de fumat, posteste, se impartaseste desi inainte il sicana pe propriul copil pentru credinta lui.
apoi prezenta ta cu tot ce inseamna ea o sa il ajute mult.

#9
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View Postgiovaninnaa, on Mar 22 2008, 14:56, said:

Pot sa va spun ca lupta e grea, vrajmasul e suparat rau pe ceea ce incerc eu sa fac, si pe baiatul asta vrajmasul il tine prin niste legaturi foarte puternice, insa... eu nu deznadajduiesc. Vorba parintelui meu duhvonic, poate o sa trebuiasca sa ma rog luni si ani pentru el.

Orice ai face sa nu incercati sa il exorcizati ca poate il exorcizati de tot ca pe fata aia de la televizor. Nu de alta, dar o exorcizare nereusita se lasa cu vreo 7 ani de puscarie...intr-un stat laic.

View Postgiovaninnaa, on Mar 22 2008, 14:56, said:

Eu ma gandesc ca Dumnezeu o sa faca o minune si o sa-l faca pe baiat sa se indrepte catre Dinsul...

Pai si cum ramane cu liberul arbitru de care pomeneai? Sau tii cu tot dinadinsul sa il aduci cu japca la credinta ta?

Edited by Dragon Warrior, 24 March 2008 - 11:47.


#10
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Eu zic sa te rogi sa-i vina ideea sa mearga la psiholog (pentru jocurile de noroc) si sa faca deszalcolizare.

Deci roaga-te ca sa se gandeasca la astea doua lucruri.

Pe urma, de fiecare data cand te intalnesti cu el, uita-te la el si zi in gandul tau: "Du-te la psiholog, du-te la dezalcolizare"

#11
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Si zi-i tot in gand sa iti dea niste bani...

#12
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007

View Postilie., on Mar 22 2008, 15:13, said:

o sa-l loveasca o boala, atunci o sa vada el .
Si asta o spui in cel mai curat spirit crestinesc, desigur.  :rolleyes:
Ce replici standard aveti si voi! :lol:

#13
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Lasa ca si initiatoarea topicului, la modul cum o arde cu doamne-doamne precum copii mici, se pare ca i-a fost spalat creierul de cand era foarte mititica. Spalat la peste 60 de grade si stors cu peste 1000rpm.

Si te mai intrebi de ce scrie in cartile de religie ca daca faci vreun rau te calca masina. Pai uite d-aia.

#14
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostNicanor, on Mar 24 2008, 10:59, said:

...avizati nu o sa gasesti aici, doar niste oameni dispusi sa te asculte.
parintele ti-a spus bine ce ti-a spus, roaga-te pentru el sustinut. de curand mama unui bun prieten s-a lasat de fumat, posteste, se impartaseste desi inainte il sicana pe propriul copil pentru credinta lui.
apoi prezenta ta cu tot ce inseamna ea o sa il ajute mult.

      Pana acum era atee si nu credea ca va arde in iad daca fumeaza, acum a devenit credincioasa si se teme ca va arde in iad nu numai daca fumeaza, da si daca nu merge la biserica duminica, nu posteste miercurea si vinerea, nu se inchina la icoane si daca nu respecta alte cateva sute de reguli.  Tu insa o consideri fericita si salvata?!

#15
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
yep. este muuult mai fericita. insa tu nu ai cum sa stii de ce.

#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostNicanor, on Mar 24 2008, 17:16, said:

yep. este muuult mai fericita. insa tu nu ai cum sa stii de ce.


       Ba tocmai, ca stiu de ce!

#17
cv4ro

cv4ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 22.01.2005
Giovaninnaa,

De la viata am invatat un lucru: sa nu consider pe nimeni o cauza pierduta. Toti avem sanse egale inaintea lui Dumnezeu in ce priveste mantuirea pentru ca Dumnezeu nu este partinitor.

Dar am o intrebare. Inainte sa iti ofer si eu un raspuns, te rog scrie-mi ce ai vrut sa spui prin: "S-a facut ca ne-am apropiat"?

Poti s-o faci chiar si printr-un pm!

Edited by cv4ro, 26 March 2008 - 01:55.


#18
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Mda. Hai sa iti povestesc eu cum e cu cauzele pierdute.

Unde locuiesc eu exista un nene care are un copil. Aproximez varsta acestuia undeva intre 18-22 de ani. Acel copil, sau fiu mai bine spus, este handicapat mintal. Dar este atat de rau incat nu recunoaste pe nimeni, nu reactioneaza la stimulii exteriori, scoate niste sunete animalice, se mai opreste din cand in cand in mijlocul strazii si incepe sa urle, face pipi si caca pe el iar taica-su se apuca sa il curete acolo, in mijlocul strazii, pentru ca altfel acea fiinta nu se mai opreste din urlat si refuza sa se mai miste din loc.

Taica-su bineinteles sa il plimba peste tot, il duce in mall, in hypermarketuri, etc, locuri publice de promenada. Multi oameni ii cunosc se mai opresc, mai schimba o vorba, vorbesc cu acea fiinta nefericita iar acesta nu da nici un semn ca ar recunoaste pe cineva, ca ar intelege ce i se spune, nu constientizeaza absolut nimic, nici macar rusinea pe care ar putea sa o provoace lui taica-su care il plimba zilnic (dar se pare ca taicasu nu are nici un fel de jena pana la urma). Nu stiu cum se numeste aceasta boala cumplita dar nu iti trebuie o diploma ca sa iti dai seama ca e incurabila. Eu de doi ani de cand il tot vad nu observ nici un fel de ameliorare. Tot un om un un creier care ii permite sa respire si...atat.

Asta este una dintre acele cauze pierdute. Fiinte care a trebui omorate pentru ca se chinuie. Orice veterniar ar omora un caine cu astfel de comportament din mila, pentru a nu-l lasa sa se chinuie.

Cateodata sunt profund scarbit de oamenii mult prea religiosi care chinuie fiinte in numele lui dumnezeu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate