Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Ce inseamna cu adevarat un horror ?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
iar aberati cu Shutteru vostru..... sunteti slabi de tot daca v-au speriat cele maxim 5 faze mai "horror" .

e adevarat ca gusturile nu se discuta, dar nici chiar asa !

am spus si repet, la shutter m-a speriat faza cu fotografia , atat! in rest, e un thriler in adevaratul sens al cuvantului.


pentru mine un film de groaza, e acela care ma face sa-mi trag pilota pana la ochi si sa ma ascund de cat mai multe ori dupa ea. singurul film (din ultimele luni) care a reusit sa ma faca sa simt asta, a fost The Grudge 2.

mi-au placut foarte mult (si le recomand tuturor) :
The Exorcist (1973)
Janghwa, Hongryeon (2003) (aka. A Tale of Two Sisters)
Dawn of the Dead (2004)
The Exorcism of Emily Rose (2005)

#56
reallove

reallove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 17.02.2006
singurul film de care imi amintesc ca ma ascundeam sub pat la cat imi era de frica si spaima a fost Twin Peaks .
Se pune ca aveam 10 ani pe vremea aia si ca de atunci n-am mai trait senzatii atat de profunde la alt film ?

Edited by reallove, 22 February 2008 - 11:25.


#57
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Sa o luam cu un inceput: The Ring 1 mi s-a parut cea mai tampita copie a unui film. Pentru necunoscatori filmul plagiaza urat de tot filmul Fear.com . Spre ex in fear tipa era blonda, aici e bruneta. In fear statea intr-o canalizare, aici intr-o fantana. In fear era un site, in ring e o caseta video . Am ras mult la filmul asta :lol:
Exorcism of Emily Rose: Asta se dorea a fi "cel mai horror film de la Exorcistul incoace". Insa mai mult de jumatate de film e numai procesul :huh: Apoi sunt faze cu tipa care tipa...ce e horror la filmul asta nu am prins.

Pe de alta parte mi s-au parut destul de bune filmele The Storm of the Century [ Stephen King's ] , The Fog, seria The Omen , superba serie, are 4 filme si nu, nu ma refer la remake-ul din 2006. Ah si bineinteles The Exorcist, filmul din '73 .

#58
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
normal ca parerile sunt impartite. din ce ati spus voi pana acum doar exorcistul m-a speriat foarte tare si in general filmele cu exorcizari. the descent mi s-a parut un film cretin rau de tot. apoi the fog, shutter, the grudge (mama ce plictiseala) nu mi-au ramas in minte prin absolut nimic. mi-a mai placut the others, chiar daca nu il consider film horror pentru ca pe tot parcursul filmului ma asteptam sa iasa ceva, o aratare, dar nu a fost asa si cu toate astea am stat ca pe ghimpi pana la final.

spunea cineva mai sus ceva foarte adevarat: nu am cum sa ma sperii la un film cand stiu ca este pura fictiune. tocmai din aceasta cauza cred ca filmele cu exorcizari sunt cele mai infricosatoare. am mai citit pe undeva de "when a stranger calls". haideti fratilor, chiar asa? si chiar nu pot sa zic ca pana acum m-a tinut vreun film treaza.

#59
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
cateva scene gore
http://www.justaguyt...-movie-moments/
#2 mi se pare cea mai tare @ 5.25

Edited by Blitzkrieg, 22 February 2008 - 20:49.


#60
sandgrl

sandgrl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.08.2007

View Postnociva, on Feb 4 2008, 20:16, said:

Desi sunt o mare cinefila pot afirma cu tarie ca shutter mi-a dat palpitatii in momentul in care l-am vazut. Cineva mai sus spunea ca e previzibil, crede-ma ca acest film numai previzibil nu poate fi numit, mie mi s-a parut ca asta a fost si ideea regizorului, de a nu-l face previzibil. Nu a fost un film care m=a speriat si dupa ce l-am vazut la fel ca si The blair witch dar a fost un film horror care si-a atins scopul... comparativ cu toate porcariile de nota 1 din ziua de azi unde toti fug urmariti de drujbe si de monstrii care nu-s morti... eu ii dau nota 10.
Ce parere aveti de:
Dead Birds
Identity
Sublime
Orfanato, El
Darkness
Batoru rowaiaru
The Jacket
Session 9
Santa sangre

Dead Birds - dezgustator
Identity - psihologic, nu horror, dar mi-a placut
Darkness - mi-a placut cu adevarat
The Jacket - psihologic, dar genial. Adrien Brody e mai presus de cuvinte
Session 9 - thriller, dragutz
restul nu le-am vazut

Edited by sandgrl, 24 February 2008 - 23:54.


#61
Iulicuuutza

Iulicuuutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.02.2008

View Postshadowgign, on Feb 3 2008, 22:52, said:

am inceput sa fiu off topic pe "filme horro" si ca sa nu il stric mi'am permis sa deschis un topic in care sa se discute ce inseamna cu adevarat un horror exceptand asa zisele filme de groaza cu matze , sange , capete taiate etc.





apropo de SHUTTER care este dupa parerea mea cel mai creepy horror posibil



daca aveti alte asemenea filme va rog sa spuneti ;)
Nu ma pot abtine de la The Others.

#62
dan_pescaru

dan_pescaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.09.2006

View Postshadowgign, on Feb 3 2008, 23:22, said:

nu ai avut vise pana acum din care sa te trezesti speriat... cosmaruri care sa te fi facut sa te gandesti putin ?  ma mir sa nu fie asa...  <_<



  Incercati la doctor poate nu e prea tirziu,poate sau mai inventat doctorii noi,cine stie, totul e sa aveti speranta

#63
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
mie una imi plac filmele in care teama si tensiunea vin din felul in care e facut filmul, atmosfera etc si nu din momente de-alea 'neasteptate' in care apare o creatura creepy de dupa usa sau iese monstrul din dulap si il masacreaza intr-un mod foarte plastic pe pustiul cu ochelari si fata de geek pe care ai pus pariu inca de la inceputul filmului ca moare primul. mai rar horroruri care chiar sa ma impresioneze (pe termen lung nu numai in seara in care l-am vazut :P), cu toate ca horrorul e unul din genurile mele preferate.
dead end a fost un film care m-a tinut pe marginea scaunului, atunci chiar am fost stresata. blair witch e inca un film care mi-a placut mult, mai ales ideea de a-l face sa para realitate. si seria final destination a fost interesanta (conceptul mai ales), chiar daca nu a fost foarte scary, oricum nu numai in cat de tare tremuri sta calitatea unui horror (asa ca nu va mai dati mari ca voi nu v-ati speriat, ca oricum nu asta e ideea)
si m-au mai marcat si seriile nightmare on elm street si alien, astea au fost filmele copilariei mele. acum nu mi se mai par asa geniale, dar tot ma incearca o oarecare melancolie si fascinatie cand le vad.

#64
hustla-

hustla-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 09.02.2008
Dupa parerea mea best horror movies :
1.The Shining
2.Halloween
3.Carrie
4.Psycho
5.The Omen

#65
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 27.11.2007
banuiti despre ce film se vorbeste aici ? un link ceva daca puteti gasi



""
Amine
Sep 17 2004, 00:10
Strigoiul, partea I. Nu stiu denumirea in engleza. Vazut prin '93 la cinematograf. Am fost impreuna cu un prieten. La partile 2 si 3 n-am mai fost in stare sa mergem. N-am dormit 3 nopti. Cred ca la vremea lui (adica acu' mai bine de 10 ani) a fost unul dintre cele mai tari filme cu strigoi, scheleti si chestii din'astea. Faza e ca nu a fost scarbos, ci plin de suspans. Inceputul a fost super-tare, demential. Era nerecomandat minorilor sub 14 ani sau chiar interzis, nu mai stiu exact. In sala, la inceputul filmului, se mai auzea cate unul care mai facea misto sau mai izbucneam in ras cand mai tipa cate o fata, dar pe la jumatea filmului amutise toata sala. Cred ca si sonorizarea a avut efectul ei. A doua zi dupa-masa ne gandeam daca sa mai mergem sa vedem partea a doua, ca rulau consecutiv in trei zile si am hotarat ca mai bine nu. Acum cand ma gandesc la faza de atunci, zambesc. As vrea sa fac rost de el (toate partile) sa vad daca m-ar mai impresiona. Poate era din cauza varstei.""

Edited by shadowgign, 29 May 2008 - 23:10.


#66
costi_rage

costi_rage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.01.2008
Pe mine Eraserhead m-a marcat, desi nu prea e horror deoarece nu te sperii da te pune pe ganduri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate