Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Schimbare instalatie electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Intrebare de amator: exista vreo diferenta de calitate intre cablurile de cupru de 2.5mm2 care se gasesc pe piata?

Am gasit preturi care variaza intre 60 si 100 lei rola/100m, iar conductorii sunt produsi de diferite firme din Romania, China, Turcia, etc.

Care este diferenta calitativa intre ele? Lucrati/agreati un producator anume sau lucrati cu ce este mai ieftin (doar este cupru de 2.5)?

#38
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Exista o diferenta si destul de importanta. Spre exemplu, unele conductoare electrice ("litate", tip MYF sau cablurile MYYM) provenite cu precadere din China sau Turcia, nu sunt realizate continuu. Mai explicit, pentru a obtine rola de 100m lungime, din 20 in 20 de metri (mai mult sau mai putin), in izolatia conductorului, pentru a realiza continuitatea electrica, litele conductorului sunt suprapuse. Deci, rola conductorului nu este realizata pe intreaga lungime de 100 metri din aceleasi lițe. Deficienta asta am constat-o la o mare parte din conductoarele MYF si cablurile electrice MYYM comercializate la preturi suspect de mici. Problema e urmatoarea: e foarte greu de aflat, luandu-ne numai dupa tara de provenienta, daca sigur conductoarele litate prezinta deficienta mentionata sau nu.

Daca te referi la conductori tip FY 2,5mmp, atunci si aici am vazut mici diferente. Spre exemplu anul trecut, am vazut un cablu de 2,5mmp de provenienta China care era cotat ca fiind FY 2,5mmp, dar in realitate, era aluminiu suflat cu un strat subtire de cupru. Exemplul asta nu l-am intalnit numai la cablurile pentru instalatii electrice, ci si la cablurile folosite in audio, intre amplificator si incintele acustice.

Deci, mare atentie! S-a umplut piata de chiciuri si de patroni oportunisti.

Numai Bine

#39
alexossul

alexossul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2010
Salutare la toata lumea,
As avea nevoie de cateva sfaturi legate de instalatia electrica pe care trebuie sa o fac in viit apropiat.Mai exact este vorba despre o anexa la curte care contine :
-un hol  
- o baie
-o bucatarie(nu prea mare)
-o camera(living)
Am aplecat urechea in stanga si in dreapta pe ici pe colo,am discutat cu un electrician(din pacate nu la fata locului) si am aflat urmatoarele:
-se pleca din contor pana la panoul ce va fi instalat cu conductor de minim 4mm
-fiecare camera sa aibe cate doua sigurante bipolare ,una pe prize una pt iluminat
-pt prize conductor 2,5mm iar iluminat 1,5
-sigurantele pt ilumiat sa fie de 6A sau 10 A in functie de cate becuri iar pt prize 16 A sau 20-25A pt mai multe prize
-pt prize in  baie necesar siguranta diferentiala la 300 miliamperi
-la bucatrie si baie se trage si fir de impamantare la corpurile de iluminat.
-am invatat cum sa cositoresc firele pt doze(proba practica)

Acum daca ma puteti sfatuii am o serie de intrebari:
1.In tabloul cel nou trebuie sa pun o siguranta generala care sa imi opreasca curentul pe toata anexa? de cati A trebuie sa fie?
2.As vrea ca in baie sa montez 3 prize(cu capac), una pt un boiler una pt masina de spalat si una langa oglinda pt diverse.este ok? ce siguranta mi-ar trebuii sa sustina toate cele 3? este necesar sa trag din tablou circuite separate pt fiecare priza sau este suficient un singur circuit pana in doza(care va fi pe hol nu in baie)iar din doza sa plec la cele 3 prize.
3.Pentru prizele din bucatarie 4-5 prize e suficient un circuit pana in doza iar din doza sa plec la fiecare priza? ce siguranta ar trebuii ,cati A?
4.Este permis ca la prize sa plec" din una in alta"? sau trebuie sa trag conductori separat de la doza pt fiecare priza in parte?
5.Este necesara doza pt corpurile de iluminat daca sunt decat 2 pe camera?
6.Ca tub de protectie este ok "copex" sau tevile din pvc? am inteles ca tevile din pvc le pot curba cu un pistol cu aer cald.curbarea o pot face dupa introducerea conductorilor ? este pericol sa se topeasca izolatia firelor?

Va multumesc anticipat si as aprecia daca v-ati rapii putin timp pentru un ucenic ca mine.!

#40
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007

View Postalexossul, on 6th February 2012, 16:36, said:

Acum daca ma puteti sfatuii am o serie de intrebari:
1.In tabloul cel nou trebuie sa pun o siguranta generala care sa imi opreasca curentul pe toata anexa? de cati A trebuie sa fie?
2.As vrea ca in baie sa montez 3 prize(cu capac), una pt un boiler una pt masina de spalat si una langa oglinda pt diverse.este ok? ce siguranta mi-ar trebuii sa sustina toate cele 3? este necesar sa trag din tablou circuite separate pt fiecare priza sau este suficient un singur circuit pana in doza(care va fi pe hol nu in baie)iar din doza sa plec la cele 3 prize.
3.Pentru prizele din bucatarie 4-5 prize e suficient un circuit pana in doza iar din doza sa plec la fiecare priza? ce siguranta ar trebuii ,cati A?
4.Este permis ca la prize sa plec" din una in alta"? sau trebuie sa trag conductori separat de la doza pt fiecare priza in parte?
5.Este necesara doza pt corpurile de iluminat daca sunt decat 2 pe camera?
6.Ca tub de protectie este ok "copex" sau tevile din pvc? am inteles ca tevile din pvc le pot curba cu un pistol cu aer cald.curbarea o pot face dupa introducerea conductorilor ? este pericol sa se topeasca izolatia firelor?

Va multumesc anticipat si as aprecia daca v-ati rapii putin timp pentru un ucenic ca mine.!

1. Nu este nevoie sa montati o siguranta generala in noul tablou, daca aveti o siguranta generala, si mai mult ca sigur ca aveti, in tabloul de distributie principal (TDP) al casei. Aici ar trebui facuta o verificare, daca siguranta generala din tabloul principal al casei are o valoare care permite protejarea noii sectiunii a cablului electric care trebuie tras de la TDP la noul tabloul (care va fi un tablou de distributie secundar, in continoare il voi denumi TDS). Acel conductor de 4mm de care va zis electricianul, trebuie sa corespunda pentru o anumita valoare a sigurantei generale. Deci, nu se alege sectiunea acelui conductor de la TDP la TDS, asa, cum ii se nazare electricianului. Trebuie facute niste verificari. Deci, pentru inceput mentionati ce valoare are siguranta generala din imediata vecinatate a contorului de energie electrica. De abia dupa aceea va pot confirma daca conductorul de 4mmp de care spuneati este potrivit.

2. In baie o sa va trebuiasca doua sigurante electrice, una pentru masina de spalat si inca una pentru boiler si diverse.

3. Aici ar trebui sa ne mentionati consumatori pe care vreti sa-i conectati in acele prize pentru a se putea formula o solutie pertinenta.

4. Este permis sa plecati de la o priza in alta cu observatia ca puterea instalata pe circuitul respectiv de prize sa nu depaseasca 2kW. Nu uitati, numarul maxim de prize electrice protejate de o siguranta electrica nu trebuie sa fie mai mare de 10.

5. Conformativ normativului I7, daca iluminatul si prizele lucreaza la aceeasi tensiune nominala, si mai ales ca este vorba de o anexa a casei, puteti folosi doze comune de iluminat si prize. Doza de iluminat care face legatura locului de lampa cu comutatorul trebuie sa existe, de recomandat, separat de circuitul de prize (dar nu este obligatoriu).

6. Puteti folosi copex sau tevi. In cazul utilizarii tevilor, acestea nu se curbeaza, ci se achizitioneaza separat, la preturi modice, coturi prefabricate (se gasesc in comert in functie de diametru tevilor folosite). Solutia cu tevi e mult mai practica din cauza ca puteti schimba, mai tarziu, conductoarele, pe cand la copex, schimbarea conductoarelor e mult mai dificila, mai ales cu cat lungimea circuitului e mai mare. Deci, sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti.

Editare ulterioare: Conform ultimelor normative in vigoare, circuitele cu un consum cel mult sau egal cu 32A se protejeaza cu diferentiale de 30mA. Daca consumul trece de 32A, atunci se adopta diferentiale spre ex. de 300mA.

Numai Bine

Edited by donpetru, 06 February 2012 - 18:45.


#41
alexossul

alexossul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2010

View Postdonpetru, on 6th February 2012, 18:37, said:

1. Nu este nevoie sa montati o siguranta generala in noul tablou, daca aveti o siguranta generala, si mai mult ca sigur ca aveti, in tabloul de distributie principal (TDP) al casei. Aici ar trebui facuta o verificare, daca siguranta generala din tabloul principal al casei are o valoare care permite protejarea noii sectiunii a cablului electric care trebuie tras de la TDP la noul tabloul (care va fi un tablou de distributie secundar, in continoare il voi denumi TDS). Acel conductor de 4mm de care va zis electricianul, trebuie sa corespunda pentru o anumita valoare a sigurantei generale. Deci, nu se alege sectiunea acelui conductor de la TDP la TDS, asa, cum ii se nazare electricianului. Trebuie facute niste verificari. Deci, pentru inceput mentionati ce valoare are siguranta generala din imediata vecinatate a contorului de energie electrica. De abia dupa aceea va pot confirma daca conductorul de 4mmp de care spuneati este potrivit.

2. In baie o sa va trebuiasca doua sigurante electrice, una pentru masina de spalat si inca una pentru boiler si diverse.

3. Aici ar trebui sa ne mentionati consumatori pe care vreti sa-i conectati in acele prize pentru a se putea formula o solutie pertinenta.

4. Este permis sa plecati de la o priza in alta cu observatia ca puterea instalata pe circuitul respectiv de prize sa nu depaseasca 2kW. Nu uitati, numarul maxim de prize electrice protejate de o siguranta electrica nu trebuie sa fie mai mare de 10.

5. Conformativ normativului I7, daca iluminatul si prizele lucreaza la aceeasi tensiune nominala, si mai ales ca este vorba de o anexa a casei, puteti folosi doze comune de iluminat si prize. Doza de iluminat care face legatura locului de lampa cu comutatorul trebuie sa existe, de recomandat, separat de circuitul de prize (dar nu este obligatoriu).

6. Puteti folosi copex sau tevi. In cazul utilizarii tevilor, acestea nu se curbeaza, ci se achizitioneaza separat, la preturi modice, coturi prefabricate (se gasesc in comert in functie de diametru tevilor folosite). Solutia cu tevi e mult mai practica din cauza ca puteti schimba, mai tarziu, conductoarele, pe cand la copex, schimbarea conductoarelor e mult mai dificila, mai ales cu cat lungimea circuitului e mai mare. Deci, sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti.

Editare ulterioare: Conform ultimelor normative in vigoare, circuitele cu un consum cel mult sau egal cu 32A se protejeaza cu diferentiale de 30mA. Daca consumul trece de 32A, atunci se adopta diferentiale spre ex. de 300mA.

Numai Bine

Va multumesc pentru sfaturi si recomandari....:

1.M-am gandit la o siguranta generala pt TDS pentru ca pe viitor daca modific ceva la vechea casa(la care dupa finalizarea anexei voi face ceva modificari incluzand si instalatia electrica,deci un alt TDS) sa nu intrerup curentul si in noua constructie(anexa) si invers.(aceasta anexa va fi folosita in permanenta deoarece acolo va fi baia si se va muta bucataria).sau care este rezolvarea sa pot lucra la una din instalatii fara a le oprii pe amandoua.?
Siguranta generala  din TDP este de 32 A
2.Cele doua sigurante pt prizele din baie de care vor fi ?diferentiale ambele? cati A? pt iluminat in baie trebuie siguranta diferentiala?(la fel ce valoare pt doua corpuri de iluminat )
3.In bucatarie voi avea :frigider,cuptor cu microunde,poate ocazional un cuptor elctric, un boiler electric ( cel mai mic boiler) pt apa calda de la chiuveta si lucruri marinte gen mixer si alte minuni de ale bucatariei.(lucruri pe care le am si acum in casa care merg pe instalatia veche facuta de nush cine fara impamantare si fara prea multa silinta cu care nu am avut probleme pana acum si nu as vrea sa am nici de acum inainte)
4,5,6.Cred ca am inteles.

Va multumesc.

#42
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
1. Daca doriti sa lucrati in instalatii fara sa opriti curentul in toata casa, atunci e bine sa prevedeti sigurante separate pentru anexa si restul casei. Daca siguranta generala e de 32A, atunci sigurantele (iluminat si prize) pentru anexa, respectiv iluminat si prize (in restul casei) vor trebui sa aiba o valoare mai mica de 32A. Spre exemplu, in anexa, daca tinem cont si de puterea instalata aproximativa care s-ar putea deduce pe baza consumatorilor pe care intentionati sa-i aveti, ati putea sa folosi doua sigurante automate, pentru prize (un 20A), respectiv iluminat ( 6A sau 10A).

2.  In baie e bine sa folositi sigurante diferentiale iar mai nou, in cazul corpurilor de iluminat (nu numai in baie) se va prevede un conductor PE pe langa cel de nul si faza. Conductorul PE se va leaga la partea metalica (suport) a corpului de iluminat. E o masura obligatorie la orice instalatie electrica. Referitor la acele sigurante automate diferentiale, acestea trebuie sa fie dimensionate tinand cont si de valoarea sigurantei generale cat si de consumul preconizat. La masina de spalat e suficient o siguranta de 20A, iar la ceilalti consumatori e bine sa aveti o siguranta de 16A sau 20A. Conductoarele se vor alege de o sectiune proprie valorii curentului sigurantelor automate, pentru ca siguranta automata protejeaza conductorul de alimentare a consumatorilor, si NU consumatorii.

Numai Bine

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate