Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Antena comunicatii satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Vrea o banca sa instaleze o antena de comunicatii prin satelit, pentru internet, deasupra scarii mele. Radiatiile sunt la fel ca antenele GSM? Nu au dat nici o specificatie tehnica. Sediul lor o sa fie la parterul blocului, deci daca ii refuz o sa trebuiasca sa puna antena pe alta scara, in acelasi bloc.

In cazul in care antena e ok, cat ar trebuii sa le cer chirie? Ii am la mana cu ceva ca au sediul fix sub scara, sau pur si simplu nu vor ei sa mai cumpere vreo 20m de cablu, fiind singuri ca le accept instalarea antenei aici pe bloc. Pot sa le cer internet wireless gratuit la toata scara ca o conditie pentru instalare sau au viteza dinaia gen 2k/s ?

Edited by keeekeeess, 13 March 2008 - 20:20.


#2
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
1. Nu influenteaza blocul pe care se afla. Nu radiaza ca si antenele de GSM.
2. Nu poti cere internet gratuit la toata scara, cel mult tie sa-ti dea.

#3
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Nu pot cere doar eu, pentru ca-i spatiu comun (al asociatiei). Cred ca o sa fie x suma pentru asociatie si x pentru ap de la etajul 8.

Dar oare cata chirie sa cer si ii am la mana pentru faptul ca sediul lor e la parter in scara noastra? Blocul are vreo 5 scari, deci nu trebuie sa mute antena pe alt bloc.

Edited by keeekeeess, 13 March 2008 - 22:00.


#4
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,530
  • Înscris: 02.09.2006
Tinind cont ca va face umbra la terasa punind in pericol culturile agricole de pe bloc, cred ca poti cere 50000 de euro pe luna, internet gratis pentru tot blocul, cite un abonament gtatuit cu 5000 de minute incluse la mobil si cite un credit fara dobinda pentru fiecare locatar. Jenant !

#5
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Eu vb serios. La urma urmei banii se duc la asociatie, adica toti beneficiem de ei, dar daca-i ceva gen 100 de euro, ni-s deajuns antenele din jurul blocului, nu ne mai trebuiesc altele.

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Cu internetul nu se poate: e o retea privata. Nici o banca din lume nu va lasa 'intrusi' in reteaua ei. Nu exista wireless la antena de satelit, wireless-ul e altceva!
Cu banii e problema voastra. Noi platim, cum ai spus, cam 100 de euroi pe luna pentru antene GSM(mici, de 30X30 cm) instalate pe bloc sau la cineva in balcon. Inca n-am auzit pe nimeni sa se planga de 'radiatii' venite de la o astfel de antena. Cu atat mai putin de la una de satelit, la care 'radiatiile' sunt concentrate de parabola exact catre satelit. In ghidul de unda, daca nu e protejat cu capac, isi fac cuib fel de fel de insecte, dovada ca nu le face rau!

#7
c.rusu

c.rusu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.10.2005
Stiu ca un oficiu postal din zona plateste 75 de lei pe luna pentru antena .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate