Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

Tot mai multi investitori pariaza pe 200 $ barilul de petrol in decembrie 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#271
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003
http://uk.reuters.co...U...20?rpc=401

Quote

MEXICO CITY, Feb 20 (Reuters) - Mexican oil production fell 9.2 percent in January to its lowest level since November 1995 as output from the aging Cantarell oil field continued to dwindle, state oil company Pemex said on Friday.
Mexico pumped 2.685 million bpd in January, down from 2.957 million bpd the same month a year ago, according to government data.

ahem.

Edited by had3z, 20 February 2009 - 21:53.


#272
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,987
  • Înscris: 31.03.2003
poi faceti pariul in euro, ca e mai interesant.
sau si mai bine, faceti pariu pe cat va fi litru de omv 100 la pompa x de pe A2, in 24.12.2009.
:)

#273
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Noo, lasa ca berea e mai sigura ca euro zilele astea.

Dar daca vrei mai bagam un pariu ca pe 24.12.2009 euro si dolarul ca si moneda vor fi cam.. inexistente :)

Adica toilet paper. Si bancile la fel.

Ce zici, te bagi ?

Tot la un bax de bere ? :)

P.S. Ca sa nu crezi ca-s total pe langa subiect, arunca un ochi aici: http://forum.softped...t...t&p=6033925

#274
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009

 flaviand, on Feb 17 2009, 22:38, said:

Hehe.

Pariu ca pana in decembrie 2009 barilul ajunge la 200USD. Daca trece de 200 anul asta, primesc eu berea. Daca nu atinge 200 dau eu cadou de craciun cui se baga la pariu.

Iar lumina e la capatul tunelului, am mai zis. Si abia poti sa tii ochii deschisi de puternica ce e... ;)
Să fim serioși, bule speculative de acest gen nu vor mai fi în următorii ani.

 Ioanides001, on Feb 19 2009, 18:48, said:

Cit despre China, ei au cea mai mare nevoie de dolari ca sa-si finanteze cresterea economica (au nevoie sa creeze 30.000.000 de joburi noi pe an doar pentru migratia de la sate la orase!) asa ca or sa faca pe dracu in patru ca sa sustina dolarul... Dupa ce trece criza mai vedem.

Ca urmare tin pariul ;)
Stai liniștit că respectiva migrație e controlata destul de strict de guvern, nu ajunge chiar orice tembel la oraș.

#275
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Să fim serioși, bule speculative de acest gen nu vor mai fi în următorii ani.


Suntem seriosi cand afirmam ca speculatiile au fost doar o mica parte a problemei.

Si am acceptat deja un pariu asa ca ramane de vazut cum vor evolua lucrurile... :)

#276
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007

 flaviand, on Feb 19 2009, 23:02, said:

Ioanides, pariul s-a notat. Cu ocazia asta o sa lamurim si disputele pe care le-am tot avut pe aici.


 flaviand, on Feb 22 2009, 21:38, said:

Noo, lasa ca berea e mai sigura ca euro zilele astea.

Dar daca vrei mai bagam un pariu ca pe 24.12.2009 euro si dolarul ca si moneda vor fi cam.. inexistente :)


Bine Flaviand, daca barilul e 200$ sau peste in decembrie anu' asta bei bere pe banii mei. Dar daca nu e 200 te astept sub Timpa cu berea si cu explicatia despre unde era gresita teoria ta. :)
Eu cred ca de la Martenson ti se trage :D El (si altii) erau obsedati de datoria externa a Americii care este si ACUM un non issue. Problema e in private debt, asa cum a aratat si Roubini si Jaque Attali (La crise et apres?) si alti gurus ai crizei... Si ei nu anunta o hiper inflatie ci o nationalizare a bancilor cu probleme - swedish style... Prabusirea monedei proprii e o solutie de ultim resort - momentul in care statul insusi e falit. America ne-a bagat in rahatu asta si tot ei o sa fie primii care or sa iasa si tot mapamondul va pune umarul la asta...

#277
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Pariu ca pana in decembrie 2009 barilul ajunge la 200USD. Daca trece de 200 anul asta, primesc eu berea.

Stai relax, am o vaga banuiala ca o sa ne vedem mai repede decat decembrie.

Probabil pe undeva prin iulie-septembrie o sa pice si dolarul daca bursele continua in halul asta ;)

In rest Nouriel Roubini nu se ridica nici macar la nivelul lui Peter Schiff, ca sa nu mai vorbim de Chris Martenson.

Eh, noi sa fim sanatosi, ca le-om lamuri toate in cateva luni ;)

Si atunci poate vor mai asculta unii incapatanati si alte chestii pe care acum nu vor sa le auda :)

Edited by flaviand, 24 February 2009 - 00:11.


#278
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,357
  • Înscris: 03.12.2005
Bai, va banez pe toti daca va mai prind asa pesimisti. Hai sa mancam elefantul inghititura cu inghititura si mai vedem pe urma daca suntem balonati sau nu :)

#279
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 flaviand, on Feb 24 2009, 00:08, said:

Stai relax, am o vaga banuiala ca o sa ne vedem mai repede decat decembrie.

Probabil pe undeva prin iulie-septembrie o sa pice si dolarul daca bursele continua in halul asta ;)

Din pacate s-ar putea sa ai dreptate, si tusul de la imprimanta de dolari se va termina candva; deja incercarea de a o "minti" cu nationalizarea nu prea mai tine.
Pacat de Europa, a inghitit-o cam nemestecata....

#280
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009

 flaviand, on Feb 23 2009, 09:32, said:

Suntem seriosi cand afirmam ca speculatiile au fost doar o mica parte a problemei.
Adică? Peste suta de dolari au fost speculatii, și normal, regula cererii și ofertei nu are cum să creeze o oscilatie așa de mare. Și nu o spune eu, o spun chiar "petroliștii" care vedeau 100$ ca fiind prețul corect la vremea respectivă. Și mă bucur că ești așa de optimist în ceea ce privește criza. Totuși, ajustat la inflație, creșterea nu va fi imensă, mai degrabă la anul.

#281
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Bai, va banez pe toti daca va mai prind asa pesimisti. Hai sa mancam elefantul inghititura cu inghititura si mai vedem pe urma daca suntem balonati sau nu

Noi, sefu ? Pesimisti ? Da de unde. OPTIMISTI in gura mare, doar am zis de atatea ori: http://forum.softped...t...t&p=6060386

Pai ce, mai suntem in anii 30 sa ne lungim cu criza zeci de ani ? Pana la toamna e gata jos sistemu actual si apoi sa vezi ce altu mai frumos o sa facem in locul lui... :)

Acuma e doar o tranzitie din asta rapida ca o ploaie de vara. Si daca si noua ne mai e frica de tranzitii, ce naiba... :D

Quote

Peste suta de dolari au fost speculatii, și normal, regula cererii și ofertei nu are cum să creeze o oscilatie așa de mare.

Corect, aici suntem de acord. De la suta in sus a fost trasa de par. Dar acum mergem mult sub suta si asta o sa ne arda teoretic in viitor. Daca nu gasim altceva mai bun de bagat in rezervoare intre timp ;)

#282
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Hibride pneumatice, mai ieftine si mai simple decat cele electrice, cu baterii  http://www.scienceda...90131113216.htm

#283
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 blimpyway, on Feb 24 2009, 20:33, said:

Hibride pneumatice, mai ieftine si mai simple decat cele electrice, cu baterii  http://www.scienceda...90131113216.htm

pai ideea e urmatoarea:la nevoie o butelie sub presiune,aerul poate invarti si un motor electric,nu?Mai bine zis o turbina.Intodeauna m-am gandit la aerul comprimat ca o solutie foarte ieftina de a stoca energia.Acuma nu stiu si cat de eficienta e metoda.Daca foloseste un compresor,cat la suta din curentul electric de ex,e transformat in aer comprimat.Si invers in motor.

Edited by M4V3RiCk_, 24 February 2009 - 21:36.


#284
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
pai nu prea merge... butelia cu aer comprimat nu stocheaza energie decat pentru un minut. Suficient cat sa accelerezi la viteza de croaziera sau pentru depasire  ca pentru a mentine viteza constanta ajung si 10-15cp.   Sau recupereaza energia de franare.

Avantaju e ca poti folosi un motor mai mic care sa mearga intr-un regim mai economicos. De ex. au crescut eficiena in trafic combinat de la 18% la 24%.  Reduce consumul cu 30%
la trafic in oras si cu 50%

Atata tot, in rest pot sa reduca facand masini mai mici si mai usoare, de o persoana sau doua in tandem.

#285
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
Imi poate explica cineva de ce a ajuns motorina mai ieftina ca benzina si de ce cresc preturile la benzina ? M-as fi asteptat sa scada...

#286
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003
flaviand, cred ca pierzi pariul anul asta. inca e recesiune, inca nu e consum, si arabii inca au 3 mbpd opriti din productie.

oricum, te ajut sa cari berile alea pana sub timpa :D

#287
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006

Quote

Dust off those survivalist manuals and brush up on your dystopias: Peak oil is back.

Global production of petroleum peaked in the first quarter of last year, says analysts Raymond James, which “represents a paradigm shift of historic proportions. Unfortunately, mankind better get ready to live in a peak oil world because we believe the ‘peak’ is now behind us.”

Raymond James’s notes that non-OPEC oil production apparently peaked in the first quarter of 2007, and given precipitous falls in oil output from Russia to Mexico, there’s not much hope for a recovery. OPEC production—and thus global output—peaked a little later, in the first quarter of 2008, Raymond James says.
Peak Oil: Global Oil Production’s Peaked, Analyst Says - Environmental Capital - WSJ

#288
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Sunt un tip care de obicei isi respecta promisiunile si plateste datoriile: http://forum.softped...p;#entry6027193

Quote

Pariu ca pana in decembrie 2009 barilul ajunge la 200USD. Daca trece de 200 anul asta, primesc eu berea. Daca nu atinge 200 dau eu cadou de craciun cui se baga la pariu.

Recunosc ca termenul estimat de mine atunci a fost eronat. Pentru amatori indraznesc insa sa repet pariul pentru 2010.

Pana atunci, vechiul pariu expira maine si astept pe Ioanides sa vedem cum rezolvam cu livrarea.

La multi ani !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate