Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

Experiente inedite cu GPS-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
spartan

spartan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.01.2007
Si eu am fost curios sa testez GPS-ul in avion. Am zburat pana la Barcelona si retur cu un A320. La dus viteza maxima a fost de 860 km/ora. Cand am venit, nnu stiu de ce, avionul a atins viteza maxima de 1017 km/ora. Insotitoarea de bord a facut ochii mari cand m-a vazut cu aparatul, dar dupa ce am convins-o ca nu e telefon mobil a tacut. E fain sa stii unde te afli si cum mergi, mai ales ca avionul nu avea monitoare. Receptia satelitilor a fost destul de usoara, bineinteles, langa fereastra

#20
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View Postjacobo, on Mar 1 2008, 13:27, said:

Apropo de sistemul GPS imi aduc aminte de zilele urmatoare incidentului atacului din NY prin Marea Rosie si chiar in Oceanul Atlantic am descoperit erori de pozitie introduse  intentionat de chiar 2 mile marine.  Ideea este ca nu trebuie sa avem incredere in aparate chiar daca se numeste GPS.



GPS-urile nu sunt facute sa mergi orbeste dupa ele ci pentru a te ajuta in orientare, daca exista posibilitatea sa iti "dea mura-n gura" cu atat mai bine dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa inveti navigatia aeriana sau maritima.

#21
buzz77

buzz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.09.2003
Salut!

M-am dat si eu cu GPS-ul in avion (Mio P350).
Am folsit GPS Tracker penntru a culege datele traseului (GPX), pe care le-am convertit pe www.gpsvisualizer.com in KMZ de Google Earth (cu gradient de viteza). Rezultatul e destul de interesant...

O zi buna,

Buzz77

Attached Files


Edited by buzz77, 05 March 2008 - 13:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate