Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

RADIO ZET

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#109
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
momentan sa realizez camera , sa pun remote lumea la lucru , deja am 1 pe remote ce asigura muzica sau jingle , se mai uita si pe id-uri , deja incep sa adun , cine va vrea sa lucreze , o sa aiba de la mine job , oricum durata jobului nu va depasi 10-30min sa nu plictiseasca omu' , dar vocal , emisiuni si alte alea , nu mai ma bag daca omul , M / F nu au nitica experienta , macar sa se auda o prezentare cat de cat spusa bine .  ,
am pregait : o consola , HP , procesor 2.8 , placa creative , spdif functional 1gB ram
separat , severul acelasi , amd semorpn 2.8 . 2GB ram , audio 2 placi , matrox si creative , decodor , spdif .
am mai achizitionat , microfon sa ii scimb capsula la ala ce e filmat la unu ce se aude cu presiune , deja am testat unu , merg brici . mai am de luat , birou , scaun , suici , radio , si webcam sa se vada mai multe de o data .. sper ca in maxim 2 saptamani sa fie gata RADIO ZET in casa noua !


FRESH hitz added on playlist :

lazamientos - storm
inna - hot
rivero - forever
lady - just
blaxy - if you
celia - o mie
emil - balada
armin - love
marius - rain
morandy - save

hitz after hitz on radio ZET ... RADIO ZET -- YOUR HITS .. or "RADIOUL TAU FAVORIT"

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 26 October 2008 - 01:10.


#110
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
procesorul audio , este acum lasat singur pe radio , nimic altceva .  sunetul este calibrat pe 4.4khz

#111
FMTV

FMTV

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.10.2008
Mda e super radioul , partea si mai buna este ca poti sati alegi melodia la request

Edited by FMTV, 31 October 2008 - 19:49.


#112
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata ca sa schimbat playlistul , am scos muzica clubb si cea veche veche !

#113
ALIN23

ALIN23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.10.2007
ai incercat sa faci emisiuni interactive prin yahoo messenger sau skype?
ma refer la faptul ca un calculator cu 2 placi de sunet si un mixer,din una sa iasa muzica si microfonul iar din cealalta semnalul de la messenger, si se transmite spre un server radio ar suna bine?
nu am incercat inca sa fac dracia asta, si oricum voiam sa ma consult si cu alti cunoscatori.
cred ca singura problema ar putea sa o cauzeze intarzierile care apar intre receptie si transmisie.
astept sugestii

#114
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
nu am lucrat cu messenger , am stat 3 ani pe shoutcast , am avut 2 procesoare hard si ultimul din urma e mai stabil dbx22
166a , insa cu separatie mai mare . mai bag sa tzin mai sus agc si volume logic , daca ai putea sa ai asa ceva sa vezi ca hard si soft unite ies chestii bune sunet mai puternic . hard singur fara un limiter nu merge oke ///
oricum microfonul se aude exact radio , prin hard iese o tensiune egala cu muzica si reliefat , prin emulare line in nu prea merge asa !

#115
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata ca am pregatit de azi o alta distractie cu radio zet , am adaugat temporar alta reteta audio , cea cu mutiharmonic voices , frecventa de baza a vocii este 1120hz cu armonica a doua 2240hz si cu atenuare la 3.02khz .
la inalte am folosit thx pro , varianta 20hz - 15khz , am adaugat Fbase la 9.5khz cu armonica a doua 19000khz , automat cu imaginea ei in descrestere de la 12.5khz spre 9500hz. sau atenuat automat inaltele mai mari de 15.5khz cu un filtru opreste banda.

#116
ALIN23

ALIN23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.10.2007
sincer ma bucur ca mai sunt si de cei ca si tine.
eu unul am renuntat de mult la lupta asta...stii, de fapt drumul spre inalta fidelitate nu duce nici unde, trebuie doar sa stii cand sa te opresti.
la tot ceea ce incerci tu, cu bugetul limitat de care dispui, pot zice ca o faci din pasiune si cu multa dedicatie.
stii ce e cel mai rau lucru care se poate intampla este ca o data cineva sa vina si sa iti arate cum se aude un procesor omnia one online si o placa de sunet m-audio, am patit eu...asa ca in inalta fidelitate spre care si eu am tins o data...banul are un greu cuvant de zis.
sper sa intelegi mesajul.
succes in tot ceea ce iti propui sa faci.

#117
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
te inteleg , eu am avut in mana un optimod 1100 ala cu iesire cu o gramada de rca-uri si cu mufa aia de ziceai ca e spate de imprimanta .. nu vad ce face , atat ca extrage vocea si nu mai face reflexiile alea cu ecouri .. mare lucru ce face ..insa efectul ala se poate reproduce cu un dbx166 , ii dai separatia la 29% si cu agc mediu si scoti acceasi figura , vocea in fatza si muzica in spate .. am pus si file cu cu sunet din el .
in fine , acum am procesor , nu mai stau de mult cu prostiile alea de creative , aceuri si irealtecuri , am avut si matroxuri , nimic nu face ca hardul ala dbx si cu volume logic din soft si o creative varza , aia es1371 , frate , am rama prost cand am vaut sparatie si vocea scosa in fatza .. pana mea , dar crezi ca cinva se mai complica cum fac eu|? clantza

eu ma complic de mult , dar nu ma agit , nu incalzeste pe nimeni ca nu se uita pe analizor spectric, oricum , serverul nu il am infatza m, am doar remotele , serveru e la cuca de deal si eu la vale , nu pot sa ma duc des ca ies astia dupa mine ca fac zgomot si cu alte cuvinte suiciul i-am facut restartul cu cu 1 etaj mai jos cu fire si buton.

Edited by Zvartoshu, 15 November 2008 - 19:15.


#118
ALIN23

ALIN23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.10.2007
inca o mica intrebare. il cunosti pe Arthur Zafiriadis, cel de a avut pana nu de mult reteaua Will FM?

#119
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
nu de ce? ceva legat de sunet?

#120
ALIN23

ALIN23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.10.2007
intrebam, pentru ca iti seamana foarte tare.
a stat intr-un omnia 4, o luna pana ce a reusit sa faca sunetul dupa urechea lui, ca mai apoi sa isi dea de fapt seama ca insasi urechea lui era problema.
inca o data iti spun ca tot ceea ce faci e important numai si numai pentru tine, dar sincer ma bucur ca e asa si ma bucur ca mai exista si astfel de oameni.
banuiesc ca esti dintre cei care daca are cat de cat un feedback de la ascultatori, e de ajuns pentru a continua si pentru a face tot mai mult si tot mai multe.

felicitari inca o data si traiasca Hertz-ul.

#121
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
am facut si fac sa arat ca incerc ceva tehnic nu ceva mura in gura , dau ex cum este softu de radio , sau cum este sound solution , astea le-am fumat de mult si sincer o porcarie extra este sound solution deoarece nu are atenuator de Trosc de bas sau de bâmmm , frecvente ce nu poti sa le atenuezi . asta este o corcitura intre un compendor dat in 2V out si un limitator cu dinamica cu egalizator.
pai sa vezi amintiri nene de separatie pe optimod 1100 , ala nene aparat , cadea cand i se punea pata la toslink dar se auzea nene radio de net.
am luat dbx , si ala acelasi lucru , rupea si inca rupe , trebuie sa mai bagi un plugin sa ai nene dinamica mai mare , nus cum sa zic dar trebuie musai .

eu nu folosesc dupa urechi ochi si nas , am difuzoare multibanda si cu redare fluenta a vocii umane , asta este una din caracteristici si tot ce canta se aude desghetzat clar , fara bass reflex mare . se simt efectele stereo , dinamica de omnia 3 , optimod 8500 , orice , nu are nimic sa iasa inplus pe audio , e bine capitonat sigur si intarit , asa da , auzi vocea si reglezi pana iese leita . mai am si palca sa pot sa editez analizat pana la 48khz , adica ea e de 96khz . merita sa ma gandesc la ceva mai plin in practica.

oricum daca mai ai sfaturi , ceva pentru radio poti sa spui , sunt atent cu toata lumea , merci

#122
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
aline , la cat se baga vocea , nu la -2dB si instrumentala cu separatie cu maxim -3dB ca sa fie dinamica buna??
sunt cateva retete
mai era una de genul , am compresia cu deviatia vocala de 3.6khz , am vocea la -4dB si instrumentala cu 3d la 72% si cu stereo to mono la balans spre -25% .. iesea o chestie interesanta , o sa postez un audio cu ce spun , cu 3d fara /sau cu / stereo to mono .

mai vreau sfaturi si ceva sa ndrumi ca mai vreau sa incerc si sa testez ;) merci

#123
ALIN23

ALIN23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.10.2007
gandeste-te putin la situatia asta!!!!!!!!!!!
In mod normal efectul pe care il doresti, era posibil acum cativa ani. cand nu se punea o tona de efect si 2 tone de amplitudine pe voce, unde mai pui ca acum din ce in ce mai multi isi vor vezi doamne voce stereo cu o deviatie pe vocea a 2a de cateva milisecude bune...
incearca sa folosesti de ceea ce folosesc eu pentru reliefarea vocii : jenifer rush - the pover of love sau vays con dios - philadelphia, cred si sper sa fii surprins de rezultate.
Eu sunt de parere ca atata timp cat nu iti poti da seama ce forma a dat cel care a asamblat piesa, pentru ca mai nou rar se face totul doar o data, nu prea o sa reusesti sa scoti vocea in fata chiar la orice melodie, unii din prea mult exces de amplitudine si forta, nu isi dau seama cat de urat suna melodia comprimata si limitata in frecventa si amplitudine, ma refer aici desigur la ceea ce incercam noi sa facem.
atata vreme cat pentru muzica inca nu exista un standard in materie de calitate, nu o sa poti face mare lucru.
eu personal de multe ori eram super multumit, avand urechea obosita dupa 2 ore de butoneala, iar a 2a zi intram iar cu mana pana la cot in procesor.

#124
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
exact man , e la treab asta incercam sa invat , oricum am inteles ceva , de ex agels asa suntr baieti , acolo la melodie cand apar cele doua , se aude ca vocea este stereo , insa daca trec prin procesor vocea lor iese in relief tare . deci la ce se inregistreaza mono iti face reflexie vocala si o impinge in spatele melodiei si apare cu ecouri de zici ca e mama 3-dului


RADIO ZET/ ZET NETWORK / FTP  - desfiintate

FTP- desiintat pe o perioda nedeterminata
HUB - desfiintat pe perioada de mutare si creere sala de servere
Radio zet - ---''---

Cerinte - sa cerut mutarea serverului deoarece se fc modificari in asociatia"tinerilor locatori cu bastoane lustruite"]

Concluzii
Deoarece in perioada asta sausimulat cele 3 servere
se va achizitiona spatiul si biroul de lucru al acestora

Imbunatatiri
- 1TB spatiu pentru hosting FTP gratis cu 1GB per user
- 100 Servere radio pentru varianta non stop , umai pentru cei din alte reletele pot benificia , a cate 12 useri de canal
- RADIO ZET - /RADIO STILL FM /RADIO PLAY/ RADIO METROPOLITAN / RADIO RANDOM - on air toate realtime
-

#125
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
aline , uite ce am deschis http://www.youtube.c...Audiocompressor

#126
ALIN23

ALIN23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.10.2007
mai omule, o fi nu zic ca esti capabil de compresii si dinamice neam cu distorsiunea, nimeni nu cred ca poate contesta asta.
dar pe radioul tau, daca vocea iese asa de rau sub muzica, ar trebui sa o cobori un pic, ori din soft, ori din mixer, dar cred ca mixer pass, corecteaza-ma daca gresesc!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate