Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#12115
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 30.12.2012
Multumesc, dar as mai avea doua intrebari:
1. Are OpenWebIf instalat? (pentru access si configurare de pe calculator).
2. Merge partea de streaming? De exemplu cu aplicatia de android DreamDroid? Aceasta aplicatie poate fi folosita si ca telecomanda.
Eu folosesc acestea destul de des si sunt curions daca merg si pe acest receptor.

#12116
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Nu am testat dreamdroid dar cu prima ocazie o voi face.

Are openweb perfect functional, numai cu img de la OpenPli.
La img Openatv are lipsuri, cere sa instalezi un media portal, mai are ceva probleme.

Partea de streem merge perfect, am testat numai cu vlc.

[ https://s9.postimg.org/okxlgnre7/sc1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s9.postimg.org/l1bnqv43z/sc2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marsel90, 25 December 2017 - 15:11.


#12117
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 30.12.2012
Merita acea aplicatie DreamDroid. Este buna si la orientarea antenei pentru ca are signal meter. Nu mai trebuie mers cu receptorul pe acoperis.Posted Image E suficient sa ai telefonul in buzunar.

Legat de streaming. Este ok VLC-ul dar merge si mai fain cu ProgDVB (ofera mult mai multe optiuni). Poti folosi receptorul in locul unei placi DVB.

Multumesc pentru informatii.

Edited by numerci, 25 December 2017 - 15:52.


#12118
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postgymy, on 25 decembrie 2017 - 11:16, said:

Exista splitere cu trecere de  curent să poți alimenta și amplificatorul.



Da, tocmai de asta mi-e si mie teama...

Am facut un test needificator in sensul ca am pus un spliter inainte de intrare in TV a cablului dar dupa alimentarea amplificatorului. Astfel am putut observa ca nu am semnal diminuat la TV insa nu stiu daca curentul de alimentare a amplificatorului situat la antena ar trece prin spliter...

Am folosit un spliter gasit prin casa (WELL 1 in/2 out, 5 - 1000 MHz)....Urmeaza sa-l montez inainte de alimentare pentru testare edificatoare...

Insa am o alta problema. Al doilea TV pe care vreau sa-l pun in functiune pe DVB T2 este unul clasic primit de la un amic (E-BODA de 54 sau 57 cm) si nu are decat doua intrari de semnal; cea clasica de antena si o euroscart...Iesirile de la set-top box-ul meu (Alien Smart 101) sunt 1xHDMI, 1xRF LOOP (care banuiesc ca nu este o iesire autentica ci doar o continuitate a intrarii RF IN), 1xCVBS (mufa galbena) iar din setari ale STB-ului  si RGB...Astfel mi-e destul de greu sa fac o imperechere intre STB si TV in aceste conditii ...

Primul TV este un SONY cu tuner DVB T2 integrat...

#12119
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Da, am intercalat alimentarea amplificatorului intre spliter si TV si NU-mi trece curentul prin spliterele mele (vreo 6-7 bucati din care vreo 3 cu 3 iesiri)...

Atunci, ori duc alimentarea amplificatorului undeva in pod inainte de spliter cand cobor de la antena, ori duc un cablu de la primul TV (de la spliter pozitionat intre TV si alimentare) la al doilea TV ceea ce nu este estetic, ori caut un spliter prin care sa treaca curentul de alimentare pentru amplificator...
Aceasta-i intrebarea?...Cine cunoaste raspunsul?...

Edited by miile, 25 December 2017 - 18:33.


#12120
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Ai nevoie de un spliter care sa aiba trecere, power pass.

#12121
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Pentru conectarea televizorului prevazut de fabricant cu mufa Scart ,
la receptorul digital terestru Alien 1 prevazut cu 3 mufe RCA , se poate folosi
un cablu special avind la capete cu astfel de mufe - cablul Scart la 3 RCA.


Daca un astfel de cablu este mai greu de procurat pe plan local , in locul lui
se poate folosi un adaptor Scart la 3 RCA montat la televizor , cuplat la un
cablu 3 RCA la 3 RCA  , montat la bornele receptorului .
Aceste piese sunt mai des intilnite la vinzare in magazinele / pietele locale.


Pentru alimentarea amplificatorului antenei , as recomanda instalarea unui
cablu separat si renuntarea la alimentarea din receptorul digital terestru
prin internediul cablului coaxial .


Receptorul ar putea sa asigure alimentarea amplificatorului antenei cu 5 volti
insa unele amplificatoare sunt proiectate de fabricant sa functioneze cu tensiune
mai mare  (de exemplu 9 sau 12 volti ) si sunt prevazute cu alimentator dedicat.


In acest caz , instalarea unui cablu separat de alimentare si folosirea alimentatorului
furnizat de fabricant pentru alimentarea amplificatorului ar fi solutia optima ,
chiar daca accesul la antena este unul mai dificil  .
Astfel se pot folosi fara probleme spliterele obinuite pentru distributia semnalului
si nu mai este nevoie de cumpararea unui spliter special de tipul power pass .

Attached Files


Edited by bowpack14, 25 December 2017 - 23:03.


#12122
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2010

View Postqazwsxqazwsx, on 24 decembrie 2017 - 13:24, said:


Data viitoare incepe prin luna Mai !
P.S.E foarte exigent (hot batrin ) ...i-a picat o unda direct din Kiev,probabil prin unde spatiale cosmice .

Dupa cum probabil stii el sta intr-o zona mai pe deal la care mai adaugam si inaltimea blocului,de asta ,ciripesc' atit de multe pasarele acolo.Si nu numai in UIF.Nu cred ca intimplator a ales locatia aia.

Sarbatori fericite si sanatate la toti antenistii.

#12123
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postbowpack14, on 25 decembrie 2017 - 22:37, said:

Pentru conectarea televizorului prevazut de fabricant cu mufa Scart ,
la receptorul digital terestru Alien 1 prevazut cu 3 mufe RCA , se poate folosi
un cablu special avind la capete cu astfel de mufe - cablul Scart la 3 RCA.


Daca un astfel de cablu este mai greu de procurat pe plan local , in locul lui
se poate folosi un adaptor Scart la 3 RCA montat la televizor , cuplat la un
cablu 3 RCA la 3 RCA  , montat la bornele receptorului .
Aceste piese sunt mai des intilnite la vinzare in magazinele / pietele locale.


Pentru alimentarea amplificatorului antenei , as recomanda instalarea unui
cablu separat si renuntarea la alimentarea din receptorul digital terestru
prin internediul cablului coaxial .


Receptorul ar putea sa asigure alimentarea amplificatorului antenei cu 5 volti
insa unele amplificatoare sunt proiectate de fabricant sa functioneze cu tensiune
mai mare  (de exemplu 9 sau 12 volti ) si sunt prevazute cu alimentator dedicat.



Am gasit prin casa acel adaptor intre RCA si Euroscart insa n-am gasit cablul RCA desi in mod cert il am pe undeva...
Insa surpriza mare am avut cand am constatat ca televizorul avea si mufe mama RCA puse pe un cant pe care nu le-am observat initial...

Pana la urma am mers la magazin/e si am cumparat un alt cablu RCA insa n-am gasit (azi) splitter power-pass...
Am refacut testarea si functioneaza "imparteala" la doua TV-uri. Alimentarea am folosit-o intre antena si splitter...

Deci, treaba-i ca si rezolvata dupa ce cumpar splitterul power-pass...Mi-e mult mai usoara o astfel de alimentare prin cablu de antena decat ca cablu separat...Alimentatorul este unul separat achizitionat odata cu antena. Nici nu stiu cati volti scoate...La fel nici nu stiu daca STB-ul meu are si curent de alimentare pentru un amplificator...

Oricum iti multumesc bowpack14 pentru explicatiile amanuntite oferite...Si lui marsel90 deasemenea...

Maine voi continua operatiunea...Ideea este ca pregatesc o noua locatie TV in alta camera pentru un alt televizor (nou) dar pana atunci este bun si acest clasic E-Boda....

Edited by miile, 26 December 2017 - 22:29.


#12124
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Gata, am rezolvat ce mi-am propus...

Cu 5 lei spliterul, cu vreo 7 lei cablul coaxial (15 m cu rezerva),cu 20 lei cablul RCA luat ieri si cu cateva ore de lucru mi-am facut "damblaua"...
Merge perfect, n-am pierderi observabile si in acest moment pot recomanda si eu oricui un astfel de sistem, respectiv antena cu amplificator alimentat cu 12 V caci cu 5 V nu este aceeasi situatie in ideea daca vrei sa prinzi emitatoare aflate la 60-70 km distanta, in cazul meu fiind vorba de sarbi...

Am ramas uimit sa constat ca nu-mi intra Urseniul aflat la 5 km de casa si cu antena (mea) intoarsa exact invers fata de Urseni, pusa pe Kikinda...

In fine, totul merge perfect...

#12125
Turbina-MiG21

Turbina-MiG21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.12.2017
Ce se mai aude nou de DVB-T2 de pe la CNA, Radiocom? Din cate vad au revenit la ''tacerea eterna''....

Edited by Turbina-MiG21, 29 December 2017 - 09:46.


#12126
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Nu de acolo vor veni noutatile ci de la coada la cap, de la clienti. Cati dintre acestia mai vor 10 canale si antena chinuita de semnal insuficient datorita reliefului sau pachet platit la pret de cablu/satelit dar cu mult mai putine canale?! Statistic, sub nivelul de interes incat sa declanseze valul de noutati de la cap la coada asteptat de tine. Cand a fost o balta plina cu peste, au venit pescarii intotdeauna. Acum nu vin si nu pentru ca nu mai sunt pescari in viata!

Edited by neagu_laurentiu, 29 December 2017 - 10:04.


#12127
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Sunt prea putini pestii si batrani pe deasupra...(TVR-urile) Posted Image

#12128
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Pentru cele 9 TVR-uri care in realitate sunt 4 chiar nu are are rost sa te deranjezi cu o investitie in DVB T2 decat daca esti undeva total izolat sau ajungi acolo ocazional pe timp scurt sau daca nu ai alte alternative...

Pe de alta parte daca ar venit in MUX 1 si cateva programe private de top, in timp calitatea acestora ar scadea. Cel putin asa s-a intamplat la sarbi sau cel putin aceasta-i parerea mea despre ei...Vreau sa spun ca primul program privat care a facut rabat la calitate dintre programele sarbesti care au intrat in mux1 al lor a fost Happy iar anul acesta si Pink-ul (postul generalist) a coborat stacheta...Ambele statii TV au cate un reality-show (la HAPPY TV se numeste PERECHI iar la PINK TV se numeste COOPERATIVA sau TOVARASIE) de doi bani care este "intrerupt"din cand in cand de catre o emisiune informativa, de cate un serial-doua turcesti, de cate o emisiune de umplutura si cam atat...Mai rar vezi saptamanal cate un film artistit sau o emisiune mai tare...Asta pe mux 1. La pay-tv pe mux-ul 3 lucrurile stau mai altfel respectiv daca cumva calitatea programelor nu este in crestere, nu este nici in scadere...

Si dupa parerea mea, DVB T2-ul romanesc nu se va dezvolta dintr-o gramada imensa de motive...

#12129
stefano_nc

stefano_nc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.03.2008
Noi nici cu sarbii sa nu ne comparam ,poate cu ruanda poate acolo nu are dvbt2 sau au ? ce dracu suntem ultima roata de la caruta?cumva avem mai multe muxuri active deci sarbii ne bat la cur ?atunci nu mai faceti comentarii care nu-si au rostul SUNTEM CEA MAI VARZA TARA DIN UE nu pricepeti niciodata am fost si asa pe timpul comunismului ( va uitai la canale bulgaresti nu?) tot varza si asa vom ramane (un ip tv de la sarbi pe android merge free cam 30 canale ,un ip tv romanesc merge 2-3 zile apoi nesam si nu vad cam multe canale romanesti) si ne mai comparam cu ei acuma ..........

Edited by stefano_nc, 30 December 2017 - 12:28.


#12130
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Rwanda 2013.
TV10 Rwanda
Like This Page · May 23, 2013  ·



The availability of DVB-T2 decoders it's just 31,000 Frw. You can get the decoders "at Tele10 building and all DSTV distributors". The decoder receive TV10 RWANDA, Rwanda Television, , TV5 Monde, France 24 both French and English, Al Jazeera, True Movies... You only have to buy the decoder, reception of these free-to-air channels is free!
NB: PAY ONCE ONLY AND ENJOYING DIGITAL TVs FOR EVER...

Get yourself a chance to enjoy the latest NEWS, and ENTERTAINMENT on your RWANDA'S FIRST PRIVATE TV STATION "TV10"

31.000 Frw => 37 $

Edited by menaloty, 30 December 2017 - 14:17.


#12131
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003

View Poststefano_nc, on 30 decembrie 2017 - 12:25, said:

SUNTEM CEA MAI VARZA TARA DIN UE
La niste capitole. Dar suntem in top la internet. Poate cablu, DTH si telefonie mobila. In fiecare tara avem un alt specific.

Edited by neagu_laurentiu, 30 December 2017 - 14:28.


#12132
Turbina-MiG21

Turbina-MiG21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.12.2017

View Postneagu_laurentiu, on 30 decembrie 2017 - 14:26, said:

La niste capitole. Dar suntem in top la internet. Poate cablu, DTH si telefonie mobila. In fiecare tara avem un alt specific.
Sa nu uitam de spitalele Romaniei, un minim necesar unde te imbolnavesti in loc sa te insanatosesti... Dar sa nu divagam de la discutie...

Edited by Turbina-MiG21, 30 December 2017 - 14:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate