Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Acces la email rdslink de pe PDA prin Vodafone 3G

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
Se da urmatoarea problema: Am mail de la RDS (mail.rdslink.ro) pe care as vrea sa mi-l verific pe PDA prin internet mobil (3G sau GPRS) de la Vodafone (extraoptiunea de 2 EUR).
L-am configurat - reusesc sa primesc mailuri, dar nu reusesc sa trimit, primesc la orice mail trimis mesajul:

"Your message <message heading> was not
sent and has been moved to the Drafts folder.
The following recipients are
invalid: <recipient list>

Am dat cu gugal si exact problema mea e descrisa aici:
http://www.syncgeeks...ve/t-6392.html

Dar cum nu sunt de specialitate n-am inteles mare lucru.
Intrebarea e pot sa fac eu ceva sa o rezolv sau  trebuie sa ma adresez companiilor si daca da, la care: RDS sau vodafone.
Si nu in ultimul rand, ce sa cer?

Nu stiu daca nu cumva e legat si de asta:
http://forum.softped...howtopic=319446

Multumesc

#2
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
ce server smtp ai pus ?
sper ca nu ala al rds-ului pentru canu o sa-ti faca in veci relay daca te conectezi de pe vodafone.

#3
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
Eu n-am pus nici un server la configurare - 'a stiut el' si si-a pus singur smtp.rdslink.ro.
Ce-ar trebui sa pun?

#4
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
nu ai acces la serverul "smtp.rdslink.ro" decat din reteaua rds.

daca nu te conectezi la net prin rds, nu ai acces la serverul lor de smtp.

#5
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
Si ce-as putea sa fac?
Ma gandesc ca nu sunt singurul client RDS in situatia asta si trebuie sa existe o solutie pentru spetele astea.

#6
cagh

cagh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 25.11.2004

View Postadymihalcea, on Jan 5 2008, 20:38, said:

Si ce-as putea sa fac?
Ma gandesc ca nu sunt singurul client RDS in situatia asta si trebuie sa existe o solutie pentru spetele astea.

In mod sigur cei de la Vodafone au un server de smtp pentru a putea trimite mail-uri din reteaua lor (eu am gasit pe internet smtp1.xnet.ro).
Nnu e nici o problema daca primesti mail-ul dintr-o retea dar trimiti din alta retea.

#7
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
L-am incercat si nu merge.
Daca sun la *222 mi-l spun sau e ceva ce nu face parte din serviciile lor standard?

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Incearca si trimite mailurile dar de pe WEB MAIL de la \rds, eu si ei o interfata WEB pentru e-mail, este cea mai sigura metoda.

#9
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
Am gasit solutia - se pune smtp1.xnet.ro, dar trebuie debifat 'outgoing mail require authentification' (asta in outlook express - windows mobile 5 - in alte sisteme de operare nu stiu cum e), care standard e bifata.
Dar acum am dat de o alta problema - imi ajung mailurile trimise cam peste tot - cu o exceptie - am trimis pe o adresa a unei banci si nu a ajuns - am o banuiala ca au ei un filtru de spam care l-a oprit.
Eu nu sunt de specialitate - exista sanse mai mari decat in mod obisnuit ca un mail trimis in acest fel sa fie considerat spam, fata de folosirea smtp-ului de la rdslink?
Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate