Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

mi-as dori pareri avizate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#55
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postgiovaninnaa, on May 4 2008, 15:13, said:

va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pareri.

p.s. nu consider topicul inchis, dimpotriva, problemele celui descris cred ca sunt foarte des intalnite, si poate sunt destul de multi cei dornici sa afle pareri despre astfel de probleme... am simtit sa multumesc tuturor.

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 7
1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.  
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.  
3. Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea și femeia bărbatului.  
  
12. Celorlalți le grăiesc eu (Ap. Pavel), nu Domnul: Dacă un frate are o femeie necredincioasă, și ea voiește să viețuiască cu el, să nu o lase.  
13. Și o femeie, dacă are bărbat necredincios, și el binevoiește să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul.  
14. Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți.  
15. Dacă însă cel necredincios se desparte, să se despartă. În astfel de împrejurare, fratele sau sora nu sunt legați; căci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.  
16. Căci, ce știi tu, femeie, dacă îți vei mântui bărbatul? Sau ce știi tu, bărbate, dacă îți vei mântui femeia?  


Rugaciunea are mare putere, daca ne gindim numai la citi sau vindecat doar prin rugaciuni de boli care medicii nu stiau ce sint.
Dupa parerea mea o astfel de misiune este grea dar sfinta.

Legat de asta am citit odata o povestire a unui om credincios care era casatorit cu o atee necredincioasa. El se ruga in fiecare zi intr-o incapere separata, iar sotia lui ridea de el de fiecare data cind intra sa se roage. Asta s-a intimplat multi ani pina odata cind intr-o zi barbatul iesind de la rugaciune a fost vazut de sotie care a ris de el batjocoritor. Atunci barbatul s-a suparat tare, a intrat din nou in camera si a zis: Doamne nu mai suport sau eu sau ea.
Dupa citva timp femeia s-a imbolnavit si a murit, dar inainte de moarte a cerut sa fie spovedita de un preot.
Povestea asta a spus-o barbatul unui mare duhovnic roman. Duhovnicul i-a zis barbatului ca a facut mare pacat (ca s-a rugat pentru pedepsire), dar pentru ca la sfirsit femeia a revenit la credinta si s-a spovedit inseamna ca s-a sfirsit cu bine.

Am spus asta ca sa-ti faci o idee de cea ce li s-a intimplat altora.

#56
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View Postaltul, on May 5 2008, 00:29, said:

Legat de asta am citit odata o povestire a unui om credincios care era casatorit cu o atee necredincioasa. El se ruga in fiecare zi intr-o incapere separata, iar sotia lui ridea de el de fiecare data cind intra sa se roage. Asta s-a intimplat multi ani pina odata cind intr-o zi barbatul iesind de la rugaciune a fost vazut de sotie care a ris de el batjocoritor. Atunci barbatul s-a suparat tare, a intrat din nou in camera si a zis: Doamne nu mai suport sau eu sau ea.
Dupa citva timp femeia s-a imbolnavit si a murit, dar inainte de moarte a cerut sa fie spovedita de un preot.
Povestea asta a spus-o barbatul unui mare duhovnic roman. Duhovnicul i-a zis barbatului ca a facut mare pacat (ca s-a rugat pentru pedepsire), dar pentru ca la sfirsit femeia a revenit la credinta si s-a spovedit inseamna ca s-a sfirsit cu bine.

Am spus asta ca sa-ti faci o idee de cea ce li s-a intimplat altora.


Vai o sa mor.

Dar la pariu ca o sa mori si tu? ;)

Acum serios, momentul in care mori nu conteaza decat pentru cei din jurul tau. Pentru tine in nici un caz nu o sa conteze. Ori ca dai coltul la 20 de ani ori ca il dai la 120, tot la fel e pentru ala care da coltul. Pentru cei din jurul lui e mai naspa.

Daca eu sunt ateu si te rogi sa fiu pedepsit si a doua zi ma calca masina cum se cheama?

Dar daca eu sunt ateu si imi vad de treaba mea si a doua zi tu mori inecat cum se cheama?

Iti spun eu:

In primul caz se cheama pedeapsa dumenezeiasca. In al doilea caz se cheama vointa divina. Din punctul unui credincios de vedere. Din punctul unui ateu de vedere se cheama accidente.

Edited by Dragon Warrior, 05 May 2008 - 07:44.


#57
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Da' pana la urma s-a lasat ala de baut sau nu?
As paria ca nu, daca doamne-doamne ar fi facut o minune autoarea s-ar fi grabit sa ne anunte acest lucru.


Dar, tot frumos a ramas, sa-i multumeasca domnului pentru asta. :D

#58
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View Postlandscape10, on May 5 2008, 08:43, said:

Da' pana la urma s-a lasat ala de baut sau nu?
As paria ca nu, daca doamne-doamne ar fi facut o minune autoarea s-ar fi grabit sa ne anunte acest lucru.


Dar, tot frumos a ramas, sa-i multumeasca domnului pentru asta. :D
;)
daca era doar bautura si nu era violent era relativ ok
dar pana acum nu am intalnit un barbat cu acea boala care sa isi revina si sa nu se autodistruga si /au sa isi distruga familia si nu numai
cred ca sau despartit de mult :)

#59
dany73

dany73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.05.2008

View Postgiovaninnaa, on Mar 22 2008, 15:56, said:

O sa va spun o istorie. Sper sa nu va plictisesc si sa nu ma pierd in detalii.

Acum 4 luni am descoperit un tinar. Frumos foc. S-a facut ca ne-am apropiat. Si am gasit inauntrul acestei fatade un suflet chinuit... Pe cat e de frumos, pe atit e de chinuit... Baiatul are 25 de ani. Sportiv de performanta. Din asta traieste, altceva nu stie sa faca. Un baiat cu un fond bun, un suflet cald si.. culmea, in ciuda a ceea ce va voi povesti in continuare despre el, un suflet curat si bun... si.. naiv.

Insa... sufletul ii este acoperit de patimi. Patima alcoolului, patima jocurilor de noroc.. Patima autodistrugerii, intr-un cuvant. Isi risca tot viitorul. Depresiv, deznadajduit... Suparat crunt pe Dumnezeu, pe care il reneaga... A avut in viata cateva intamplari care TEORETIC ii justifica atitudinea ( spun teoretic, pentru ca scuza asta e doar a lui, a unui necredincios, insa din punctul meu de vedere renegarea lui Doamne-Doamne nu are justificare).

La ceva timp dupa ce am ajuns in intimitatea acestui baiat, si i-am aflat problemele, m-am trezit spunind, copleshita de starea in care el se afla... "Doamne, ajuta-ma sa il ajut cumva... " . Si de aici a inceput... Imediat am avut raspunsul, il pot ajuta rugandu-ma pentru el... Am inceput sa ma rog sa il ierte Dumnezeu, sa il scape de patimi... sa il vindece. Eu una am inteles ca baiatul este bolnav.

Lumea din jurul meu (laici) , fara exceptie, considera ca nu are scapare.... Ca din astea nu scapi. Eu... o tin pe a mea... ca daca vrea Dumnezeu, orice e posibil. Absolut orice lucru bun. Am mers la parintele meu duhovnic, si am pus la cale planul de lupta.... Dinsul mi-a spus sa citesc Acatistul Acoperamintului, si sa dau acatiste si la minastiri pentru el, ca sa se roage cei cu mai multa putere... Intre timp eu am inceput sa ma rog sa-i dea Dumnezeu, pe langa iertarea pacatelor, sa-l aduca la credinta. Sa-i dea vindecare, luminarea si linistirea sufletului si a mintii PRIN CREDINTA. M-am gandit ca daca-i da Dumnezeu credinta, daca-l aduce pe calea asta... ar fi cel mai bine.. ar scapa si de patimi, si ar castiga si binecuvantarea, minunea credintei in Dumnezeu...

Pot sa va spun ca lupta e grea, vrajmasul e suparat rau pe ceea ce incerc eu sa fac, si pe baiatul asta vrajmasul il tine prin niste legaturi foarte puternice, insa... eu nu deznadajduiesc. Vorba parintelui meu duhvonic, poate o sa trebuiasca sa ma rog luni si ani pentru el.

Ce dubiu am eu acuma... si vreau sa aflu parerea celor avizati... Acuma.. dupa cum noi bine stim, Dumnezeu a lasat si liberul arbitru... Noi mergem catre Dumnezeu prin vointa noastra proprie, El ne lasa sa alegem daca vrem sau nu sa-L iubim... bine, este adevarat, cu mine, de exemplu, sau cu mama mea, Dumnezeu a facut in asa fel incat la un moment dat, intr-o anumita situatie, sa alegem sa ne indreptam catre El. Si asta a fost. Eu ma intreb acum... e bine sa ma rog sa-i dea Dumnezeu baiatului credinta in El? Poate ca Dumnezeu asteapta ca baiatul asta sa o ceara el singur, sa il cheme... si atunci o sa vina Dumnezeu la el... Eu ma gandesc ca Dumnezeu o sa faca o minune si o sa-l faca pe baiat sa se indrepte catre Dinsul...

Nu stiu cum sa fac mai bine.... O sa ma opresc aici cu istorisirea... ideea de baza cred ca ati inteles-o, si o sa fiu pe faza ca sa vad ce mai spuneti voi....

Va multumesc pentru sprijin. Doamne-Ajuta!



Nu are vreo importanta daca ti-ai planuit sa-ti faci un viitor legat de el, sau nu. Faptul ca incerci sa-l ajuti e un lucru mare. In ziua de astazi suntem tot mai putin ajutati de catre oamenii de linga noi.
Te-ai intrebat daca e bine ca te rogi pentru revenirea lui la credinta, eu iti spun ca intilnirea ta cu el si ajutorul pe care "te-ai gandit "sa il oferi e deja probabil voia lui Dumnezeu care lucreaza prin oamenii care traiesc in jurul celor care au nevoie de ajutor. Asa ca stai linistita, daca gandesti si faci lucruri bune, ele sunt placute si de Dumnezeu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate