Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

usa termopan balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Puteti sa-mi spuneti si mie usa de termopan de la balcon cum sa o comand  toata cu sticla sau jumatate sticla(partea de sus) si PVC in partea de jos. Cum ar fi mai bine? ma gandeam sa fie PVC in partea de jos pe considerentul de a nu se vedea in balcon, dar nu stiu cum se comporta PVC-ul in timp.

Multi m-au sfatuit sa o fac toata cu sticla, ca-i mai elegant.

Are cineva facut asa?

Ca si pret costa la fel.

Multumesc si astept cateva pareri care sa ma ajute sa i-au cea mai buna decizie.

#2
peperoni_sst

peperoni_sst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.11.2007
Depinde de gusturi... In schimb daca te hotarasti la PVC (placa veka sau placa weiss) cere relatii cu privire la ingalbenire
fata de profil (cele de proasta calitate se ingalbenesc  :puke: ), si sa fie de 24mm grosime ;)
Succese :OK:

#3
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Eu am facut asa: usa complet din sticla(arata mult mai bine), oscilobatanta, si cu usa de plasa.Fereastra de langa usa de la balcon este fixa, dar cu un glaf lat de 25 cm ca sa tin florile. Glaful l-am luat de la bricostore, pentruca e mai ieftin si mai estetic decat cele pe care le au astia cu termopane!

#4
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Profilul este Rehau, asa am mai fost sfatuiti sa o facem toata cu sticla, dar mai doream pareri, la asta ma gandesc ca poate in timp se poate ingalbeni pvc-ul asta de la soare, iar sticla tot sticla ramane, se sterge si este si mai elegant asa.

Mai astept pareri.

#5
peperoni_sst

peperoni_sst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.11.2007
Profilul este Rehau
[quote]
Stiai ca prinderea suruburilor de la balamale este numai in plastic?! :rolleyes: :nonobad:  
Macar sa-ti puna 4 balamale :peacefingers:

#6
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
vreau si eu sa mi pun termopan la balcon, dar vreau sa desfintez fereastra de langa , daram pervazul ala si fac 2 usi mari din termopan sau o usa culisabila. cum o fi mai bine? 2 usi sau una culisabila? si cam la ce bani sa ma astept

#7
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View Postam-draci, on Mar 6 2008, 16:26, said:

vreau si eu sa mi pun termopan la balcon, dar vreau sa desfintez fereastra de langa , daram pervazul ala si fac 2 usi mari din termopan sau o usa culisabila. cum o fi mai bine? 2 usi sau una culisabila? si cam la ce bani sa ma astept
Pentru daramarea pervazului iti trebuie autorizatie de la primarie!
Sistemul prin glisare este mai estetic, dar mecanismul in sine este destul de scump, sa te astepti la cel putin 500e in plus fata de un termopan normal!!!

Edited by doina-manuela, 06 March 2008 - 16:38.


#8
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View Postdoina-manuela, on Mar 6 2008, 16:36, said:

Pentru daramarea pervazului iti trebuie autorizatie de la primarie!
Sistemul prin glisare este mai estetic, dar mecanismul in sine este destul de scump, sa te astepti la cel putin 500e in plus fata de un termopan normal!!!
pai pt ce mi trebuie autorizatie, nu sustine nimic ala

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
La balcon daca pui termopan incearca sa cauti si o grila de ventilare speciala pentru el ca sa fii sigur ca nu te trezesti cu mucegai pe perete si in plus mai asigura si ventilare atunci cand este nevoie.

View Postam-draci, on Mar 6 2008, 16:38, said:

pai pt ce mi trebuie autorizatie, nu sustine nimic ala
Nu trebuie sa sustina ceva, teoretic tot ai nevoie de autorizatie.

P.S Stii ca blocul sta in picioare chiar si daca ii dai un panou (asta daca stii modul in care sunt construite blocurile) jos? Daca pervazul ala nu sustine ceva nu inseamna ca ai voie sa darami blocul pentru ca vrei tu. Ai voie dupa ce ai autorizatia, daca o primesti.

Edited by d4m4g3, 06 March 2008 - 16:41.


#10
peperoni_sst

peperoni_sst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.11.2007
Nu este nevoie de autorizatie ptr.asa ceva, dar iti trebuie noroc (sa nu fie beton ci bca) si chef de munca :)
Daca ai balconul inchis cu termopan s-au intentionezi in viitor, + daca ai si bani, poti sa montezi si glisanta.
Cat despre grila de aerisire... asa ceva pune GEALAN care se lauda cu ferestre inteligente :lol:
Secretul este in curatenie si imbunatatirea aerului :rolleyes:
Succese!

#11
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Nu mai induceti lumea in eroare....orice modificare trebuie teoretic autorizata.Daca omul vrea sa le faca totusi le face pe riscul lui...Dar mai ales la bloc daca te vede un vecin cu o bucata de BCA te si reclama!  Amenda e de la 3000 ron in sus!

Art. 11/legea 50/91 republicata privind autorizarea lucrarilor de constructii
(1)Se pot executa fără autorizație de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență, caracteristicile inițiale ale construcțiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
a)reparații la împrejmuiri, acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate;
b)reparații și înlocuiri de tâmplărie interioară și exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor și tâmplăriei;
c)reparații și înlocuiri de sobe de încălzit;
d)zugrăveli și vopsitorii interioare;
e)zugrăveli și vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de fațadă și culorile clădirilor;
f)reparații la instalațiile interioare, la branșamentele și racordurile exterioare, de orice fel, aferente construcțiilor, în limitele proprietății, montarea sistemelor locale de încălzire și de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum și montarea aparatelor individuale de climatizare și/sau de contorizare a consumurilor de utilități;
g)reparații și înlocuiri la pardoseli;
h)reparații și înlocuiri la finisaje interioare și exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea -, la trotuare, la ziduri de sprijin și la scări de acces, fără modificarea calității și a aspectului elementelor constructive;

#12
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
ce aiurea... e un pervaz ...nu sustine nimic e ca si cum as scoate gresia de pe jos ...nu implica nimic din rezistentza blocului ....si stiu ca trebuie autorizatie ...doar ca e aiurea ...atunci sa vb altfel;
eu nu am avut balcon, vechiul proprietar a facut balcon si normal iesirea in balcon a daramat la fel...jumate din pervazul ferestrei (la care vreau sa daram eu cealalta jumatate) si a facut balcon ...normal omul a facut autorizatie etc ...ma ajuta pe mine cu ceva afacerea asta ?

#13
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Intr-un fel te ajuta...adica ai un argument in plus cand te duci la discutie la arhitectul de la primaria de care apartii. cel mai bine du-te la primarie si sfatuiestete cu cei de acolo, vorba dulce mult aduce.... Ca la o adica tot ei vin cu amenzile!

#14
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Am mai primit si alte sfaturi si am ales sa o fac din sticla clara sus si in partea de jos cu sticla ornamentala mata, iar la mijloc cu un profil de termopan, aceasta usa are si avantajul, pe langa faptul ca este mai estetica si inlocuirea numai a unei parti de geam in caz ca se sparge vreodata vreo bucata.

Usa cu placa PVC jos, pe langa faptul ca pare ca o usa de magazin(asa mi-au zis multi), deci mai putin estetica pentru o camera de bloc, se poate in timp sa se ingalbeneasca materialul daca nu este pus din cel mai bun.

Sper ca am ales cel mai bine pana la urma.

Multumesc pentru sfaturi.

#15
mig10k

mig10k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.07.2005

View Postmiki3, on Mar 10 2008, 15:24, said:

Am mai primit si alte sfaturi si am ales sa o fac din sticla clara sus si in partea de jos cu sticla ornamentala mata, iar la mijloc cu un profil de termopan, aceasta usa are si avantajul, pe langa faptul ca este mai estetica si inlocuirea numai a unei parti de geam in caz ca se sparge vreodata vreo bucata.

Usa cu placa PVC jos, pe langa faptul ca pare ca o usa de magazin(asa mi-au zis multi), deci mai putin estetica pentru o camera de bloc, se poate in timp sa se ingalbeneasca materialul daca nu este pus din cel mai bun.

Sper ca am ales cel mai bine pana la urma.

Multumesc pentru sfaturi.

Daca vrei usi si ferestre din termopan facute dupa cum iti place tie da un pm daca esti din Iasi sau imprejurimi (Pascani, Targu Frumos etc.).
Vorbim si iti facem o oferta foarte buna.  ^_^

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate