Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Monitoare LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#91
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Bai deci disper...
caut un monitor pana in 1200, hai, cu sacrificii de zgarcenie mai mult daca intradevar merita, frumos, bun, rapid.
IPS-uri: au glow. Au culori mai frumoase. Sunt, unele ( adica alea frumoase, niste Delluri ) incete rau. Timpi de raspuns peste 8ms.
TN: iese din discutie, nici chiar de pe vremea XP-ului
VN: cica ar fi considerabil mai bun ca un TN, nu-i asa de viu ca un IPS, unghiul de vizualizare mai joaca si el feste ( desi am vazut VN-uri foarte foarte bune la capitolul asta ).
Am un fix pe culoarea alba sau gri. Deci plasticurile negre nu imi plac, vreau albe sau gri (sau verde lime, dar asa sigur nu gasesc Posted Image ). Va fi folosit in diverse... ( jocuri, multimedia, grafica, office, net, alte feluri de grafici, uneori GIMP ).

Din categoria ieftin, frumos incet si prost: http://www.pcgarage....-8ms-gtg-black/
Prost, pentru ca are glow-ul ala tipic IPS. Si mai e si cam incet..

Din categoria habar n-am dar e frumos si specs pe hartie arata bine: http://www.pcgarage....5ms-gtg-silver/

Din categoria Prea frumos ca sa fie adevarat: http://www.pcgarage....4-ms-gtg-white/

De cateva zile ma uit ( de fapt, mai mult...l-am vazut si acum cateva luni ) la AOC-ul ala de 27. Ar fi febletea mea...sau cel putin asa credeam. Ideea e ca momentan functionez la scara larga pe 32". Am comparat 24 si 27 si diferenta e micuta micuta Posted Image

Vreau culori vii, nu vreau flickere, nu vreau glow. Dintre toate, panelul cel mai ok imi pare la benq dar consuma destul de mult ( 40W Posted Image ) si sunt zgarcit, in conditiile in care ar vedea lumina zilei cel putin 5-6-7-8 chiar si 12 ore.


apropo de unghiul de vizualizare, ma doare-n banana. Nu stau spanzurat de lustra sa lucrez la calculator. Stau in fata monitorului cu un unghi perpendicular de aproximativ 90°, +/- 20% cand mi-oi mai fâțâi ochii printre hartii

Any ideas? Nu tin sa cumpar acum, dar studiez piata si tehnica lor. Ca asa cum am actualul de 6 ani, nu am chef sa-l schimb dupa 2 ca nu imi plac culorile redate.


ps. mat, am geam 1.5*2m langa birou si nici jaluzelele nu ma feresc de lumina :facepalm:

Edited by lex404, 22 February 2015 - 23:49.


#92
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Cum aflu ce fel de monitor e cel mai potrivit cu unitatea ?

#93
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Monitor potrivit cu unitatea???
Spune ce placa video ai si la ce vei folosi PC-ul ca sa-ti fac o recomandare.
Bugetul maxim care e?


#94
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Salutare tuturor. As vrea sa imi achizitionez un monitor 4K, ca dimensiune ar trebui sa fie maxim 27", dar ma multumesc si cu 24" (sunt deja obisnuit). As vrea sa ma incadrez in buget de 2000-2200 lei. Eu as inclina catre acest model (http://www.dell.com/...415q-monitor/pd), dar astept si sugestii din partea voastra.  Multumesc.

Edited by maxx_bgd, 28 February 2017 - 11:15.


#95
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Pentru cine sta mult cu ochii in outlook, office si alte chestii predominant statice, recomand cu incredere monitoarele de la BenQ, nu stiu daca orice de la ei, dar gama GW este absolut prietenoasa cu ochii. Au ecrane VA.
Am luat un GW2470H - sunt extrem de incantat de achizitie. Atat de incantat, incat mi-am comandat unul si pentru birou; Dell-ul (TN, desigur) pe care il pune firma la dispozitie e sub orice critica.

Edited by cattavencu, 18 March 2017 - 15:47.


#96
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am ales un Dell U2715H pentru productivitate (culori calibrate si uniformitate) + gaming (timp de raspuns decent) ... si sincer, e o bijuterie.

#97
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Sistem: i5 7500, 16G, GTX 1060 6G.
User: 12 ani, gaming nivel mediu.
Întrebare: care monitor din acestea două:
http://www.pcgarage....1400359,1484326
Mulțumesc.

#98
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ala mai scump are "motion blur" mai mic, asta fiind de fapt singura diferenta intre ele. Deci, dpdv gaming, ala mai scump e mai bun un pic.
Pe de alta parte, ambele sunt freesync, deci nu vor avea scalare dinamica a refreshului cu placile nvidia.

Altfel spus, caracteristica de freesync nu va fi folosita, monitoarele mergand ca orice alt monitor cu refresh de 75Hz, fara adaptare dinamica. Pentru a avea scalare de refresh pe placa nvidia ai nevoie de monitor G-sync. Vwzi insa ca monitorele G-sync au un pret usor mai mare fata de unul identic dar freesync (diefrenta nesenificativa insa daca asta cauti).

Edited by ro_explorer, 09 July 2017 - 11:26.


#99
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Buna !
Am si eu un monitor LCD, cu adaptor la alimentare şi azi a inceput sa faca figuri, nu mai merge ok.
Mai exact, merge doar jumătate de secundă şi se stinge. Ca sa pot face ceva pe ecran [ să sting PC-ul, de exemplu ] trebuie să îl tot sting şi sa îl aprind şi în jumătatea aia de secundă trebuie să dau comenzile cu mouse-ul :)

De la PC, nu e, ca am incercat si cu un laptop, face la fel !
Aveţi vreo idee ce ar putea fi ?

Multumesc !

#100
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postramurel, on 01 octombrie 2017 - 14:28, said:

un monitor LCD,(...) merge doar jumătate de secundă şi se stinge.
(...)
Aveţi vreo idee ce ar putea fi ?
Backlight-ul. Adica lumina de fond. Ceva nu merge ok si se autoprotejeaza.
Suspecte sunt neoanele, traful, ceva elemente active din invertor sau in cazul fericit doar niste condensatoare de filtraj din alimentarea invertorului.
Trebe dus la reparat. Sau alt monitor.

#101
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Mersi, am să iau de la un amic un alimentator similar, să probez, sper să fie aia problema, ar fi al doilea monitor care mă lasă baltă, celuilalt i s-au albit ecranul brusc.

#102
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
orice sub/sau 5ms dar sa fie ips. restul e pierdere de timp

#103
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 23.09.2017
Merita Asus VW222U la 70 de lei? Sau este prea vechi?

le: sau acesta Samsung SyncMaster 226BW la 90 de lei

Edited by alex342, 11 January 2018 - 17:30.


#104
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
La 70 lei e un monitor bun. Are rezolutie buna, 75Hz, timp de raspuns de 2ms ... intrare digitala. Nu conteaza cat e de vechi daca functioneaza OK.

Edited by ro_explorer, 11 January 2018 - 17:33.


#105
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,146
  • Înscris: 14.12.2007
Salut!
As vrea sa-mi schimb monitorul. Acesta e ok: http://www.cel.ro/mo...ck-pMCc2PDcp-l/  ?
Detin un Benq de 20,5". Vreau unul mai mare pentru vizionare filme. Gaming nu ma intereseaza. Thx. Posted Image

Edited by Tudor75, 12 February 2018 - 23:41.


#106
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
E TN ... jale la unghiuri. Deci nu, nu e ok la banii aia.

#107
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,146
  • Înscris: 14.12.2007
Pe care mi-l recomandati din urmatoarele trei?
https://www.emag.ro/...n/pd/D3GMNMBBM/
https://www.emag.ro/...56e25239cd1ec29
https://www.emag.ro/...4bb20f6dfdcc1b7

Sau ceva la fel de bun la banii aia. Thx

#108
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Din alea 3 al doilea ar fi de luat in calcul caci arata bine si are si intrare DVI.

Daca ar fi sa ma uit la dimensiune si dotari, m-as uita la https://www.emag.ro/...0/pd/D4V2R9BBM/

Fata de cele din postarea ta are si port DP, care este cel mai nou standard si prin urmare va adauga valoare in viitor. IN plus ai "flicker free" si "low blue light", ambele grozave pentru privit timp indelungat la filme, cu lumina putin in camera. In plus are si difuzoare integrate si arata mai bine cu rama aia foarte subtire :).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate