Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Cu masina spre Bulgaria

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
5013 replies to this topic

#2521
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005
Attached File  Screenshot_20190406-171755.png   287.89K   73 downloads

P'acili sa

#2522
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005
Niste turism pedestru:)
Attached File  Screenshot_20190406-194221.png   567.3K   46 downloads

Niste Monasteri stancosiAttached File  20190407_094611.jpg   411.51K   50 downloads

#2523
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005
Attached File  IMG_20190407_121017~2.jpg   233.76K   49 downloadsAttached File  IMG_20190407_121034~2.jpg   782.73K   49 downloadsAttached File  IMG_20190407_121253~2.jpg   399.93K   44 downloadsAttached File  IMG_20190407_132316~2.jpg   536.16K   41 downloadsAttached File  IMG_20190407_134430~2.jpg   749.63K   40 downloadsAttached File  IMG_20190407_133226~2.jpg   499.83K   46 downloads

#2524
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006

View Postfoxbat, on 06 aprilie 2019 - 21:13, said:


Ma gandesc sa ajung si eu la intoarcerea de la Veliko, pe 30 aprilie. Poti detalia putin, cam ce ai vizitat, cat timp, exista un loc de parcare?
Multumesc!

#2525
miti28

miti28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2013
Salutare. De sarbatori voi merge si eu la Sunny Beach Nessebar. Din ce am citit si m-am documentat, cred  ca voi cumpara vigneta online, procura nu mai fac ca oricum e tata cu mine (e pe numele lui masina, iar anul trecut am fost fara el si nu au fost probleme), iar ca variante de drum as avea cateva pentru fiecare tara:
1a) Pitesti - Ghimpati - Ruse
1b) Pitesti - Bucuresti - Negru Voda
pentru Bulgaria:
2a1) Sumen - Kamcia - Nesebar
2a2) Sumen - Varna - Nesebar (prin A2 Bulgaria)
2b) Negru Voda -  Dobrici - Varna - Nesebar

Cereri:
- Momentan as prefera varianta a) cu trecere prin Ruse insa nu stiu cat de aglomerat va fi in Vinerea Mare, iar in Bulgaria nu stiu care drum e mai bun dintre 2a1) si 2a2). Pareri?
- Stiti cumva daca in Nesebar sunt limitatoare de viteza din acelea de beton inalte cum mai sunt si in alte statiuni bulgaresti (Nisipurile de Aur) ? Sa stiu ce masina iau dintre doua skode octavia 1, dar cu garda la sol diferita, cea sport fiind mai lasata si bara mai joasa...am maturat borduri destule

Multumesc,

#2526
teodanm

teodanm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.03.2006
De maine se da drumul la noul punct de intrare in Bulgaria!

http://informatiadeg...iurgiu-ruseļ»æ/

#2527
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View Postteodanm, on 18 aprilie 2019 - 11:27, said:

De maine se da drumul la noul punct de intrare in Bulgaria!

http://informatiadeg...giu-ruseďńż/
E acelasi PTF doar ca bulgarii reconfigureaza zona lor

#2528
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
miti2  Eu as merge fara discutie prin Ghimpati.E drumul mai prost,dar centura Bucuresti SUB NICIO FORMA.Daca chiar vrei prin Bucuresti,mai bine intri din A1 si iesi spre Giurgiu,decat sa mergi pe centura!
  Pentru Bulgaria:  am mers pe aproape toate variantele.Cel mai scurt e prin Kamcia,dar sa ai un GPS bun si bine setat,altfel,te poti rataci usor,sau sa mergi pe drumuri foarte proaste. Pentru masini "de fite" Sumen-A2-Varna-Sunny Beach e de preferat (nu ajungi la Nessebar).

#2529
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Atentie mare in Liuleakovo! Trebuie s-o iei la dreapta intr-o intersectie,in care nu e indicator (anul trecut nu era). Un coleg a ratat-o si...a regretat..Eu m-am mirat cand mi-a spus GPS-ul s-o iau pe acolo,dar...l-am ascultat si bine am facut Posted Image Uite poza:
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
PS: Limitatoare de viteza sunt peste tot in lume.Nici eu nu le suport,dar...sunt facute pentru masini de serie (normale),care sa poata trece peste ele. Masinile de curse sau tunate,sunt pentru mers pe piste speciale.

Edited by danpet, 21 April 2019 - 12:16.


#2530
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005
Ce a regretat colegul?

#2531
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu mai stiu care coleg de forum a povestit cum a ratat acea intersectie si a mers pe un drum mai prost si mai lung...cateva pagini in urma (nu caut).

#2532
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdanpet, on 21 aprilie 2019 - 14:28, said:

Nu mai stiu care coleg de forum a povestit cum a ratat acea intersectie si a mers pe un drum mai prost si mai lung...cateva pagini in urma (nu caut).
da, asa e cand ratezi si nu mai poti sa intorci :)
e tipic in Bulgaria

#2533
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
În principiu doar pe autostradă nu mai ai cale de întors, deşi ... ştiu pe cineva care a dat câteva sute de metri ... înapoi, ca apoi să iasă la dreapta.
Pe drumurile normale eu am întors liniştit de multe ori prin Bulgaria când mi-am dat seama că am luat-o greşit. Daaar, eu nu folosesc GPS. Cred că e chestie psihologică, adică ai încredere că GPS-ul te rerutează ca să revii către destinaţia ta. Numai că acesta ştie doar drumurile, nu şi cât de bune sunt în ce priveşte asfaltul. Aşa că e mai bine să ai o hartă bună (de hârtie) şi să te informezi apriori despre majoritatea drumurilor din zonele prin care treci. Cel puţin eu aşa fac.


Sănătate şi toate cele bune !

#2534
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postdanpet, on 21 aprilie 2019 - 14:28, said:

Nu mai stiu care coleg de forum a povestit cum a ratat acea intersectie si a mers pe un drum mai prost si mai lung...cateva pagini in urma (nu caut).
Eu am patit-o:
https://forum.softpe...4#entry24366700

Folosesc Here Maps (telefon Nokia 635) si vocea Ioana (sau cum s-o numi) a tacut in acea intersectie. Apoi mi-am dat seama ca undeva pe traseu harta s-a resetat si ca mergeam din inertie deoarece traseul stabilit la Ruse avea culoarea roz pe harta iar eu mergeam pe un traseu ce avea culoarea galben. Apoi am scos harta tiparita si cu ajutorul sotiei pe post de copilot, din localitate in localitate, am ajuns la Prosenik.

#2535
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Fericiti sunt cei care au o sotie care functioneaza si ca navigator/copilot! :)

#2536
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdanpet, on 22 aprilie 2019 - 12:46, said:

Fericiti sunt cei care au o sotie care functioneaza si ca navigator/copilot! :)

Naspa alegere.un gps dedicat e infinit mai eficient(rapid.precis.cost mic).
Sa iti iei muiere pentru navigatie..hm..

#2537
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
Să vezi cum e când soţia e atentă la GPS, nu eu. Pe mine m-a băgat într-o parcare, cică aşa a zis GPS-u', să fac dreapta ... De fapt trebuia făcut dreapta după încă vreo 50 de metri.

Însă cu harta de hârtie a Bulgariei s-a obişnuit. Eu prin Bulgaria nu mai folosesc nici măcar hartă de hârtie, am deja totul în cap. Evident, că harta o am în torpedou, şi vorbim de drumurile familiare nu de zone pe unde nu am fost. Şi din când în când nevastă-mea se trezeşte că vrea să vadă pe unde mai suntem, aşa că deschide torpedoul, ia harta, o deschide, se uită puţin ... şi culmea, îşi dă seama, dom'le, exact unde suntem. Mai rar aşa copilot !

Orice GPS dă rateuri încă, nu s-a ajuns încă la perfecţiune. Aşa că încă nu e cazul să folosesc aşa ceva. Plus că există indicatoare, şi unde nu există aflu dinainte asta, nu mă duc ca orbu' cu GPS în Braille. Cel puţin pentru Bulgaria consider că nu e nevoie de GPS încă.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 22 April 2019 - 22:11.


#2538
a_1

a_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 22.06.2006
Salut,

Am fost in weekend la Veliko Tarnovo.

Am vazut multe camere probabil pentru vinieta.
Waze mi-a semnalizat si vreo 2 camere pentru viteza, dar cea de la Lukoilul din Ruse mi-a semnalizat-o pe partea pe care se afla, nu pe directia in care este orientata (pe directia opusa).

Asfaltul este bun in general, la 27 km de Ruse este o portiune de cativa km mai proasta.
In ultima parte a drumului au aparut niste gropi mici in asfalt, probabil dupa zapezi, dar pe niste poduri sunt niste cratere (fara exagerare) nesemnalizate pe waze in care iti poti rupe roata lejer, mai ales daca vii cu viteza. Recomand mare atentie mai ales celor care merg noaptea.

Bulgarii nu respecta absolut deloc restrictiile de viteza si, cateodata, nici linia continua. Dar fara sa faca depasiri periculoase.

Scuze daca am scris prea mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate