Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Structura de fisiere DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
costel internetistu'

costel internetistu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2006
Salut!
Toate filmuletele, mai vechi, mai noi, le trag pe PC si apoi pe DVD. Folosesc o aplicatie  (ULEAD) care face si editarea filmului (cu sunet, texte, fader,  etc.) si face si structura de fisiere DVD - Adica face tot DVD-ul (il si arde !)

Am o problema. As vrea sa fac un filmulet sa aibe "doua" coloane sonore.... Adica "language" .....

Care e structura? M-am prins de faptul ca VTS - urile au niste cifre care reprezinta ...... CE?  VTS_XX_Y.vob ?

Cum fac ca un film sa aibe doua coloane de sunet? Exista vreo aplicatie care sa faca si "dubbing" (adica sa poti crea un DVD cu doua linii de sunet? )

Trebuie mentionat in IFO neaparat? Sau simpla aexistenta il face accesibil de catre player ?






Apropos, pentru amatori .... Folosesc ULEAD 7,  pen un AMD K7, 256 MB ....  Un filmulet avi de 1,5 Gb if "flutura" de parca nici word-ul nu baleiaza asa usor zeci de pagini ......

Multumesc si astept detalii despre structura de fisiere de pe DVD ......

(Apropos, se pot pune si jocuri pe un DVD - video)

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
DVD Lab Pro sigur are asa ceva.
Uite ca are si IFOEdit.
Pentru ambele programe iti trebuie fisierele audio si video separate. Deci fa-le din Ulead in formatul MPEG2 apoi le demuxezi cu ceva (DVD Lab face automat, IFOEdit nu).

#3
costel internetistu'

costel internetistu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2006
Multumesc,

Nu m-am prins inca, cum "adaug" in INFOEDIT intr-un "capitol" un mpeg nou - sau un audio  ......
O sa mai sap .....

Multumesc oricum .....

#4
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
IFOEdit... este destul de greoi si limitat, dar face ce vrei tu. Nu stiu daca merge cu capitole. Plus ca faci DVD de la zero, nu merge sa modifici unul deja facut (asa usor...)
Cum ziceam, trebe sa ai separata audio de video. Deci NU merge MPG direct, cum ai zis tu.
http://fer.peque.org/ifoedit2.jpg
Pur si simplu pui mai multe fisiere audio si selectezi la fiecare Language.
Pentru a separa audio de video (demuxare) foloseste TMPGEnc Plus (primul meniu  > mpeg tools) sau  http://members.cox.n...ler/bbmpeg.html (bbdmux) sau cauta pe gugle 'demux MPG / MPEG / MPG2 / MPEG2'

Edited by queensoft, 22 January 2008 - 16:47.


#5
costel internetistu'

costel internetistu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2006
Multumesc, incerc ....

#6
costel internetistu'

costel internetistu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2006
Sorry,

Nu ma descurc . . . . Nu pricep si pace ....

Am doua - trei fisiere.

Fisieru' FILM1.avi, sau mpeg sau - nu conteaza ca po' sa-l trag in orice, ....
Fisieru' SUNET1. orice : avi, mp3, wav, sau orice-o fi ...
Fisieru' SUNET2. orice  idem ca mai sus .....  : avi, mp3, wav, sau orice-o fi ...

SUNET1 si SUNET2 sunt fisiere mânarite (prelucrate) de mine, din FILM1 + altele ..... Au aceeasti "lungime" (ca timp) cu FILM1 si ... provin din linia originala.


Cum sa fac ca cele doua sunete sa se "suprapuna" peste acelasi film astfel incat din telecomanda DVD-ului "language" sa mi se schimbe coloana sonora SUNET1 cu SUNET2?

Am vazut ca exista VOB-uri cu film (imagine) si sunet.... dar cel de-al doilea sunet ? SUNET2  ? Alt vob ?  O anumita codificare a cifrelor ?

Nu stiu, ..... "eeeelp"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate