Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#109
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006
am instalat azi Ubuntu 8.10 si imi place destul de mult. imi place ca au lucrat la conexiunile 3g, CDMA. ubuntu 8.04 nu l-am putu folosi din cauza ca nu reuseam sa ma conectez cu CDMA.

#110
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006

 rsumy, on Oct 30 2008, 17:27, said:

Merci mult... :) .
Puteam sa astept mult si bine cu Update Manager  :D  (eram "setat" pe Long term support releases only (LTS) in Software Sources)....
Pana la urma am facut o instalare "curata". :)
Primele impresii:
- viteza mai mare ("parerea mea") decat 8.04;
- sudo passwd root merge;
- Hardware drivers merge;
Probleme:
- Totem Movie Player nu reda subtitrarile la filmele DivX (Subtitles = Empty; filmul .avi si subtitrarea au acelasi nume si sunt in acelasi folder); la 8.04 nu aveam aceasta problema;
- deschiderea fisierelor text cu gedit dureaza cca. 15-20 sec.; la 8.04 nu aveam aceasta problema;

OpenOffice.org:
Am observat ca versiunea cu care a venit 8.10 este tot Oo 2.4, desi a aparut Oo 3.0 pentru Linux...
Attached File  Oo_2.4.png   781.18K   40 downloads

Rezolvare:
1. System > Administration > Software Sources > Third-Party Software > Add...
deb http://ppa.launchpad.net/openoffice-pkgs/ubuntu intrepid main
si
deb-src http://ppa.launchpad.net/openoffice-pkgs/ubuntu intrepid main
2. System > Administration > Update Manager > ...Install Updates (158.6 MB !!!);
Attached File  Oo_3.0.png   590.02K   50 downloads

rsumy

Edited by rsumy, 01 November 2008 - 16:51.


#111
iugamarian

iugamarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 30.03.2007
Am facut un cd cu instalare offline pentru Ubuntu 8.10 desktop i386
de codecuri, flash, java, wine si mai cititi voi acolo la:

http://thepiratebay....tare.ubuntu.810

In descriere am pus instructiunile de facere a cd-ului.

#112
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Nenea Ubuntu dupa ce ca a pus niste drivere video la restricted de tot rasul, nu vrea sa ma lase sa instalez envy 1.1.1 ci doar cel din synaptic care este mai vechi... anyway am instalat cu cel din synaptic driverul placii... 3d din pom, dezistaleaza, baga iar restricted... acum numai intra nici in jocuri sau orice fel de aplicatie 3d...  ceva solutii?

#113
phoenix12345

phoenix12345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 03.12.2006
Instaleaza ultima versiune a driver-ului.

#114
last_moromete

last_moromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.02.2008

 rokyronnie, on Nov 1 2008, 11:09, said:

Stiu ce vrei sa zici, volumele stiu care sunt, si sunt date tare si degeaba, in setari am mai multe tipuri de ALSA, si sunt impartzite pe canale, ceea ce e ciudat ca nu am si un canal general, adica ar trebui sa fie ALSA dar pe ala nu imi scoate sunet decat in boxele fata
Ai dreptate... Am instalat și eu 8.10, și îmi scoate sunet doar pe 4 canale (front R-L, center, subwoofer). E aici http://ubuntuforums....d=1#post6084650 un nene care zice că a rezolvat, dar nu e foarte clar cum. Mai încerc...

#115
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Daca rezolvi sa-mi spui ce si cum ai facut :P

#116
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

 phoenix12345, on Nov 2 2008, 11:47, said:

Instaleaza ultima versiune a driver-ului.



Un How To nu imi dai?

#117
unu121

unu121

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.02.2008
salutare la toti.Sunt si eu nou in Ubuntu 8.10 si vreau sa spun ca sunt multumit de el, il invat pe parcurs.Va rog frumos sa ma ajutati cu o problema: nu pot sa deschid filmele  <_< , am instalat Real Player, VLC, mplayer si nu pot sa deschid cu nici unul  :angry:

#118
last_moromete

last_moromete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.02.2008

 unu121, on Nov 8 2008, 11:09, said:

salutare la toti.Sunt si eu nou in Ubuntu 8.10 si vreau sa spun ca sunt multumit de el, il invat pe parcurs.Va rog frumos sa ma ajutati cu o problema: nu pot sa deschid filmele  <_< , am instalat Real Player, VLC, mplayer si nu pot sa deschid cu nici unul  :angry:

Cum ai instalat? Ai folosit Synapticul? Odată cu playerul ar fi trebuit să se mai instaleze niște dependințe... Încearcă și playerul implicit (Totem) din Aplicații --> Muzică și filme --> Player pentru filme. S-ar putea să-ți spună el ce-ți lipsește (probabil Gstreamer).

#119
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004
Din "Add/Remove Software" cauti si instalezi "Ubuntu restricted extras".

#120
unu121

unu121

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.02.2008
VLC-ul si Mplayer-ul le-am instalat prin Synaptic, RealPlayer direct de pe site.Problema este ca atunci cand dau sa deschid filmul, se deschide player-ul (oricare dintre ele) si dupa care se inchide singur.

#121
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
incearca sa rulezi playerul din consola.
Si pune aici output-ul dupa ce se inchide.

#122
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
M-a dezamăgit ca naiba Ibexul. Colac peste pupăză, parcă versiunile x.10 sunt condamnate să-mi moară încă de la boot-are. Bineînțeles, de data asta nici n-a mai fost în stare să intre cu interfața grafică (driver video pauză, nici măcar openchrome sau vesa). Ubuntu nu e linux pentru oricine, asta îmi e clar deja. Versiunea beta mergea binișor...asta e ciuciu-bau. Cum de progresul e un regres, nu știu.
Mno, noi să fim sănătoși...

#123
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

 Nick_White, on Oct 30 2008, 22:39, said:

L-am incercat asa, rapid.

Ca imbunatatiri:
- merge Internet-ul cu IP static (pe <=8.04 nu mergea)
- arata mai bine interfata

Deja am observat un bug (pe care l-au mai "patit" si altii): Administration -> Hardware drivers => crash.
Ciudat, la ei la bug-uri scrie că e probleme cu IP static, iar la mine pe 8.04 merge cu IP static. Tare faza!

 tu_bizon, on Oct 31 2008, 11:18, said:

Nici la mine nu crapa Hardware drivers... insa driverul oferit de NVidia pt FX5500 este mai vechi. Cel din Ubuntu 8.04 mergea perfect, la asta am aceleasi buguri ca in 7.10

:bandit: NVidia
Da, se și spune că plăcile vechi sunt cu bai. :(

 webulxpert, on Nov 1 2008, 14:10, said:

am instalat azi ubuntu 8.10 si imi place destul de mult. imi place ca au lucrat la conexiunile 3g, CDMA. ubuntu 8.04 nu l-am putu folosi din cauza ca nu reuseam sa ma conectez cu CDMA.
Eu nu prea pricep treaba asta.. Eu cu orice terminal CDMA mă conectam fără probleme pe orice Ubuntu cu scriptul de la Zapp de pe site și cu puțin ajutor de pe forumul ubuntu..

#124
unu121

unu121

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.02.2008
salutare
cred ca am rezolvat problema cu inchiderea neasteptata a player-ului.I-am mai facut niste update-uri si am dat restart la calc.Dar acum am alta problema.In timp ce imi ruleaza filmul, o data la cateva minute imi dispare sunetul pentru 1-3 secunde :huh: o fi oare din cauza ktorrent-ului?A mai intalnit cineva asemenea probleme?

#125
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

 Cap-shoot, on Nov 2 2008, 23:03, said:

Un How To nu imi dai?
Vezi: Comprehensive Multimedia & Video Howto

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/intrepid.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list

wget -q http://packages.medibuntu.org/medibuntu-key.gpg -O- | sudo apt-key add - && sudo apt-get update
32-Bit Ubuntu Users:
sudo apt-get remove gnash gnash-common libflashsupport mozilla-plugin-gnash swfdec-mozilla && sudo apt-get install alsa-oss faac faad flashplugin-nonfree gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-plugins-bad gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse gstreamer0.10-plugins-ugly gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse gstreamer0.10-pitfdll libavcodec-unstripped-51 libmp3lame0 non-free-codecs sun-java6-fonts sun-java6-jre sun-java6-plugin unrar
Note: Those of you installing Sun Java will be asked to accept an end-user license agreement (EULA) before the installation of the Sun Java packages begins. Press the tab key on your keyboard (above the caps lock key), followed by the enter key to accept the EULA and complete the installation.

comanda kilometrica de mai sus se face select & copy si se pasteaza in konsola/terminal cu click pe butonul din mijloc al mouse-ului ;)

#126
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006

 iugamarian, on Nov 2 2008, 07:54, said:

Am facut un cd cu instalare offline pentru Ubuntu 8.10 desktop i386
de codecuri, flash, java, wine si mai cititi voi acolo la:

http://thepiratebay....tare.ubuntu.810

In descriere am pus instructiunile de facere a cd-ului.


interesanta chestie, si chiar utila. pana acum nu am stiut.

cum instalez automat tot ce am salavat .deb pe cd ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate