Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Monitoare LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#109
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,146
  • Înscris: 14.12.2007
Dar dintre urmatoarele doua ce-mi recomandati?
https://www.emag.ro/...0/pd/D7S122BBM/
https://www.emag.ro/...1/pd/DZ5HP7BBM/
Mai exact panel IPS sau VA? Thx.
LE: Ce inseamna la Samsung "tip panel: LPS"?

Edited by Tudor75, 20 February 2018 - 11:33.


#110
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ce e mai important pentru tine? Unghiuri si culori (IPS) sau response time (VA) ?
Vad ca ai scazut bugetul cu 40% ... eu nu as sacrifica functionalitate si calitate, mai putin ochii. La banii aia asteapta-te la light bleed necontrolat.

Din punctul meu de vedere, strict intre astea 2, acerul arata ca dracu cu design invechit (bezelurile alea sunt groaznice).

Edited by ro_explorer, 20 February 2018 - 11:43.


#111
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,146
  • Înscris: 14.12.2007
La browsing si la filme va fi folosit cel mai des. Nu ma intereseaza design-ul dar ai dreptate, ar trebui sa iau in calcul "flicker free" si "low blue light". Thx.

#112
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Bine, acum nu stiu daca nu ai dat peste ceva valoros la buget mic in cazul asta, caci nu am testat personal nici unul din monitoare. Este posibil ca sa dai si 1000€ pe un monitor si sa aiba light bleed mai mare ca unul de 200€ ... nu e ceva nemaivazut.
Omul e un animal care se adapteaza cam la orice asadar, e doar o chestiune de timp pana de obisnuiesti cu un monitor. Calitatea nu intra in discutia asta.

Ai grija ca indiferent ce cumperi sa poti returna in caz ca nu iti place ceva. In felul asta poti experimenta cu cateva modele in bugetul dat pana dai de unul care sa te multumeasca.

Edited by ro_explorer, 20 February 2018 - 12:18.


#113
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Cine are monitor de 34", imi poate spune la ce distanta sta de el fara a fi deranjant ? Ma bate gandul sa achizitionez Asus PG348Q, dar numai monitorul ocupa pe birou cam 35 cm. Mi-ar mai ramane pana la ochi circa 60 cm. Se poate juca de la 60 cm in sesiuni de cate 3 ore?

#114
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
60cm e mai mult decat suficient pentru un monitor din ala. Dar iarasi, depinde de la om la om. Daca vrei sa il dai mai departe poti sa iti iei un brat hidraulic de monitorcu care poti practic suspenda monitorul chiar langa perete, in buza deparatata a monitorului.

Eu folosesc asa ceva: https://www.amazon.d...uct/B01MRL6V3P/

#115
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Nu stiu daca m-ar putea ajuta un  Monitor Arm la un birou din sticla, sticla fiind subtire, si un astfel de monitor cantarind cam 10 kg, o sa forteze baza la Monitor Arm pe sticla. Ma gandeam sa pun un "placaj" (nu gasesc acum o exprimare mai reusita) pe birou, jumatate pe birou si jumatate in exteriorul biroului, astfel incat suportul monitorului sa-l imping jumatate spre exterior. Problema este stabilitatea.

#116
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Schimb locatia amplasarii, asa ca ar merge si un monitor mai mare de 34". Imi puteti recomanda un monitor mai mare de 34", cu G-sync, care sa fie cel putin la fel de bun ca Asus PG348Q? Si sa nu depaseasca 6.000 ron?

#117
JackDawson

JackDawson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 13.09.2014
Imi spuneti si mie diferenta dintre G-Syns si Freesync? Daca am un monitor cu freesync la 144hz si o placa nvidia 1080, care e dezavantajul?

#118
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
G-sync este tehnologia de la Nvidia, freesync de la Ati.
Un monitor freesync la 144hz cuplat la o placa Nvidia va merge mereu la 144hz,fara sa își adapteze refreshul ce scoate placa. Practic pot apărea mici desincronizari în imagine, lucru vizibil pri "ruperi" de cadre din când în când.

De exemplu, dacă jocul pe  care îl joci merge la 80fps, ca atât duce placa, monitorul va afișa 144 cadre pe secunda, deci fiecare cadru generat de placa va fi afișat de aproape 2 ori. La a doua afișare  a fiecărui cadru el se schimba și, în fu cutie de cum este activat bufferingul și vsync-ul, poți avea ori "cadru rupt" pe mijloc ori latenta in afișare fata de ce generează placa grafica.

Vorbim aici de chestii la limita pe care se poate nici sa nu le vezi sau sa le simți, depinde de la persoana la persoana. Important e ca ai monitor de 144hz. Aia aduce cele mai multe beneficii. Restul sunt bine sa le ai dar se poate și fără.

#119
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
O intrebare pentru cei care se documenteaza in mod regulat: anul asta vor mai aparea monitoare  de 34"  de 120 Hz, 144 Hz si mai sus? Stiu ca a aparut la sfarsitul anului trecut un Dell Alien... de 34" cu 120 Hz, dar pe la noi nu l-am gasit. Vreau sa stiu daca merita investitia acum intr-un PG348Q care are doar 100 Hz OC.

#120
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Între 60 și 100hz e diferență uriașă. Peste 100hz greu îți mai dai seama (evident între 100 și 140 vezi diferența, dar în nici un caz nu are același impact cu trecerea de la 60 la 100).

Oricum, oricât de mult imi plac monitoarele ultrawide curbate, mare atenție la light bleed. Este cu duiumul la unele exemplare.

#121
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Am returnat un PG348Q din cauza la BLB in toate colturile, dar mai ales din cauza unui pixel blocat. Monitorul il pusesem pe un birou cu adancimea de 45 cm, si chiar daca biroul avea si suport culisant pentru tastatura, deci mai adaugam o distanta de 30 cm, tot mi s-a parut inutilizabil acest monitor din cauza distantei prea mici fata de ochi. Am zis sa ma reorientez spre XB271HU sau PG279Q. Dar tot vazand clipuri pe youtube, am zis sa mai incerc un PG348Q; de data aceasta o sa-l pun pe un birou clasic, cu adancimea de 60 cm, plus suportul culisant pt. tastatura de 20 cm. Mizez pe senzatia de imersie in jocuri. Macar in jocuri sa-l consider suportabil, pentru restul - adica navigare - pot apela la un monitor de 24".
Dar inca mai studiez piata; poate pe ultimii 50 de metri sa aleg altceva...altceva de 34".

Edited by forfor, 12 April 2018 - 08:38.


#122
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Si eu urmaream exact ca tine, ultrawide QHD de 34, curbat ... light bleed-ul din colturi m-a dezamagit la toate modelele testate .. apoi citind pe net an aflat ca TOATE ecranele LCD curbate au problema asta ... asa ca mi-am bagat picioarele si am luat un PG279Q ... suna cunoscut ? :) ...

Happy ever since ...

#123
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
PG279Q are refresh-ul pana la 165 Hz? Stiam ca e identic cu XB271HU la specificatii, dar XB271HU are 144Hz.
Poti sa masori cat ocupa pe birou PG279Q, adica de la extremitatea biroului (pe adancime) unde vine propriu-zis display-ul ? Daca ai biroul clasic de 60 cm pe adancime, cat iti mai ramane in fatza loc liber ?


Later:
  Pe site-ul oficial vad ca si Acer ajunge la 165 Hz. La noi, comerciantii pun 165Hz doar la Asus. Tu ai reusit cu al tau Asus sa ajungi la 165 Hz? Ce placa video ai?

Edited by forfor, 13 April 2018 - 20:03.


#124
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Da, merge pana in 165Hz. Monitorul sta cam la 18cm de perete cu suportul original. Eu il am montat pe un brat din ala (cu arc cu aer) cum am dat linkul mai sus ca sa il pot muta dupa cum am nevoie fara efort si cu ocazia as am mai castigat vreo 3 cm la profunzime.

Attached File  DSC09308.JPG   278.47K   29 downloads

View Postforfor, on 13 aprilie 2018 - 19:58, said:

Tu ai reusit cu al tau Asus sa ajungi la 165 Hz? Ce placa video ai?

Ajunge si la 165, depinde mult de jocuri si detalii (oricum, modul 165Hz este un mod OC, nativ e 144). Am un GTX1080 cu overclock 15% si monitorul il tin in max 160 dar majoritatea jocurilor le tunez sa stea peste 100-120 (si e greu si targetul ala caci nu e usor sa duci rezolutie nativa cu refresh asa de mare).

#125
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Bine macar ca am scapat de Asus PG35VQ, ca sa spun asa... Dupa ce ca vine abia la sfarsitul anului, cred ca se va apropia ca pret de 70 de milioane. Mai ramane sa vad Dell AW3418DW. Desi Amazon.com e plin de cumparatori incepand de acum 6 - 7 luni, la noi nu am vazut un comerciant care sa-l aiba.

#126
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Cum spuneam.... Dell AW3418DW nu se gaseste deloc la noi. Dar eu asteptam ceva de la Asus sau Acer. A aparut si la noi Asus PG27UQ. Cel mai ieftin la noi: 127 de milioane. Asadar, ramanem la cele de acum 3 ani:  XB271HU si PG348Q.

Edited by forfor, 23 August 2018 - 04:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate