Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...
 Dezavantaje calorifere aluminiu

Baterie moarta !?

Cadou nedorit. Cum scap de el?

Theo Rose x Domino x Alessandra -...
 R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Gaura dreapta in perete gros
 

Tot mai multi investitori pariaza pe 200 $ barilul de petrol in decembrie 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#253
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Te tine la un pariu pe 6 luni ? :)

Pe un bax de bere ?

#254
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
pariu pe ce?... apropo unde e lumina aia??

#255
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Hehe.

Pariu ca pana in decembrie 2009 barilul ajunge la 200USD. Daca trece de 200 anul asta, primesc eu berea. Daca nu atinge 200 dau eu cadou de craciun cui se baga la pariu.

Iar lumina e la capatul tunelului, am mai zis. Si abia poti sa tii ochii deschisi de puternica ce e... ;)

Daca vrei sa o iei cu cativa pasi inaintea turmei, o poti vedea si tu.  La fel cum ai vazut si tunelul venind acum un an: scoti capul din cutie si te uiti atent in fata. Daca inca nu poti vedea in bezna care devine tot mai evidenta pentru majoritatea, iti imprumut eu o pereche de ochelari. Dar poate reusesti si singur inainte sa urle lumea ca s-a stins de tot lumina... :)

Pana atunci, hai sa ne bucuram de tobogan si mai vorbim cand ajungem jos ... :D

Edited by flaviand, 17 February 2009 - 22:50.


#256
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007

View Postflaviand, on Feb 17 2009, 15:38, said:

Hehe.

Pariu ca pana in decembrie 2009 barilul ajunge la 200USD. Daca trece de 200 anul asta, primesc eu berea. Daca nu atinge 200 dau eu cadou de craciun cui se baga la pariu.

Iar lumina e la capatul tunelului, am mai zis. Si abia poti sa tii ochii deschisi de puternica ce e... ;)

Daca vrei sa o iei cu cativa pasi inaintea turmei, o poti vedea si tu.  La fel cum ai vazut si tunelul venind acum un an: scoti capul din cutie si te uiti atent in fata. Daca inca nu poti vedea in bezna care devine tot mai evidenta pentru majoritatea, iti imprumut eu o pereche de ochelari. Dar poate reusesti si singur inainte sa urle lumea ca s-a stins de tot lumina... :)

Pana atunci, hai sa ne bucuram de tobogan si mai vorbim cand ajungem jos ... :D

Nu imi plac pariurile dar predictia mea este ca la sfarsitul lui 2009 barilul de petrol va fi sub 150 de dolari.

#257
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Sub 50$ la sfarsitul anului.

#258
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 24.01.2006

View PostX-plane, on Feb 17 2009, 23:55, said:

Sub 50$ la sfarsitul anului.

De astazi !!!

http://www.stand      ard.ro/articol_81514_12/erste__barilul_va_fi_200_de_dolari_in_3_5_ani.html

Analistii grupului Erste, proprietarul BCR, estimeaza ca era petrolului ieftin se apropie de final, iar pretul va urca pana la 55 de dolari/baril in acest an si la 200 de dolari/baril in termen de trei-cinci ani, dar ei prognozeaza o scadere a cererii cu aproximativ 1% in 2009 si 2010. Cu cat pretul petrolului ramane mai mult timp in limita a 40 de dolari sau mai putin, cu atat oferta va scadea mai mult si mai rapid pe viitor

#259
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Aia in cazul in care totul ramane sub control.

Poate n-ati urmarit stirile ieri sa vedeti succesul rasunator al ultimului bailout american.

Bursa e in picaj, indicele DOW e praf, aurul creste si la toti economistii le tremura fundul.

Ne indreptam repejor spre hiperinflatie in US, iar daca jucaria scapa de sub control, sky is the limit.

Eu am pus la misto 200USD dar in caz de hiperinflatie, dar putem vedea la fel de bine 2000USD la baril pana de sarbatori.

N-a fost sa fie decembrie 2008 pentru ca au scapat la mustata de un crash financiar in octombrie, dar anul asta 90% nu mai scapa... ;)

Edited by flaviand, 18 February 2009 - 08:10.


#260
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Pai ce sa vad...inafara de falimente peste falimente,somaj care sa ajunga  la 30-40% in vara in Rromanica,dolari aruncati in SUA aiurea pe bail-out-uri si faptul ca tara aia nu mai produce nimic,dar in schimb se afunda in datorii (noroc cu China)...nu vad prea multe.
Chiar cu China ce se intampla?Aia stau pe un munte de hartii (dolari).Pana una alta totul se tranzactioneaza tot in dolari.Mai ales IT-ului ca asta ma doare pe mine.

Chiar ma intreb daca mai renteaza sa te risti la ceva sau nu pe IT.Acuma nu o sa pice maine Sua in haos,o sa ajunga dolaru la pretul hartiei igenice si de aia nu o sa mai vanda chinezu` marfa in Romania.Si de vandut tot in dolari o sa o vanda.Pana la urma e doar un mijloc de schimb,etalon,nimic mai mult.
Cum poate sa ajunga $$$ la valoarea curpapirusului,de asta nu prea mi-am dat eu seama.Prea putine informatii.

Si sa presupunem ca de maine valoarea banilor e egala cu zero.O sa dispara.Fiecare pe unde munceste,tot va trebui platit in ceva.In piese la Dacia Pitesti,in grau la Panipat,in toale la un magazin de haine,in componente la un magazin IT,in minute la telefonie,etc.Dar trebuie sa ai un etalon de baza ca sa faci troc,prin care sa stabilesti ce si cat valoreaza.Si nu stiu care va fi ala.


Ideea e urmatoarea:daca de maine dispar banii,asta nu inseamna ca nimeni nu o sa mai produca nimic o sa inchida obloanele si gata...ca nu mai sunt bani.Tu ce zici?in practica,cam asta e realitatea..nu mai sunt bani,nu ne mai da banca credit,gata...inchidem pravalia.
Pana la urma banii au aparut ca o necesitate,mijloc de schimb.Inainte era trocul.Bani au aparut ptr a se scutii timpul pierdut la troc.Chiar daca tu ca padurar,iei grau de la agricultor in schimbul lemnelor de iarna,painea tot brutarul ti-o face.Si ce faci?te duci cu grau la brutar sa iti faca paine+niste lemne,ori brutarul prefera sa ia graul direct de la agricultor,ca e mai rapid asa?Insa in cazul banilor cine stabileste ce cat costa?De painea brutarului are nevoie si brutarul si taietorul de lemne si fermierul.Dar brutarul nu poate face paine fara grau si fara lemne,la fel nimeni dintre cei 3 nu poate sta in frig iarna.Si atunci se pune problema.Ce e mai valoros?ce trebuie sa coste mai mult si ce mai putin?kg de grau sau cel de lemne,sau 1 kg de paine?Ce se obtine mai greu si cu mai mult "timp" pierdut?Aici e problema banilor...

In ziua de azi,cred ca un etalon foarte bun l-ar putea constituii megajoule-ul,pur si simplu.Si cel mai corect.Fiindca e o chestie strict legata de natura si de resursele din aceasta.Cata energie consumi sa obti ceva,ce e consumator de energie ce e producator de energie and so on.

Edited by M4V3RiCk_, 18 February 2009 - 17:37.


#261
had3z

had3z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 21.11.2003

View PostM4V3RiCk_, on Feb 18 2009, 17:11, said:

Cum poate sa ajunga $$$ la valoarea curpapirusului,de asta nu prea mi-am dat eu seama.Prea putine informatii.

hiperinflatie ii zice. americanii au datorii mari, lumea nu prea vrea sa le imprumute bani ca-i vede cum sunt. asa ca fac si ei ce pot, printeaza bani si-i arunca in stanga si-n dreapta pe diverse programe. si cand sunt prea multi dolari pe piata, incep preturile sa creasca.

partea buna pentru ei este ca o sa devina ieftini, si o sa intoarca industria la ei in tara. also, ti-e mult mai usor sa dai o datorie cand banii tai valoreaza foarte putin.
partea urata pentru noi restul e ca n-o sa-si mai permita sa cumpere mare lucru din import, si asta o sa dauneze la economia mondiala

ontopic despre petrol: o sa creasca ca fat frumos intr-o zi cand o sa se relanseze economia, si o sa vrem sa crestem consumul. investitii ioc, campurile o sa fie si mai mult in declin, exporturile si mai mici. atunci sa vezi bataie pe pret

#262
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
ce rost ar avea sa scoata tiparnita la inaintare?asta inseamna sinucidere curata ! Plus sa nu uitam de banii chinezilor.Cu aia ce o sa se intample?Pana la urma ce da valoare dolarului?Valoarea bunurilor vandute pe aceasta moneda si valuta acumulata din vanzarea acestora,sau doar o bucata de hartie prin care s-a zis:asta e...atata face!

Daca mai e ceva ce tine dolarul in picioare,aia e chiar China,eventual exporturile de hidrocarburi arabe si rusesti.Ca in rest...

#263
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Ideea e urmatoarea:daca de maine dispar banii,asta nu inseamna ca nimeni nu o sa mai produca nimic o sa inchida obloanele si gata...ca nu mai sunt bani.Tu ce zici?in practica,cam asta e realitatea..nu mai sunt bani,nu ne mai da banca credit,gata...inchidem pravalia.

Pai eu zic in primul rand ca pe langa hartiute mai avem si metale pretioase care au functionat bine mersi ca moneda pana acum 30 de ani.

Dar ultima moda este asta: http://forum.softped...t...t&p=5988479

Si la finalul zilei, cine stie ce surprize ne mai rezerva viitorul...  B)

Tiparnita ii ajuta pe americani sa transforme datoria aia imensa pe care o au la chinezi intr-o nimica toata, asta-i toata ideea... :)

Vezi si aici detalii china vs US daca esti curios: http://forum.softped...howtopic=502292

P.S. Faina povestea aia cu colega fraiera de pe forumul vecin. Am mai citat-o in vreo 2 locuri, dar am dat si sursa. Poti sa o mai pui si pe aici, ca nu strica :)

Edited by flaviand, 19 February 2009 - 08:57.


#264
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postflaviand, on Feb 19 2009, 08:55, said:

Pai eu zic in primul rand ca pe langa hartiute mai avem si metale pretioase care au functionat bine mersi ca moneda pana acum 30 de ani.

Dar ultima moda este asta: http://forum.softped...t...t&p=5988479

Si la finalul zilei, cine stie ce surprize ne mai rezerva viitorul...  B)

Tiparnita ii ajuta pe americani sa transforme datoria aia imensa pe care o au la chinezi intr-o nimica toata, asta-i toata ideea... :)

Vezi si aici detalii china vs US daca esti curios: http://forum.softped...howtopic=502292

P.S. Faina povestea aia cu colega fraiera de pe forumul vecin. Am mai citat-o in vreo 2 locuri, dar am dat si sursa. Poti sa o mai pui si pe aici, ca nu strica :)


Metalele pretioase no mai pot fi folosite ca etalon de cand sunt folosite in industrie.  Pretul lor fluctueaza in acelasi mod ca al oricaror altor produse: cerere/oferta.

#265
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
Cred ca va speriati degeaba, nu mor caii cind vor ciinii... Iar in cazul asta nici nu exista vreun ciine care sa vrea sa moara dolarul.
Prabusirea dolarului ar insemna prabusirea celei mai mari economii mondiale (cu piata ei cu tot). Ori toata lumea are interese economice in states asa ca toata lumea va sustine dolarul, asa cum au facut-o de la razboi incoace, cu mici sincope...

Cit despre China, ei au cea mai mare nevoie de dolari ca sa-si finanteze cresterea economica (au nevoie sa creeze 30.000.000 de joburi noi pe an doar pentru migratia de la sate la orase!) asa ca or sa faca pe dracu in patru ca sa sustina dolarul... Dupa ce trece criza mai vedem.

Ca urmare tin pariul ;)

#266
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postflaviand, on Feb 19 2009, 08:55, said:

Tiparnita ii ajuta pe americani sa transforme datoria aia imensa pe care o au la chinezi intr-o nimica toata, asta-i toata ideea... :)


In principiu pare simplu.Dar nu vezi tu pe americani sa plateasca toata datoria doar intr-o zi,nu?Plus ca asta duce la devalorizarea dolarului.Il mai vezi tu pe chinez sa iti vanda placa video cu 200$ daca americanii fac schema asta?O sa o vanda cu 1500 $,sau pur si simplu nu o sa mai vanda pe dolari.O sa o vanda pe euro sau yuani :D.Nici rubla nu ar iesi din discutie,ca si aia intentioneaza sa isi faca moneda mare si tare.Doar ca nu mai au cu ce.
Ce e ciudat e faptul cum leul nostru se apreciaza,cand restul in jur cade.Ce gata..a primit Dacia comenzi din Germania (se vinde in draci Sandero acolo) si a crescut leul ?:P

Edited by M4V3RiCk_, 19 February 2009 - 19:01.


#267
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008

View PostM4V3RiCk_, on Feb 19 2009, 19:00, said:

In principiu pare simplu.Dar nu vezi tu pe americani sa plateasca toata datoria doar intr-o zi,nu?Plus ca asta duce la devalorizarea dolarului.Il mai vezi tu pe chinez sa iti vanda placa video cu 200$ daca americanii fac schema asta?O sa o vanda cu 1500 $,sau pur si simplu nu o sa mai vanda pe dolari.O sa o vanda pe euro sau yuani :D.Nici rubla nu ar iesi din discutie,ca si aia intentioneaza sa isi faca moneda mare si tare.Doar ca nu mai au cu ce.
Ce e ciudat e faptul cum leul nostru se apreciaza,cand restul in jur cade.Ce gata..a primit Dacia comenzi din Germania (se vinde in draci Sandero acolo) si a crescut leul ?:P


americanii nu sunt interesati de datoria lor... ii doare undeva...ce o sa faca China? sa atace sua? sa fim seriosi...

americanii in schimb o sa treaca la amero... si usor usor o sa si scada consumul de petrol...apoi o sa i doara in fund ca de obicei de restul lumii

#268
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ioanides, pariul s-a notat. Cu ocazia asta o sa lamurim si disputele pe care le-am tot avut pe aici.

Quote

In principiu pare simplu.Dar nu vezi tu pe americani sa plateasca toata datoria doar intr-o zi,nu?Plus ca asta duce la devalorizarea dolarului.

Pai aia era si logica. Devalorizare dolar = devalorizare datorie. Si 2.000 miliarde datoria lui SUA catre China nu mai reprezinta 20 miliarde placi video ci doar 2 miliarde placi video.

Teoretic avantaj US, teapa China. Practic colaps mondial, chinezii raman cu fabricile si industria, americanii cu tiparnita si hartiile. Ghici cine va fi in avantaj ? :)

Quote

americanii in schimb o sa treaca la amero... si usor usor o sa si scada consumul de petrol...apoi o sa i doara in fund ca de obicei de restul lumii

N-o sa mai treaca la nici un amero. Li s-au cam infundat pe teava manevrele masonilor. O sa vedeti voi de ce :)

Consumul va scadea, dar la inflatia care va urma, avem toate sansele sa vedem petrolul la 200USD inainte de colaps.

Fac cinste cu cate o bere din baxul de la nea Ioan cu ocazia asta :)

#269
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008

View Postflaviand, on Feb 19 2009, 23:02, said:

Ioanides, pariul s-a notat. Cu ocazia asta o sa lamurim si disputele pe care le-am tot avut pe aici.



Pai aia era si logica. Devalorizare dolar = devalorizare datorie. Si 2.000 miliarde datoria lui SUA catre China nu mai reprezinta 20 miliarde placi video ci doar 2 miliarde placi video.

Teoretic avantaj US, teapa China. Practic colaps mondial, chinezii raman cu fabricile si industria, americanii cu tiparnita si hartiile. Ghici cine va fi in avantaj ? :)



N-o sa mai treaca la nici un amero. Li s-au cam infundat pe teava manevrele masonilor. O sa vedeti voi de ce :)

Consumul va scadea, dar la inflatia care va urma, avem toate sansele sa vedem petrolul la 200USD inainte de colaps.

Fac cinste cu cate o bere din baxul de la nea Ioan cu ocazia asta :)

pai aici e smecheria... ca masonii , fmi si wb nu ne mai pot arde si ne pune biruri atata timp cat lumea e eco aware and shit... asa ca se dau si ei pe val si ne ard cu armele noastre...

cineva spunea ca zeitgeist vorbeste despre cat de prapadit e sistemul bancar si dependenta de petrol.... eu cred ca e continuarea masonilor in o noua era... atunci cand vezi ca nu mai tine melodia , pui alta...

astia de conduc lumea nu sunt prosti...

#270
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
in dubai este 1.10$ barilu ..... si 1.5$/litru de apa :) cine mizeaza pe 200$ tona de apa la gramada ?:D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate