Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Incaltaminte benefica...

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gilica

gilica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.03.2007
Nu stiu daca postez la sectiunea corecta dar ma gindesc ca aici as putea gasi "niste" raspunsuri. Pe scurt: Multi oameni au un serviciu care presupune statul in picioare mai mult sau mai putin, lucru care nu e benefic pt coloana noastra vertebrala, acum vine intrabarea mea...exista incaltaminte care sa faca statul in picioare mai putin "letal " sau obositor pt coloana ? Nu stiu daca m-am exprimat corect insa presupun ca a-ti inteles ideea, incaltaminte cit mai confortabila pt statul in picioare indelungat....
:huh:

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
fara tocuri.

#3
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
Fara tocuri, talpa cat mai joasa, sa nu te stranga (ma refer si la sireturi, elastic etc. in fine cat mai lejeri), sa nu transpiri prea mult in ei (bine aerisiti).
Daca ai un loc de munca care presupune multe ore de stat in picioare sa stii ca nu doar coloana sufera. In primul rand gambele, afectiuni vasculare. Incearca macar sa te plimbi la locul de munca.
Coloana se poate "repara" cu niste exercitii de gimnastica inainte si dupa servici. Banuiesc ca ai si o pozitie vicioasa mai dinainte.

Incearca sa eviti astfel de locuri de munca.

#4
gilica

gilica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.03.2007
Bun, un raspuns mai complet. Stie cineva ceva de incaltamintea cu talpa ortopedica?....am mai citit pe undeva cum ca pantofii sport ar fi cei mai benefici pt picior deoarece urmaresc cel mai bine forma si confortul piciorului ( evident ca nu orice pantof sport de prin bazare sau mai stiu eu ce "Europa" )

#5
zazone

zazone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 28.01.2006
eu am tendinita glezna si mi s-a recomandat adidasi cu talpa cauciuc moale(pt absorbtia socurilor),in nici un caz plastic dur, deci cel mai important e TALPA la o incaltaminte.Ca firme mi-a spus de Geox si Stonefly(destul de scumpe) da is buni si niste adidasi pt special pt alergati(adidas,reebok,nike etc).

Edited by zazone, 13 February 2008 - 18:52.


#6
bijbi

bijbi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 20.01.2008
Pantofii de la Dr. Scholl sunt foarte buni. Pacat ca sunt urati cu spume.

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Eu zic sa nu va agitati atat, cred ca depinde mai mult de persoana si de conformatia talpii. Stau in picioare de mai bine de zece ani la lucru si n-am nimic, e drept ca nu port pantofi cu toc dar nici ceva special. Luati-va ceva cu care sa va simtiti bine, si gata. Eu umblu desculta vara, cand e foarte cald, gresia rece face minuni pentru picioarele obosite :D

Edited by adadoi, 13 February 2008 - 20:34.


#8
bijbi

bijbi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 20.01.2008

 adadoi, on Feb 13 2008, 20:34, said:

Eu zic sa nu va agitati atat, cred ca depinde mai mult de persoana si de conformatia talpii. Stau in picioare de mai bine de zece ani la lucru si n-am nimic, e drept ca nu port pantofi cu toc dar nici ceva special. Luati-va ceva cu care sa va simtiti bine, si gata. Eu umblu desculta vara, cand e foarte cald, gresia rece face minuni pentru picioarele obosite :D
Si pentru cistite.

#9
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Si eu stau destul de mult in picioare , cel mai bine ma impac cu papucii scholl cu talpa de lemn, profilata.
Nu sunt foarte odihnitori la mers mult dar la stat in picioare sunt ok.
Alte sfaturi : la 1 ora de stat in picioare cel putin 5 min stai cu picioarele sus pe birou; dusuri "scotiene" fierbinte/rece pe picioare; masaj.

#10
bijbi

bijbi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 20.01.2008
Cred ca si masajul e foarte bun. Era si o crema prin comert pentru picioare obosite. Ceva mentolat. Imi scapa numele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate