Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

9000 de evrei omorati la iasi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
262 replies to this topic

#19
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
media coverage se refera tocmai la numarul de oameni care citeau ziare si puteau fi influentati de ceea ce scriau acolo.
asa ca daca zici ca media coverage era aceeasi ca erau mai putin te cam contrazici

#20
bogro

bogro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 28.04.2004
Intreb si eu:

CATI OAMENI AU MURIT LA CANAL, LA GHERLA, LA AIUD, CATI OAMENI AU FOST "REEDUCATI" LA PITESTI?

Cu siguranta mai mult de 9000(cifra care mi se pare exagerata) dar nimeni nu a culpabilizat pe nimeni, nici un activist comunist, nici un securist. Sunt evenimente de data curenta care ne-au afectat mai mult decat ce s-a intamplat la Iasi in '41. Fiecare dintre noi a auzit cel putin de detinutii politici, de "tocarea" intregii elite intelectuale romanesti.

Cel mai bun produs comercial al evreilor este Holocaustul care incepe sa-si piarda din insemnatate si trebuie cumva adus in fata publicului larg. Sa le fie rusine!!

offtopic
Era si un banc cumva legat de tema:

Un militant neonazist viziteaza Auschvitz-ul. Ghidul incepe prezentarea:
- Acestea sunt portile prin care treceau vagoanele cu evrei. Trecerea prin ele costa 2 euro!!
Neonazistul:
-WOW!!!! Vreau si eu!!
-Acestea sunt asa-zisele "dusuri" unde erau gazati evreii! 10 minute inauntru 5 euro!!
Neonazistul:
-WOW!!!! Vreau si eu!!
-Acesta este crematoriul unde erau arse cadavrele! 10 minute inauntru 7 euro, reducere 25% pentru grupuri de cate 2!

Neonazistul plateste fara sa cracneasca si vede niste praf pe jos si intreaba:
- Ce e ala?
- Cenusa umana.
- Vreau si eu 200 de grame, va ofer 200 de euro!!
Ghidul:
- Stiti, are valoare sentimentala!! Nu "prea" se poate!
-  Va ofer 500 de euro!!
La auzul sumei ghidul accepta si ii cantareste 200 de grame.
Neonazistul pune cenusa intr-o clepsidra:
Ghidul intreaba consternat:
- Dar, ce faceti cu cenusa in clepsidra?

SA MUNCEASCA, MAMA LOR DE EVREI!
/offtopic

#21
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
La noi in tara comunismul a adus pagube infinit mai mari decat fascismul. Si cu toate astea nu se leaga nimeni de criminalii comunisti, in frunte cu tov. Ilici. De evrei ar trebui sa ne doara undeva mai ales ca ei conduc omenirea din umbra. WWII tot de ei a fost finantat. Saracii de ei...

#22
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ba da, eu ma leg de Iliescu.
Nu mai face afirmatii gresite.

Pentru mine Iliescu a reprezentat de la inceput o parte negativa, dar am fost nevoit sa ma supun majoritatii care l-a votat.

#23
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
Cifra e intradevar exagerata!

Din intamplare am facut prin liceu un referat bine documentat pt o sesiune de comunicari stiintifice..  la care a venit si un profesor universitar de istorie de la iasi (evreu)...  Acesta a recunoscut ca cifra e prea mare  deoarece toate statisticile de dupa  razboi au fost facute de... evrei...  Nu neg faptul ca au murit multi evrei.. dar nu 9000.  si BOGRO are dreptate: cati oameni au murit la canal?

Ne mai intalnim pe un thread in care se vorbeste despre vanatoare de comunisti...   astia-s mai proaspeti...

#24
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Mare atentie !!!

9000 nu este o cifra, este un numar format din mai multe cifre...

Ca o paranteza la statisticile de dupa razboi, e o greseala aici.

Numarul de 8000 de evrei ucisi la Iasi reiese din raportarile politiei din acea vreme, eu am acasa mai multe documente de acest fel...
La tribunal, in procesele care au urmat s-a stabilit ca au fost 10.000.

Evenimentul a avut loc la 29 iunie 1941 si a fost supranumit "Duminica Neagra"...

Ca o alta paranteza, la Iasi erau 51.000 de evrei, cu tot cu refugiati, asa ca 10000 nu mi se pare mult...

#25
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
[offtopic]
mai burvi tu or nu stii ce inseamna documente, ori ai al dracului de multe in orice domeniu.
locuiesti in muzeu? sau cum naiba orice se discuta ai tu cate ceva din fiecare?
te rog...nu imi raspunde. considera ca e retorica intrebarea. [/offtopic]

eu de exemplu nu as avea nimic impotriva ca o organizatie a revolutionarilor din 98 sa ofere recompensa 10 000$ pentru aducerea in justitie a unuia vinovat de moartea acelor oameni care au vrut libertate.
nu inteleg de ce deranjeaza atata ca acea asociatie vrea justitie. e un drept fundamental al omului.

ca de multe ori UNII evrei exagereaza holocaustul e perfect adevarat, insa de aici pana la a generaliza e cale lunga.

#26
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nu cred ca ofera 10000 de para ca sa judece intr-adevar criminalii timpului, ci mai repede ca sa atraga atentia opiniei publice, sa intre eventual in tranzactii politice economice etc.
N-are importanta citi oameni, de ce fel de origine si pe unde au murit ci numai backgroundul razbunarii : sint bani? Daca da atunci forta e mare.
Alta treaba! Citi stiu de fapt ca se scormoneste teoria cum ca  francezii au participat masiv la Holocaust? Dar "la grande Nation" ...e mare si a participat la victorie! Si nici o grija ca daca evreii au de luat ceva din Romania, vor lua fara probleme!

#27
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004
Au tot luat si cand au migrat masiv dupa razboi, si inca mai iau.

#28
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by morpheusdj
Insa eu pun o intrebare pentru toata lumea si eu zic ca este o chestiune extrem de importanta daca vrem sa intelegem cu adevarat care au fost cauzele masacrarii evreilor.
 
De ce populatia a fost de acord si a participat chiar la uciderea evreilor???


din auzite :: se pare ca tot Iashu' tzinea luminile stinse noaptea (drept camuflaj impotriva bombardamentelor aliate) numa' evreii le tzineau aprinse sau chiar semnalizau "tzintele". cum adidasii mei sa nu-i intinzi pe peretzi cu prima ocazie?


asta nu e pogrom, e sterilizare! :drac:

#29
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
imposibil! evreii sunt zgarciti... nu sre cum sa fie aia care tineau lumina aprinsa! :D


aaa si  cu "cifra" are dreptate burvi, e NUMAR... dar se foloseste cam des exprimarerea cand vine vorba de victime si probabil mi-a intrat in reflex!

#30
|ucifer

|ucifer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 15.07.2004
good point add  :glol:
si daca reuseau sa semnalizeze ceva, semnalizau casa lor...si...guess what...nimanui nu ii place sa gaseasca bomba in sufragerie

#31
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Bravo radar, esti foarte informat.

Intr-adevar evreii au fost atacati pentru ca se zvonea ca au semnalizat rusilor unde sa bombardeze...
Si asta o spun rapoartele politiei din acea vreme, am citit de curind printre hirtoagele de acasa...

lucifer,
Nu cred ca ma cunosti, altfel nu inteleg mirarea ta cu privire la cunostintele mele.

#32
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Si pe mine ma intriga faptul ca murim de grija evreilor dar de romanii ucisi de comunisti nu se intereseaza nimeni.

Evreii au tesut numai intrigi de-a lungul timpului si cand au patit-o si ei s-au razbunat cu varf si indesat (vezi familia Tarului Nicolae,vanatoarea de nazisti, decimarea palestinienilor).
Se numesc poporul lui Dumnezeu dar purtarea lor e alta.

Mi-e ciuda ca pe acestia ii compatimeste toata lumea iar pe milioanele de oameni ucisi de comunisti nu-i pomeneste nimeni.
Rusii au masacrat toata ofiterimea poloneza, au deportat in Siberia si Kamceatca milioane de oameni dintre care putini s-au mai  intors acasa.
Strabunicul meu a fost unul dintre cei care au reusit sa supravietuiesca 10 ani in Siberia. Altii nu au avut norocul asta.
O intreaga generatie de oameni drepti a fost nimicita in lagarele si puscariile comuniste.

Poate ca nu am mediatizat destul aceste lucruri ca sa tragem si noi foloase.

Un banc spune : "Evreii au 2 mari sarbatori : Sabatul si Oscarul".

#33
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Faptul că evreii sunt dispuși să plătească zeci de mii de dolari doar pentru a-i vedea în închisoare "pe viață" pe cei care, în cel mai bun caz, mai au de trăit doar câțiva ani, denotă un interes pentru aflarea adevărului în ce-i privește, care nouă, românilor, ne lipsește... În același timp, este evident că majorității evreilor le lipsește un important atribut european. Capacitatea de a ierta. Dar aici, concluziile au caracter de truism; li s-ar reproșa evreilor că nu sunt ceea ce nu sunt, adică europeni sau creștini...

Pe de altă parte, datele istorice nu susțin teoria conform căreia România s-ar fi făcut vinovată în timpul celui de-al doilea război mondial de oficializarea sau încurajarea antisemitismului. Nu există nici un motiv pentru a culpabiliza, in corpore, România și poporul român, așa cum se trezesc aiurând reprezentanți de seamă ai sionismului, inclusiv deținători ai premiului Nobel... pentru pace. Antisemitismul n-a fost componentă a politicii puterii românești decât în scurta perioada a "Statului Național Legionar" când, în ciuda legilor antevreiești, nu s-au semnalat pogromuri. Legislația impusă de acel guvern nu poate fi pusă decât cu rea credință pe seama năzuințelor românești, atâta timp cât acel guvern n-avea o legitimitate consfințită prin vot, așa cum avea cel german, de exemplu. Dimpotrivă, Guvernul Antonescu a permis tranzitarea/refugiul prin/din România a sute de mii de evrei (mult mai mult decât Schindler...) Până una-alta, antisemitismul antonescian e doar o invenție stalinistă preluată de sioniști și recunoscută interesat de unii oficiali români.

În privința pogromului de la Iași, sursele indică un număr al victimelor variind între 1.200 și 16.000 de evrei. Indiferent că numărul real e spre minim sau spre maxim, nimeni nu poate nega existența acelei explozii de ură și criminalitate împotriva evreilor. Chiar dacă unii evrei ar fi avut atitudini dușmănoase față de statul și poporul român, nimic n-ar fi justificat condamnarea și executarea lor paușală în mod extrajudiciar. Iar faptul că  Statul român a instrumentat un proces și i-a judecat pe autorii acelor fapte, e o dovadă suplimentară a lipsei de culpă a României.

După mai bine de 63 de ani, un astfel de recurs extraordinar, pare mai degrabă o glumă sinistră. Ideea că românii n-au judecat cum trebuie dosarul de atunci, culpabilizează întreaga Românie și nu face nici un serviciu Israelului. Nu face decât să strige ranchiuna evreiască și să ne asigure că ea e veșnică. și să repete, în sens invers, recursul la procesul lui Iisus...

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Dar copii aia de 1-5 ani ce vina au avut? Ma intreb cum de au putut ei sa fac saemne avionelor sovietice? Nimeni nu cred ca vrea sa bage octagenari la zdup, dar sa-i judece macar, ca sa nu scape "nevinovati". Si pe securisti. Sa si-i aminteasca pe toti ca pe niste criminali insangerati.

#35
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 21.02.2003

Quote

Dar copii aia de 1-5 ani ce vina au avut


Despre care copii vorbesti?

#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Copii evreilor ucisi in progromul de la Iasi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate