Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Tot mai multi investitori pariaza pe 200 $ barilul de petrol in decembrie 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#91
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Hai sa nu amestecam totusi discutiile.

Desi unii confunda fenomenele de Global Warming cu Peak Oil, sau le arunca cel putin in aceeasi oala cu ecologistii, conspirationistii sau mai stiu eu cine, ele sunt 2 teme de discutie distincte. In plus, se discuta incalzirea globala deja pe un topic separat si extrem de bine documentat pe cealalta arie, in poiana.

Sebulbus a incercat sa ne tina aici cat de cat on-topic, adica sa discutam despre petrol, pretul acestuia, previziuni, elemente care influenteaza pretul la petrol si modul in care lipsa de resurse energetice ne va afecta in viitor.

Edited by flaviand, 24 November 2008 - 13:47.


#92
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Fratilor...e groasa.Ce s-a prezentat aseara pe la stiri cu 50 000 de someri,e doar varful ice-berg-ului.Asta cam ce au ei in evidenta.Nu mai zic de cei care lucreaza la negru sau stiu eu ce.Nici eu nefiind departe,si cautand in mod activ sa ma pun la adapost.

Azi am fost chemat de catre o institutie financiara ptr un post (defapt mai multe posturi de brokeri)- hahaha! Ghici cine a pierdut cei mai multi bani in ultimile 2 luni ?!
In fine se stranse o sala de vreo 20 de insi,poate si mai bine,toti adunati in jurul unei mese de coferinte,in fata un domn la costum si pe un ton foarte dictatorial ne prezenta el cati bani se pot castiga din asta.Si incepuse sa ne dea exemple peste exemple,unul care imi vine in minte acuma aratandu-ne ca...nu sta mai bine de un minut uitandu-se pe geam,si sigur va trece pe strada o masina de peste 50 000 de E.Adica vroia sa zica ca lumea are bani si principala lor ocupatie tocmai asta e:sa se ocupe de acesti bani!Sa-i faca si mai multi.Evident ca la asemenea discursc multi  din cei prezenti in sala au strambat din nas,se uitau sceptici sau mai stiu eu ce.

Din cei 20, 5 au parasit sala in mai putin de 10 minute,deja satui de "gogosile" pe care le auzisera.

Au mai ramas 15 din care 3-4 au plecat numai decat, deja vizibil dezinteresati de problema si de faptul ca ar putea castiga "doar" 400 de E in perioada de training care tine 3 luni.

Restul care au mai ramas,ce pot spune.Ne-a luat pe fiecare la intrebari ce varsta avem, cu ce ne ocupam,etc.Majoritatea din cei prezenti in sala aveam varste intre 25-30 de ani (se pare ca la ora actuala e ceea mai afectata categorie de varsta).Si incepu sa ne intrebe cu ce ne ocupam fiecare.Din astia 2 lucrau la magazine de piese auto (deja falimentare),unul era fost agent de vanzari auto-la fel dat afara in ultimile luni,unul era pe imobiliare-se stie deznodamantul,altul pe asigurari tot imobiliare-la fel somer,mai erau 2 fete de 28 respectiv 30 de ani,foste angajate la banci ori institutii finaciare,deasemeni proaspat puse pe liber.Ce ne-a facut pe mult sa facem ochii cat cepele,era un domn la 30 de ani,care a declarat cu gura lui ca avea o fabrica de pantofi si datorita crizei economice actuala,a dat faliment a trimis oamenii acasa si asta e...acuma cauta si el ca tot omul de munca.Citez:"e greu in productie!"

Deci cam asta e,si e doar inceputul.Cel putin industria auto, la cum se misca, in 3-5 ani poate sa dispara definitiv.

Edited by M4V3RiCk_, 24 November 2008 - 14:20.


#93
ndc74

ndc74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 13.03.2007
Exista voci care afirma ca actuala criza economica este de fapt creata artificial pt a scadea consumul de petrol si a nu se observa ca am trecut deja de P.O. Personal mi se pare cam exagerata afirmatia, dar nu se stie niciodata.
Probabil faptul ca P.O. a trecut sau nu il vom constata daca recesiunea trece si consumul va exploda din nou.

View PostM4V3RiCk_, on Nov 24 2008, 14:10, said:

Cel putin industria auto, la cum se misca, in 3-5 ani poate sa dispara definitiv.
Din pacate asta o simt pe pielea mea, lucrand in domeniu. Nici nu vreau sa ma gandesc ca ne-ar putea trimite in somaj. Apartamentul meu luat cu credit s-a dus si nici macar nu am apucat sa-mi termin casa la tara. Pur si simplu nu as avea unde sa ma duc. :crybaby:

Edited by ndc74, 24 November 2008 - 14:13.


#94
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003
@ndc: capitalismul si profitul sunt inca la putere. lasand conspiratiile la o parte, mexicul cam plange acum, din doua motive: sunt cu productia in declin, si preturile la petrol la fel. bugetele s-au redus simtitor, asa ca nu stiu cat le pasa de ce zice lumea cand sunt in pericol de revolte pentru ca nu mai au bani de agende populiste

acelasi lucru ii paste si pe arabi. evident, pretul lor de extragere fiind mai mic, isi permit sa stea linistiti, insa nu pentru foarte mult timp. cat o sa poata sa vanda benzina cu 10 centi galonul, in conditiile in care consumul lor creste?

later edit: ndc, what do you mean? ti-a luat banca apartamentul pentru neplata ratelor?

Edited by had3z, 24 November 2008 - 14:44.


#95
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Solutia mea care nu va fi niciodata aplicata. Am mai scris eu pe aici pe undeva. Implica statul acasa, si lipsa proprietatii si a banilor. Si un nou fel de oameni.

Quote

Datorita avansului tehnologiei, azi ar fi de ajuns a lucreze 10% din cei care pot munci. Avem masini care produc de sute de mii de ori ce putea produce un om in 1900. Nu e nevoie ca acelas procent din populatie sa munceasca, ca si atunci. 90% ar trebui sa stea si sa nu faca nimic, 10% ar putea munci, sa fie ca la armata , muncesti 10 ani din viata restul stai dar ai asigurate mancare, haine si casa. Sunt sigur ca intr-un an daca am vrea am produce destule haine case si mancare sa fie mai mult decat ne trebuie pentru mai multi ani.
In USA de exemplu doar 3% din oameni lucreaza in agricultura si produc destul sa fie cel mai mare exportator.

Vrea cineva mai mult decat atat ? Are timp, e liber sa inventeze ce vrea, noi moduri de distractie. Doar sa se opreasca din prostia asta "trebuie sa muncim, trebuie sa consumam" care distruge tot. Nu , munca noastra nu e necesara cu adevarat.
http://forum.softped...howtopic=465200

Despre criza nu are cum sa nu fie fabricata. Si-au pierdut oamenii slujbele, nu mai au bani, nu mai cumpara masini, de aia da industria auto faliment ?
Nu, nu mai dau bancile credit, de aia nu se mai cumpara , de aia da industria auto faliment. Asa au ei chef acum sa nu mai dea credit, ordin de la BNR probabil care ia ordine de si mai sus de la Sith lords insasi.

Edited by jet li, 24 November 2008 - 14:58.


#96
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postndc74, on Nov 24 2008, 14:27, said:

Exista voci care afirma ca actuala criza economica este de fapt creata artificial pt a scadea consumul de petrol si a nu se observa ca am trecut deja de P.O. Personal mi se pare cam exagerata afirmatia, dar nu se stie niciodata.
Probabil faptul ca P.O. a trecut sau nu il vom constata daca recesiunea trece si consumul va exploda din nou.

Nu stiu unde mi s-a dus post-ul.Da,am spus ca Peak OIL e cosecinta a ceea ce se intampla acum.Nu tre sa fi doctor in economie sa pui niste date de la IEA cap la cap si sa iti dai seama in ce KKT suntem defapt.

View Postndc74, on Nov 24 2008, 14:27, said:

Din pacate asta o simt pe pielea mea, lucrand in domeniu. Nici nu vreau sa ma gandesc ca ne-ar putea trimite in somaj. Apartamentul meu luat cu credit s-a dus si nici macar nu am apucat sa-mi termin casa la tara. Pur si simplu nu as avea unde sa ma duc. :crybaby:

Cum adica...apartamentul luat pe credit s-a dus ?!  :confuzzled: Ca doar nu ti l-a confiscat banca.Sau?
Ceea ce nu inteleg multi si de ce nu pot dormi eu noaptea (la propriu! ), e ca multi nu pricep cu ce ne confruntam.Si mai ales cei mai batrani dintre noi.Eu la varsta mea (22 de ani) sunt mereu luat peste picior de catre ai mei:"Eh lasa ce stii tu?!lasa prostiile ca nu e nimic grav,ce te agiti atata?A mai fost asa si in anii 70" Nu zau! sau maica-mea aseara :"Lasa ca daca nu gasesti de munca,te angajezi in invatamant ca mine.Acuma ce vrei sa ai din prima 25 de milioane ca mine?!Lasa ca ai timp" Tocmai asta e: NU MAI AVEM TIMP !

De bine de rau,am reusit sa imi termin casuta...mai bine zis casoaia la tara.Dorm un pic si probabil ma duc sa-l ajut pe taica-miu sa toarne placa la primul etaj.Acum cat mai e cald.Nu mai zic ca la magazinul online la care lucram deja i-am bagat in masa.Nu m-am dus nici vineri nici azi (le-am zis ca am o treaba-sa termin casa,e mai importanta ptr mine).Cu casa macar castig ceva.Asa magazinul online la care sunt,oricum se duce dracu pana la anu nou.Simt asta si e mai mult ca sigura.

Nu zic de cate ori le-am zis alor mei inca de asta primavara:"Vin vremuri grele,o sa ajungem someri, o sa fie jale la iarna.Abia daca o sa aiba lumea cu ce isi plati intretinerea (gandindu-ma la efectele post PEAK-OIL)".Acelasi raspunsuri - "Da,mama, asa idei avea si fratele lui unchitu` acum 30 de ani,cu panouri solare,centrale eoliene si acuma e la nebuni.Dupa tine,hai sa nu mai muncim nimic ca vine apocalipsa,nu?" Dupa care ii replicam -"Nu e vb ca nu vreau sa muncesc,e vb ca nu o sa mai avem unde!Totul va fi la pamant!" Desigur am avut dreptate si acuma ma intreaba ai mei cum de am stiut.Dealtfel si patronu (in varsta de 30 de ani), ptr care lucrez ma intreaba acum acealsi lucru,cand l-am sfatuit sa isi bage mintile in cap asta vara,cand era disperat sa mai ia inca vreo 2 masini ptr firma.Pe credit,evident !

Nu de multe ori i-am sfatuit pe ai mei,daca tot terminam casa la tara-care nu e departe de Bucuresti-maxim 12 Km de la iesire,sa vindem apartamentu (cand inca se mai putea-deja e prea tarziu) si eventual sa mai luam niste teren si sa facem o ferma ceva.Oricum ideea mea era de auto-sustinere.Cu 130 000 de E sau mai bine cat era un apartament cu 2 camere in zona centrala asta primavara,cred ca imi ajungeau bani.La fel am fost cosiderat nebun.
"Ce mama,ai inebunit?Nu esti sanatos!La munca,fa-ti casa ta!Eu am venit cu un geamantan in Bucuresti!-la care replicam "Nu zau,in ce vremuri ai venit tu?Cand terminai facultatea,statul iti dadea casa imediat ce intrai in fabrica si din 2500 de lei de inceput,iti permiteai sa platesti 500 de lei rata!Rata nu chirie ca acuma,care e de 2 ori salariu meu!Rata stabila timp de 30 de ani!Ati trait vremuri bune,nu ca acum.Sa fi fi avut voi anii nostrii si sa fiti in locul nostru acum,nu cred ca v-ati fi descurcat mai bine"-"ca sa nu zic ca tot la coada vaci ati fi ramas daca nu se creau niste conditii tipice epocii.Si poate ca era mai bine asa!Si ptr voi si ptr mine"-deja gandindu-ma la efectele POST PEAK OIL,ca mai bine e acuma la coada vacii.

Si ma rog discutii interminabile pe aceeasi tema.Deja conflict intre generatii.Generatia parintilor mei care inca mai cred si CRED cu taria ca stilul de viata din anii `70 poate continua la ifinit si generatia noastra, ceea intre 20 si 35 de ani (ca suntem toti in aceeasi oala) care deja se confrunta cu epuizarea resurselor la nivel de planeta.

"Mama cum sa vand apartamentu` sa ma mut la tara?"Pai mai vreau si eu sa fac un dus...iarna cand e frig ce fac?Deja sunt batrana...mai am putin ies la pensie.Normal...ii replicam imediat -"Apa calda?!caldura??"-"In 3 ani nici pe aia s-ar putea nu o sa mai o ai.Sa nu ajugem sa facem credit ptr ea!" (ma refeream desigur la toata lumea,nu doar la familia mea).Mai e necesar sa spun ce datorii are RADET_ul si faptul ca se punea problema sistarii livrarii agentului termic catre populatie iarna aceasta?! Sau cand aud de..."pensia mea",deja ma apuca dracii.Si normal replichez cu ceva de genu...pensie..."la cum merg treburile nu stiu ce pensie o sa mai iei" Nu mai zic de noi...astia de acuma de cate chestii suntem privati.Lucruri fara de care parintii nostrii nici nu ar fi conceput traiul la oras in asemenea conditii.Si aici vb de tot:Financiar,material,spiritual...etc.

Ca sa nu mai spun ca cat de curand...in maxim un an,criza alimentara scrie pe noi.Sa vedem cum o sa ne decurcam:si someri,si cu datori...si morti de foame!

Eu unul in aceste conditii sunt ptr infintarea asociatiei agricole auto-sustinute "SC Coada Vacii SRL" avand ca scop principal asigurarea cantitatii minime de alimente necesare unui om zilnic ca sa supravietuiasca.

Edited by M4V3RiCk_, 24 November 2008 - 15:17.


#97
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Interesanta lectura, desi iar mare parte din subiect e doar tangent la topic.

Ce-i drept e greu sa deosebesti criza financiara de cea energetica si sa vezi care e relatia intre ele.

Vad ca sunt 2 idei principale:

Prima ca e posibil ca aceasta criza economica sa fie un pic fortata tocmai pentru a masca o criza energetica mai majora si oamenii sa nu-si dea seama de fapt ce se intampla.

A doua ca de fapt criza energetica a dus in mare parte la declansarea crizei economice.

Teoretic cele 2 idei nu se contrazic intre ele si ar putea fi ambele sau nici una valabile.

Practic, din punctul meu de vedere, sunt convins ca preturile mari la petrol au dus in vara la accelerarea crizei economice care deja incepuse din iarna trecuta sa se prefigureze in US. Desi nu pot fi socotite ca principal motiv, preturile la petrol au dat si ele in vara lovitura finala in special industriei aviatice si auto, exact cand treceau oricum printr-o perioada sensibila.

Cat priveste faza initiala a crizei, care are radacini vechi de vreo 10 ani de cand bancile, imobiliarele si consumul au luat-o razna, in US, la noi sau in alte parti, aici nu stiu ce sa zic. Posibil ca mana libera data bancilor si promovarea creditarii sau consumului fara limite sa fi fost incurajata intentionat, posibil ca aducerea in colaps a industriei US si saracirea intregii lumi sa fi fost regizata anume, dar aici deja nu mai avem de unde stii, sunt pure speculatii.

Cert este ca se observa intr-adevar o mare coincidenta, acest moment in care s-au adunat toate problemele economice, financiare, ca numar de populatie pe glob, ca epuizare a resurselor, incalzire globala etc. Probabil de aceea si senzatia unora ca prea e cusuta cu ata alba si ca ceva major ni se pregateste cat de curand.

Edited by flaviand, 24 November 2008 - 15:55.


#98
ndc74

ndc74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 13.03.2007

View PostM4V3RiCk_, on Nov 24 2008, 15:09, said:

Cum adica...apartamentul luat pe credit s-a dus ?!  :confuzzled: Ca doar nu ti l-a confiscat banca.Sau?
Nu l-au confiscat ca inca imi platesc ratele, dar daca as fi somer cu ce as mai plati cei peste 550 € cat a fost ultima rata (fata de 400 in primul an)?
Crezi ca daca nu as mai putea plati ratele ar sta vreo clipa banca pe ganduri inainte de a-mi confisca amaratul de apartament ceausist?
Poate doar in state cum zicea valentin, :lol: desi i-am demonstrat ca baba aia de 90 si ceva de ani a vrut sa se sinucida pt ca o arunca banca in strada.
La criza asta daca ar mai fi devenit si petrolul 200$ cred ca o imbulinam toti.
Oricum timpul nu e trecut, stiti cum se zice:
"O nenorocire nu vine niciodata singura."

Edited by ndc74, 24 November 2008 - 16:07.


#99
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postflaviand, on Nov 24 2008, 15:53, said:

Probabil de aceea si senzatia unora ca prea e cusuta cu ata alba si ca ceva major ni se pregateste cat de curand.

Aici e treaba.Ca multi cand vad ca treburile incep sa mearga rau incep sa dea vina ba pe conspirati,ba pe jocuri de culise,ba pe masoni sau mai stiu eu ce organizatii.Un lucru e clar:varful sau mai bine zis platoul productie de petrol inceput in 2005 si inceputul declinul ei a coincis in tocmai cu inceputul declinului economie mondiale si anume recesiunea.

Daca as citii un articol de pe IEA,la un moment dat se spunea ceva de genu "ca ni se pregateste ceva major".SI nu PO ci mai degraba ar semana ca o noua forma de energie.

La ora actual singurul lucru MAJOR care il vad ptr tot ce inseamna mai mult de 3 ani de acum incolo, e o pereche de bocanci si un AKM.

#100
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003
maverick, imi aduci aminte de discutiile cu canibalii lu mossotti de pe celalat topic :)

Aramco drops $1.2bn Dammam project as crude prices plummet
http://www.gulf-time...mp;parent_id=28

Quote

Oil prices that closed in New York below $50 a barrel on Friday may force the Middle East’s national oil companies to cutback plans to upgrade aging fields and pump more crude.
un proiect de modernizare anulat, din cauza ca nu o sa-si recupereze investitiile. uite asa declinul ala de 4-5% o sa se faca 7-8% in unele locuri

#101
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
ca vb de lup si lipsa apei calde in apartamente in viitorul apropiat.Astia parca imi citesc gandurile.Stire de azi.

http://www.realitate...nat_398221.html

si putin mai veche:

http://www.realitate...azi_396241.html

Si uite asa "nebuniile" mele...capata sens

Edited by M4V3RiCk_, 24 November 2008 - 21:26.


#102
ndc74

ndc74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 13.03.2007
Cel mai simpatic va fi cand se va confirma ca suntem pe topogan in jos (PO a trecut) si eventual in plin avant economic (dupa ce criza actuala va fi trecut) iar baietii care sunt dotati o sa inchida robinetul si o sa dea doar cui vor ei si cat vor ei.
Sa vedeti atunci preturi. Din cauza asta Iranul isi pregateste arme atomice pt a nu avea soarta Irakului. Pe de o parte sunt de inteles.
Sa vedem atunci cum o sa joace Europa kazaciok dupa cum canta tovarasul Ivan cu robinetul intr-o mana si vodka in cealalta.

#103
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
M4V3RiCk_ - esti prea pesimist totusi in ultima vreme, cred ca te afecteaza un pic si situatia personala :)

Cat priveste "coincidentele" de care vorbeam va recomand calduros Crash Course al lui Chris Martenson celor care nu l-au vazut inca, e un material de lectura obligatorie.

Quote

Daca as citii un articol de pe IEA,la un moment dat se spunea ceva de genu "ca ni se pregateste ceva major".SI nu PO ci mai degraba ar semana ca o noua forma de energie.

Poate fi o noua forma de energie, care sa inlocuiasca treptat petrolul si sa ne dea o sansa la retehnologizare. Mi-e teama insa sa nu ratam aceasta sansa si sa avem o noua forma de... guvernare. Prietenii stiu de ce :(

Quote

Cel mai simpatic va fi cand se va confirma ca suntem pe topogan in jos (PO a trecut) si eventual in plin avant economic (dupa ce criza actuala va fi trecut) iar baietii care sunt dotati o sa inchida robinetul si o sa dea doar cui vor ei si cat vor ei.

Exact de asta vorbeam si eu cand ziceam de fereastra de vreo 5 ani pe care o mai avem pentru a rezolva cumva impasul cu petrolul. Nu mai dureaza mult si vom vedea ce si cum. Oricum, cert este ca vom trai vremuri interesante  :rolleyes:

Edited by flaviand, 25 November 2008 - 10:04.


#104
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003
asta cu timpurile interesante e un blestem chinezesc...

http://en.wikipedia....teresting_times

Quote

May you live in interesting times, often referred to euphemistically as the Chinese curse, is reputed to be the English translation of an ancient Chinese proverb and curse.


Ultimele date cu grafice despre productia de petrol din lume
http://europe.theoil.../node/4782#more

mexicul sta bine :)
Attached File  nov08_fig18.png   74.91K   17 downloads

Edited by had3z, 25 November 2008 - 11:07.


#105
WhiteShark

WhiteShark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 11.02.2008
si totusi daca cererea de petrol e mai mare decat productia ( si/sau oferta) = PEAK OIL de ce pretul petrolului s a ieftinit treptat in ultimul timp ??

P.S :sunt interese uriase in exploatarea petrolului ( practic declansarea razboiului in irak de catre republicani "se datoreaza" petrolului.....acum s ar putea sa urmeze iranul....cred ca asta i si motivul inarmarii cu arsenal nuclear de catre iranieni....)

credeti ca atat timp cat zacamintele de titei nu vor fi in totalitate exploatate sau vor mai fi descoperite altele intre timp , se va trece la combustibili regenerabili (non-conventionale) ? greu de crezut..

eu cred ca deja exista tehnologie pt altfel de resurese regenerabile dar marile companii au grija ca ele sa nu fie expuse maselor.....astfel se explica cresterea in mod artificial al pretului barilului de petrol.....

#106
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Dar ce s-a dus la vale Mexicul :| 2 milioane de barili mai putina productie decat in urma cu 3 ani !E un declin foarte abrupt.De ce scade petrolul?Pai cu atatea falimente,cererea e inca mai mica decat productia.Dar ce se intampla cand productia va scadea in asa hal si nici macar cererea de acuma (cu toate falimentele acestea) nu va mai fi satisfacuta?

#107
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003
http://www.guardian....andgascompanies

Quote

That critical level is widely reckoned within the oil industry to be $90 a barrel. A current price as low as half that critical level is already forcing many companies to drop oil projects, and the banking crisis is also squeezing project financing for foreign oil companies operating in OPEC and outside.
....
A prolonged slump in the oil price at below $50 a barrel will thus inevitably lead to another cycle of shortages and soaring prices. This intense price volatility is the first stage of the devil's see-saw that is likely to accompany the coming of Peak Oil, which is widely expected within the next five years

ciclul e cam asa:
criza -> preturi mici -> investitii putine -> crestere economica si consum -> cerere > oferta -> preturi mari -> criza iar

#108
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005

View Postflaviand, on Nov 24 2008, 14:53, said:

...
Desi nu pot fi socotite ca principal motiv, preturile la petrol au dat si ele in vara lovitura finala in special industriei aviatice si auto, exact cand treceau oricum printr-o perioada sensibila...

Industria aviatica duduie, n-are timp de criza. Marii producători au vândut tot pe următorii zece ani. I-a ajutat prețul in continua creștere a petrolului vreo trei ani sa marcheze vârfuri consecutive la vânzări, peste 1000 de aeronave vândute anual cu producție de cca 450/an lucrând in 3 schimburi (...) - ca nimeni nu-si mai permitea sa zboare cu avioane depășite, iar acum ca a mai scăzut prețul la petrol toată lumea zboară...

On topic: Oricum interesant ce-au luat-o in barba mafaldele pesimiste.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate