Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Monitoare LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#127
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
De ce nu comanzi de pe amazon?

#128
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
O vrea si omul garantie. Daca se trezeste cu pixeli blocati/morti, ce face, trimite lcd-ul prin posta?
Amazon nu e pentru monitoare.

#129
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am cumparat si nu sunt probleme. Daca ai treaba de garantie, da, il trimiti prin posta.
Are perioada de retur de 30 de zile, asadar daca il primesti cu defect il poti trimite imediat inapoi.

Attached File  Capture.JPG   33.83K   45 downloads

Edited by ro_explorer, 09 October 2018 - 18:54.


#130
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006

View Postcattavencu, on 18 martie 2017 - 15:45, said:

Pentru cine sta mult cu ochii in outlook, office si alte chestii predominant statice, recomand cu incredere monitoarele de la BenQ, nu stiu daca orice de la ei, dar gama GW este absolut prietenoasa cu ochii. Au ecrane VA.
Am luat un GW2470H - sunt extrem de incantat de achizitie. Atat de incantat, incat mi-am comandat unul si pentru birou; Dell-ul (TN, desigur) pe care il pune firma la dispozitie e sub orice critica.

Am luat și eu SH un Benq GW2407, abia l-am instalat, însă am impresia că default are imaginea prea rece pentru gustul meu, deși e redată corect. L-am reglat din setări...

P.S. Foarte greu de găsit monitor cu minim 2 intrări digitale (care sa nu fie Display port), panou IPS sau VA, cu review-uri bune, la un preț rezonabil

#131
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
Am dat mai departe Benq GW2470-T și am luat în loc încă un iiyama XB2380HS, pentru că aveam deja unul și știam la ce să mă aștept. Pe mine panelurile VA și derivatele nu mă multumesc, tot IPS e baza în design și editare foto.
Le-am avut aseară montate alăturat, la prima vedere nu păreau a fi diferențe, însă XB2380HS avea: imagine mai sharp, culori mai naturale și mai corecte, motion blur mai mic, boxe încorporate și, culmea, consum la priză mai mic - 14 W față de 18 W la GW2470-T

#132
nu_exista_dumnezeu

nu_exista_dumnezeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.09.2018
Iti dadeam eu un LG tot Full HD, la 22 inch cu 450 de lei.

#133
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,555
  • Înscris: 21.12.2006
pai voiam de 24" cu minim 2 intrari digitale, din care una HDMI, boxe incluse, panel IPS si, optional, reglaj pe inaltime si pivot. Nou, sub 100 Euro nu gasesc aproape nimic, poate doar asa ceva, nu e clar daca are boxe incluse, despre calitate nu gasesc informatii. iiyama l-am luat sigilat, adus acasa si probat, pretul 1/3 din cel mai mic valabil online

#134
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Ceva mai bun decat Asus PG279Q (si nu cu mult mai scump) sta sa apara pe piata noastra?

#135
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cele ultrawide (3840x1440) la 120Hz ar putea fi considerate "mai bune" .... dar sunt si un pic mai scumpe. Nu prea e usor sa faci paneluri IPS QHD la 144 Hz (sau mai sus) si la preturi normale banuiesc ... ca altfel piata ar fi fost inundata de diverse modele. Gaming in 4K inca nu se pune problema la refresh mai mare de 60Hz (lucru pe care orice TV decent il poate oferi) ...

Pana una alta, tot PG279Q ramane cel mai bun monitor de gaming care se poate achizitiona azi.

#136
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Am luat un PG348Q. Am prins o oferta buna de BF. Asteptam X34P, dar de BF, diferenta de pret intre X34P si PG348Q a fost de 1.500 RON. Acum mai imi tb un monitor. Ma uitam dupa PG279Q, dar daca mai prind o reducere la PG348Q, poate mai iau si a 2-a bucata. Ar fi chiar asa de importanta diferenta dintre 120HZ si 100 HZ?  Daca incerc sa joc la setari maxime, sunt sanse mici sa ating 120 Hz, nu? Mai degraba as tinde spre 100HZ.

#137
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.07.2018
Salutare, sunt in cautarea unui monitor care sa il folosesc ca external display pentru un laptop.
Ca utilizare:
- aplicatii de proiectare (Solidworks, Tiaportal, etc.)
- gaming destul de putin (inafara de World of Warcraft nu ma joc altceva);
- office/browsing;
- filme deloc;

Vreau neaparat IPS, sa aibe stand reglabil pe inaltime si posibilitate de portrait.
Ca buget: 1.500 de lei.

Un shortlist: LG 29UB67-B, Dell U2717D, AOC Q2790PQU/BT.

Cerintele ar fi 27"@1440p. Dar sincer sa fiu si acel LG ultrawide mi se pare interesant.

#138
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 28.09.2008
Care-i treaba cu modelul asta de monitor de la asus:
https://m.emag.ro/mo...va24dqlb/  la 630 lei?
Pe youtube nu am gasit nimic despre modelul asta.
Chiar cautam un model pt casual gaming dar si cu protectie pt ochi.
Se pare ca e la 60 Hz si activand adaptive sync se ajunge la 75 hz. Din ce am gadit comentarii pe emag erau toti multumiti.
Culmea e ca la 630 lei suporta si pivotare si toate ajustarile posibile.
ERGONOMIE

Rotire +90°~-90°
Inclinare -5° + 35°
Pivotare +90°~-90°
Inaltime ajustabila 130 mm
Am vazut ca diferenta dintre un model cu pivotare si fara poate ajunge la 150-200 lei.
Pe amazon.it pretul e de 185 euro. Pe un alt site din afara am gasit pretul de 205 euro. Pe ipon.ro e 953 lei.
Doar eu am impresia ca modelul asta are un pret bun?



https://www.displays.../model/0b891b95

#139
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Salutare, sunt in cautarea unui monitor pentru a-l inlocui pe cel vechi si l-am gasit pe acesta, care e pe placul meu deoarece are rezolutia cu care sunt obisnuit, este IPS, are interfata DVI-D.
Ce parere aveti, merita sa il achizitionez la pretul de 700 Lei?

#140
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ia-ți un monitor modern. La banii aia găsești ceva qhd (2560x1440).

#141
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Multumesc pentru raspuns, insa ideea e ca vreau ceva cat mai asemanator cu acela vechi pentru ca nu imi place aspectul 'wide' al monitoarelor, fiind obisnuit cu formatul clasic al ecranului.
Nu inteleg de ce este asa scump avand in vedere specificatiile acestuia, de aceea m-am gandit sa intreb mai intai...

#142
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Poti sa iti faci o imagine in formatul ala daca vrei, avand dimensiune si rezolutie superioare. Dar mi se pare ciudat sa vrei in 2020 sa iti cumperi o dacia 1300 doar pentru ca asa te-ai obisnuit .. sunt lucruri mult mai bune decat aia .

#143
@ndy

@ndy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 10.01.2006
Inteleg la ce te referi si imi dau seama ca nu are rost sa dau atatia bani pe acel monitor, cu toate ca il cumparam fara nicio ezitare daca avea un pret de maxim 400 lei.
Nu pricep care e faza cu pretul mare al monitoarelor clasice: cine sa le cumpere daca poti lua altceva mai bun la aceleasi preturi? N-au decat sa ramana cu ele in stoc daca nu mai scad preturile.
Multumesc pentru precizari.

#144
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu se mai produc, devenind raritati, de nisa. Este firesc sa aiba un pret pe masura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate